lutski "niech nam zyje towarzysz stalin 29.01.09, 12:40 co usta słodsze ma od malin" Wisława Rottermund-Szymborska Odpowiedz Link Zgłoś
carduus mp:) 29.01.09, 12:43 Dzięki Najwyższemu... a już myślałam, że ja jedna z Kosmosu... Odpowiedz Link Zgłoś
carduus A może by wreszcie zdecydowaćsię na jedną wersję? 29.01.09, 12:47 Bo już nie wiem... Szymbaum, czy Rootermund, czy może jeszcze jakoś inaczej? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: zdegustowany Al Szymborska krzepi do gerry IP: *.rybnik.vectranet.pl 29.01.09, 12:55 przyjacielu nie marnuj tu swych talentów. Ludziom wychowanych, a raczej wytresowanych przez nadredaktora Michnika, żadne fakty poza tymi podanymi przez GW nie przemawiają do rozsądku/rozumu. On jest od tego żeby wytłumaczyć swoim uczniom wszystko co ich otacza, a że pewne fakty nie pasują do tłumaczeń to tylko gorzej dla nich i ich się nie przedstawia. Doceniam twój edukacyjny wymiar pracy, ale dla niektórych przesiąknietych GW-prawdą nic nie dotrze - "jest tak jak red. Michnik napisał" :)Pozdrawiam serdecznie Ciebie oraz innych myślących samodzielnie ludzi... Odpowiedz Link Zgłoś
ravah Szymborska krzepi 29.01.09, 12:58 Ahhhhh!. Cudowna poezja! ... dla rozegzaltowanych nauczycielek języka polskiego w koczkach i garsonkach... jeszcze do tego Sienkiewicz, Słowacki, Wyspiański i Mickiewicz z "Litwo-ojczyzno" i ahhhh... rozegzaltujemy się wszyscy na drugą stronę Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: . Szymborska to stara rura, a jej wierszyki IP: *.kolornet.pl 29.01.09, 13:01 są infantylne. Kiedyś wyszydzała PiS, myśli że to doda jej poularności? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Polka Szymborska krzepi IP: *.chello.pl 29.01.09, 13:11 Ale akcja , no no ,ojczulek dyrektor może być dumny szczególnie z owieczki o nicku "wysoki brunet" Dobra robota! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Myr Szymborska to dziwadło IP: *.171.125.18.static.crowley.pl 29.01.09, 13:22 Pani Szymborska ma Ketze-Ciąpałło. Goliwąs Antofagasta. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Tomek Nie czuje jej poezji... IP: *.dhcp.oxfr.ma.charter.com 29.01.09, 13:23 tak naprawde nie bardzo rozumie dlaczego dali jej Nobla. Zreszta te Noble w literaturze sa tak samo naciagane jak Noble Pokoju. Wezmy tak z brzegu, Salman Rashdi (probowalem czytac te jego Satanic Verses ale tego nie da sie czytac), Kofi Annan dostal chyba za nierobstwo w ONZ a Yasser Arafat ten terrorysta to juz naprawde obraza ludzkosci. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ro Szymborska krzepi-gorzołka lepiej IP: *.ghnet.pl 29.01.09, 13:26 A O STALINIE I WIECZNEJ CHWALE CCCP, NIC NIE CHCE ZARECYTOWAĆ .PRZECIEŻ TO TAKIE PIEKNE. POLECAM MÓJ WIERSZYK PRZEZNACZONY DO NAGRODY JOBLA. Jedna baba drugiej babie wraziła do ( itu wolna interpretacja mozna wpisywać różne części ciała) grabie. Prawda że ładne , jaka treść, ile tam filozoficznych fraz,jakie poetyckie , poprostu ponad czasowe. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Skisława sprzedaż Szymborskiej musiała drastycznie spaść IP: *.eu.org 29.01.09, 13:31 dlatego ją tak promują. Potrzebuje handlowców. Było o Leninie, to teraz trzeba wyczuć obecną koniunkturę, a z tym pani Sz. ma wyraźny problem. Wg terminologii sportowej, to poezja pani Sz. jest na poziomie okręgówki. Pamiętniki panny Weroniki. A przecież "nie potrzeba mieć talentu do noszenia transparentu". mgr Skisława Szczypiórska Dyplomowany Krytyk Literacki, Biegły w zakresie poezji. Nr legitymacji Mossolitu: 877/09 Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: krotkapilka prezent IP: *.pools.arcor-ip.net 29.01.09, 13:34 Nie kupie i nikt sie nie wazy, mnie zniewazyc, takim prezentem. Beda musieli rozdawac jako nagrody,z dumna dedykacja, towarzysze towarzyszom. Z czegus trza zyc, no nie? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: dysydent Szymborska krzepi IP: *.ip.netia.com.pl 29.01.09, 13:41 ...pisze Pani która kilkadziesiąt lat temu pisała wiersze na cześć socjalizmu i Stalina. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: rozpacz Brak mi słów IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.01.09, 13:48 Gdy widzę komentarz typu: >>>blah blah blah bez rymu bez rytmu bez przeslania pelen niedopowiedzen belkot :[rymu to mi się nóż w kieszeni otwiera! Kto powiedział, że poezja musi byc rymowana? Nadal taplamy się w renesansowych wierszach sylabicznych, równiutkich, pisanych pod kreskę? Nadal czytamy sylabotoniczne ludowe wierszyki Konopnickiej, takie do rytmu pam-pam-pam? Przecież już dziewiętnasty wiek przyniósł nam wiersz wyzwolony od ograniczeń rymu! Jeżeli dla kogoś rym jest wyznacznikiem piękna wiersza, to szczerze współczuję! "Pełen niedopowiedzeń bełkot" - ach ta współczesna epoka menadżerów! Realizm, realizm, realizm! Jeżeli widzę dwa słowa, które pozornie do siebie nie pasują, to już nie rozumiem? Nie zastanowię się? Nie spróbuję pogłówkować? tylko kawa na ławę? Jeżeli obraz to Kossaka: oficer na koniu, czy inne pożegnanie ułana? Witkacego już nie rozumiemy?! Wstyd! Ograniczenie wyobraźni dochodzi do 600% normy! Brawo! Ahhhhh!. Cudowna poezja! ... dla rozegzaltowanych nauczycielek języka polskiego w koczkach i garsonkach... jeszcze do tego Sienkiewicz, Słowacki, Wyspiański i Mickiewicz z "Litwo-ojczyzno" i ahhhh... rozegzaltujemy się wszyscy na drugą stronę Tak, bo współcześnie czytuje się trzy komiksy na miesiąc?!?! Ewentualnie jedna powieść gazetowa z "Naj", a może Grochola? Takie pitu-pitu o miłości i zazdrości?! Ludzie, czy to na moich oczach spełnia się witkiewiczowska wizja bezmózgich jeti, które całkowicie zatraciły się w telewizyjnej papce? Mickieiwcza się nie czyta, bo słaby, bo o zgrozo RYMOWANY! A jakże! RYMOWANY! Słowacki niezrozumiały! Ktoś z Was sięgnął po "Króla Ducha"? A może utknęliście na 10. wersie "Beniowskiego"? Wiecie, kto napisał "Kordiana"? O Norwidzie nie wspomnę. Pewnie "Vade-mecum" niedzisiejsze, nieaktualne, tylko dzieci biedne męczą się w szkole, czytając takie toporne wierszydła, a pod ławką chowają ukochanego Harrego, który to wielkim CZARODZIEJEM BYŁ! Historii się już nie zmieni, ja nawet nie chcę o historii rozmawiać. Najważniejsza jest sztuka! Ona ma wpływać na człwieka, budować go, zmieniać, UCZŁOWIECZAĆ! Najłatwiej odrzucić w kąt tomik poezji i wyciągać biograficzne ciekawostki. To Polacy potrafią najlepiej! A czy pomyślałeś np. o Andersenie, gdy czytasz dziecku "Brzydkie Kaczątko"? Może też Ci nie pasuje, że był gejem i człowiekiem chorym psychicznie? A może nie pasuje Ci Mickiewicz, bo należał do sekty, spowiadał i udzielał chrztu? A może nie pasuje Ci Alicja z Krainy Czarów, bo autor lubował się w BLISKIM towarzystwie dzieci? A może nie spojrzysz na Gwieździstą Noc Goga, bo malarz był schizofrenikiem i żółty kolor, tak intensywny, to efekt ciągłego picia laudanum? a może wyrzyciłeś już "Szewców", bo Witkacy nie stronił od ostrego seksu, narkotyków i alkoholu? A może, o zgrozo, Ferdydurke już nie otworzysz, bo Gombrowicz był homoseksualistą? Artysta może wyrażać wszystko! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: fan Szymborska krzepi IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.01.09, 13:50 Pani Wisławo.... proszę się już nie wygłupiać i nie wydalać z siebie takich gniotów, bo to poezją nie jest, i nigdy nie będzie, takie rzeczy wydalaja z siebie natchnione nastolatki w przypływie euforii po powrocie z lekcji języka polskiego patrząc przez okno na deszcz. Osobiście jestem załamany, ale spodziewałem się tego - mieści się to w nawiasie Pani beztalencia. No przykro mi, że to piszę ale taka jest prawda - to są jedne z najtańszych bubli jakie czytalem. A załamany jestem tym, że głupi świat się tym zachwyca. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Siostra Diesel Szymborska krzepi IP: 155.140.133.* 29.01.09, 13:52 Cóż, kiepskie. I tyle. Odpowiedz Link Zgłoś
lahdaan Szymborska krzepi 29.01.09, 14:10 O czytaniu i pisaniu. Ze wszystkiego, co czytam, lubię to tylko, co krwią było pisane. Pisz krwią, a dowiesz się, że krew jest duchem. Nie łatwo cudzą krew zrozumieć: nienawidzę też czytających leniwców. Kto zna czytelnika, ten dla niego nic robić nie będzie. Jeszcze jedno stulecie czytelników - i duch nawet śmierdzieć zacznie. Że każdemu wolno nauczyć się czytać, to psuje z czasem nie tylko pisanie, lecz i myśli. Niegdyś duch był bogiem, potem przedzierzgnął się w człowieka, dziś staje się motłochem. Kto krwią i w przypowieściach pisze, nie chce, by go czytano, żąda, by się go na pamięć uczono. itd. rzecze Zaratustra. Pozdrawiam Panią Wisławę! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: niewisławie Straszna Szymborska IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 29.01.09, 14:19 To są bardzo słabiutkie wiersze, niestety. To jest zupełnie nieprawdziwe. Jest mi smutno, kiedy czytam taki wiersz jak ten na gazeta.pl Odpowiedz Link Zgłoś
pinocchio Śliwinski osłabia 29.01.09, 14:24 Moze i Szymborska krzepi, na pewno duzo lepiej się ją czyta niż te flaki z olejem rezenzji Sliwińskiego. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Pan Anatol Szymborska krzepi IP: *.internetdsl.tpnet.pl 29.01.09, 14:26 Szczerze mówiąc wiersz "Zamachowcy" jest przebrzmiały i chyba troszkę tendencyjny... Wygląda na to, że Szymborska wielką poetką jest... Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Jurek Bardzo ladne i super refleksyjne ale te o Stalinie IP: *.bstnma.fios.verizon.net 29.01.09, 14:27 byly jednak jeszcze lepsze. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: slowacki Szymborska krzepi IP: 87.204.245.* 29.01.09, 14:35 Oczywiscie cenię nasżą noblistke, ale.. nie jestem fanem wiersza białego, bez rymu i rytmu.. nie mowie tu o jakichs rymach częstochowskich. ale mimo wszystko dzis wiersz to jakas taka pisaniana "na kolanie", albo przepisywanie wycinków z gazet i juz niby wielka ach..poezja..:( Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: tolerancyjny Szymborska krzepi IP: *.oce.pg.gda.pl 29.01.09, 14:44 "wysoki-brunecie" ! Nie obchodzi mnie jakie było Jej nazwisko przedtem i skąd pochodzi, dla mnie jest ważne jakim jest człowiekiem, od Ciebie , od wielu z nas, na pewno większym!! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jmkl; Ale GNIOTY IP: *.zfa-unia.com.pl 29.01.09, 14:49 Ale gniot. babcia ma chyba Alzhaimera,i widać,że koniecznie chce się przypodobać diasporze. A fe !! Odpowiedz Link Zgłoś