14.08.02, 13:00
Mam pytanie w sprawie języka angielskiego. Moja nauczycielka twierdzi, że
certyfikaty z jezyków by.ly wazne tylko w ubiegłym roku, bo to był okres
przejsciowy,.Zdaję maturę w maju. jestem w czwertek klasie. Czy na pewno
certyfikat zwalnia z mautyry?
Obserwuj wątek
    • malgorzata.sobolewska Re: matura 18.08.02, 19:51
      Tak, certyfikaty językowe zwalniają z matury pisemnej i ustnej na maturze 2003,
      2004, 2005 i już zawsze.


      Oto analiza przepisów:
      1. Najpierw analizujemy rozporządzenie z dnia 6.11.2001, które ma taki tytuł:

      Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 6 listopada 2001r.
      zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu oceniania,
      klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania egzaminów
      i sprawdzianów w szkołach publicznych. (Dz.U. z 2001r. Nr 128, poz. 1419)

      Tzn., że wcześniej było inne rozporządzenia /jeszcze go nie znamy/, które
      niniejszym zostało zmienione.

      2. Pierwsza zmiana, która nas interesuje:

      § 1.
      W rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 marca 2001 r. w sprawie
      warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy
      oraz przeprowadzania egzaminów i sprawdzianów w szkołach publicznych (Dz. U. Nr
      29, poz. 323) wprowadza się następujące zmiany:

      5) § 120 otrzymuje brzmienie:
      "§ 120. 1. Egzamin maturalny przeprowadza się począwszy od sesji wiosennej w
      roku szkolnym 2004/2005 dla absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.
      2. Egzamin dojrzałości przeprowadza się na warunkach i w sposób określony w
      załączniku nr 1 do rozporządzenia:
      1) do sesji zimowej w roku szkolnym 2004/2005 włącznie - dla absolwentów
      czteroletnich szkół średnich dla młodzieży,
      2) do sesji wiosennej w roku szkolnym 2004/2005 włącznie - dla absolwentów
      pięcioletnich szkół średnich dla młodzieży oraz dla absolwentów klas zbiorczych
      czteroletnich szkół średnich dla młodzieży,
      3) do sesji wiosennej w roku szkolnym 2005/2006 włącznie - dla absolwentów
      trzyletnich techników i szkół równorzędnych dla młodzieży na podbudowie szkoły
      zasadniczej,
      4) do sesji zimowej w roku szkolnym 2007/2008 włącznie - dla absolwentów
      ponadpodstawowych szkół średnich dla dorosłych.

      Tzn., że Stara Matura nazywa się Egzaminem Dojrzałości a Nowa Matura to Egzamin
      Maturalny począwszy od roku 2005.
      Jak wygląda Stara Matura objaśnia załącznik nr 1.

      3. Ciekawostka: od tego roku szkolnego 2002/3 można zdawać język portugalski i
      szwedzki.

      - lit. g) otrzymuje brzmienie:
      "g) do wyboru przez ucznia - jeden z następujących języków obcych: język
      angielski, język francuski, język grecki klasyczny, język hiszpański, język
      łaciński, język niemiecki, język rosyjski, język słowacki i język włoski, a od
      sesji wiosennej w roku szkolnym 2002/2003 - także język portugalski i język
      szwedzki,"

      4. A teraz zmiana w sprawie certyfikatów:

      d) po § 25 dodaje się § 25a w brzmieniu:
      "§ 25a. 1. Przepisy § 25 ust. 1 stosuje się odpowiednio do absolwentów
      posiadających certyfikaty językowe wydane przez zagraniczne uniwersytety lub
      instytucje wyspecjalizowane w egzaminowaniu obcokrajowców, ujęte w wykazie, o
      którym mowa w § 43 ust. 6 rozporządzenia.
      2. W przypadku, o którym mowa w ust. 1, na świadectwie dojrzałości zamieszcza
      się adnotację o posiadanym certyfikacie językowym wraz z uzyskaną oceną lub
      liczbą punktów, a zamiast wyniku egzaminu dojrzałości z danego języka wpisuje
      się "zwolniony".
      3. Adnotację, o której mowa ust. 2, wpisuje się w wolnym miejscu po wynikach
      egzaminu dojrzałości w części ustnej, a przed podpisami członków i
      przewodniczącego państwowej komisji egzaminacyjnej odpowiednio w brzmieniu:
      "Posiada certyfikat.................. z języka...................... . Ocena -
      ................"
      lub
      "Posiada certyfikat.............. z języka................ . Liczba punktów -
      ............".
      4. Adnotację o posiadanym certyfikacie językowym wraz z uzyskaną oceną lub
      liczbą punktów zamieszcza się również w protokole egzaminu dojrzałości oraz
      zamiast wyniku egzaminu dojrzałości z danego języka wpisuje się "zwolniony". Do
      protokołu egzaminu dojrzałości dołącza się poświadczoną przez dyrektora szkoły
      kopię certyfikatu językowego, o którym mowa w ust. 1.",

      Tzn., że w poprzednim rozporządzeniu /którego jeszcze bliżej nie znamy/ był
      paragraf 25 zwalniający z matury z języków obcych, do którego teraz dodano
      certyfikaty.


      5. Pora poznać Par. 25 i załącznik nr 1 starego rozporządzenia:

      Załączniki do rozporządzenia
      Ministra Edukacji Narodowej
      z dnia 21 marca 2001 r. (poz.323)
      Załącznik nr 1
      Warunki i sposób przeprowadzania egzaminu dojrzałości
      § 25.
      1. Laureaci i finaliści olimpiad przedmiotowych z danego przedmiotu są
      zwolnieni z części pisemnej i części ustnej egzaminu dojrzałości z tego
      przedmiotu, z uwzględnieniem ust. 2.
      2. Laureatom i finalistom olimpiad z języków obcych, uprawnienie, o którym
      mowa w ust. 1, przysługuje także wtedy, gdy dany język obcy nie był objęty
      planem nauczania danej szkoły (oddziału).
      3. Zwolnienie z egzaminu dojrzałości z danego przedmiotu jest równoznaczne
      z uzyskaniem oceny celującej z tego przedmiotu.
      Czyli laureaci i finaliści olimpiady językowej mają wpisaną ocenę celującą, a
      posiadacze certyfikatów ilość punktów lub ocenę z certyfikatu.
      Co jest ważne:
      Uczeń klasy maturalnej, który już posiada certyfikat, lub planuje zdobycie
      certyfikatu w trakcie roku szkolnego w klasie maturalnej, musi o tym zawiadomić
      dyrektora szkoły.
      We wrześniu wychowawcy będą z uczniami omawiać procedury maturalne i wtedy
      powiadomicie szkołę o posiadanym lub planowanym certyfikacie.
      Kopię certyfikatu szkoła musi otrzymać, dyrektor musi ją uwierzytelnić i
      dołączyć do protokołu.
      Dlatego musi Pan tak wyliczyć termin zdobycia certyfikatu, aby mieć go w ręku w
      dniu matury z języka obcego– jeżeli dana instytucja nie wyda certyfikatu do
      dnia matury z języka obcego, musi Pan zdawać maturę z języka, nie ma czegoś
      takiego, że „ja już zdałam certyfikat, ale dostanę go za miesiąc”.
      Dla języka niemieckiego – certyfikat ZD musi być z oceną min. dobry.
      www.men.waw.pl

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka