ana-log 17.11.08, 11:31 Szukam informacji na temat podniebienia gotyckiego. Chodzi mi o tytuły książek, strony internetowe i inne. Za pomoc z góry dziękuję. Odpowiedz Link Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
axyx Re: Podniebienie gotyckie 20.11.08, 07:38 Wysoko wysklepione podniebienie (zwane podniebieniem gotyckim) może być spowodowane np.: nieprawidłowo ukształtowanym torem oddechowym (przez jamę ustną). Dlatego często gotyckie podniebienie spotykamy u dzieci czy dorosłych cierpiących na alergie wziewne czy u osób z przerostem migdałów. Nieprawidłowe nawyki żywieniowe u małych dzieci są nierzadko przyczyną nieprawidłowego ukształtowania się podniebienia. Dlatego należy wprowadzać dziecku stałe pokarmy zdodnie z tabelami żywienia niemowląt i małych dzieci. A w odpowiednim czasie pozwolić dziecku gryść skórkę z chleba, skórę wędzonego boczku, świeżą marchewkę czy jabłko ze skórką. Podniebienie dotyckie może powodować nieprawidłowe wybrzmiewanie głosek miękkich. Odpowiedz Link
ana-log Re: Podniebienie gotyckie 20.11.08, 08:18 Bardzo dziękuję za odpowiedź i cenne wiadomości. Odpowiedz Link
maja_sara Re: Podniebienie gotyckie 20.11.08, 16:17 Boże, co za bzdury... Podniebienie gotyckie, to taki typ podniebienia z którym dziecko przychodzi na świat. Niajako wada wrodzona, spotykana zarówno u osób zdrowych fizycznie w normie intelektualnej, jak u osób z upośledzeniem umysłowym /jednak tu znacznie częściej/, np. w zespole Downa /co nie oznacza, że każdy człowiek z zespołem Downa ma nieprawidłowo uksztłatowane podniebienie, to by było za duże uproszczenie. / Kolejność wprowadzania pokarmów u niemowlat nie ma żadnego wpływu na stan podniebienia, a tym bardziej na jego powrót do stanu prawidłowego! Tym bardziej, że określenie to odnosi się do podniebienia twardego, które, jak wiemy, jest tworem kostnym, którego kształt nie zmieni sie pod wpływem gryzienia marchewki czy banana. W związku z tym, że podniebienie jest wysokie, to-"mówiąc łopatoligicznie"- czubkiem języka trudniej jest do niego dosiegnąć, nieprawidłowa jest także szczelina jaka się tworzy miedzy środkową linią podniebienia, a bokami języka i stąd wady wymowy- głównie rotacyzm, lamdacyzm i seplenienie. Odpowiedz Link
maja_sara Re: Podniebienie gotyckie 20.11.08, 23:19 Ana-log, żebyś miała pełen obraz sytuacji, to ustosunkuję się jeszcze do tych słów poprzedniczki-cyt:"Wysoko wysklepione podniebienie może być spowodowane np.: nieprawidłowo ukształtowanym torem oddechowym (przez jamę ustną). Dlatego często gotyckie podniebienie spotykamy u dzieci czy dorosłych cierpiących na alergie wziewne czy u osób z przerostem migdałów." Błagam Cię, nigdy nie powielaj tej informacji, bo jest nonsensem i wynika z całkowitej nieznajomości tematu. Aż żal czytać takie bzdury. Mam nadzieję, że osoba która to napisała, to nie logopeda, bo sama sobie wystawia fatalną wizytówkę. Częstsze infekcje układu odechowego, przewlekłe stany kataralne magą być /mogą, ale nie muszą/ SKUTKIEM takiego a nie innego podniebienia. Nigdy na odwrót, jak sugeruje axyx. Skutkiem, nie przyczyną. Bywa, że w parze z gotyckim podniebieniem występuje duży język, a taka sytuacja powoduje mimowolne, bezwiedne wypychanie języka do przodu, a co z tym idzie otwarcie ust i oddychanie przez nie. A to już otwarte wrota do nabawienia się infekcji. Proste, prawda? Tak samo osoby cierpiące na alergię wziewną zmuszone są oddychać buzią, bo nos mają po prostu zapchany. A to najkrótsza droga do infekcji. Co do pokarmów-dzieci z gotyckim podniebieniem /powtarzam z poprzedniego mojego wątku-z takim podniebieniem sie rodzisz/ mogą mieć problemy z prawidłowym gryzieniem, żuciem i połykaniem. Zarówno niemowlęta, jak i dzieci dużo starsze. Ale problemy te są SKUTKIEM nieprawidłowo wysklepionego podniebienia. Nie na odwrót. Rozumiesz? I nie zmienisz kształtu gotyckiego podniebienia ani nauką prawidłowego jedzenia, ani żadnymi ćwiczeniami odechowymi czy artykulacyjnymi. To jest po prostu niemożliwe. I nawe jeśli będziesz 3latka karmić samą papką rozgniecioną widelcem, to nie sprawisz, że jego prawidłowe podniebienie zamieni się w gotyckie, nie ma szans. Odpowiedz Link
ana-log Re: Podniebienie gotyckie 21.11.08, 10:21 Bardzo dziękuję za sprostowanie. Zastanawia mnie jeszcze sprawa terapii takiego dziecka. Proszę o informacje na ten temat. maja_sara jeżeli znasz literaturę na ten temat, to proszę napisz z której pozycji książkowej czerpiesz te informacje. Z góry dziękuję. Odpowiedz Link
maja_sara Re: Podniebienie gotyckie 21.11.08, 22:28 Nie znam takiej pozycji książkowej, która w pełny i wyczerpujący sposób omawiałaby specyfikę zaburzeń mowy osób z podniebieniem gotyckiem i omawiałaby terapię logopdeyczną tychże. I która dotyczyłaby tylko i wyłącznie tego zaganienia. Chyba nie ma takiej pozycji, ale ...może się mylę. Ja takiej pozycji szukałam kilkakrotnie, kiedy pracowałam z osobami z podniebieniem gotyckim, jednak bezskutecznie Część informacji zdobyłam na studiach od wykładowców, część z książek poświęconych zaburzeniom mowy u osób z upośledzeniem umysłowym. O podniebieniu gotyckim i problemach z nim związanych i terapii mowy często mówi się w kontekście zaburzeń mowy u osób z zespołem Downa, zespołem Turnera, zespołem Morfana i in. Nie bój się literatury, która traktuje o upośledzeniu, nawet jeśli nie pracujesz z takimi osobami. Bo właśnie tam najszybciej znajdziesz info na ten temat. Gdzie indziej temat potraktowany jest po macoszemu, a nawet w ogóle pominięty. Co do ćwiczeń artykulacyjnych i oddechowych to zastosować można tu większość ćwiczeń proponowanych w każdej książce, która porusza temat terapii i ćwiczeń odechowo-artykulacyjnych. Takiej literatury jest akurat pod dostatkiem na naszym rynku Zwrócić szczególną uwagę powinno się na te ćwiczenia, które "wydłużają" język /bo jak pisałam wcześniej osobom tym trudniej jest dosięgnąć czubkiem języka do podniebienia i wałka dziąsłowego, szczególnie jeśli poprosimy pacjenta o bardzo szerokie otwarcie ust, po prostu ich język zmuszony jest pokonać większą odległość, aby tego dokonać/. Ćwiczenia języka polegające na wielokrotnym dotykaniu wałka dziąsłowego, przesuwaniu języka po podniebieniu, "kląskanie" jak konik itd. mogą okazać się bardzo pomocne. Zwrócić uwagć na otwartą szeroko buzię, jeśli pacjent odruchowo ją zamyka /bo tak mu łatwiej wykonać ćwiczenia/, to trzeba mu to uniemożliwić samemu przytrzymując jego brodę. Wykonywane z zamkniętymi ustami ćwiczenie poniekąd mija się z celem Tak wyćwiczony język o"dwdzięczy" nam się później przy wywoływaniu głosek [l] i [r]. Bywa, że osoby z gotyckim podniebieniem nawet nie wiedzą, że takie właśnie mają i ich artykulacja i sposób oddychania są prawidłowe lub zbliżone do prawidłowego. Bywa też tak, że mowa przypomina bełkot lub mamy do czynienia z paltolalią. No ale o tym uczą na każdych studiach logopedycznych i tego chyba nie muszę tłumaczyć. Poza tym, na ten temat literatura jest całkiem obszerna, zawsze można doczytać Jeśli nasz pacjent oddycha ustami-włączyć wszystkie ćwiczenia, które wzmacniają mięśnie żuchwy i mięśnie warg. Wszystkie te ćwiczenia i ich ciekawe kombinacje znajdziesz w większości książek dla logopedów, chocby u Toczyskiej, Styczek czy Jastrzębowskiej. Jeśli pracujesz z dziećmi to dodatkowo na początek polecam książeczki z gotowymi wierszykami do ćwiczeń artykulacyjnych- przedstwiają one ćwiczenia artykulacyjne w formie wesołych historyjek, które "odgrywa się" za pomocą ust, nosa, warg, podniebienia miękkiego, np. "Języczkowe przygody", "Gimnastyka buzi na wesoło", "Plamki, kropki ...". Później sama bedzie wymyślać odpowiednie bajki z właściwie skomponowanymi ćwiczeniami. Odpowiedz Link
maja_sara Re: chodziło oczywiście o palatolalię... 21.11.08, 22:31 palatolalia, a nie paltolalia ;p literówka, za którą przepraszam Odpowiedz Link
ana-log Re: chodziło oczywiście o palatolalię... 22.11.08, 17:52 Bardzo dziękuję za wyczerpujące informacje i za pomoc. Odpowiedz Link
axyx Re: Podniebienie gotyckie 25.11.08, 12:05 Moje dziecko nabyło podniebienie gotyckie i lekką dysmorfie twarzy właśnie przez elergie, jak stwierdziła pani laryngolog. Gotyckie podniebienie można spróbować rozciągać, jak podaje dr Elżbieta Stecko i dr Anna Regner. Ponadto, moja wcześniejsza odpowiedź jest wiedzą wyciągniętą z wykładów z dr E Stecko i lekarzami laryngologami i alergologami. Oczywiście, że można urodzić się z podniebieniem gotyckim (wada wrodzona) ale można również go nabyć!!! Warto udać się do laryngologa i alergologa, oni najlepiej ocenią stan podniebienia twojego dziecka ale także znajdą jego przyczynę. Są specjalne aparaty ortodontyczne. Pozdrowienia. Odpowiedz Link
maja_sara Re: Podniebienie gotyckie 25.11.08, 18:22 Zarówno alergiami, jak i smoczkami można podniebienie gotyckie pogłębić, czyli uwydanić wadę jeszcze bardziej. Szczególnie wtedy, kiedy jest ona mała. I o tym mówi pani Stecko, też miałam z nią zajęcia. Dlatego i pediatrzy, i laryngolodzy, i logopedzi tak atakują smoczki, traktowane jako uspokajacze, bo nie dla każdego dziecka są wskazane, dla nietórych powinny być wręcz zabronione. To, że u Twojego dziecka przez lata żaden pediatra (nie wspominając o neonatologu, który powinien Cię o tym ponformować jeszcze w szpitalu po narodzinach dziecka) tego nie zauważył, to już ich błędy i Twoje błędy. Skutkiem niezdiagnozowanego podniebienia były alergie, do nich doszło najparawdopodobniej także złe oddychanie poprzez usta, bo tak dziecku było łatwiej, wypychanie języka ku przodowi, trwało to zapewne dłużej niż tydzień, czy miesiąc...trawało to latami, a już po 2 czy 3 latach zmienić się może lekko kształt twarzoczaszki. Wada się pogłębiała. Przyszłaś z dzieckiem do lekarza z powodu alergii, i dopiero ten stwierdził gotyckie podniebienie, które teraz już zapewne i dla laika nie byłoby niczym trudnym do zdiagnozowania. Zaniedbana wada już nie była lekka, jak przy narodzinach, ale była poważnym zaburzeniem i miała swoje konsekwencje w postaci i alergii, i złego oddychania, i dysmorfii. I tak błędne koło się zamyka. A można było temu zapobiec, gdyby neoantolog nie dał plamy, wiedziałabyś na co zwracać uwagę... Odpowiedz Link
axyx Re: Podniebienie gotyckie 26.11.08, 10:34 Droga Maju - to forum nie służy do krytykowania innych a do wymiany informacji. Odpowiedz Link
axyx Re: Podniebienie gotyckie 27.11.08, 13:57 Nie uważam bym udzieliła złej odpowiedź pani, która pytała o podniebienie gotyckie, jak i nie uważam, iż Ty Maju nie masz racji. Chciałabym przesłać Ci materiały dotyczące podniebienia gotyckiego - może wzbogacą Twoją wiedzę z tego zakresu. Ponadto jesteś bardzo arogancka... Odpowiedz Link
maja_sara Re: Podniebienie gotyckie 27.11.08, 23:59 Arogancka, tak, bo nie pochwalam niewiedzy i traktowania tematu "po łebkach". Odpowiedz Link
maja_sara Re: Podniebienie gotyckie 28.11.08, 13:17 Prof Jurkiewicz w "Otolaryngologia. Fakty i mity." na stronie 212 wers 3 /Wydawnictwo Lekarskie, wydanie drugie rozszerzone/ wyraźnie napisał -(nie jest pozycja poświęcona podniebieniu gotyckiemu jako takiemu)-aby nie traktować gotyckiego podniebienia jako konsekwencji jakichkolwiek infekcji wirusowych czy bakteryjnych górnych dróg odechowych, bo jest to zbyt duże uproszczenie, do tego mijąjace się z prawdą . Wszystkie nieleczone lub leczone nieudolnie przewlekłe stany chorobowe w obrębie układu odechowego mogą jedynie pogłębiać, to co już istniało. I często tak właśnie się dzieje. Słowa "wysokowysklepione podniebienie" ,"duże uproszczenie" i "mijajace się z prawdą" są zaznaczone grubszym drukiem w tekście. Identyczne stanowisko znajdziesz w dwutomowej Otolaryngologii praktycznej. Podobnie, żeby nie powiedzieć, że tak samo wypowiada się Higgins w "Secrets of Voice" /ale to pozycja w języku angielskim/. Autor jest laryngologiem z doktoratem. Opisuje historie swoich pacjentów, których leczył, robi to bez medycznego zadęcia i słownictwa. W tym jedną, podobną do historii Twojej i Twojego dziecka. Jak z zaniedbania, czyjejś medycznej nieuwagi mała wada sprzed lat zamieniła się w poważny problem z konsekwencjami zdrowotnymi na całe życie. W związku z tym jeszcze raz proszę, nie powielaj błędnych informacji, mitów, które medycyna zdążyła podważyć i podać te informacje do wiadomości do ogółu. Nie zatrzymuj się na gimnazjum i wyjdź poza notatki szkolne, bo jeśli jesteś logopedą to, niestety, ale swoim stanowiskiem tylko się pogrążasz i kompromitujesz. I jak tu być pobłażliwym dla braku wiedzy, u kogoś kto twierdzi, że wie i umie? Sama żałuję, że nie ma jednej konkretnej pozycji - i do tego w naszym języku-która w prosty sposób omawiałaby zagdanienia związane właśnie z podniebieniem gotyckim, li i jedynie. Coś w rodzaju kompendium wiedzy. Ale to nie oznacza, że nie należy szukać. Wręcz przeciwnie. Odpowiedz Link
zeberkanaforum Re: Podniebienie gotyckie 09.12.08, 13:30 Witam moje obecnie 6-cio miesieczne dziecko urodziło sie z gotyckim podniebieniem, jednak zaden pediatra nie zwrocil na to uwagi ... a jak sie na wizycie zapytalam o ta wade to pediatra nie potrafila nic powiedziec a w zasasie zbagatelizowala problem no ale nie wazne prosze o rade, czy i gdzie mam sie udac z 6-cio miesiecznym dzieckiem czy rowniez mam wyeliminowac smoczek ??? za porady z gory serdecznie dziekuję zeberka Odpowiedz Link
magda.kucewicz Re: Podniebienie gotyckie 09.12.08, 17:02 Jak rozpoznac podniebienie gotyckie? Odpowiedz Link
maja_sara Re: Podniebienie gotyckie 10.12.08, 01:07 Podniebienie gotyckie to synonim podniebienia wysoko wysklepionego i wąskiego. Oto przykład: images28.fotosik.pl/303/4635599e098850b1.jpg Tu oczywiście jest podniebienie mocno już wysklepione i bardzo wąskie, wadę widać na pierwszy rzut oka. U noworodka i niemowlęcia może to nie wyglądać aż tak tragicznie /i na ogół nie wygląda/ stąd przy niedostatecznej uwadze pediatry można takie podniebienie przeoczyć, niestety. Odpowiedz Link
maja_sara Re: Podniebienie gotyckie 10.12.08, 01:10 Smoczek w ogóle nie jest dobrodziejstwem dla żadnego niemowlaka Ma więcej wad niż zalet. U dziecka z podniebieniem gotyckim w ogóle powinien być wyeliminowany, bo może tylko pogłębiać istniejacą już wadę. Zatem radzę się go pozbyć. Odpowiedz Link
ana-log Re: Podniebienie gotyckie 12.12.08, 10:56 Droga Maju czy masz więcej fotek z podniebieniem gotyckim? Jeśli tak to proszę udostępnij je na forum. Dzięki temu mam okazję zobaczyć jak to wygląda. Z góry dziękuję. Odpowiedz Link
asia726 Re: Podniebienie gotyckie 02.04.09, 14:48 Podniebienie gotyckie można rozciągnąć za pomocą mosaży jest to bardzo długotrwałe ale jak ktoś ma zacięcie i rozpocznie wcześnie może tę wadę skorygować, ja tak zrobiłam u mojej córeczki z zespołem Downa. Wiadomo, że jeśli jest to już duże dziecko układ kostny jest bardziej dojrzały ale u maluszka warto próbować w przyszłości pomoże mu to w mowie. Odpowiedz Link
maja_sara Re: Podniebienie gotyckie 02.04.09, 22:13 Bo sam masaż, to w ogóle świetna sprawa i u małego dziecka, które z racji wieku nie współpracuje jeszcze z logopedą czy lekarzem, to właściwie jedyna nieinwazyjna metoda, którą można zastosować w ramach terapii. Odpowiedz Link