Dodaj do ulubionych

Pamietacie tamte ceny?

08.01.07, 23:10
Lata 70-te cukier 10,50 calipso 2,60 sporty(20) 3,50 oranzada chyba
1,80...napiszcie inne.
Obserwuj wątek
    • tamsin Re: Pamietacie tamte ceny? 08.01.07, 23:38
      ja pamietam chleb za 4 zl. Zeszyt za 80 gr, potem kosztowal zlotowke. Jak ktos
      z rodziny odwiedzil to dostawalam 20 zl "na czekolade". Cukiernia kolo mojej
      podstawowki: galka za 1 zl, paczki 2 zl. Latalo sie na przerwie na gorace
      paczki, jeden gryzek i po paczku ;-)
      • horpyna4 Re: Pamietacie tamte ceny? 09.01.07, 11:07
        Chleb za 4 zł to był już po "ukrytej podwyżce", przedtem kilogramowy bochenek
        "lubelskiego" kosztował 3,50 zł. Przemianowano bodajże na "praski" i dano nową
        cenę. Następnym krokiem było wprowadzenie do sprzedaży "mazowieckiego" również
        za 4 zł, ale ważącego 0,8 kg. Podobnie było z masłem, za wczesnej komuny były
        trzy rodzaje. Kostki oczywiście ćwiećkilogramowe, nie żadne 200 ani 225 gramów.
        Tzw. "masło niebieskie" (od koloru nadruku na pergaminie, w który była owinięta
        kostka) kosztowało 16 zł. Droższe było "czerwone", 17,50 za kostkę. Najdroższe
        i najlepsze, o najwyższej "zawartości masła w maśle" było delikatesowe po 18,75.
        Po wielu latach wymyślono "stołowe", z podobnym nadrukiem do "czerwonego",
        tańsze (17 zł), z dość dużą zawartością wody. Do smażenia nie nadawało się, bo
        strasznie pryskało. A masło bardziej prawdziwe zaczęto pakować w folię i
        podniesiono cenę do 20 zł. Nazwano je "wiejskim". W folię też pakowano najtańsze
        (zawierające ok. 50% wody) masło tzw. "dietetyczne", bo ten wynalazek (chyba po
        15 zł za kostkę) bez nieprzezroczystej folii natychmiast jełczał.
        Jeżeli chodzi o czekoladę, to klasyczna tabliczka 100 g kosztowała 19 zł. Co
        ciekawe, tej samej wielkości tabliczka z orzechami lub rodzynkami (tę ostatnią
        trudno było dostać), była tańsza - 16 zł. Czasem można było dostać produkowane
        przez "Bałtyk" 50-ciogramowe tabliczki po 8 zł mlecznej czekolady z całymi
        orzechami laskowymi, takie małe i grube. To było niebo w gębie.
        • tamsin Re: Pamietacie tamte ceny? 09.01.07, 15:25
          z tym chlebem to przypomniala mi sie historia mojej kuzynki. Wyjechala ze swoim
          narzeczonym w podroz poslubna do Austrii przed slubem, bo po slubie to by
          paszportow nigdy nie dostali. Po przyjezdzie z podrozy ciekawosc calej rodziny
          jak jest "po drugiej stronie" nie miala granic. Wtedy wlasnie ten chleb byl po
          4 zl a ona tlumaczyla, ze w Austrii im wychodzilo ze jedli chleb za ponad 100
          zlotych. Pamietam ze gdyby wrocili z ksiezyca to pytania bylyby podobne.
        • luccio1 Re: Pamietacie tamte ceny? 09.01.07, 17:40
          Ja pamiętam już z końca lat 60.: chleb "zakopiański" - 1 kg = 6,60 zł.
          I jeszcze: kawa "super": paczka 100 g (?) = 25 zł, co gdzieś od r. 1970 albo
          1971 zdrożało od razu dwukrotnie - na 50 zł. Wraz z tą podwyżką pojawiła się
          kawa "orient": 100 g = 27 zł.
          • maary5 Re: Pamietacie tamte ceny? 10.01.07, 08:31
            Mąka Wrosławska 1 kg 6,70 papierosy Klubowe 4,40 gazeta "Głos Robotniczy" chyba
            0,50 -była uniwersalna,nadawała się do wszystkiego :-).Przepyszne ciastaka
            tortowe-2 zł szt (takich dzis juz nikt nie robi).Kiełbasa zwyczjna 44 zł
            chyba,po wyskubaniu licznych skwarków pozostawał sam flak.Zupełnie nie moge
            przypomniec sobie cen np.obuwia w latach 60-tych,chyba było stusunkowo drogie w
            porównaniu z żywnością.Pamiętam jak zaczęli sprowadzać węgierskie i czeskie
            czółenka-śliczne były.
            • maciek1952x1 Re: Pamietacie tamte ceny? 20.09.14, 10:33
              Odp: np. TRAMPKI w końcu lat 60-tych kosztowały 56 zł a TENISÓWKI 35 zł dalej
              Giewonty 4,60 , Carmeny 12, Dukaty czy MDMy po 8 z groszami a te ciastka tortowe po 2 zł naprawdę były super. Pączki też po 2 zł. a np. śmietana 6,20 zł za ćwiartkę. Kefir za 0,25 l 1,40, maślanka 1l. 2,00 zł. Jajka koniec lat 60-tych po 1,85 za szt. a w 1972 już po 2,40 i jak można mówić najlepszych latach 70-tych w porównaniu do lat dzisiejszych?
              • a_weasley Znowu: zależy jak liczyć 20.09.14, 12:06
                Maciek1952x1 napisał(a):

> [ciach antologia cen]
                > i jak można mówić najlepszych latach 70-tych
                > w porównaniu do lat dzisiejszych?

Ceny same z siebie nic nie mówią, tylko w porównaniu z płacami. Przed wojną można było kupić motocykl za 800 zł, a samochód najtańszy niecałe 3 tysiące, nowy... tylko co z tego, skoro minister zarabiał 1500 zł, a nauczyciel 200?
                Jeśli nie wiemy, ile ludzie zarabiali, wychodzi nam, że za Gierka polonez kosztował 250 tysięcy, a w 1994 r. 150 mln.
                Za wczesnego Gierka płace były nominalnie porównywalne z obecnymi, co ułatwia porównywanie, ale w ciągu lat 70-tych wzrosły dwukrotnie, gdy ceny wielu artykułów stały w miejscu, nie można zatem wrzucać "lat 70-tych" do jednego worka.
                Dla roku 1970 można porównywać 1:1 (i wtedy 5 zł za paczkę papierosów to na dzisiejsze stosunki darmo, 2 zł za pączka niedrogo, jajka po 2 zł bardzo drogo), ale dla 1978 czy 1979 należałoby porównywać 2:1. Żeby więc różne artykuły kosztowały tak jak wtedy (w sensie: tyle samo można kupić za średnią - w sensie centylowym, a nie arytmetycznym - pensję), musiałyby kosztować obecnie:
                bilet tramwajowy - 50 gr
                papierosy najtańsze - 3 zł
                wódki 0,5 l - 50 zł
                cukru kilogram - 5 zł 25 gr (na kartki)
                benzyny litr - 5 zł (przyjmując do porównań średnią z żółtej i niebieskiej)
                bilet do dobrego kina - 15 zł
                szynki kilogram - 50 zł (sklep zwykły, pojawiała się i znikała) lub 100 zł (sklep komercyjny, na ogół byla)
                kurtka dla 12-latka - 300-400 zł
                motorower - 2500 zł
                samochód najtańszy - 35 tysięcy
                itp., itd.
                • plater-2 Taryfa tramwajowa 1939 Warszawa 21.09.14, 10:14
                  Bilet jednorazowy normalny 0,20 gr, ulgowy o,15 gr 10 przejazdowy 2 zl, miesieczny na jedna linie 15 zl.

Czesne za gimnazjum i LO "Maciezy szkolnej" 50 zl. Szkola marianów z internatem na Bielanach 300 zl miesiecznie. (źródło - mój tata ur. 1921)
        • jestem-tu Re: Pamietacie tamte ceny? 13.03.19, 13:59
          Pamiętam dużo cen z lat gomułkowskich. Czekolada z orzechami laskowymi Wedla kosztowała więcej. Zielone tekturowe opakowanie i cena 36zł. Nie wiem ile ważyło opakowanie, wymiary dużo większe od zwykłej 100 gram od Wedla.
    • sherman-doberman Re: Pamietacie tamte ceny? 09.01.07, 18:04
      z końca lat 60tych i początku 70tych pamiętam, że rodzynki w czekoladzie kosztowały 7.80
      i nie zapomnę tego do końca życia, tym bardziej że takich rodzynek nawet w Szwajcarii nie robią.
      Pamiętam też nadziewaną czekoladę DANUSIA, zawijaną w papierek z niebieską banderolą, kosztowała
      bodaj złotówkę, potem dwa złote, potem zupełnie zniknęła z rynku, aby pojawić się w 2 połowie lat
      70tych pod nazwą WOJTEK, zapakowana w sreberko i banderolę czerwono zieloną i kosztowała już 5 zł.
      To się nazywało wtedy zmiana asortymentu i praktykowane było we wszystkich demoludach. Kiedyś
      zgadałam się w Stanach z emigranką z Rumunii i usiłowaliśmy wyjaśnić Amerykanom pojęcie zmiany
      asortymentu. Za nic pojąć nie mogli, ale myśmy z tą Rumunką ubawiły się po pachy.
          • letalin Re: Pamietacie tamte ceny? 10.01.07, 12:23
            Pół litra wódki czystej w drugiej połowie lat 70-tych kosztował 102 złote. Był
            też żart na temat Waryńskiego z banknotu 100 złotowego, że podobno jest taki
            smutny, bo mu dwa złote do połówki brakuje.
            Resorowiec z Matchboxa kosztował 60zł. Model samolotu do sklejania tej samej
            firmy 70zł.
            Dolar u konika 130zł w 1979 roku.
            Duży fiat ok. 180 tys . w tym samym mniej więcej czasie. Czyli nowe auto można
            było teoretycznie kupić za ok. 1400 dolarów!
            Kefir w butelce 1,20zł.
            Litr mleka 2,90(?)

• jorn Re: Pamietacie tamte ceny? 22.02.08, 20:01
              "Czyli nowe auto można było teoretycznie kupić za ok. 1400 dolarów!"

Praktycznie też - jak ktoś nie chciał czekać, a miał twardą walutę, to na
              początku lat '80 mógł kupić taki pojazd w Pewexie za ok. 1450$ (dokładnie nie
              pamiętam).
              • a_weasley Re: Pamietacie tamte ceny? 23.02.08, 12:42
                jorn napisał:

>> "nowe auto można było teoretycznie kupić za ok. 1400 dolarów!"

> Praktycznie też -

Dacia na starcie - w Motozbycie 170 kzł, w PKO 1880 $.
                Fiat 125p, 1978 - na talon 170 kzł, na rynku 220 kzł, w PKO 1978 $ (właśnie jest
                do kupienia na Allegro).
            • 5zet Re: Pamietacie tamte ceny? 10.07.16, 17:53
              102 to te najgorsze czyściochy, np stołowa, ohyda. Kupowało się o ile była- żytniówkę "z kłosem" za niecałe 150 zł. Do obejrzenia w filmie "nie ma róży bez ognia" razem z Ekstra mocnymi z filtrem (4 flaszki kupuje Fedorowicz)
              • czuk1 Re: Pamietacie tamte ceny? 28.07.16, 15:57
                5zet napisał(a):
                > 102 to te najgorsze czyściochy, np stołowa, ohyda. Kupowało się o ile była- żyt
                > niówkę "z kłosem" za niecałe 150 zł. Do obejrzenia w filmie "nie ma róży bez og
                > nia" razem z Ekstra mocnymi z filtrem (4 flaszki kupuje Fedorowicz)

A ja pamiętam inne ceny. Moja pierwsza praca w 1957 roku. Choć 17-latek (technik statystyk) szybko zaaklimatyzowałem się z GS "SCH". Nieraz była okazja do wypicia flaszki , po pracy. Miałem takiego prezesa . Kiedy miał ochotę na kielicha . Dawał mi 5 zł (zawsze
                miał to 5 zł). I polecał - przynieść flaszkę wódki. A flaszka taka kosztowała 17,50 zł.
                Przynosiłem , kazano mi pić , w "gronie 3 prezesów". Może dlatego sympatycznie przezywano mnie .... czwarty prezes. :)
    • krzysztom Re: Pamietacie tamte ceny? 10.01.07, 21:43
      Pamietam jak wracalismy z podstawowki lata 70-te i mialo sie zeta kupowalismy
      takie cholernie twarde suchary. Byly chyba 4 w opakowaniu...pamietacie ?,trzeba
      bylo miec na nie zdrowe zeby, dzis bym nie zaryzykowal !
        • horpyna4 Re: Pamietacie tamte ceny? 11.01.07, 09:40
          Ale jakie pyszne... takie leciutko słodkawe i z kminkiem... bardzo były dobre
          na wycieczki, nie czerstwiały przecież, co najwyżej mogły skruszeć...
          No i znacznie bezpieczniejsze dla szczęk było wstępne łamanie tych sucharów,
          chociaż nie było to takie łatwe.
      • quba Re: suchary 21.11.07, 16:26
        Pamietam jak wracalismy z podstawowki lata 70-te i mialo sie zeta
        kupowalismy
        > takie cholernie twarde suchary. Byly chyba 4 w
        opakowaniu...pamietacie ?,trzeba
        >
        > bylo miec na nie zdrowe zeby, dzis bym nie zaryzykowal

obecnie są w sprzedaży jako "suchary bieszczadzkie" i nadal je
        produkuje "SAN". Sa produkowane troche inna technologia i juz teraz
        sa bardziej kruche, nie takie twarde
        Bywaja w Kauflandzie
      • piesior666 Re: Pamietacie tamte ceny? 17.01.09, 20:09
        krzysztom napisał:

> Pamietam jak wracalismy z podstawowki lata 70-te i mialo sie zeta
        kupowalismy
        > takie cholernie twarde suchary. Byly chyba 4 w
        opakowaniu...pamietacie ?,trzeba
        >
        > bylo miec na nie zdrowe zeby, dzis bym nie zaryzykowal !
        Tez mnie zawsze intrygowala ich twardosc.Odkrylem sekret,kiedy
        zaczalem pracowac w Hurtowni SPOLEM,w 86.Po prostu wojsko przywozilo
        stare,a wywozilo swieze.Te w sklepach byly,po prostu stare.Swieze
        byly kapitalne.
    • krzysztom Re: Pamietacie tamte ceny? 12.01.07, 23:46
      Wierzycie, ze w tych czasach byly testowane elektronicznie !? Ja mysle, ze na
      koncu tasmy produkcyjnej siedzial jakis Zenek, ktory je lapal nadmuchiwal i
      patrzyl pod swiatlo. Nazwal bym to raczej testowaniem elektrycznym !
      • tamsin Re: Pamietacie tamte ceny? 13.01.07, 01:42
        te erosy to nawet i ja pamietam chociaz nigdy nie kupilam nawet jednego ;-)
        najglupsze jest to, ze imie "eros" pierwsze kojarze wlasnie z prezerwatywa...i
        to pierwsze co mi przyszlo do glowy gdy zobaczylam rejestracje z
        takimi "numerami" dwoch Cypryjczykow, ktorzy przyjechali w odwiedziny do
        swojego kolegi a mojego sasiada..samochod parkowali tuz przed domem, a ja
        mialam "skojarzenia" za kazdym razem jak przechodzilam obok..
        • horpyna4 Re: Pamietacie tamte ceny? 13.01.07, 10:26
          Pierwsze prezerwatywy, jakie pojawiły się w sprzedaży za PRL-u nosiły nazwę
          "ultra-gum", chyba jeszcze ze znakiem zapytania na końcu, żeby było bardziej
          tajemniczo. Cen jakoś nie zapamiętałam, chociaż w najbliższej drogerii była
          spora tablica z czterema nazwami i cenami. Pamiętam, że dzieci zachodziły w
          głowę, co to takiego i do czego może służyć...
        • babiana Re: Pamietacie tamte ceny? 31.01.07, 11:59
          tamsin napisała:

> te erosy to nawet i ja pamietam chociaz nigdy nie kupilam nawet jednego ;-)
          >
          Erosy byly zapakowane w takie tekturowe pudeleczka. Pewnego razu znalezlismy je
          z moim bratem ukryte w pokoju rodzicow. Myslelismy, ze sa to balony i zaczelismy
          je nadmuchiwac. Pamietam zaklopotanie rodzicow po powrocie z pracy.
      • 5zet Re: Pamietacie tamte ceny? 10.07.16, 18:06
        a co ci się w "tamtych czasach" nie podoba?? Zenek to siedział, owszem, w POM koło PGR i testował widły. Durex jako pierwsza marka opracował i wdrożył "system testowania elektronicznego" prezerwatyw w... 1953 roku. Wiec nie widzę powodu, żeby w latach 70 tych Stomil nie mógł stosować tego samego procesu. Obojętnie, czy legalnie kupione od Durexu czy po prostu... skopiowanego, co często się zdarzało.
    • a_weasley 30 lat minęło jak jeden dzień... 14.01.07, 16:10
      Miejmy przy tym na uwadze, że średnia pensja była w 1970 porównywalna z obecną,
      w 1977 raptem dwa razy wyższa od obecnej, bo 4600 zł. Płacić teraz 50 zł za pół
      litra, brr...

Motorower Komar - 5000 zł
      Rower Jubilat - 1900 zł
      Samochody: Warszawa (do 1973) - 120 tzł
      Trabant, Syrena - do 1976 72 tzł, potem 90 (na talon), 120-130 w ekspresie od ręki.
      Przyczepa campingowa N-126 40 tzł.

Benzyna (po wielkiej podwyżce 1974) niebieska 9 zł, żółta 11 zł, ropa 6,90.
      Bilet tramwajowy/trolejbusowy 1 zł, autobusowy 1,50, ulgowy 0,50. Chciałoby się
      jeździć teraz tramwajem za 50 gorszy, a ze zniżką za 25, co? Miesięczny na jedną
      linię 30, na wszystkie 100, tyleż kara za jazdę na gapę.
      Rozmowa telefoniczna miejscowa 1 zł (miejscowe do 1990 były bez limitu czasu,
      jedno połączenie = jeden impuls, za złotówkę można było gadać całą noc).
      Aparat fotograficzny "Smiena" 450 zł, "Pentacon Six" 24700. Film małoobrazkowy
      21,50.
      Zegarek 600-700 zł, tyleż kurtka ortalionowa.
      Gazeta codzienna 1 zł, Świat Młodych 1,50.
      Telewizor czarno-biały 7-8 tysięcy, kolorowy Rubin 20, Jowisz 46 tysięcy.
      Bilet do zeroekranowego kina na Gwiezdne Wojny 30 zł, do Iluzjonu 12 zł.
      Lody 1,50 gałka, hot dog 8 zł.
      Mandat za wjazd na czerwone 200.
      Mieszkanie 36 m blisko centrum Warszawy (1966, średnia pensja 2000 zł) - 120
      tysięcy, kredyt na 25 lat, oprocentowanie poniżej inflacji.
      • krzysztom Re: 30 lat minęło jak jeden dzień... 14.01.07, 21:36
        A skad Ty o tym wiesz, odmrozili Cie po 30 latach? A swoja droga pamietam, ze w
        sklepiku szkolnym byly 2 rodzaje ciastek drozdzowki po 2 zlote i amerykanki(nie
        lubilem- zapach sody) po zlotowce. Lody calipso w smakach smietankowy, kakaowy,
        kawowy i korzenny(2.60-)
      • a_weasley Cennik 1972 18.11.07, 21:30
        Żywność
        (jeśli nie zaznaczono inaczej, to za kg)

Chleb 1kg - 4 zł
        Bułka mała - 40 gr
        Herbatniki 100 g - 2,1 zł
        Słone paluszki 100 g - 6 zł
        Mąka pszenna wrocławska - 6,7 zł
        Makaron czterojajeczny 0,5 kg - 10 zł
        Ryż - 8 zł
        Mięso Wieprzowe (schab) - 56 zł
        Mięso Wołowe bez kości - 42 zł
        Kurczaki - 54 zł
        Kiełbasa zwyczajna - 44 zł
        Myśliwska - 100,00 zł
        Szynka wieprzowa - 90 zł
        (słusznie autor strony, z której to wziąłem, komentuje, że "szynka "Jak za
        Gierka" miałaby mniejsze wzięcie, gdyby kosztowała jak za Gierka)
        Baleron - 82 zł
        Masło roślinne 250 g - 10 zł
        Masło eksportowe 1 kg - 75 zł
        Karp żywy 1 kg - 30 zł
        Sardynki (puszka 125 g) - 20 zł
        Mleko butelka 1 l - 2,9 zł
        Ser typu gouda - 50 zł
        Twarogowy tłusty - 24 zł
        Jajo - 2,7 zł
        Cukier - 10,5 zł
        Czekolada 100 g - 19 zł
        Herbata 50 g - 7-14 zł
        Kawa Super 100 g - 40 zł
        Kawa Orient 100 g - 27 zł
        Jabłka w zależności od miesiąca - 9-20 zł
        Ziemniaki - ok. 2 zł
        Cebula - 5-20 zł
        Cytryny - 30 zł
        Pomarańcze - 40 zł
        Banany - 45 zł
        Rodzynki - 90 zł
        Dżem słoik 0,5 kg - 7,4 zł
        Sok jabłkowy 0,33 l - 3,8 zł
        Sól - 1,2 zł
        Ocet 0,5 l - 5,5 zł
        Oranżada wyborowa 0,33 l - 1,8 zł
        Coca cola 0,25 l - 5 zł
        Woda mineralna 0,33 l - 1,5 zł
        Wódka 0,5 l luksusowa - 100 zł
        Wino owocowe 0,75 l - 21 zł
        Wino gronowe 0,75 l - 47-66 zł
        Piwo jasne pełne 0,5 l - 3,6 zł
        (ciekawostka, niewiele się zmieniło)

Odzież, tekstylia:

Ręcznik 50*100 - 33 zł
        Dywan za 1 m kw - 585 zł
        Płaszcz wełniany męski 1700 zł, damski 1500 zł
        Rajstopy damskie - 85 zł
        Skarpety męskie bawełniane - 21 zł
        Garnitur dwuczęściowy wełniany - 1890 zł
        Koszula męska zwykła popelinowa - 215 zł
        Bluzka damska elastil - 350 zł
        Komplet bielizny damskiej koronkowej ze sztucznego jedwabiu - 120 zł
        Półbuty męskie import Czechosłowacja - 320 zł
        Czółenka damskie import Czechosłowacja - 350 zł
        Rękawiczki z koziej skóry, damskie - 180 zł

Meble i AGD:

Szafa 3-drzwiowa - 2130 zł
        Tapczan - 2960 zł
        Żarówka 60 wat - 5 zł
        Żelazko - 185 zł
        Pralka nieautomatyczna - 1620 zł
        Odkurzacz - 900 zł
        Lodówka (poj. 100 - 125 l.) - 6100 zł
        Proszek do prania 0,5 kg - 3,25 zł
        Radio - 1000-2000 zł
        Telewizor czarno-biały - 7400 zł
        Magnetofon kasetowy - 3440 zł
        Gramofon - 990 zł

Inne:

Proszek od bólu głowy - (sztuka)0,5 zł
        Witamina C 50 sztuk - 15 zł
        Mydło Fascinata - 6,5 zł
        Mydło Popularne - 3,2 zł
        Szampon tataro-chmielowy, butelka - 14 zł
        Dezodorant Dorado w aerozolu (nowość) - 35 zł
        Woda kwiatowa Konwalia 40 g - 11 zł
        Pasta do zębów - 3,5 zł
        Luksusowa pasta do zębów - 12 zł
        Ołówek - 0,6 zł
        Długopis Zenith 4 - 70 zł
        Gazeta codzienna - 0,5 zł
        Tygodnik „Polityka" - 2 zł
        Benzyna etylina 78 (tzw. niebieska) - 5 zł
        (jakkolwiek ja pamiętam, że 4,40, etylina 94 6,50, ropa 2,20)
        Rower składak - 1900 zł
        Motocykl WSK-125 - 9500 zł
        Motocykl MZ 250 - 24 tzł

Nawet uwzględniając, że średnia pensja do końca epoki Gierka podwoiła się, a
        ceny żywności (bo nie artykułów przemysłowych) stały w miejscu, warto o tym
        wszystkim pamiętać, gdy ktoś wywodzi, jakeśmy to za Gierka bańki mydlane nosem
        puszczali...
        • luccio1 Re: Cennik 1972 06.02.08, 21:01
          a_weasley napisał:
          > Jajo - 2,7 zł

To zależało od rodzaju i gatunku.
          Pamiętam z najwcześniejszego dzieciństwa ("środkowy Gomułka"), że w handlu
          uspołecznionym rozróżniano:
          - jaja świeże - pieczątka okrągła;
          - jaja chłodnicze - pieczątka trójkątna;
          - jaja wapienne - pieczątka prostokątna.
          Gatunki wyróżniano kolorami:
          - gatunek I: czerwień;
          - gatunek II: zieleń;
          - gatunek III: ciemny fiolet.
          • ewa9717 Re: Cennik 1972 07.02.08, 09:15
            Jaja wapienne - gdy jako dziecko byłam wysyłana do sklepu po jajka,
            oczywiście z zaleceniem: powiedz "świeże", nie "wapienne", długo
            potem trwałam w przekonaniu, ze te wapienne to jakieś sztuczne być
            muszą :-)))
            • luccio1 Re: Cennik 1972 07.02.08, 19:46
              Na szczęście w Krakowie można było mieć jajka "prosto od baby":
              na Starym Kleparzu, albo (nieco drożej) w jednym z nielicznych prywatnych
              sklepów spożywczych;
              wtedy oczywiście jajko nie miało na sobie żadnej pieczątki, a jego świeżość to
              była "fortunka".
              Czy państwowe jajka wapienne miały pieczątkę prostokątną, czy owalną - za to nie
              dam sobie uciąć ręki; mógł być owal...
          • horpyna4 Re: Cennik 1972 07.02.08, 11:07
            Wapniaki miały prostokątną pieczątkę? Bo mi się wydaje, że owalną.
            Zresztą mogę źle pamiętać, bo raczej ich unikałam. Chłodniczych też,
            ale czasem nie było innych.
      • horpyna4 Re: "statek z cytrusami zawinął do Gdyni" 20.01.07, 09:54
        Z tego, co pamiętam, pomarańcze kubańskie były potwornie włókniste i nadawały
        się tylko na sok, pyszny zresztą, bo były bardzo słodkie. I kosztowały mniej,
        niż 40 zł/kg, nie pamiętam tylko, czy 30 jak cytryny, czy 35. "Prawdziwe"
        pomarańcze były rzeczywiście po 40 zł, ale importowano je z innych krajów.
    • luccio1 Re: Pamietacie tamte ceny? 19.11.07, 20:52
      Jak tylko sięgam pamięcią wstecz - do początku lat 60. - i jak tylko
      nauczyłem się czytać, pamiętam ze wszystkich cukierń, w jakich
      bywałem napis: "każde ciastko - 2 zł".
      (Oczywiście nie dotyczyło to wypieków sprzedawanych na wagę).
    • brillen 16.02.1994 r 21.11.07, 18:59
      1 litr mleka 4000 zł.
      Pril (chyba płyn do mycia naczyń) 29.000 zł
      a wszystko to zapisane w kajeciku, który przypadkowo wpadł mi w ręce.
    • a_weasley 1954 (za Tyrmandem) 15.02.08, 16:12
      Średnia krajowa 975 zł, oficjalna pensja wyższego urzędnika MSZ 2000 zł

Samochód zachodni średniej klasy, mocno używany - 30 tysięcy
      IFA F9 fabrycznie
      nowa, na przydział - 40 tysięcy

Marynarka porządna na ciuchach 400 zł

Grzebień, produkcja handel państwowy - 8 zł
      Grzebień, produkcja spółdzielcza, u prywaciarza - 70 zł
      Szczoteczka do zębów, jw - odpowiednio 14 i 80 zł
      Żyletka krajowa 1 zł 30 gr, importowana u prywaciarza 6 zł

Książki:
      Cierpienia młodego Wertera, ilustrowane - 19 zł
      Dzieła Lenina, oprawa twarda - 2 zł

Pociąg II klasy (była II i III) do Krakowa - 80 zł, dopłata za sypialny 90
      Taksówka ze Śródmieścia na Wolę 6 zł (mała), 8 zł (pobieda)

Piwo jasne - 2 zł

Knajpa U Literatów:
      obiad niedrogi 7 zł
      szaszłyk barani 22 zł
      sandacz w galarecie 14 zł
      tokaj Aszu 9 zł kieliszek
      kawa + sernik 6 zł
    • trusia29 Re: Pamietacie tamte ceny? 24.02.08, 20:25
      Ja pamietam lody "wloskie" z autoamtu po 20 zł (lata 80). Cena
      utkwila mi w pamieci, bo kilka razy zamiast wrzucić z bratem po dwie
      dychy na tace w kościele, zostawilismy kase na te lody. Az mama się
      zorientowala i tyłki nam obojgu sprała...
    • a_weasley Przemysłówka, 1962 19.04.08, 11:09
      Ceny z katalogu Domu Sprzedaży Wysyłkowej na sezon jesień-zima 1962/63. Średnia
      pensja 1680 zł.

Mundurek szkolny
      - dla chłopca - 64
      - dla dziewczynki (fartuch) - 106
      Koszula męska popelinowa 220
      Prochowiec 650
      Płaszcz na watolinie 1460
      Teczka skórzana 252 - 650
      Narty (drewniane oczywiście) - 340 (+ wiązania 65)
      Łyżwy
      - przykręcane - 50
      - zintegrowane z butami - 505
      Maszynka do mięsa (zależnie od rozmiaru) 80 - 120
      Zestaw rondli
      - emaliowanych - 126,50
      - aluminiowych - 221,50
      (ciekawe, spodziewałbym się odwrotnej różnicy)
      Wózek dziecięcy - 1300
      Maszyna do szycia
      - pedałowa 2300 - 3150
      - elektryczna 3000
      Pralka 1950 - 2200 (ta ostatnia z wyłącznikiem czasowym, mieliśmy taką)
      Prodiż - 150
      Młynek elektryczny do kawy - 420
      Kombajn kuchenny (z elektryczną maszynką do mięsa włącznie) - 3300
      Żelazko 75 (200 W) - 195 (750 W i termoregulator)
      Termos - 53
      Aparat fotograficzny Druh - 150+futerał 58
      - Start (lustrzanka) - 880+116
      - Zorkij 4 - 2600
      Radio 650 - 2600
      Magnetofon - 6000
    • a_weasley Cennik 1986 20.09.08, 10:09
      Średnia krajowa 24 kzł, więc łatwo porównywać.
      Za "Koszykiem Polityki", jeśli nie zaznaczono inaczej.
      Towary masowe - cena za kilogram
      * - towar reglamentowany

Chleb 80 dag - 34
      Mleka litr - 20
      Masła extra kostka - 130*
      Jajko - 20
      Cukier - 100*
      Parówkowa - 166*
      Wołowina z kością - 260*/500
      Cielęcina z kością - 260*
      Schab - 584*/1100
      Jabłka - 35 - 60
      Pomarańcze kubańskie 240, greckie 400
      Wódki pół litra - 970 (Żytnia Extra)*
      Wina cabernet butelka - 310*
      Kawy 100 g - 380*
      Czekolada szt. - 210
      Rodzynki - 1800
      Papier toaletowy - 20
      Szampon rumiankowy 200 ml - 60
      Rozmowa telefoniczna 4 (dom), 5 (automat)
      Podzelowanie butów - 200
      Pranie koszuli - 50
      Fryzjer damski, uczesanie - 450
      Fryzjer męski, strzyżenie - 200
      Garnitur - 5-10 tys.
      Półbuty męskie - 2-4 tys.
      Rękawiczki męskie skórzane, ocieplane - 1500 (pamiętam)
      Buty turystyczne 3-5 tys. (jw)
      Dżinsy - 4-10 tys.
      Wizyta w profesorskiej spółdzielni lekarskiej - 500-1000
      Ekspres do Zakopanego, II kl. - 996 (ale dużo więcej ludzi niż obecnie miało
      połówkę)
      Pralka automatyczna - 65 (pamiętam)
      TV cz-b 24" - 25900
      TV kolor - 170 tys.
      PF 126p - 370-410 tys.*, na giełdzie do miliona
      syrena 104 15-letnia 40-70tys. (zależnie od stanu)
      warszawa kombi, 1971, stan dobry - 170 tys.
      Benzyna:
      żółta - 60*/100-150
      zielona - 52*
      ropa - 42-44
    • luccio1 Re: Pamietacie tamte ceny? 26.09.08, 20:16
      Lata 50.-60.: bateria płaska - 2,90.

(Potem wszystkim trzem markom: "Centra" [Poznań], "Elektron" [Starogard
      Gdański], "Volta" [Wrocław], dodano słowo "Extra" - i zaczęły kosztować 3,50; w
      latach 70. były już wyłącznie: "Extra-Centra", "Extra-Elektron", "Extra-Volta").
      • horpyna4 Re: Pamietacie tamte ceny? 26.09.08, 22:07
        Nie było to jednoczesne. Przez jakiś czas można było kupować jeszcze
        baterie płaskie po 2,90 (chyba ze Starogardu), jak już były "extra"
        po 3.50 z Poznania. Pamiętam, jak się zdziwiłam kiedyś kupując za
        2,90; do ceny 3,50 zdążyłam się już przyzwyczaić.
    • luccio1 Re: Pamietacie tamte ceny? 27.09.08, 21:33
      A swoją drogą: baterie płaskie należały do tych towarów, które znikały ze
      sklepów i kiosków na długie miesiące.
      W r. 1962, będąc w II klasie szkoły podstawowej, prosiłem św. Mikołaja m.in. o
      "dwie bateryjki płaskie do latarki" (list zachował się do dzisiaj).
        • luccio1 Re: Pamietacie tamte ceny? 28.09.08, 16:01
          Najpierw była taka bez kolorowych szkiełek - za to z wysuwanym reflektorem,
          gdzie można było światło skupiać w punkcie albo rozpraszać. Tą niestety zgubiłem
          przegłupio na moim pierwszym obozie harcerskim.
          Latarka z kolorowymi szkiełkami zaistniała później, gdzieś tak koło
          r. 1964 - ta istnieje i działa do dziś (światło czerwone pomagało mi w
          przeszłości, gdy np. musiałem się pakować rano w zupełnej ciemności - nie
          budziłem innych śpiących w tym samym pokoju).
    • luccio1 Re: Pamietacie tamte ceny? 03.10.08, 22:57
      Mam właśnie przed sobą książeczkę opłat RTV obejmującą lata 1969-1982.
      Jest tam na końcu "odcinek Z" z adnotacją o powiększeniu opłaty miesięcznej z 15
      na 40 zł - z powodu dorejestrowania telewizora, którego wcześniej w domu nie było.
      Na zatwierdzającym zmianę odcisku datownika (UPT Kraków 16 - podówczas 18
      Stycznia, dziś Królewska) widnieje data 30.04.76.
      • referee Re: Pamietacie tamte ceny? 18.10.08, 01:25
        Paczki i slodkie bulki po 2 zl. Papierosy "Marlboro" 28 zl w
        kioskach Ruch.
        Czekolada Hobby nadziewana 14 zl
        Guma do zucia Donald 7 zl
        Ceny ktore podaje to chyba lata 1977-1980
        Woda z sokiem z saturatora 1zl a pozniej 1,5 zl
    • a_weasley Dzisiejsza Wybiórcza na ten temat 24.11.08, 11:24
      "Wchodzimy do sklepu.
      Chleb kosztował 1,74, ale cena jest przekreślona, obok nowa, wyższa - 2 zł.
      Kilo mąki: skreślona cena 1,96, a teraz 6,70.
      Kilo szynki z 20,15 skoczyło na 90 zł. Kto to kupi?! I co to w ogóle za sklep?!
      Otóż te niższe, przekreślone liczby to ceny dzisiejsze (ściśle: najświeższe dane
      GUS za 2007 r.). Te wyższe to ceny z roku 1969 r. Tak, można je zestawiać, bo
      przeciętna emerytura wynosiła wtedy niemal dokładnie tyle co dziś."

więcej
        • a_weasley Re: Dzisiejsza Wybiórcza na ten temat 25.11.08, 14:43
          horpyna4 napisała:

> Jaki chleb kosztował w roku 1969 tylko 2 zł???
          <ciach>
          > musiał kosztować dużo więcej. Nawet 8 zł.

W to akurat wątpię, bo pamiętam, że w 1985, kiedy pensje były o rząd wielkości
          większe niż w 1969, duży chleb kosztował 26 zł.
          • horpyna4 Re: Dzisiejsza Wybiórcza na ten temat 25.11.08, 18:24
            Nie wszystko drożało jednakowo, a niektóre produkty nawet kiedyś
            taniały. Do takich należał cukier, który przez długie lata kosztował
            12 zł za kilogram, a rafinada 13 zł. Potem ceny obniżono na 10,50
            zwykły i 12 rafinada. Ale chleb drożał - najpierw kilogramowy
            bochenek takiego zwykłego białego chleba kosztował 3,50 (nazywał się
            lubelski), potem wymyślono "praski", żeby podwyższyć cenę do 4 zł.
            Później za tę samą kwotę można było kupić "mazowiecki", który tym
            się różnił, że ważył 0,8 kg. No i dalej już chyba drożał
            ten "mazowiecki", bez zmiany nazwy.
            Trudno mi powiedzieć, ile co kosztowało w konkretnym roku późnej
            komuny, bo ceny zbyt szybko rosły, żebym mogła przypisać cenę do
            roku. Ale gwarantuję Ci, że za wczesnego Gomułki chleb lubelski
            kosztował 3,50, tyle samo nałęczowski (miał bardziej kruszący się
            miąższ i skórka zwykle odstawała). Podobny w smaku do nałęczowskiego
            był łęczycki, ale w mniejszych bochenkach (chyba 0,8 kg) po 3,10.
            Poniżej 3 zł (2,70?) mógł kosztować jakiś bardzo paskudny, mazisty
            razowiec, ale w połowie lat pięćdziesiątych, a nie pod koniec
            sześćdziesiątych.
            • cromwell1 Re: Dzisiejsza Wybiórcza na ten temat 26.11.08, 17:35
              potwierdzam
              pod koniec lat szesciesiatych bochenek chleba o wadze ok 1.6 kg kosztowal 8 zl
              byl tez tanszy po 6 zl
              wazacy ok 1.2 kg tylko produkowala go piekarnia "gigant"
              chleb z "gigantu" byl kwasny i gliniasty w ogole nie nadawal sie do jedzenia
              stad powiedzenie
              lezysz jak chleb za 6
              ceny chleba utrzymaly sie przynajmniej przez 10 lat
              do "poznego gierka"

pzdr.
      • a_weasley Kebabu nie prowadzimy 13.01.09, 13:39
        palmeer napisał:

> Ketchup 18zł
        > Wódka Smirnof 33zł
        > Tunin Syreny w serwisie fiata +bezcenny

Bardzo ciekawe, ale tutaj wódka kosztuje od 103 do 600 zł, jajeczko molle i
        galaretka z nóżek tylko do konsumpcji, a kebab wyszedł.
    • a_weasley Samochód za 10 pensji - 1987 03.10.17, 20:27
      Średnia pensja była wtedy akurat o rząd wielkości mniejsza niż obecnie, więc łatwo porównać. Oto (podaję za "Perspektywami", które wtedy raz w miesiącu podawały notowania giełdy samochodowej) co można było na początku 1987 r. kupić w granicach od 250 do 300 tysięcy zł:

Wołga 1971
      Zaporożec 1976-77
      Trabant 1971-74
      Wartburg 1969-70
      Syrena 1974-1982
      Warszawa 1973
      Dacia 1973
      Moskwicz 408 1969
      Fiat 125p 1974-75
      Fiat 1260 1976-78
      a także, o dziwo, wozy zachodnie: Opel Rekord 1963, Renault 4 1969, Peugeot 404 z tegoż roku (musiał być mocno zużyty).
      Niewiele mniej, bo 200 tysięcy, żądano za komplet kół do poloneza z nowymi oponami, nowy maluch kosztował na giełdzie milion, polonezy zaczynały się od dwóch.
      Były też auta tańsze, np. warszawa z 1965 r. za jedyne 130 tys. (czyli 5-6 średnich pensji).
      Parę numerów wcześniej cenę 670 tysięcy za 18-letniego mercedesa 220D (przejściówka) określono jako okazyjną.
    • hens Re: Pamietacie tamte ceny? 17.07.18, 18:36
      Przed 70 rokiem Sporty 3,00 po 3,50zl Klubowe 4,00 po 4,40 ;-) Rarytasy 7,20zł Caro 8,00zł Carmeny ok. 9zł
      Najtańsza kiełbasa Zwyczajna lub Litewska 36zł, Szynkowa 52zł, Schab 54zł, wołowina Rozbef rąbanka na rosół 42zł, polędwica wołowa na bitki wołowe 86zł.
      Żubrówka, Soplica, Jarzębiak 44,80 zł Czysta 32zł Wyborowa 39zł Czekolada 22lipca(Wedel)100gr 18/19zł, Pomarańcze 40zł, Cytryny 30zł
      Banana i ananasa spróbowałem pierwszy raz z prywatnego importu w 1969roku.
      • aga-kosa Re: Pamietacie tamte ceny? 25.02.19, 13:39
        Hens, moje ślubne szczęście rzuciło palenie w 1983 r Klubowe kosztowały około 4 zł. Na dwudziestolecie jego niepalenia podliczyłam; - Jedna paczka dziennie x 30 dni+120zł 120 x 12 miesięcy jest 1 440zł 1 440 x 20 lat + 28 000 zł. Zapytałam: - Gdzie te pieniądze? Odpowiedział: - Nie śmierdzę.:)
        Dziś papierosy kosztują chyba ponad 12 zł. Popatrz na przystankach tramwajowych ile petów.. Jesteśmy bardzo bogatym społeczeństwem ;) aga
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka