08.08.02, 15:15
Pani Li-Sung urodzila sie w Pekinie w lipcowa niedziele. Trzeba przyznac, ze
swiat powital ja milo. Na dworze przyjemnie swiecilo slonce i slychac bylo
spiew ptakow. Po kilku latach jej rodzina przeprowadzila sie do Szanghaju.
Pierwsze urodziny, ktore swietowala w tym portowym miescie przypadly tez w
niedziele. Tym razem jednak otoczenie nie bylo juz tak mile. Za oknami padal
deszcz i wial zimny wiatr. W dali slychac bylo syreny okretow. Nadchodzil
sztorm. Nie przeszkodzilo to konczacej wlasnie siedem lat Li-Sung w radosnej
zabawie. Z pogody ducha znana jest pani Li-Sung do dzisiaj. Chetnie wspomnina
wszystkie swoje urodziny, takze te, ktore obchodzila calkiem niedawno, w tym
roku.
Ktore to byly urodziny?

M.
Obserwuj wątek
    • Gość: tomek Re: Chinka IP: *.dip.t-dialin.net 08.08.02, 16:24
      18?


      tomek
      • marchewa4 Re: Chinka 08.08.02, 16:38
        Zgadujesz, czy potrafisz poprzec swoja odpowiedz jakims rozumowaniem?

        M.
    • cardemon Re: Chinka 08.08.02, 16:43
      Jak dobrze policzylem, to ta pani skonczyla w zeszlym miesiacu 106 lat. :)

      pzdr.
      • kopperek Re: Chinka 08.08.02, 16:57
        cardemon napisał:

        > Jak dobrze policzylem, to ta pani skonczyla w zeszlym
        miesiacu 106 lat. :)


        Cardemon, zlituj się i podaj jakieś uzasadnienie:).

        Pozdrawiam
        • marchewa4 Re: Chinka 08.08.02, 17:25
          kopperek napisał:

          > cardemon napisał:
          >
          > > Jak dobrze policzylem, to ta pani skonczyla w zeszlym
          > miesiacu 106 lat. :)
          >
          >
          > Cardemon, zlituj się i podaj jakieś uzasadnienie:).

          Jeszcze za wczesnie na zdradzanie uzasadnienia ;-)))
          Niech inni tez maja zabawe.

          M.
    • mesquaki dygresja na temat chinskiego kalendarza 08.08.02, 17:16
      Chcialam sie tylko podzielic wiadomosciami od znajomej Chinki, u ktorej
      zasieglam przed chwila porady.
      Wedlug niej, kalendarz zachodni a z nim lipiec wprowadzono w Chinach w XX
      wieku. Odtad kalendarze funkcjonuja razem i niezaleznie. Rok sie zaczyna kolo
      lutego (styczniem oczywiscie),roznie, w zaleznosci od fazy ksiezyca. Miesiecy
      jest tam rozna ilosc. Na przyklad moga byc dwa sierpnie. W ten sposob, jak
      powiedziala Chinka "moj kuzyn jest starszy ode mnie, chociaz ja jestem starsza
      od niego".

      pozdrawiam:)))
      • marchewa4 Re: dygresja na temat chinskiego kalendarza 08.08.02, 17:23
        Umiejscowilem zagadke w Chinach, bo prawidlowe rozwiazanie (ktore podal juz
        Cardemon) wskazuje na dlugowiecznosc, a rekordzisci zdaje sie stamtad pochodza.
        W zagadce chodzi oczywscie o kalendarz zachodni, taki jaki znamy i stosujemy.

        M.
        • kopperek Re: dygresja na temat chinskiego kalendarza 08.08.02, 17:28
          marchewa4 napisał:

          > W zagadce chodzi oczywscie o kalendarz zachodni, taki
          jaki znamy i stosujemy.
          >

          Skoro tak - to argumenty, które przedstawił już "ja", są
          chyba nie do odparcia...? Właśnie dlatego jakoś nie
          chciało mi się wierzyć, że to jest do zrobienia.

          Pozdrawiam
      • kopperek Re: dygresja na temat chinskiego kalendarza 08.08.02, 17:25
        No, teraz przynajmniej wierzę, że to się w ogóle da
        rozwiązać.

        Pozdrawiam:)
    • Gość: ja Re: Chinka IP: 217.153.24.* 08.08.02, 17:24
      Nie do konca sie zgadza: jesli urodzila sie w niedziele, to w jaki sposob jej 7-
      me urodziny przypadly tez w niedziele?
      Istnieje przeciez cos takiego jak ROK PRZESTEPNY! - 7-me urodziny powinny
      wypasc conajmniej w poniedzialek (przy jednym r.p. w czasie tych 7-miu lat, a
      najprawdopodobniej we wtorek)
      • marchewa4 Re: Chinka 08.08.02, 17:26
        Gość portalu: ja napisał(a):

        > Nie do konca sie zgadza: jesli urodzila sie w niedziele, to w jaki sposob jej
        7
        > -
        > me urodziny przypadly tez w niedziele?
        > Istnieje przeciez cos takiego jak ROK PRZESTEPNY! - 7-me urodziny powinny
        > wypasc conajmniej w poniedzialek (przy jednym r.p. w czasie tych 7-miu lat, a
        > najprawdopodobniej we wtorek)

        A jednak wypadly w niedziele. Jestes juz bardzo blisko rozwiazania.

        M.
        • kopperek Re: Chinka 08.08.02, 17:29
          O kurde... elemetarne poniekąd...:)))))))

          Gratulacje M. Świetna zagadka!
    • mesquaki Re: Chinka 08.08.02, 17:46
      No tak...:))))
      A swoja droga, taka zagadka z chinskim kalendarzem, to by bylo ciekawe...:)
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka