Dodaj do ulubionych

"Zrób sobie Wrocław"

26.02.09, 08:30
kulturalnysklep.pl/BRODA/pr/-zrob-sobie-wroclaw--tomasz-broda--mariusz-urbanek.html
Może Wrocławianki przeczytają i powiedzą nam - czy warto?
Dostępna w empiku.
Obserwuj wątek
    • gopio1 Warto! Warto Warto! 24.03.09, 21:34
      Ja nie wrocławianka (choć świeżutko po powrocie z Wrocławia), ale swoje trzy
      grosze napiszę.

Książka jest świetna! Zawiera mnóstwo ciekawostek m.in.:
      - o kciuku Tuwima wmurowanym w ścianę kościoła św. Maurycego
      - o istniejących (podobno) pod Wrocławiem tuneli metra, którego do dziś nie
      udaje się odnaleźć ;)
      - o żalu krakowian do wrocławian, który był spowodowany brakami w złoceniach na
      Ołtarzu Mariackim, bo wrocławski złotnik oszukał Wita Stwosza. Ten zaś chcąc
      odzyskać pieniądze podrobił weksel, za co został skazany na więzienie i pręgierz…
      - o wzajemnej niechęci Warszawy do Wrocławia po II wojnie - podobno kapitulację
      Warszawy Wrocław hucznie świętował przez 3 dni. Ale ukarano tę radość przez
      rozebranie Wrocławia i wybudowaniem z uzyskanych cegieł warszawskiej Starówki...
      - o tym, że w latach 90-tych wrocławskie krasnoludki wbrew tradycji przestały
      sikać do mleka (a sikały żeby się zsiadło), co nie spodobało się MO i zaczęły
      się aresztowania krasnoludków. Świętych Mikołajów zresztą też :))

I wiele, wiele, wiele innych.

Ilustracje bardzo pobudzają wyobraźnię – znakomicie nadają się na inspiracje
      nawet dla tych najmłodszych - np. czołg zrobiony z buta, ogórka i kredki;
      gąbkowe twarze z oczami z guzików i pokrywek słoików, z włosami ze szpilek,
      druciaków czy rury od odkurzacza; albo Ratusz z żelazka – cud-miód!

Treść zdecydowanie dla dzieci starszych – szkolniaków – sporo dat, faktów
      historycznych, ale tych całkiem nieznanych, okraszonych ogromną dozą humoru. Ale
      są i makabryczne opisy – typu ścięte głowy, chodzenie po grobach, mordowanie Żydów.

Kupiłam tę książkę na prezent i już żałuję, że tylko jeden egzemplarz.
      Kategorycznie twierdzę, że to ksiązka nie tylko dla mieszkańców czy miłośników
      Wrocławia.
      Cena zniewalająco przystępna (niecałe 20 zł)
      • gopio1 Re: Warto! Warto Warto! 24.03.09, 22:21
        Zapomniałam napisać, że książka ma jedną wadę. Zdjęcia tych wszystkich pięknych
        nietypowych rękodzieł są słabiutkiej jakości. Są tak powiększone na stronach, że
        często widać piksele. Być może niewprawione oko nie zwróci na to uwagi, ale ja
        mam skrzywienie zawodowe, więc mnie razi bardzo.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka