18.07.09, 11:38
Za miesiąc zdaję egzamin Goethe-Zertifikat C1 i liczę na opinie osób, które
już ten egzamin zdawały. W testach modelowych spotkałam się z różnym poziomem
trudności - np. pierwsze zadanie z Leseverstehen w "Fit fürs Goethe-Zertifikat
C1" jest śmiesznie proste i polega najczęściej na przepisaniu wyrazu z tekstu
głównego do streszczenia, ew. dodaniu końcówki czy zamianie czasownika na
rzeczownik. W materiałach ze strony Goethe-Institut to zadanie jest już
trudniejsze i wymaga większej inwencji. Jak jest na egzaminie? Będę wdzieczna
za wszelkie opinie dot. trudności egzaminu i wyglądu samych zadań.
Obserwuj wątek
      • topbolek Re: Goethe C1 23.07.09, 07:47
        lu221 napisała:

> Prawda jest taka, że na egzaminach różnie bywa...

bardzo twórczy komentarz, który odkrywa sprawę z perspektywy, na
        którą nikt dotychczas nie zwrócił jeszcze uwagi. Liza bardzo z niego
        skorzysta...
        • lu221 Re: Goethe C1 23.07.09, 17:54
          topbolek, to napisz jak jest, a nie przyczepiaj się jak do ogona.

Co egzamin to inny stopień trudności, wystarczy wpisać w google i poświęcić pół
          godziny czas na przejrzenie forów.
          Po prostu bywa różnie.

Nie wiem, jakiej odpowiedzi spodziewała się założycielka, ale może Ty potrafisz
          jej udzielić?
          • inda-sia Re: Goethe C1 25.07.09, 10:10
            Chyba zadala konkretne pytanie,wiec wiesz jakiej odpowiedzi sie
            spodziewala.Jesli chcesz pomoc to podrzuc te pomocne linki z google,bo ja akurat
            jakichs cennych informacji od osob majacych ten egzamin za soba tam nie
            znalazlam.Nawet nie potrafie znalezc rozwiazan do egzaminu,ktory zdawalam,a
            pomogloby mi to niewatpliwie we wstepnej ocenie,co napisalam dobrze,a co nie.
            • inda-sia Re: Goethe C1 27.08.09, 18:09
              Hej:)Jesli tu jeszcze zagladasz to daj znac czy juz po egzaminie i jak bylo.Ja
              sie jeszcze niestety nie doczekalam wyniku,choc juz powinien byc.
              • liza_s Re: Goethe C1 14.09.09, 10:38
                Zdałam egzamin, o wyniku poinformowano mnie tydzień temu.
                Poziom trudności oceniam jako średni. Pierwsze zadanie z Leseverstehen było
                proste, przy tym dziwnym drugim oczywiście miałam pewne wątpliwości, trzecie
                było dość trudne. Rozmowa telefoniczna w pierwszym zadaniu Hörverstehen była
                dość dynamiczna, jednej odpowiedzi w ogóle nie wyłapałam, 2-3 pewnie źle
                zapisałam. Drugie zadanie było już prostsze i bardziej klarowne. Schriftlicher
                Ausdruck był bardzo przyjemny, analizowałam dane statystyczne dotyczące
                zawieranych w Niemczech małżeństw. Umformung też ok. Część ustna trochę mnie
                zaskoczyła, ponieważ pytania w pierwszym zadaniu trochę odbiegały od znanych mi
                schematów - nie było argumentów za i przeciw ani oceny sytuacji w moim kraju;
                temat - audiobooki. W drugim zadaniu chodziło o kompromis dotyczący trasy
                wycieczki do Niemiec - podano mnóstwo dość szczegółowych propozycji. Warto
                podkreślić, że czas przeznaczony na poszczególne części okazał się optymalny i
                ze wszystkim zdążyłam.
    • inda-sia Re: Goethe C1 25.07.09, 10:04
      Moim zdaniem jest trudny tzn.tak skonstruowany,ze trudno udzielic jednoznacznej
      odpowiedzi na niektore pytania.Widzisz czy slyszysz tekst,rozumiesz o co
      chodzi,ale jest to zazwyczaj takie maslo maslane,ze nie wiesz,ktora odpowiedz
      jest dobra,bo wszystkie sa podobne,podchwytliwe,a Ty musisz wylapac jakies
      subtelne niuanse.Zdawalam ostatnio w 8 osobowej grupie i te opinie potwierdzily
      wszystkie zdajace osoby.
      • liza_s Re: Goethe C1 25.07.09, 20:22
        Dzięki za odzew. Możesz napisać coś więcej o zadaniach, jakie pojawiły się na
        egzaminie. Np. jakie tematy były w Mündliche Prüfung, jakie propozycje
        wypracowania (chcę się upewnić, czy faktycznie pojawia się tylko interpretacja i
        komentarz do statystyki). Czy w pierwszym słuchaniu były jakieś dłuższe frazy do
        wpisania? Jak oceniasz to idiotyczne drugie zadanie z Leseverstehen?

Dodam jeszcze, iż jestem zdziwiona brakiem informacji na temat wyglądu
        konkretnych egzaminów w kolejnych sesjach. Zdawałam już podobny egzamin z
        angielskiego i wtedy machina wymiany doświadczeń działała bardzo prężnie :) A
        może są jakieś odgórne wytyczne nakazujące milczenie?
        • armin_tucker Re: Goethe C1 31.07.09, 16:36
          tak, ogólnoświatowa zmowa milczenia...

a tak poważnie, to gorąco polecam iść na egzamin próbny do Centrum Egz...

a jeśli chodzi o podchwytliwość i wyłapywanie niuansów, to na tym poziomie
          językowym tego się powinno oczekiwać i wymagać...
          • liza_s Re: Goethe C1 31.07.09, 19:35
            > tak, ogólnoświatowa zmowa milczenia...
            A spotkałeś/-aś się z jakimiś szczegółowymi relacjami? Ja oczekuję odpowiedzi na
            konkretne pytania, a nie banałów, jaki to trudny i podchwytliwy egzamin.
          • inda-sia Re: Goethe C1 31.07.09, 23:08
            nie sadze,ze wylapywanie niuansow i dybanie na bledy to normalka na tym poziomie
            egzaminu.widzialam podobny egzamin z jezyka polskiego dla obcokrajowcow i wierz
            mi,ze sama jako polka z perfekcyjna znajomoscia polskiego mialabym chyba
            problemy,zeby go zdac.ten egzamin nie sprawdza twojej znajomosci jezyka,tylko
            tak jak napisalam wczesniej-maslo maslane i woda z mozgu.rozumiesz wszystko,co
            jest napisane a odpowiedzi nijak nie da sie udzielic,bo nie jest powiedziana
            wprost,a domyslac sie co autor mial na mysli tez mozna,ale nie o to chodzi.no bo
            jak odpowiesz czy to jest krytyka danego zjawiska czy nastepstwo zdarzen.
            • inda-sia Re: Goethe C1 31.07.09, 23:13
              odpowiadajac na twoje pytanie,to tematy sa po prostu
              zyciowe-rodzina,sport,internet,dobre zachowanie,organizowanie przyjecia,zdrowe
              odzywianie,zywnosc ekologiczna.problem jednak lezy gdzie indziej.wyjasnilam w
              innym poscie.pozdrawiam i zycze powodzenia:)
              • liza_s Re: Goethe C1 01.08.09, 10:13
                A pamiętasz pierwsze zadanie z Leseverstehen? Czy w streszczeniu trzeba było
                użyć tych samych wyrazów, co w tekście bazowym, czy raczej zastąpić je
                synonimami? Podobne zadanie to Umformung w Schriftlicher Ausdruck - czy polegało
                ono na wpisaniu synonimów z bazowego listu, czy drugi list miał zupełnie inną
                konstrukcję?
                Czy w pierwszym zadaniu w Hörverstehen były do wpisania jakieś dłuższe frazy?
                Jakie tematy pojawiły się konkretnie na Twoim ustnym - o czym miałaś Vortrag i
                czego dotyczył kompromis w drugim zadaniu w parze?
                Moje pytania wynikają z różnic w testach modelowych - przykład podałam w
                pierwszym poście.
                • inda-sia Re: Goethe C1 02.08.09, 00:16
                  1.trzeba bylo uzyc synonimow,ale to akurat najmniejszy problem,wole sama cos
                  dodac,niz doszukiwac sie ukrytych sensow.2.do wypisania byly pojedyncze
                  wyrazy-bardzo proste.na ustnym mialam przygotowanie przyjecia-tu sobie
                  dyskutowalysmy czy podac chipsy czy 4 daniowe menu;) i spedzanie czasu wolnego
                  przez mlodziez.wypracowanie to tradycyjnie statystyka-jakie zawody wybieraja
                  mlodzi ludzie,roznice miedzy chlopcami i dziewczynami.generalnie chodzi o
                  to,zeby jezyk znac,chociaz niektore zadania to jak pisalam powyzej.
                  • pocomito.bylo Re: Goethe C1 04.08.09, 14:56
                    Napisz mi swojegoo maila, to przesle ci katalog tematow na ustny (co prawda z
                    przed 3 lat, ale te tematy sie zawsze powtarzaja, tylko nowe jeszcze dochodza),
                    a poza tym napisz mi jakie ksiazki masz przygotowac na czesc pisemna i jeszcze
                    moge przejzec czego sie uczylam na inne czesci egzaminu...chodzilam na bardzo
                    dobry kurs do Goethe-Institut w Stuttgarcie i z takim przygotowaniem zdalam bez
                    wiekszego stresu...przygotuj sie na to, ze egzamin bedzie ciezki, ale wszystko
                    jest do zrobienia. Szkoda, ze nie mieszkasz gdzies blisko, bo bym ci wszystkie
                    materialy przeslala poczta, bo ich nie potrzebuje, a tak ze Stuttgartu to bedzie
                    ciezko, ale zobaczymy co sie da zrobic :)
                    pa
                    • liza_s Re: Goethe C1 05.08.09, 09:27
                      Dzięki, możesz wysłać na mail gazetowy - liza_s[at]gazeta.pl

Przed trzema laty nie było jeszcze egzaminu Goethe C1, ZMP jednak nieco się od
                      niego różnił. W C1 nie ma żadnych książek do przygotowania, teraz w pierwszym
                      zadaniu pisze się kometarz do załączonej statystyki, a drugie zadanie polega na
                      uzupełnieniu luk w liście formalnym na podstawie załączonego listu prywatnego.
                      Dzięki za chęć pomocy, ale zapoznałam się już ze sporą liczbą materiałów - w
                      końcu zdaję za 2,5 tygodnia.
                      • pocomito.bylo Re: Goethe C1 07.08.09, 11:03
                        aaaa no to to jest jakis inny egzamin, na ten co ja zdawalam tez mowili c1 i
                        dlatego myslalam, ze to ten sam...to w takim razie te tematy nic ci nie dadza...

zycze powodzonka i daj znac jak bedzie po wszystkim :)
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka