Dodaj do ulubionych

Przemienienie

04.03.07, 09:22
www.mateusz.pl/czytania/20070304.htm
Obserwuj wątek
    • z2006 O modlitwie 04.03.07, 09:33
      "Wielu chrześcijan uczy się jedynie pacierza i na nim poprzestaje, nie
      podejmując trudu opanowania modlitwy. Mówią do Boga, lecz nie umieją Go słuchać.
      A przecież w spotkaniu człowieka z Bogiem, Bóg ma znacznie więcej do powiedzenia
      człowiekowi, niż człowiek Bogu. Ktokolwiek zatem traktuje poważnie spotkanie z
      Bogiem, nastawia się przede wszystkim na usłyszenie Boga.

      Bóg przemawia w różny sposób. Może to być niezłomne przekonanie, które rodzi się
      w sercu człowieka jeszcze w trakcie modlitwy, pod wpłwem światła Bożej łaski.
      Odpowiedź Boga może być zawarta w spotkaniach z innymi ludźmi, w wydarzeniach, w
      konkretnych układach, które niosą człowieka jak fala na bystrej rzece. Jego
      odpowiedź można znaleźć w książce, w filmie, w kazaniu, rekolekcjach...

      Czasem na odpowiedź trzeba czekać długo, a bywa, że samo milczenie Boga jest
      Jego odpowiedzią. Kochające dziecko doskonale rozumie pełne wymowy milczenia
      ojca czy matki jako odpowiedź na prośbę, jaką do nich zanosi. Podobnie jest i z
      Bogiem, On lubi odpowiadać milczeniem.

      Najpełniejszą odpowiedź Boga na nasze pytania i prośby znajdujemy w Piśmie
      Świętym. Mówi nam o tym dzisiejsza Ewangelia. Rozmodlony Chrystus rozmawia z
      bohaterami Starego Testamentu — Mojżeszem i Eliaszem. Bóg wzywa obecnych przy
      tym Apostołów, by słuchali Chrystusa: „Jego słuchajcie” /Łk 9, 35/. Nie
      Mojżesza, nie Eliasza, ale Chrystusa. W Nim jest zawarta odpowiedź na wszystkie
      dręczące człowieka pytania.

      Wielki Post to czas słuchania Chrystusa, to czas doskonalenia modlitwy. Może
      warto podzielić czas swego wieczornego pacierza na dwie części. Pierwszą
      przeznaczyć na przedstawienie Bogu tego, co dla nas najważniejsze, a w drugiej
      starać się nastawić na odbiór Bożego słowa. Warto również przynajmniej raz w
      tygodniu otworzyć Ewangelię i posłuchać, co Chrystus ma mi do powiedzenia.

      Tylko ten dobrze przeżyje czas Wielkiego Postu, kto usłyszy Chrystusa, do kogo
      dotrze przynajmniej jedno zdanie Zbawiciela. Już samo usłyszenie Boga jest
      wielkim wydarzeniem w życiu człowieka, nie mówiąc o tym, jak wielkim bogactwem
      staje się treść Bożego słowa, choćby ono było tak zwięzłe jak wezwanie: „Jego
      słuchajcie”. Dostosowanie życia do tego jednego wezwania może je całkowicie
      przemienić."

      Ks. Edward Staniek

      Zapraszam do podzielenia się świadectwami, jak wygląda Wasza modlitwa.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka