Dodaj do ulubionych

Radiacją UVC w koronowirusa?

22.03.20, 15:43
Zastanawiam się nad nikłym wykorzystywaniem tanich i na razie dostępnych świetlówek UVC do sterylizacji powierzchni i powietrza. Za 5 l płynu do sterylizacji można kupić 2-3 świetlówk,i do tego kilkadziesiąt zł na oprawki i startery. Radiacja bezpośrednia uruchamiana w nocy, lampy wbudowane w system wentylacji mechanicznej mogą pracować również gdy w pomieszczeniu są ludzie. Obecnie stosowane są w placówkach zdrowia. Można je niewielkim kosztem zainstalować w sklepach, szkołach, urzędach a nawet mieszkaniach.
Podstawy naukowe: wirus to proteiny plus kwasy nukleinowe; proteiny absorbują fale ~280 nm, kwasy nukleinowe ~260 nm, świetlówka UVC emituje ~255 nm. Dawki radiacji dla 99 % sterylizacji sę znane; można je uzyskać dobierając moc swietlowek, odległość i czas naświetlania.
Obserwuj wątek
    • cojestdoktorku Re: Radiacją UVC w koronowirusa? 22.03.20, 16:24
      www.telepolis.pl/wiadomosci/sprzet/samsung-smartfony-dezynfekcja-promienie-uv-c
      --
      diabeł w swych metodach kuszenia do grzechu używa przede wszystkim wizji przyszłości. Nigdy nie skupia się na teraźniejszości, na opisie tego co jest, bo opisując to co będzie, jest mu najłatwiej kłamać i oszukiwać. Ma wolność w kreowaniu sądów, bo jakże można zaprzeczyć czemuś, co się jeszcze nie wydarzyło?
    • kornel-1 Re: Radiacją UVC w koronowirusa? 22.03.20, 17:47
      w11mil napisała:

> Za 5 l płynu do sterylizacji można kupić 2-3 świetlówk,i do tego kilkadziesiąt zł na oprawki i startery. Rad
      > iacja bezpośrednia uruchamiana w nocy, lampy wbudowane w system wentylacji mech
      > anicznej mogą pracować również gdy w pomieszczeniu są ludzie. Obecnie stosowane
      > są w placówkach zdrowia. Można je niewielkim kosztem zainstalować w sklepach,
      > szkołach, urzędach a nawet mieszkaniach.
      > Podstawy naukowe: wirus to proteiny plus kwasy nukleinowe; proteiny absorbują f
      > ale ~280 nm, kwasy nukleinowe ~260 nm, świetlówka UVC emituje ~255 nm. Dawki ra
      > diacji dla 99 % sterylizacji sę znane; można je uzyskać dobierając moc swietlo
      > wek, odległość i czas naświetlania.

Super pomysł, LOL

Promieniowanie UVC niszczy (jeśli niszczy) tylko te wirusy, które znajdą się na drodze promieniowania.

1. Więc albo urządzenie przepływowe, w którym promieniowanie niszczy wirusy w aerozolu
      2. Albo urządzenie zamknięte, w którym promieniowanie niszczy wirusy na powierzchni przedmiotu.
      3. Są również urządzenia bezpośredniego działania promieniowania na wirusy w powietrzu i na przedmiotach

Niby dobre rozwiązania, ale:
      Ad 1. Wystarczającą alternatywą jest wyprowadzania zassanego powietrza na zewnątrz (bo przecież lampa UVC nie ma 100% skuteczności
      Ad 2. Przedmioty mają skomplikowane powierzchnie i promieniowanie nie wszędzie dotrze (w najprostszym przypadku komórka - ma wierzch i spód a kubek - wnętrze i zewnętrze)
      Ad 3. Lampa się wyłącza przy detekcji ruchu - działa pod nieobecność ludzi.

Kornel
      --
      Cenisz dobre dziennikarstwo? Forum Gazeta.pl
      "Kornel: moje podróże"
      • w11mil Re: Radiacją UVC w koronowirusa? 22.03.20, 20:06
        kornel-1 napisał:

> Ad 1. Wystarczającą alternatywą jest wyprowadzania zassanego powietrza na zewną
        > trz (bo przecież lampa UVC nie ma 100% skuteczności

Wyprowadzenie zassanego wymaga wprowadzenia z zewnątrz- o ile wzrosną koszty funkcjonowania galerii handlowej w zimie?

> Ad 2. Przedmioty mają skomplikowane powierzchnie i promieniowanie nie wszędzie
        > dotrze (w najprostszym przypadku komórka - ma wierzch i spód a kubek - wnętrze
        > i zewnętrze)

Nie wszystko wymaga sterylizacji. Ze spirytusem też nie wszędzie dotrzemy a jest znacznie droższy w stosowaniu.

• kornel-1 Re: Radiacją UVC w koronowirusa? 22.03.20, 20:17
          Co do ekonomiki, to nie mamy danych o zależności między mocą lamp a przepływem powietrza, przy którym następuje dostateczna sterylizacja.

--
          • w11mil Re: Radiacją UVC w koronowirusa? 22.03.20, 20:30
            Obliczenia są dosyć proste Znamy dozę (J/m2) do osiągnięcia 99,99 efektywności (np. Kor. J. Microbiol. Biotechnol. Vol. 37, No. 4, 377–382(2009). Lampy o danej mocy ustawiamy w długim szeregu tak aby płynące powietrze dostało tyle ile trzeba.
            • kornel-1 Re: Radiacją UVC w koronowirusa? 22.03.20, 21:31
              w11mil napisała:

> Obliczenia są dosyć proste Znamy dozę (J/m2) do osiągnięcia 99,99 efektywności
              > (np. Kor. J. Microbiol. Biotechnol. Vol. 37, No. 4, 377–382(2009). Lampy o dan
              > ej mocy ustawiamy w długim szeregu tak aby płynące powietrze dostało tyle ile t
              > rzeba.

W wolnej chwili przestudiuję. Ale widzę, że tam operowano gęstością energii 1000 J/m2, czyli 100 mJ/cm2.
              Ja kiedyś używałem świetlówki Philips 18 W, która dawała energię 10 mJ/s*cm2 w odległości 5 cm od świetlówki (o ile dobrze pamiętam). Co można szacunkowo przeliczyć na 200 W świetlówki i przepływ powietrza 36 m3/h (przez 1-m rurę o przekroju 1 dm2).

Mogłem coś pomylić.

k.
              • w11mil Re: Radiacją UVC w koronowirusa? 22.03.20, 21:47
                kornel-1 napisał:

> Ja kiedyś używałem świetlówki Philips 18 W, która dawała energię 10 mJ/s*cm2 w
                > odległości 5 cm od świetlówki

10 mJ/s*cm2 to 0.01 W/cm2 to 100 W/m2 - coś tu chyba nie tak?

Nie wiem czy potrzebujemy 99.99 efektywności

Dozę można zwiększyć przedłużając czas ekspozycji czyli liczbę świetlówek w kanale przepływowym.
                • kornel-1 Re: Radiacją UVC w koronowirusa? 22.03.20, 21:51
                  w11mil napisała:
                  > 10 mJ/s*cm2 to 0.01 W/cm2 to 100 W/m2 - coś tu chyba nie tak?

Moja świetlówka 18 W była mała i słaba dlatego przeliczyłem na dużą 200 W.

Ale mogłem pomylić coś ;-)

> Dozę można zwiększyć przedłużając czas ekspozycji czyli liczbę świetlówek w kan
                  > ale przepływowym.

W każdym przypadku rosną koszty.

--
                  • w11mil Re: Radiacją UVC w koronowirusa? 22.03.20, 22:04
                    kornel-1 napisał:

> W każdym przypadku rosną koszty.
                    Zgadzam się, koszty to kluczowa kwestia.

Możemy pobawić się w liczenie dla wentylacji mechanicznej:
                    -koszt podgrzewania zimowego powietrza do temperatury akceptowanej w galerii handlowej/ szpitalu/przychodni/biurze/szkole
                    -koszt sterylizacji raz podgrzanego powietrza za pomocą świetlowek (recyrkulacja do czasu gdy CO2 przekroczy akceptowalny poziom)
    • bonobo44 Re: Radiacją UVC w koronowirusa? 22.03.20, 21:40
      1) W istocie jest to bardzo sensowny pomysł dla służb odkażania. Zamiast kosztownej i szkodliwej chemii (w Chinach trawniki w Wuhan zrobiły się zółte). Uzbrojeni nie tylko w kombinezony ale i okulary ochronne przed UVC pracownicy tych służb mogli by stosować przenośne kierunkowe lampy dla celów odkażania.
      2) Dodatkowo większość z nich wytwarza duże poziomy ozonu, który również może odegrać istotną rolę w odkażaniu powietrza lub trudniej penetrowalnych dla promieniowania powierzchni.
      3) W zamkniętych instalacjach klimatyzacyjnych należy jednak wówczas dodatkowo monitorować stężenia O3.

szkopuł w tym, że jest to rozwiązanie wymagające dłuższego czasu dla jego wdrożenia
      a to "surowiec", którego nie mamy tu w nadmiarze
      jest też droższe od spirytusu (a nawet tego nie potrafimy jakoś nagle dostarczyć w wystarczającej ilości)

--
      Niemcy zachorowań: 296/mln. 0,4% zmarłych: 1,1/mln. 24444 AW ("aktywne walizki").
      Szwecja zachorowań: 191/mln. 1,1% zmarłych: 2,1/mln mieszkańców. 1894 AW.
      Polska zachorowań: 16,5/mln. 1,1% zmarłych: 0,2/mln mieszkańców. 607 AW.
      www.worldometers.info/coronavirus/
      • w11mil Re: Radiacją UVC w koronowirusa? 22.03.20, 21:56
        bonobo44 napisał:

> szkopuł w tym, że jest to rozwiązanie wymagające dłuższego czasu dla jego wdroż
        > enia

Trzeba zawiesić świetlówki i na początek niech pracują w nocy (sterylizacja ścian, krzeseł, klamek, wnętrze karetek, kombinezony, sprzęt medyczny, wyeksponowane towary na półkach). Potem doposażenie ew. budowa wentylacji mechanicznej.

> jest też droższe od spirytusu
        Swietlówka 30 W - 70 zł brutto wystarczy na kilka tysięcy godzin

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka