Dodaj do ulubionych

Akumulator - parametry?

04.12.03, 11:53
Witam,

Jak duże mogą być odstępstwa w pojemności i prądzie rozruchu
przy wymianie akumulatora.
Pytanie takie pada ponieważ baterie mają coraz wyższe
parametry w takich samych obudowach.
Jakie mogą być odstępstwa w prądzie rozruchu (oczywiście mierzonym
wg. jednej normy)?
O ile można zwiększyć pojemność, aby nie wystąpiło zjawisko niedoładowania?

Mój fabryczny akumulator jest o 10Ah bardziej pojemny niż w standardowym
modelu. Czy wynika to z pełnej opcji wyposażeniowej (klima, ogrzew. fot. i
przedniej szyby)?
Obserwuj wątek
    • staruch5 Re: Akumulator - parametry? 04.12.03, 12:58
      Wielokrotnie sie spotykam z tym pomyslem "niedoladowania" i kilka razy juz
      protestowalem.
      Skad to sie bierze? troche z "zabobonow".

      W akumulatorze jest zmagazynowany ladunek elektryczny. odbieramy go w jakims
      tam czasie. jedno razy drugie = energia. I to (zasadniczo) bierzemy tak samo,
      niezaleznie od tego jakiej pojemnosci jest aku.

      Jest jakies przeswiadczenie (nie calkiem prawdziwe), ze alternator moze dac
      (oddac do aku) w konkretnym czasie okreslona porcje energii, niezaleznie od
      aku. I tu sie zapewne pojawia pomysl. Jezeli bym wzial z duzego aku wiecej, niz
      dawniej bralem z malego, to moj alternator tego nie naladuje = nie napompuje
      energia.

      Po pierwsze, to nieprawda. Alternator dopasowuje swoj prad ladowania do poziomu
      wyladowania aku. Im bardziej wyladujemy aku, tym mniejsza bedzie jego SEM (sila
      elektromotoryczna) i tym wiekszy bedzie prad ladowania = wiekszy przekaz
      energii z alter. do aku. (alternator jest stabilizowany NAPIECIOWO tzw.
      regulatorem napiecia).

      Po drugie, na ogol, aku o wiekszej pojemnosci maja mniejszy opor wewnetrzny i
      pozwalaja na wydajniejsze ladowanie.

      Mozna wsadzic aku od Jelcza do malucha i - o ile bedziemy tak samo go uzywali
      jak nominalego - to nic zlego sie dziac nie bedzie.
      Chyba, ze sie rozbestwimy i zaczniemy uzywac wszystkiego (odbiornikow), co sie
      da, przy wylaczonym silniku. Wtedy doprowadzimy do permanentnego
      niedoladowania - ale tak samo by bylo z aku nomilanym.

      Zakladam tu rowniez, ze uzywamy mniej mocy (w odbiorze), niz moze dac
      alternator. Tu rzeczywiscie moze sie pojawic problem, ze zuzyjemy tak duzo
      energii z aku, ze trzeba bedzie tak duzego pradu, ktorego nie jest w stanie dac
      nasz alternator, przystosowany do mniejszego aku. Na pelne doladowanie potrzeba
      wtedy wiecej czasu. To jest sytuacja rzadka i extremalna.Pozdrawiam.
      • skolmi Re: Akumulator - parametry? 06.12.03, 13:55
        dzięki za wyczerpującą odpowiedź co do tzw. niedoładowania,
        a może coś jeszcze o dopuszczalnych różnicach w prądzie rozruchu?

        pzdr
    • hdp Re: Akumulator - parametry? 05.12.03, 10:39
      skolmi napisał:

      > Witam,
      >
      > Jak duże mogą być odstępstwa w pojemności i prądzie rozruchu
      > przy wymianie akumulatora.
      > Pytanie takie pada ponieważ baterie mają coraz wyższe
      > parametry w takich samych obudowach.
      > Jakie mogą być odstępstwa w prądzie rozruchu (oczywiście mierzonym
      > wg. jednej normy)?
      > O ile można zwiększyć pojemność, aby nie wystąpiło zjawisko niedoładowania?
      >
      > Mój fabryczny akumulator jest o 10Ah bardziej pojemny niż w standardowym
      > modelu. Czy wynika to z pełnej opcji wyposażeniowej (klima, ogrzew. fot. i
      > przedniej szyby)?
      ________________________________________________________________________________

      .. jezeli fabryczny to jest OK , wielu kierowcow po zamontowaniu calej masy
      dodatkowych odbiornikow pradu ,zmienia akumulator na pojemniejszy- zdaza sie ze
      fabrycznie zamontowany generator nie jest w stanie zaladowac akumulatora
      optymalnie,przyklad;-jezeli do 1-no litrowego kufla wlejesz ½ lt.piwa =
      bedziesz mial/a tylko ½lt. piwa,nie 1-n litr .
      ________________________________________________________________________________
      • staruch5 do hdp 05.12.03, 11:55
        napisales "zdarza sie". I byloby Ok, bo to prawda, gdyby nie ten przyklad. Albo
        nie przeczytales, albo jestes odporny na wiedze.
        • hdp Re: do hdp > mlodzienca 5 15.12.03, 09:19
          Przyklad daje sie tak zeby dyskutant zrozumiel na 100%+VAT.
          Wracajac do ladowania; kazdy generator ma swoja max.moc ladowania tzn. nie
          zaladyuje do pelna aku. z wieksza pojemnoscia kW/Ampero godzin,w Skandynawi
          gdzie warunki meteo/polarne dominuje w polowie kraju,aku dostosowany do Wuropy
          Centralnej nie poradzi sobie z wszystkimi odbiornikami tj. podgrzewane
          fotele,tylna szyba(konstant),wszystkie el.bayery, oprucz tego zimno zmiejsza
          wydajnosc aku rankiem gdy auto z zimna maska klapie-ale MUSI ZASTARTOWAC gdyz
          od tego zalezy praca wlasciciela auta i dobrobyt jego rodziny.Rada do autora
          tematu:)) Nigdy nie zaszkodzi miec mocniejszy generator i pojemniejszy
          akumulator,tak na wszekli wypadek. Pzdr.
          ________________________________________________________________________________
          • staruch5 Re: do hdp > mlodzienca 5 15.12.03, 10:26
            co do przykladu - dalej uwazam, ze jest zly.
            Co do reszty postu - zgadzam sie.
            jedno ale

            "kazdy generator ma swoja max.moc ladowania tzn. nie
            > zaladyuje do pelna aku. z wieksza pojemnoscia kW/Ampero godzin"

            to jest kwestia czasu, bo energia to moc razy czas.

            Ale generalnie o to chodzi.
            Wiecej odbiornikow, wiekszy wydatek aku i moze sie okazac, ze w tym samym
            czasie (co dawniej, gdy sie mialo mniejsze aku) nie naladuje go nasz slaby
            generator.Pzdr.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka