Gość: Kajsa IP: *.katowice.cvx.ppp.tpnet.pl 02.10.03, 12:22 Poleccie cos, pls. Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: Marek Re: Jakie wino do spaghetti? IP: 194.181.108.* 02.10.03, 12:30 Chianti Classico lub jakiś Shiraz z Australi Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: docg Re: Jakie wino do spaghetti? IP: 212.160.147.* 02.10.03, 13:02 Gość portalu: Marek napisał(a): > Chianti Classico lub jakiś Shiraz z Australi może po prostu zwykłe chianti, bo classico będzie mniej dostępne i znacznie droższe, a w końcu to tylko spaghetti pozdrawiam Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Marek Re: Jakie wino do spaghetti? IP: 194.181.108.* 02.10.03, 13:27 Jeśli to ma być na zwykły czwartkowy obiad to rzeczywiście zwykłe chianti wystarczy. Tak na marginesie powiem że widziałem Chianti Classico producent - Checci rocznik chyba 1999 w Carrefour za ok. 45 zł. Nie jest to chyba cena zbyt wysoka ja na polskie warunki:)) Producenta nie znam bo w ogóle nie jestem ekspertem od Włoch ale miał znaczek organizacji "Gallo Nero" więc chyba niezły, poza tym kupiłem , spróbowałem do spaghetti i pasowało znakomicie. A Shiraz może być np. Jacobs Creek też. ok 40 zł, też piłem do spaghetti i było ok. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jarek Chianti Classico-Gallo Nero IP: *.fastres.net 02.10.03, 19:48 Dzisiaj go kupilem ( rocznik 2001), bardzo dobre. U nas Novi Ligure zaplacilem 6.78 Euro.Chyba sie do wszystkiego nadaje, ale najbardziej do pierogow z miesem( malo cebuli)polanych maslem i posypanych parmiggianem. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: cecyl Re: Jakie wino do spaghetti? IP: *.muza.com.pl / *.muza.com.pl 02.10.03, 13:36 Chyba to zależy do jakiego spaghetti, z jakim sosem, z jakimi komponentami i czy nie jest tak, że w Polsce mówimy spgahettii na każdy makaron włoski, podczas gdy w rzeczywistości jest to tylko jeden z gatunków pasty. We Włoszech nie mają z tym chyba problemu, bo przypuszczam, że piją swoje z regionu. Gdy byłem w Friuli to piłem do jakiejś pasty friulańskie Refosco dal peduncolo rosso, które w kilku włoskich książkach kucharskich nie jest w ogóle polecane do past. Ale było fantastyczne, już nigdy nie zdarzyło mi się pic takiego refosco (nie ma co ukrywać, po pierwsze nie zapamiętałem danych o tycm refosco. po drugie te, które zdarzyło mi się kupić w Polsce były niedobre). Sądzę, ze najlepiej byłoby dostroić do charakteru spaghetii lub pasty wino z regionu pochodzenia. Ogólnie rzecz ujmując mam wrażenie, że do włoskiej kuchni najlepsze sa włoskie wina, ale włoskie wina niekoniecznie dobrze sie komponują z nie włoska kuchnią. Całe lato do różnych włoskich past piłem wina z nero d'avola (same lub z merlotem lub z syrah). Ale australijskie syrah też bardzo dobrze współgrały. Sądzę, że chilijskie (niezależnie od szczepu)tez nie będa zgrzytać. Zgrzytać mogą hiszpańskie (zbyt wyraziste). Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Matematyk Re: Jakie wino do spaghetti? IP: *.com 02.10.03, 14:07 Czy "spaghetti" to takie cienkie, długie, wysuszone wałeczki uformowane z mąki z twardej pszenicy??? Gotuje toto się w celu spożycia w wodzie a następnie dodaje sosu lub dodatków jakichś? Jeśli to jest to o czym mówię, to porady powyższe są absurdalne. Jeśli to spaghetti będzie z wędzoną rybą albo owocami morza i masłem to doradzacie shiraza albo refosco? Wiem, że nie należy zbytno przejmować się "zasadami", ale chyba jednak coś nie tak z tym zestawieniem. Nie wspomne o większości sosów opartych na śmietanie. Może należałoby najpierw zapytać z czym to spaghetti będzie, a dopiero następnie dawać błyskotliwe porady? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Marek Do matematyka IP: 194.181.108.* 02.10.03, 14:33 Spokojnie kolego, błyskotliwa to w cudzysłowiu była twoja wypowiedź. Mozna by napisać że jakie pytanie taka odpowiedź. Skoro osoba która zadała pytanie, jakie wino pasuje do spaghetti i nie określiła z czym ono będzie np. jaki sos, to każda odpowiedź jest dobra w tym wątku. Ja milcząco założyłe że chodzi o sos pomidorowy, jeśli autorce wątku chodziło o jakiś inny to o tym napisze. Póki co nie ma z jej strony protestu więc oszczędź sobie takich wypowiedzi. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Matematyk Re: Do matematyka IP: *.com 02.10.03, 14:49 Gość portalu: Marek napisał(a): > Spokojnie kolego, błyskotliwa to w cudzysłowiu była twoja wypowiedź. A w której cześci "wypowiedzi"? Coś się nie zgadza, czy jak? > Mozna by napisać że jakie pytanie taka odpowiedź. Można by, ale to świadczy tylko o ignorancji odpowiadającego. Rozumiem, że zapytany przez kogoś przez telefon jaka jest pogoda, odpowiadasz że ciepło i nie pada, ponieważ akurat siedzisz w u siebie w pokoju. Rzecz jasna na zewnątrz mróz i śnieżyca. > Skoro osoba która zadała pytanie, jakie wino pasuje do spaghetti i nie > określiła z czym ono będzie np. jaki sos, to każda odpowiedź jest dobra w tym > wątku. Zadziwiające, że "każda odpowiedź dobra" ale Chianti i shiraz najlepsze! Śmieszne. > Ja milcząco założyłe że chodzi o sos pomidorowy, jeśli autorce wątku > chodziło o jakiś inny to o tym napisze. Skąd to "milczące założenie"? Skoro autorka wątku pyta tak ogólnie, to raczej wskazuje, że niezbyt orientuje się w materii dobierania win do potraw. Tak więc jest raczej prawdopodobne, że potraktuje shiraza i Chianti jako "dobrą monetę" do każdej wersji spaghetti. Mogłaby się rozczarować. > Póki co nie ma z jej strony protestu > więc oszczędź sobie takich wypowiedzi. Czemu mam sobie oszczędzić? Niepodoba się to, że wytykam błąd? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Rural wino i kluski IP: 213.134.140.* 02.10.03, 15:20 Nie wiem dlaczego, ale wiele watkow poruszanych na forum konczy sie karczemnymi awanturami miedzy jego uczestnikami. I to na tak mily w koncu temat jak wino. Drodzy napijcie sie czegos dobrego i uspokujcie wreszcie. Do penne z gorgonzola polecam Montepulciano d?Abruzzo albo Valpolicelle. Na zdrowie! Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Marek Re: Do matematyka IP: 194.181.108.* 02.10.03, 15:35 > Spokojnie kolego, błyskotliwa to w cudzysłowiu była twoja wypowiedź. A w której cześci "wypowiedzi"? Coś się nie zgadza, czy jak? Tak całokształt, wpieprzasz się jak to się mówi "między wódke a zakąske", może poczekałbyś co napisze autorka tego wątku a póżniej pisał o ignorancji, śmieszności, rozczarowaniu i błędach. A może poleciliśmy idealne wina do tego co chce przygotować autorka pytania a ty wyjdziesz na idiotę z tym swoim czepianiem się? Pomyślałeś o tym? Jesli nie to zrób to. Nie pozdrawiam Bez odzewu Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: cecyl Re: Do matematyka IP: *.muza.com.pl / *.muza.com.pl 02.10.03, 15:31 Panie Marku, niech pan da spokój. Matematyk to kolejna ksywka dość nerwowego osobnika, który wszystkiego sie czepia, a jak nie moze sie przyczepić to milczy albo zmienia ksywkę. My próbujemy uściślić zakres rozmowy, bo przeciez o rozmowe chodzi, a temu chodzi tylko o by rozmowę uciąć. Matematyku trochę więcej poczucia humoru i luzu, wolałbym zebyś zaproponował jakieś wino do spaghetti z vongole niż od razu ustawiał nas pod ścianę i strzelał. Uważasz, ze do spaghetti z małżami nie pasuje refosco lub chianti? Wobec tego zaproponuj coś. Na Sardynii np. proponują miejscowe frizzante (z trebbiano), w Katalonii najczęściej sugerują do takiego zestawu rose, ale w Galicji już mocno cierpkie czerwone ribeiro. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Marek Do Cecyla IP: 194.181.108.* 02.10.03, 16:02 Ok. może rzeczywiście trochę mnie poniosło. Swarliwośc i czepianie się to nasza cecha narodowa więc mogłem się już przyzwyczaić. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jarek Re: Do Cecyla IP: *.fastres.net 02.10.03, 17:39 Pani,ktora prosi o rade, pisze z Polski, to chyba jej bardzo trudno zrobic spaghetti z muslinkami( nie wiem jak sie pisze, bo mi wychodzilo z muslinami), chyba zrobi spaghetti z miesnym sosem i dlatego kazde wino czerwone idzie dobrze.Czym wiecej doda Parmiggiano tym wino, powino byc silniejsze, aby mylo smak sera miedzy widelcami.To jest moja opinia... Odpowiedz Link Zgłoś