Dodaj do ulubionych

Kolonoskopia

23.07.21, 23:27
Muszę zrobić to badanie i boję się, że będzie strasznie bolało, że nie wytrzymam bólu, lekarz będzie musiał przerwać i przepadnie mi badanie.
Obserwuj wątek
      • engine8 Re: Kolonoskopia 24.07.21, 21:58
        W 15 minut to oni nie maja czasu na nic. toz to ma prawie 1.5m i jak sie chce to dokladnie sprawdzic i moze wyciac jakiej polipy etc to zabiera czas.. 15 minut to tzw chaltura.
        Moja sam procedura trwala ponad pol godziny. A ze pomimo znieczulenia i otumanienia to ja bylem przytomnu caly czas ohladalem i rozmawialem z lekarzem to wiem jak to wyglada. I nic nie czulem - wydawalo mi sie to to grzebia w czyjejs innej D smile
        Najgorsze z tego jest przygotowanie - czyszczenie, przed
          • engine8 Re: Kolonoskopia 26.07.21, 05:30
            Nie tylko w tym temacie smile
            Podobnie mialem jak mi w Polsce stenta zakladali to poprosilem aby skierowali monitor w moja strone i obserwowalem jak mi go pchali przez "zyly" do serca oraz pytalem o szczegoly lekarzy co to robili czy aby naprawde dobrze to robia? smile)
            A oni zamiast sie skupiac na tym co robili to caly czas mnie pytali jak w USA pracuja przychodnie i ubezpieczenia... i oczywiscei za pierwszym razem im nie poszlo - dopiero za drugim podejsciem sie udalo smile No i dyskusja byla podobna jak na tych forach... Oni mi mowa ze w USA bym za tak procedure zaplacil pewnie $100K a tu 3tys PLN czyli "super deal". smile
            No to ja im mowie ze w USA byby dla mnie taniej bo nie wazne ile to kosztuje na papierze czy tez jaki rachunek szpital wystawi - ubezpieczenie pokrywa. Wtedy jeszcze nie wiedzilaem ze i za polskie wydatki moje ubezpieczenie pokrywa i to bez potrzeby tlumaczenia sie czy czegokolwiek - kazali napisac krotko po angielsku co bylo, dolaczyc polskie rachunki i przeliczyc polskie zlotowki na $ i zworcili.
            Tak ze nawet Polscy lekarze nie maja pojecia i wiedza jedynie to co pisza propagandowe media i co na forach wyczytaja smile.
    • k1234561 Re: Kolonoskopia 24.07.21, 08:20
      A nie możesz się dopytać tam,gdzie będziesz miała robione to badanie jak dokładnie się je wykonuje?Poza tym dzień przed badaniem ,musisz się oczyścić.Przepisują czopki i takie coś do picia.Oczywiście dieta półpłynna typu kisiel,ale to przed samym badaniem powinni ci powiedzieć.Mój mąż to miał robione i mama .Za każdym razem w znieczuleniu ogólnym.
      • ivaz Re: Kolonoskopia 24.07.21, 09:35
        Nie wiem jak jest teraz, ale w zeszłym roku we wrześniu miałam mieć kolonoskopię w ramach NFZ ze znieczuleniem, za które musiałam osobno zapłacić ok 270 zł, nfz nie finansował znieczulenia, tydzień przed badaniem otrzymałam telefon z przychodni, że wyszło nowe zarządzenie prezesa NFZ i że nie łączy się procedur, generalnie jak chcę kolonoskopię w znieczuleniu to muszę zapłacić za badanie i znieczulenie, jedynie ze znieczuleniem kolonoskopię w ramach NFZ bez żadnych kosztów można wykonać w szpitalu (skierowanie do szpitala) i w ramach programu profilaktycznego.
    • dr.amy.farrah.fowler Re: Kolonoskopia 24.07.21, 09:24
      Kolonoskopia nie boli i nie jest nawet jakoś specjalnie nieprzyjemna (jak gastroskopia). O wiele bardziej nieprzyjemne jest przygotowanie, 2 dni wyjęte z życiorysu (picie i defekowanie, picie i defekowanie, picie i defekowanie).
      • spirit_of_africa Re: Kolonoskopia 24.07.21, 09:44
        To zależy. Mam zrost jelita z otrzewna i jajnikiem, miałam kolono w znieczuleniu ogólnym, a i tak jak zeszło to skręcałam się z bólu i musieli mi podac kroplówkę z lekami p/bólowymi i p/rozkurczowymi. Lekarz, który przeprowadzał badanie od razu mi powiedział, ze bardzo dobrze, ze wzięłam znieczulenie ogólne, bo pacjenci ze zrostami bardzo zle znoszą to badanie.
        • igge Re: Kolonoskopia 24.07.21, 10:57
          Dokładnie. Mam liczne zrosty. Nie wiedziałam, zero info, że oznacza to straszny ból przy badaniu i dla lekarza też trudności większe. W ogóle nie wiedziałam o zrostach i o ich następstwach. Mam je od wielu wielu lat. Zapisałam się, mimo możliwości skierowania ze znieczuleniem, na na żywca, bo szybciej, terminy na ze znieczuleniem były odległe. Wszyscy prawie uspokajali, że to łatwizna, bułka z masłemsad
          No, jeśli nie ma się zrostów to może tak.
          Byłam dobrze przygotowana, nawodniona itp ale ból taki, że szok. Też porównałabym do naturalnego porodu, do urodzenia syna.
      • panna.nasturcja Re: Kolonoskopia 24.07.21, 13:05
        Może jednak pisz za siebie?
        Ja mam zrosty w całej jamie brzusznej, nie dałoby w ogóle rady.
        A mąż kiedyś miał bez znieczulenia, lekarz przerwał, bo zrosty uniemożliwiały dokończenie badania w komforcie pacjenta.
    • zonkli Re: Kolonoskopia 24.07.21, 09:40
      To co bolało to głównie gazy które trzeba już po wszystkim "wypierdzieć".
      Poza tym kolonoskopia dużo przyjemniejsza niż gastroskopia.
      Profilaktycznie przed łyknij coś przeciwbólowo, zresztą oni dają pigułki przed badaniem.
      • koronka2012 Re: Kolonoskopia 26.07.21, 15:31
        Moją matkę wzięli na żywca bo nikt jej nie powiedział ze powinna mieć dopisek o znieczuleniu. Płakała z bólu, absurd „oszczędności” polega na tym ze nic nie mogli zrobić więc całą operację trzeba było powtórzyć w narkozie i wtedy dopiero wycięli polipy
    • sundace46 Re: Kolonoskopia 24.07.21, 09:40
      Ja miałam raz z narkoza, próbowali zrobic na żywca, ale ostro zareagowałam i podali narkoze.
      Z tego co się orientowałam na nfz robią tylko na żywca. Dla mnie to coś niewyobrażalnego. Komfort pacjenta i jakieś ludzkie podejście nfz ma gdzieś. Nawet za dopłatą nie na narkozy przynajmniej w Łodzi.
      Z narkoza można robić tylko prywatnie. U mnie 800zl. Ale jeżeli będę musiała zrobic nie będę oszczędzać.
      • ivaz Re: Kolonoskopia 24.07.21, 10:44
        Potwierdzam nie można dopłacić do znieczulenia, trzeba zapłacić za całość, jedynie w szpitalu robią ze znieczuleniem (trzeba mieć skierowanie do szpitala) albo w ramach programu profilaktycznego, jak się spełnia kryteria. Inaczej na NFZ można zrobić tylko badanie ale bez znieczulenia, nie pozwalają nawet za znieczulenie dopłacić komercyjnie.
      • droch Re: Kolonoskopia 24.07.21, 13:35
        Dla mnie to coś niewyobrażalnego. Komfort pacjenta i jakieś ludzkie podejście nfz ma gdzieś

Ale za to rząd odbuduje Pałac Saski...
    • krypteia Re: Kolonoskopia 24.07.21, 09:44
      Miesiąc temu miałam kolonoskopię bez znieczulenia pompowanie gazów do jelit bolało tak bardzo że w połowie Zaczęłam krzyczeć i poprosiłam o przerwanie zabiegu. Na szczęście nie był to zabieg na NFZ więc bez trudu dostałam drugie skierowanie i drugi zabieg odbył się w znieczuleniu, Musiałam zapłacić tylko za znieczulenie. Skoro macie przepaść skierowanie to polecam od razu dopłacanie za znieczulenie.
    • karotka_plus Re: Kolonoskopia 24.07.21, 09:48
      To poszukaj placówki która w ramach NFZ wykonuje w znieczuleniu ogólnym. Lub za dopłatą dadzą znieczulenie. Lub idź prywatnie na badanie.
      Ja miałam bez znieczulenia. 3 - 4 dni przed oczyszczanie jelit - byłam tak słaba z głodu, że jak podali mi coś przeciwbólowego i głupiego jasia to po prostu usnęłam. Niewiele pamiętam. Bólu nie pamiętam, bardziej to że było nieprzyjemne. Po badaniu jak już jako tako doszłam do siebie lekarz mi mówił min że czyste i drożne jelita to podstawa w tym badaniu, im lepsze przygotowanie tym szybciej, w miarę możliwości na to badanie, komfortowo przebiega badanie.
      • ivaz Re: Kolonoskopia 24.07.21, 10:39
        Teraz tak nie ma, w zeszłym roku wyszlo zarządzenie prezesa NFZ, kolonoskopię na NFZ można zrobić bez znieczulenia, a jak chcesz dopłacić do znieczulenia trzeba zapłacić i za badanie i za znieczulenie, nie łączą procedur. W ramach NFZ jedynie na skierowaniu szpitalnym robią kolonoskopię że znieczuleniem albo jak się załapiesz w ramach programu profilaktycznego.
        • karotka_plus Re: Kolonoskopia 24.07.21, 16:44
          Nie wiedziałam, ja miałam kolono kilka lat temu. Dobrze wiedzieć. Ale nie powinno tak być, ludzie różnie reagują na to badanie, każdy powinien mieć wybór czy znieczulenie ogólne czy nie i ew dopłacić za samo znieczulenie. Ja w wlkp w swojej okolicy szukałam i nie było ze znieczuleniem ogólnym. Poszłam tam, gdzie termin najkrótszy ale dałam radę. Ale to ja. Ktoś inny źle zniesie badanie.
      • ivaz Re: Kolonoskopia 24.07.21, 10:51
        Żadna placówka NFZ w Warszawie przynajmniej nie wykona badania w znieczuleniu nawet z dopłatą chyba że zapłacisz za badanie i znieczukenie. Obdzwoniłam kilkanaście, muszę zapłacić za całość jak chce znieczulenie.
        • igge Re: Kolonoskopia 24.07.21, 11:08
          Około rok temu , ze specjalnym skierowaniem, była taka możliwość ale niestety nie skorzystałam bo mąż zapisał mnie do szpitala gdzie zero jakiegokolwiek znieczulenia. I dowiedziałam się o tym pod gabinetem dopiero. Mogłam przełożyć badanie ale na za wiele miesięcy, a wszyscy uspokajali, że nie boli tylko co najwyżej jest nieprzyjemne i że przygotowanie do badania, glodówka - gorsze niż samo badanie. Nikt nic nie zapytał o zrosty, zresztą nie wiedziałam o tym, że je mam, albo zapomniałam.
          Jak są zrosty - ból taki, że znieczulenie niezbędne moim zdaniem.
          Zdaniem nieempatycznego zasadniczo lekarza - też.
        • karme-lowa Re: Kolonoskopia 26.07.21, 17:51
          ivaz napisała:

> Żadna placówka NFZ w Warszawie przynajmniej nie wykona badania w znieczuleniu
          > nawet z dopłatą chyba że zapłacisz za badanie i znieczukenie. Obdzwoniłam kilka
          > naście, muszę zapłacić za całość jak chce znieczulenie.
          To dziwnie.
    • igge Re: Kolonoskopia 24.07.21, 10:48
      Zrobiłabym w znieczuleniu. Nie każdy szpital je robi. Jeślu masz np zrosty po cesarce - będzie cholernie, nie do wytrzymania bolało. Oszczędziłabym sobie tego poziomu bólu.
    • pkt4a Re: Kolonoskopia 24.07.21, 11:03
      nawet bez znieczulenia nie boli , jedynie lekko łaskocze na początku , bardziej chyba ludzie sie tego wstydzą

............
      dzienniklodzki.pl/beda-parafie-bez-wlasnych-ksiezy-kuria-lowicka-i-czestochowska-zapowiadaja-laczenie-parafii-powodem-braki-ksiezy-i-odplyw/ar/c1-15460782
        • karme-lowa Re: Kolonoskopia 26.07.21, 17:47
          panna.nasturcja napisał(a):

> Nie bredź.
          Ona nie bredzi! Ty bredzisz. Z uporem maniaka wciskasz wszystkim swój strach i zrosty.
          Nie masz bladego pojęcia o czym piszesz.
        • kamin Re: Kolonoskopia 27.07.21, 20:05
          Podobnie twierdzi mój tata. Miał dwa razy robioną bez znieczulenia. Sam jechał samochodem i sam wracał po badaniu. Całość bezproblemowo.
          Ja na przykład nie potrzebuję znieczuleń u dentysty. Też bredzę?
          • engine8 Re: Kolonoskopia 28.07.21, 00:45
            Ja tez nie potrzebuje znieczulenia dopoki nie wierca do korzenia, nie piluja pod koronki albo nie usuwaja ale na wsadzenie 1.5 m rury w D bez znieczulenia bym raczej sie nie godzil.

Jak to slucham to ciarki przechodza co to jest rzadowa i "darmowa" opieka medyczna.
            I sprawdza sie stare powiedzenie ze rzeczy darmowe najdrozej kosztuja.
    • aga_sama Re: Kolonoskopia 24.07.21, 13:31
      Miałam w znieczuleniu, w szpitalu. Jeżeli będę musiała zrobić jeszcze raz, to pójdę prywatnie na zabieg w narkozie, ale z opcją przygotowania się w domu. Mam traumę nie po zabiegu, ale właśnie po przygotowaniach - kilkanaście kobiet na silnych środkach przeczyszvzajacych i trzy kible na oddziale. Ja bardzo źle zareagowałam, na koniec to już miałam halucynacje, tak byłam wymęczona i zestresowana czekaniem do toalety.
    • droch Re: Kolonoskopia 24.07.21, 13:40
      Ważna sprawa, jeśli nie musisz, nie zapisuj się na kolonoskopię latem. Bardzo łatwo w upale i dużej wilgotności silnie odwodnić się przygotowaniem do zabiegu i zamiast kolonoskopii trafisz pod kroplówkę.
    • daisy Re: Kolonoskopia 24.07.21, 13:47
      też należę do tych, dla których "przygotowanie" jest znacznie gorsze do samego zabiegu, więc tak bywa
      znajoma, która jest gastrologiem i pracuje w szpitalu, mówiła mi, że kolonoskopia w narkozie jest niesie większe ryzyko powikłań typu perforacje jelita i tym podobne, więc może warto spróbować najpierw bez znieczulenia
      • droch Re: Kolonoskopia 24.07.21, 15:12
        Mam wrażenie, że "znajoma gastrolog" jest z frakcji rzeźnickiej. Dyskutujemy o anglosedacji, czyli o czymś, co w krajach o stabilniejszym stanie ochrony zdrowia jest standardem w tego typu zabiegach.
          • asfiksja Re: Kolonoskopia 24.07.21, 17:26
            Niestety raczej mówi prawdę. Gdybym miała rwaną ósemkę w narkozie to w pakiecie miałabym zwichniętą szczękę. Tylko moja reakcja w trakcie spowodowała, że zawołano dodatkową osobę do stabilizacji stawu. Ja bym się bała mieć kolonoskopię w narkozie (i nie chodzi o lęk przed niewybudzeniem się, bo tego jakoś nie odczuwam, tylko przed błędem, który bez mojej reakcji bólowej byłby bardziej prawdopodobny).
      • arthwen Re: Kolonoskopia 26.07.21, 14:27
        Dla mnie tak samo - przygotowanie to koszmar, samo badanie może nie super przyjemne, ale bolesne nie było w ogóle. I milion razy lepsze niż gastroskopia.
    • tomanksa Re: Kolonoskopia 24.07.21, 15:41
      Jestem świeżo "po" . W środę zafundowałam sobie kolonoskopię i gastroskopię jednocześnie. Oba badania na NFZ z tym, że dopłacałam 350 zł do narkozy. W szoku jestem, jak czytam, że NFZ nie refunduje badania z narkozą ( we Wrocławiu refundują ). Samego badania nie czułam w ogóle ( spałam), a po badaniu też wszystko ok, żadnych bóli, sensacji itp. Jedyne co, to użarłam się w wargę przy gastro i mam spuchniętą sad . No, może do końca dnia byłam trochę przymulona po tej narkozie. Przygotowanie też dało radę. Żłopałam 4 litry Fortransu , paskudztwo, ale schłodzone, z dodatkiem cytryny dało się przełknąć, znacznie gorsze były ilości do wypicia niż sam smak.
      A teraz podsumowanie: wiedza, że niemal wszystko jest ok, jest bezcenna, tak więc warto było się pomęczyć przez chwilę. Nie taki diabeł straszny... ale tylko i wyłącznie w narkozie. Nie dałabym sobie zrobić na żywca.
      • ivaz Re: Kolonoskopia 24.07.21, 16:29
        Byłam zapisana na kolonoskopię w Wawie na Waryńskiego, miałam dopłacić do znieczulenia niestety tydzień przed badaniem miałam telefon z przychodni że zgodnie z nowym zarządzeniem NFZ moga mi zrobić tylko bez znieczulenia, mają zakaz łączenia tych procedur nawet jak znieczulenie wykonywane będzie komercyjnie. Kolega, który pracuje id lat w MZ to potwierdził, powiedział że kolonoskopię że znieczuleniem można wykonać tylkli na skierowaniu szpitalnym w szpitalu, żaden ASO nie powinien łączyć tych procedur medycznych, bo NFZ nie rozliczy świadczenia.
        • tomanksa Re: Kolonoskopia 24.07.21, 17:27
          Ja bym jednak podzwoniła po przychodniach/ klinikach. Tak jak pisałam, ja robiłam we Wrocławiu z dopłatą do narkozy, za to koleżanka 2 miesiące wcześniej, w innej klinice miała kolo też w narkozie i na NFZ i nie płaciła nic, tak więc przynajmniej u nas zależy to od miejsca. Jeżeli jednak nie byłoby innej opcji, to ja bym chyba odżałowała kasę i zrobiła wszystko odpłatnie albo załatwiła skierowanie do szpitala , jeśli tylko tak można mieć znieczulenie.
          • ivaz Re: Kolonoskopia 24.07.21, 19:03
            A kiedy robiłaś, ja pierwszą kolonoskopię miałam na NFZ w znieczuleniu 7 lat temu, muszę powtarzać co 5 lat bo jestem z grupy ryzka i teraz zonk, ale całe szczęście mam w pakiecie w enel med ze znieczuleniem, siostra będzie miała z programu profilaktycznego i o dziwo też w programie robią w znieczuleniu, ja nie mogę z programu bonie minęło 10lat od ostniego badania.
      • panna.nasturcja Re: Kolonoskopia 26.07.21, 00:35
        Powtarzam: piszcie za siebie.
        U mnie ból menstruacyjny był koszmarny, więc takie porównanie to zapowiedź koszmaru.
        I mam potężne zrosty, więc w zasadzie kolonoskopia bez znieczulenia nie do przeprowadzenia.
          • panna.nasturcja Re: Kolonoskopia 26.07.21, 00:59
            No więc za siebie pisz jak Ty to odczułaś.
            A Ty piszesz poradę o niebraniu znieczulenia, bo boli krótki i jak przy okresie.
            No nie każdego.
            Też nie mam polipów i robiłam wyłącznie kontrolnie a jednak bez znieczulenia by się nie udało.
            Jak się w trakcie okaże, że a zrosty to jej nie znieczulą, bedzie musiała przejść cale przygotowanie od nowa.
              • panna.nasturcja Re: Kolonoskopia 26.07.21, 14:47
                Naprawdę? Doszłaś do tego, że ludzie się różnią i dlatego pisze się o własnych doświadczeniach a nie na ich podstawie radzi jakby to był fakt i norma?
                O moim progu bólu pojęcia nie masz żadnego a tez się wypowiadasz.
                • karme-lowa Re: Kolonoskopia 26.07.21, 14:53
                  Autorko spokojnie. Mój mąż miał bez znieczulenia. I do tego dwie babki przeprowadzały badanie😉.
                  Nic go nie bolało. Powiedział, że co tydzień może na to badanie chodzić.
                  Najważniejsze, żebyś dobrze się oczyściła.
                  Będzie dobrze. Powodzenia!
                    • karme-lowa Re: Kolonoskopia 26.07.21, 15:23

> Jego nie bolało a innych boli, to przecież zależy przede wszystkim od zrostów w
                      > jamie brzusznej.
                      Ale o czym ty piszesz? Ja próbuję dodać dziewczynie otuchy, a ty ją straszysz.
                      I tak, wszyscy mają zrosty w jamie brzusznej 🤦.
                      Okropny z ciebie człowiek.
                    • karme-lowa Re: Kolonoskopia 26.07.21, 15:25

> Jego nie bolało a innych boli, to przecież zależy przede wszystkim od zrostów w
                      > jamie brzusznej.
                      Uparłaś się na te zrosty jakby każdy je miał.
                      Po co dziewczynie stresu dodajesz? Lepiej ci z tym?
                      Skąd wiesz jak autorka przejdzie badanie?