anus128 07.06.09, 14:28 Witam. średnio orientuję się w sperawach związanych z tarczycą, więc preoszę o pomoc. Czy przy wynikach: tsh 18,98 [0.27 - 4.2] fT 4 12,11 [12 - 22] to już choroba ?! jestem b. często senna i jest mi zimno. Proszę o odpowiedź Odpowiedz Link Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
olkaw-wa Re: Czy to już niedoczynność ? POMOCY! 07.06.09, 15:14 Jesteś w dużej niedoczynności, a pomóc Ci może tylko endokrynolog. Powodzenia. Odpowiedz Link
devilyn Re: Czy to już niedoczynność ? POMOCY! 07.06.09, 15:29 Jak najszybciej do endo. Odpowiedz Link
anus128 Re: Czy to już niedoczynność ? POMOCY! 07.06.09, 15:37 dziękuję za odp. lekarza mam dopiero 26 czerwca. 3 miesiące temu brałam euthyerox 50 po pol tab. po dwóch miesiacach prezestałam i wyniki tak się porszyły.. czy z tą chorobą da sie zyc ? mam dopiero 17 lat. najgorsze jest to, ze wydaje mi się że moja mama to wszystko bagatelizuje. Odpowiedz Link
harmoniak Re: Czy to już niedoczynność ? POMOCY! 07.06.09, 15:49 Dlaczego przestałaś brać Euthyrox? Wydaje mi się, że powinnaś znowu zacząć go brać. > czy z tą chorobą da sie zyc ? mam dopiero 17 lat. Niedoczynność wyrównuje się poprzez przyjmowanie hormonu tarczycy, po czym następuje eutyreoza, czyli stan normalności. Odpowiednio dostosowana terapia sprawia, że z tą chorobą da się żyć, to na pewno. Także spoko Odpowiedz Link
anus128 Re: Czy to już niedoczynność ? POMOCY! 07.06.09, 15:59 lekarz kazał mi odstawić po 1,5 paczki. po miesiacu poszłam na badania no i wyniki są takie jakie są. a wczoraj moja mama dzwoniła do lekarza i powiedział, że mam brac euthyreox 50 no i czekać na wizyte. najgorsze jest to, że się zle czuje. Odpowiedz Link
harmoniak Re: Czy to już niedoczynność ? POMOCY! 07.06.09, 16:05 > lekarz kazał mi odstawić po 1,5 paczki. No to jedno wiadomo na pewno: to nie jest dobry endo. Zabranie choremu na tarczyce tyroksyny powoduje bezsensowną huśtawkę hormonalną. Z powodu tej huśtawki właśnie źle się czujesz. Zacznij więc brać euthyrox, pamiętaj: rano na czczo, co najmniej 30 min. przed jedzeniem. Rano należy także unikać kawy. Wszystko po to, by tyroksyna jak najlepiej się wchłonęła. Czy wiesz jaka jest przyczyna Twojej niedoczynności? Miałaś robione USG? No i dobra rada na koniec: warto robić oprócz TSH i FT4 FT3 Odpowiedz Link
devilyn Re: Czy to już niedoczynność ? POMOCY! 07.06.09, 15:54 !!! A po jaką chole*ę przestałaś brać euthyrox?! Z tym można żyć "normalnie", trzeba pilnować badań i wizyt. Przerywanie branaia leków jest skrajnie nieodpowiedzialne. Odpowiedz Link
devilyn ??? 07.06.09, 15:54 !!! A po jaką chole*ę przestałaś brać euthyrox?! Z tym można żyć "normalnie", trzeba pilnować badań i wizyt. Przerywanie branaia leków jest skrajnie nieodpowiedzialne. Odpowiedz Link
anus128 Re: ??? 07.06.09, 16:01 devilyn napisała: > !!! A po jaką chole*ę przestałaś brać euthyrox?! Z tym można > żyć "normalnie", trzeba pilnować badań i wizyt. Przerywanie branaia > leków jest skrajnie nieodpowiedzialne. lekarz mi kazał odstawić.. Odpowiedz Link
devilyn Re: ??? 07.06.09, 16:07 ??? To jestem zdziwona ogromnie. Miałaś bardzo dużą niedoczynność i leki powinnaś brać stale, nawet jak już Tsh było w normie. Odstawiłaś i tarczyca się znowu rozszalała. Ja leczę się już od 6 lat (obecnie mam 28lat) i nigdy nie słyszałam, że się odstawia Euthyrox/Letrox. Może pomyśl o zmianie lekarza. Odpowiedz Link
anus128 Re: ??? 07.06.09, 16:15 no więc, 4 miesiace temu miałam 7,21 tsh [mowił ze to nic groznego] , przepisał mi euthyreox 50 po poł, berałam 3 miesiace, kazał przestać, i iść na badania za miesiąc bez brania leków. no i po miesiącu tak wzrosły wyniki. tak, wizyte u endokrynolog mam umówioną 26 czerwca. dziękuję za wszystkie odp. Odpowiedz Link
devilyn Re: ??? 07.06.09, 16:18 Jak to nic groźnego? Czyli brałaś po 25mg? Powinnaś zwiększać dawkę Euthyroxu. Pomyśl o zmianie lekarza ew. jakiejś wizycie prywatnej. Trzymaj się. Odpowiedz Link
prenatka Re: ??? 07.06.09, 16:59 Słuchajcie, dziewczyna ma 17 lat, współczuję jej słabych wyników i braku wsparcia w rodzinie i w lekarzu. Przede wszystkim to nie wolno przerywac kuracji euthyroxem czy inną postacią tyroksyny. Kuracja najczęściej trwa całe życie. Bez tyroksyny jesteśmy jak ryba bez wody, ptak bez skrzydeł, samochód bez silnika.Masz brać rano mały proszek, pół godziny przed jedzeniem. To nic strasznego, wielu ludzi jest znacznie ciężej chorych. Musisz pogadać z mamą, zaproś ją na to forum, niech troszkę poczyta o chorobach tarczycy, zabierz ją też na forum hashimoto. Musisz rodzinie otworzyć oczy, ze z Twoją tarczycą jest źle. Należy też poszukać dobrego endokrynologa. Takiego, który pomoże Ci wrócić do w miarę komfortowego życia. Twoje TSH powinno wynosić około 1. Odpowiedz Link
anus128 Re: ??? 07.06.09, 17:49 Bardzo dziękuję za pomoc. Teraz mam brać euthyrox 50 [ta resztka, która mi została, czyli 12 tabletek] i czekać na wizyte u endokrynologa. Nie wiedziałam, ze ze mną jest tak źle. Jeżeli chodzi o objawy to czuję się sennie, zawroty głowy i mam zimne ręce. Czy zacznę tyć ?! narazie nic takiego nie zauważam. Odpowiedz Link
devilyn Re: ??? 07.06.09, 18:34 W razie w lekarz pierwszego kontaktu bez problemu może wypisać lek. Walcz o swoje zdrowie. Nie jest źle, tylko weź się w garść i zdrowiej. Mi jak skaczę tsh (rzadko bo rzadko) to utyje 1-2kg, okresy mam regularne. Powodzenia. Odpowiedz Link
anus128 Re: wizyta 08.06.09, 21:59 Witam, czegoś tu nie rozumiem, proszę o odpowiedzi. Byłam dziś u lekarza rodzinnego, pokazałam mu wyniki no i on stwierdził, ze nie jest ''zle'' przepisał euthyrox 50 mam je barc dwa miechy i zrobic znów badania. endokrynologa mam dopiero w sierpniu, nie wiem czy to nie za długi okres czasu. czy ze mną jest naprawde bardzo zle ? lekarz powiedział mi tylko, ze mam się nie przejmowac i po prostu brac leki. z góry dziękuję za odpowiedzi. a i jeszcze jedno pytanie : czy tak wysokie tsh moze byc spowodowane stresem ? Odpowiedz Link
hashi-tess Re: wizyta 08.06.09, 22:10 no wiesz, takie TSH świadczy o dość dużej niedoczynności. Zacznij jak najszybciej brak euthyrox. Może zacznij najpierw od 25mg, potem po kilku dniach przejdz do 50mg i po m-cu oznacz poziomy hormonów FT4 i FT3, aby skorygować dawkę euthyroxu. Lekarzami się nie przejmuj. Naucz się swojej choroby, aby ich kontrolować. Niestety nie potrafią leczyć niedoczynności i dlatego zlecają tylko badanie TSH. Wracaj jak najszybciej do zdrowia. Tess Odpowiedz Link
anus128 Re: wizyta 08.06.09, 23:03 a o czym może świadczyć uczucie takiej jakby ''kulki'' w gardle ? bardzo Wam dziękuję za wsparcie i wszytskie odpowiedzi. Odpowiedz Link
harmoniak Re: wizyta 09.06.09, 00:47 Tarczyca jest jakby przy gardle, więc jeśli coś się z nią dzieje to może uciskać. Mnie uciska tarczyca jak ogólnie gorzej się czuję (w sensie niedoczynnie). Nie odpowiedziałaś mi powyżej: > Czy wiesz jaka jest przyczyna Twojej niedoczynności? Miałaś robione USG? Odpowiedz Link
prenatka Re: wizyta 09.06.09, 07:14 miałam to samo w dużej niedoczynności. Przechodzi, gdy hormony się w miarę normują. Odpowiedz Link
anus128 Re: przyczyna 09.06.09, 13:56 nie mam pojęcia czym może być spowodowana moja niedoczynność. tzn. kiedyś baaaardzo dawno temu, może miałam 7 lat, robiono mi USG bo miałam taką jakby ''kulke'' na szyi, ale okazało się, że tak po porstu mam i wynik USG nic nie wykazał. moje pierwsze badanie TSH mialam dwa lata temu, bo przez miesiac strasznie schudłam i robiono mi wszytski badania, krwi, hormony itp. i wyszła mi troszeczke podwyzszone tsh i dostałam letrox 25, poźniej doszłam do sowojej normalnej wagi, ktra trzymam do dziś. także nie wiem co mogło spodowac to, ze 4 miesiace temu miałam takie większe wyniki, a osttatnio aż tak duże. teraz biorę tabletki mam nadzieje, ze się jakoś uspokoi. Odpowiedz Link
hashi-tess Re: przyczyna 09.06.09, 14:10 sądzę, że koniecznie to pytanie zadaj prowadzącemu lekarzowi. To on powinien skierować Cię na badania, które wykryją powód Twojej niedoczynności. Te badania to usg i badania z krwi p/ciał TPO i TG. Odpowiedz Link