Dodaj do ulubionych

Uprzedzam-nie na temat!

06.08.09, 04:05
Poniekąd..

Mam zgryza - doradźcie mi, proszę.

Za waszą radą w październiku 2008 podpisałam umowę na IKE ARKA. Z maks kwoty
13,5 tys za te dwa lata, urosło mi do ponad 16tys. Nie jest to kwota duża, ale
nagle zaczęłam jej potrzebować.
Otóż mam na oku domek na Mazurach, za psie pieniądze, ale aby ten pomysł
zrealizować musiałabym wybrać te pieniążki.
Wiem, że to może brzmi głupio, że niby pare groszy zarobiłam i juz chcę
skonsumować, ale to nie do końca tak jest.

Jestem architektem, wiem jaki potencjał ma w sobie ten domek, to miejsce, ale
wiem, ze chciałabym ten domek kupić i wyremontować dla siebie.Wiem, że
zrobię to z klasą, i wiem, że na tym zyskam. Ze korzyść będzie o niebo wyższa
niż na najlepszych nawet funduszach.
Wierzę, ze jakby co-sprzedam z dużym zyskiem.

I co zrobić?
Obserwuj wątek
    • hanatol Re: Uprzedzam-nie na temat! 06.08.09, 08:28
      Możesz zlikwidować IKE, ale są dwa minusy takiego rozwiązania:
      1. zapłacisz podatek Belki
      2. nie będziesz mogła w przyszłości założyć IKE

      Od niedawna jest możliwość częściowego zwrotu środków z IKE
      - zorientuj się, może lepiej jest zostawić jakąś niedużą sumę i go nie
      likwidować, żeby nie zamykać sobie tej możliwości na przyszłość.
      • eri4 Re: Uprzedzam-nie na temat! 06.08.09, 09:06
        uu, zapomniałam o Belce sad
        wezmę kredyt w takim razie smile
        • redman32 Re: Uprzedzam-nie na temat! 06.08.09, 10:49
          Po jakim czasie od likwidacji IKE można ponownie założyć?
          • hanatol Re: Uprzedzam-nie na temat! 06.08.09, 11:59
            Nigdy nie można.

            Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych

            Rozdział 7
            Art. 34

            4. Oszczędzający, który dokonał wypłaty jednorazowej albo wypłaty pierwszej
            raty, nie może ponownie założyć IKE.
            • mieux Re: Uprzedzam-nie na temat! 06.08.09, 17:33
              > Rozdział 7 Art. 34

              W danym banku czy już w żadnym?
              • hanatol Re: Uprzedzam-nie na temat! 06.08.09, 21:38
                Ja myślę, że chodzi o IKE w dowolnej instytucji.
                O ile pamiętam to przy podpisywaniu umowy podpisywałem też oświadczenie, że nie
                mam i nie miałem nigdy wcześniej IKE.
        • mieux Re: Uprzedzam-nie na temat! 06.08.09, 17:40
          Belka chyba mniej kosztuje od oprocentowania kredytu.

          Jest na kontach w banku możliwość otworzenia linii kredytowej związanej z kontem
          (coś jak duży debet np. na rok z możliwością przedłużania po roku. Uwaga, jeśli
          nie chcesz przedłużać to trzeba to zgłosić pisemnie bo zgarną Ci kasę za
          automatyczne przedłużenie-kilkadziesiąt zł). Oprocentowanie jest wtedy dość niskie.
          • arfer Re: Uprzedzam-nie na temat! 18.08.09, 14:03
            Mieux, mniej niż utrata IKE i brak jego założenia w ogóle ?

            Mniej, niż stracony czas (rozpoczęcie inwestycji emerytalnej odsunięte w czasie, pomijając przewidywaną w najbliższym czasie koniunkturę na giełdach) ?

            Nie sądzę.
    • arfer Re: Uprzedzam-nie na temat! 18.08.09, 14:02
      A nie lepszy byłby kredyt, niż wycofywanie środków z IKE, utrata ulgi, części zysków zapewne - ew. opłaty likwidacyjne?

      Rozumiem, że trafia się fajna okazja, ale takich w ciągu najbliższych x lat będzie pewnie w różnych obszarach życia sporo, a emerytura i IKE jest tylko jedna..
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka