06.05.21, 12:07
Czy ktos z Was diagnozowal dziecko w kierunku dysgrafii? Moj syn ma ogromne problemy z pisaniem w szkole, zapisywaniem na lekcjach, odbrabiniem zadan domowych, jego pismo jest nieczytelne, nawet jak sie bardzo stara.
Bardzo nie lubi pisac. Jednak lubi rysowanie, malowanie, prace techniczne, klocki lego, wiec raczej nie sadze, ze to mala motoryka. Zastanawiam sie jak wyglada diagnozowanie dysgrafii.
Pozdrawiam:)
Obserwuj wątek
    • yadrall Re: dysgrafia 06.05.21, 13:28
      Nie wiem jak wyglada diagnoza w tym kierunku,ale moj prywatny dziec z racji hipermobilnosci stawow w rekch bardzo sie meczy piszac. Wiec od poczatku wrzesnia (problem sie wyklarowal w czasie lockdown-wczesniej nie wiedzialam o co chodzi,a on nie umial powiedziec w czym problem) pisze na laptopie. Zarowno w domu jak i w szkole. Problem przestal istniec. Moze zapytaj w szkole czy takie rozwiazanie jest mozliwe?
      • wiwi1 Re: dysgrafia 06.05.21, 14:23
        Mam review meeting pod koniec miesiaca, na pewno porusze ten temat. To nie jest nowy temat i w szkole podstawowej to tez byl problem, ale nie az tak bardzo jak teraz w szkole sredniej. Bardzo mu to przeszkadza, bo to nie jest tylko to, ze pismo jest malo czytelne ale tez ogromna niechec do pisania. Ktorys nauczyciel zasugerowal uzycie programu ktory zapisuje jak sie dyktuje. Mysle, ze szkola bylaby przychylna jakiemus alternatywnemu rozwiazaniu. natomiast chcialabym wiedziec gdzie jest zrodlo problemu.
        • yadrall Re: dysgrafia 09.05.21, 16:39
          Masz na mysli EHCP review meeting? Jezeli tak, to najlepiej wtedy powiedziec co Ci lezy na sercu i jakie masz podejrzenia.
          Tyle,ze nie wiem czy przy jakis innych zaburzeniach sie diagnozuje dysgrafie i w czym mialaby ta diagnoza pomoc Tobie czy dziecku.
          Skoro i tak jesy EHCP to wystarczy wpisac,zr dziecko ma uzywac laptopa do pisania i po sprawie.
          I nie pamietam z jakiego powodu syn ma EHCP,ale przy ASD czesto wystepuje tzw.hipermobilnosc stawow i to powoduje problemy z pisaniem.
          • wiwi1 Re: dysgrafia 09.05.21, 17:51
            tak, ma EHCP, ma ASD. Przyjrze sie tej hipermobilnosci stawow. Wogole w szkole podstawowej bylo super, bo mielimy swietna SENCO, ktorej bardo zalezalo i miala ogromna wiedze. Teraz moj syn jest w y7, z powodu lockdownow cala rutyna poszla sie pasc, szkola nie miala do tej pory okazji dobrze go poznac. Cala ta sytuacja z wirusem ogolnie ma bardzo negatywy wplyw na mojego syna, nauczanie online sie nie sprawdzilo kompletnie u nas. Z tego co czytam nie tak latwo jest zdiagnozowac dysgrafie, malo specjalistow jest, syn nie ma dysleksji ani zadnych learning problems. Przez to pisani ejednak zawala bardzo duzo, nie robi notatek, nie robi homeworks, na testach nie zapisuje wszystkich odpowiedzi. ostatnio rozmawialam z pania z histori na parents consultation, ktora pwoedziala, ze moj syn odmowil pisania testu. Powiedziala, ze mu zaproponowala, zeby jej powiedzial odpowiedzi i ona to zapisze i wszystkie odpowiedzi mial prawidlowe. Ta niechec do pisania nie bierze sie stad, ze jemu sie nie chce tylko jemu to sprawia trudnosc. Dlatego chce miec diagnoze poniewz w razie jakichs egzaminow czy pozniej pisania GCSE mialby podstawy do uzyciajakiejs alternatywnej technologii.
            Znalazlam w necie tablety do pisania remarkable i boox note air, wydaje sie, ze odpowiadalo by to na potrzeby syna, z tego co widzialam zwlaszcza ten boox rozpoznaje pismo reczne, mozna zmienic zapis na komputerowy oraz chtba tez dyktowac i to zapisuje.
            • yadrall Re: dysgrafia 09.05.21, 20:36
              Tak mi sie kojarzyli ASD :)
              U nas tez problem z tym pisaniem,ale wlasnie OT go badala i to zdecydowanie hiperelastycznosc stawow... wiec mlodzieniec ma zalecenie uzywac laptopa. Szkola ponoc ma zapewnic sprzet...
              Mozesz podac linki do tych cudow co znalazlas? Z ciekawosci zajrze co jest dostepne. Ja troche sie boje dawac malemu jakis drozszy sprzet do szkoly-jest ryzyko,ze zgubi (dobrze,ze glowe ma przymocowana do reszry ciala,bo tez by mogl zgubic),a dwa,ze ktos moze mu ukrasc/zniszczyc...
              Czy moglabym poprosic Cie o zdiecie waszej czesci F EHCP? My wlasnie piszemy EHCP na okres szkoly sredniej i z checia bym zobaczyla jakis inny plan.
              Moj email: yadrall.uk@gmail.com
              Dziekuje
              • wiwi1 Re: dysgrafia 09.05.21, 22:05
                www.youtube.com/watch?v=ClQp1o6qPj8&t=633s

Tak na szybko znalazlam w necie to video.

Tak, koszt oczywiscie jest spory. Zastanawiam sie czy z diagnozoa na przyklad dysgrafi czy tak jak w Waszym przypadku hipermobilnosci nie nalezaly by sie jakies dodatkowe fundusze na zakup takiego pomocniczego sprzetu. Plus pewnie jakies ubezpieczenie. Dla mnie mialoby to dodatkowy pozytywny aspekt, jeden cienki tablet do pisania zamiast tony zeszytow z roznych przedmiotow, plecak i tak jest wystarczajaco ciezki;)
                Jesli chodzi o EHCP to ostatnie review mam z zeszlego roku kiedy moj syn byl w szole podstawowej, teraz pod koniec maja bede miec dopiero pierwsze w szkole sredniej. Czy wyslac Ci na razie kopie tej czesci F co mamy ze szkoly podstawowej?
                • yadrall Re: dysgrafia 09.05.21, 22:25
                  Ja w sumie nie wiem jak to jest u dzieciaka,ktory przechodzi EHCP ze szkoly podstawowej do sredniej... warunki w szkole podstawowej sa tak skrajnie inne niz w szkole sredniej,ze EHCP powinien to uwzgledniac. Tak na logike np.w podstawowce syna visual timetable jest we wszystkich klasach. W szkole sredniej juz tego nie praktykuja... to przyklad jeden z wielu...
                  Jak mozesz to prosze, podeslij mi ta czesc F na maila-zobacze jak to wyglada.
                  Jak Twoj syn sobie radzi z ogarnieciem szkoly sredniej? Sam chodzi/jezdzi do szkoly? Ma 1:1 w szkole czy jakos inaczej jest to rozwiazane?
                  Dziekuje bardzo!
                  Ps. W zakupie sprzetu moze pomoc np New life fundation. Oni mojemu mlodszemu zakupili ipad do programu komunikcyjnego. W efekcie syn jako jedyny ma w domu sprzet z jabluszkiem :)
                  • wiwi1 Re: dysgrafia 17.05.21, 06:51
                    yadral, caly czas mysle o tym, zeby Ci wyslac maila, ale weekend mialam taki zajety,ze nawet nie wiem kiedy zlecial. Postaram sie podeslac Ci w tym tygodniu ta czesc F z EHCP mojego syna. Kiedy macie review meeting? My za tydzien
                    • yadrall Re: dysgrafia 18.05.21, 13:08
                      Fajnie,ze o pamietasz :)
                      My jestesmy na etapie pierwszego EHCP, wlasnie czekamy na pierwszy draft... idzie jak krew z nosa,a LA robi wszystko by tylko nie musiec dawac ekstra kasy, tak dlugo jak dlugo dziecko jakos sobie radzi. Nie ma znaczenia jak to jakos ma sie do mozliwosci dziecka czy kosztow ponoszonych przez dziecko... nie sprawia problemow? Super, radzi sobie...
                • yadrall Re: dysgrafia 09.05.21, 22:29
                  Co do sprzetu. To czy widzisz roznice w pisaniu przez syna na tablecie czy w zeszycie? Przeciez i tu i tu sie reka meczy i dzieciak nie bedzie chcial pisc ze wzgledu na zmeczenie reki. U nas to zdecydowanie chodzi o klilanie na klawiaturze zamiast recznego gryzmolwnia :)
                  A tak sie teraz zastanawiam-czy mozna prosic szkole o pozwolenie na nagrywanie lekcji? Zeby dzieciak nie musial robic notatek? I zeby w domu mogl sie uczyc z nagrania? To by tez rozwiazalo problem nie zapisanych/zle zapisanych prac domowych...
                  • wiwi1 Re: dysgrafia 09.05.21, 22:53
                    Roznica jest o tyle, ze kartka stawia wiekszy opor niz ekran tableta, zwlaszcza w tym boox note ekran jest szklany i w kilku reviews wlasnie bylo to wspomniane, ze opr jest mniejszy przy pisaniu. Nie wiem oczywiscie jak byloby w praktyce. W teroii natomiast podoba mi sie opcja mozliwosci zapisu w roznych formatach, pisani ereczne, pisanie na klawiaturze i dyktowanie tekstu. Jesli mozna zmieniac te fromaty w trakcie zapisywania to buloby super. Jesli chodzi o sam fakt recznego pisania na tablecie to jednak chcialabym by uzywal takiej opcji, zeby nie zapomnial jak sie pisze;) Nie wiem jak by to wygladalo w praktyce. Mysle, ze jesli chodzi o nagrywanie lekcji to byc moze kazdy nauczyciel musialby osobno wyrazic zgode. U nas podczas online learning tylko niektorzy nauczyciele udostepnali nagrane lekcje do wgladu. Ale to chodzi u mnie bardziej o pisanie wypracowan zwlaszcza z Angielskiego, ale tez duzo pisania maja na przyklad z Historii i on tych zadan nie robi, bo jest duzo pisania
                      • wiwi1 Re: dysgrafia 30.05.21, 16:14
                        NIe, przesunal am sie termin, dopiero bedzie po half termie. Ja chcialam, zeby byl obecny ktos z LA, bo to pierwszy annual review w szkole sredniej, wiec przesuneli termin, zeby wszystkim pasowal.
                        Wyslslam Ci maila, sprawdz srzynke, to jeszcze nie jest ten obiecany dokument EHCP, tylko pare slow
    • princesswhitewolf Re: dysgrafia 21.05.21, 17:31
      moje dziecko lat 8 pisze obrzydliwe i w ogole nie lubi pisac. Nie cierpi rysowac ani malowac.

U niego to motoryka.

ja tez mam pismo czytelne tylko dla mnie

>Zastanawiam sie jak wyglada diagnozowanie dysgrafii.

ee w jego pokoleniu beda ludzie wszystko na komputerach pisac.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka