Dodaj do ulubionych

OGŁOSZENIA RELOADED

05.12.10, 14:21
Wszystkim tym, którzy jeszcze Pamiętają dedykuję.
A za chwilę Ogłoszenie parafialne nr 1.
Obserwuj wątek
  • aard POLECAM 05.12.10, 14:23
   Wszystkim (swego czasu a może i nadal) zniesmaczonym tym postem i rozognionym późniejszą dyskusją polecam książkę Richarda Dawkinsa "Bóg urojony", a konkretnie rozdział I, gdzie przedyskutowano kwestię szacunku dla uczuć religijnych.

   Zainteresowanym służę e-bookiem.
      • szprota ROZWIJAM 26.12.10, 15:02
       Zacznijmy od tego, że wolność słowa powinna kończyć się tam, gdzie uderza w godność drugiego człowieka.
       Czy post Aarda, który brzmiał, cytuję:
       CytatA ja to se myslę, że koleś całkiem sporo sobie pozył i całkiem sporo załatwił
       dla swoich kolesi i dla paru innych ludzi (co zadziwia na tym stanowisku) też.
       I teraz chyba najbardziej zgodne z duchem ewangelii byłoby mu pozwolić
       spokojnie umrzeć, skoro nadchodzi już jego czas, nie?

       uderzał w czyjąkolwiek godność? Moim zdaniem - nie.
       Zanalizujmy:
       "koleś sobie sporo pożył" - fakt. Karol Wojtyła miał długie życie. Fraza "koleś" może wydawać się nieodpowiednia z punktu widzenia osoby wyznającej religię rzymskokatolicką i ex definitione uznającej zwierzchnictwo Watykanu. Niemniej nie jest obraźliwym epitetem, a dla racjonalnie myślącego ateisty nie jest niczym więcej jak innym określeniem mężczyzny, zmniejszającym dystans, takim lingwistycznym odpowiednikiem poklepania po ramieniu. Można jej ewentualnie zarzucić brak szacunku do Karola Wojtyły, lecz z całą pewnością nie chęć ubliżenia mu.
       "i całkiem sporo załatwił dla swoich kolesi i dla paru innych ludzi (co zadziwia na tym stanowisku) też" - drugi fakt. Wprawdzie brakuje tu nieco doprecyzowania, co konkretnie załatwił i przy odrobinie złej woli można się w tym zdaniu dopatrzeć zarzutu o nepotyzm (w Pabianicach! :P); można jednak zinterpretować to zdanie jako prostą informację "Karol Wojtyła był człowiekiem, który pomógł wielu osobom, nie tylko swoim najbliższym pracownikom, ale i zupełnie obcym ludziom". Tak to odczytałam wtedy (za co spotkał mnie niczym nie podparty zarzut "głupiej obrony Aarda") i tak samo odbieram to teraz.

       Z tego, co ponownie przeczytałam w tamtej dyskusji, chyba kwestii "załatwiania", Aardzie, nie doprecyzowałeś, tak więc jeśli interpretuję Cię mylnie, mam prośbę o sprostowanie.

       "I teraz chyba najbardziej zgodne z duchem ewangelii byłoby mu pozwolić
       spokojnie umrzeć, skoro nadchodzi już jego czas, nie?" - pełna zgoda. Mamy za sobą kilka lat od tych zdarzeń, możemy ocenić to na spokojnie. Moim zdaniem to, co wtedy działo się w mediach, było całkowicie niesmaczne. Sygnaturka Aarda w tym okresie znakomicie oddawała tę paranoję i doprawdy trzeba było nie mieć kompletnie dystansu do siebie i ówczesnej sytuacji, by odebrać ją jako nie drwinę z medialnego brandzlowania się śmiercią celebryty, lecz drwinę z powolnego umierania starszego, dość ważnego w historii świata człowieka.

       W tamtej dyskusji padło jedno zdanie, które całkowicie oddaje moje podejście "Załoba jest (być może) czymś oczywistym, ale (na pewno) PRYWATNYM". Sytuacja, w której umiera ktoś, kto nie dla wszystkich jest zwierzchnikiem kościoła, tylko kolejną z wielu publicznych osób, a w której jest ogłaszana wielodniowa żałoba i każda jedynka każdego portalu ocieka funeralnym patosem, jest - w odbiorze akościelnej ateistki - cokolwiek cyniczna. Pokazuje, że żałoba jest obowiązkiem dla każdego, kto tu mieszka.

       W tamtej dyskusji bardzo nie podobało mi się jedno: o ile (ostatecznie) jestem w stanie zrozumieć, że niewierzący kupili mit pt. papież wielkim Polakiem był i poczuli się urażeni, o tyle w sporej jej części przewijała się chęć wbicia tych, którzy owego mitu nie kupili w poczucie winy. A to nie w porządku. Odwracając sytuację, my, wstrętne ateusze, moglibyśmy stawiać pytania pt. "jak możecie płakać po człowieku, który legitymizował pedofilię, homofobię i przekręty podatkowe, a wszystko w imię ideologii zakładającej istnienie jakiejś abstrakcyjnej siły sprawczej?". Dopiero by było, gdybyśmy to pytanie zadali...!
       • aard POJECHAŁAŚ 30.12.10, 21:34
        Nie spodziewałem się aż tak. Ale że trafiłaś w sedno, więc nie tylko Cię popieram, ale nawet wybaczam ;)

        Aczkolwiek oczywiście w zdaniu o "kolesiu" była nutka lekceważenia. Wtedy nie podkreślałem tego, żeby nie zaogniać sporu, ale przecież była.
        Dla jasności: lekceważenia dla stanowiska, nie dla człowieka.
  • latajacy_rosomak WIDZIAŁEM 23.06.11, 23:47
   Aarda, gdy dziś wieczorem mknął na rowerze ul. Łagiewnicką. Wypadłem z bocznej uliczki i dzieliło nas nie więcej niż 20 metrów. Po 1500 metrach opadłem z sił, a Aard zniknął za wiaduktem. W naiwności swej myślałem, że go dogonię, ale ani ja nie jestem jak Tommy Lee Jones w "Ściganym", ani Aard nie jest psem, więc może ty, może ty, skoro jednak nie ja.
  • aard MAM POMYSŁ 23.10.11, 22:36
   żeby zrobić tu coś w rodzaju czatu, raz na tydzień albo miesiąc. Spamowanie live w jak największym składzie. Skoro już wszyscy tak rzadko zaglądamy, to zaglądajmy wszyscy wraz! :)

   Powiedzmy... W każdą niedzielę o 21?
  • aard JAK BYĆ SKUTECZNYM? 03.09.12, 21:26
   Z dzisiejszej GW:

   "49 Birmańczyków poznaje od poniedziałku w Warszawie polskie doświadczenia transformacji. Zarządzania państwem uczą się na grze komputerowej. Takie szkolenia przeszli już w Polsce m.in. przedstawiciele Afganistanu, Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Tunezji i Ukrainy."

   Ciekawe, czy w MYANMARZE efekty będą podobne :P
  • aard PARANOICY SĄ WSRÓD NAS? 23.09.13, 21:58
   Sam, nie wiem, co o tym myśleć:
   wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,14652512,Ktos_zostawil_mydlo_w_wegierskiej_synagodze___Szok.html?lokale=lodz#BoxWiadTxt
   Może jestem idiotą, ale uważam, że mógłbym coś takiego zrobić przez nieuwagę (nawet nie wiedząc, że to synagoga i myjąc pod jej płotem ręce podczas wyprawy rowerowej, np. po wymianie dętki, a potem zapomnieć tego mydła). Ktoś by mnie zobaczył, doniósł, a potem poszedłbym siedzieć. Ja pierdolę...
  • latajacy_rosomak ŻAŁUJĘ 24.11.14, 19:05
   że kiedyś nie zrobiliśmy wieczoru filmowego z dziełami Juliana Antonisza. Pasowałyby jak ula.

   Na zachętę "Film o sztuce biurowej":
   ninateka.pl/film/film-o-sztuce-biurowej-julian-antonisz
   Gdyby nie umarł, powinien pisać na RU. I wiele innych rzeczy, które są udziałem ludzi nieumarłych.
  • aard RASIZM, KSENOFOBIA i KOZOJEBSTWO 09.01.15, 22:02
   przerażające, jak bardzo jesteśmy(?) skłonni do stosowania odpowiedzialności zbiorowej...
   wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114912,17219089,,,,1431801.html#BoxSlotI3img
   BTW. Zastanawiałem się ostatnio, czy kiedy dominującymi religiami były politeizmy, to istniały wojny religijne? Na logikę nie powinny, ale religia wszak ni cholery nie jest logiczna, a mnie się nie chce guglać :P
   • szprota POGAŃSTWO I SROMOTA 09.01.15, 22:08
    aard napisał:


    > BTW. Zastanawiałem się ostatnio, czy kiedy dominującymi religiami były politeizmy, to istniały wojny religijne? Na logikę nie powinny, ale religia wszak ni cholery nie jest logiczna, a mnie się nie chce guglać :P
    Mnie na logikę wychodzi, że istniały. Toż nie w liczbie bogów kwestia, że ludzie wariują od religii.
     • szprota ZMIERZW BOGÓW 10.01.15, 12:38
      Mam wrażenie, że ta książka odpowiedziałaby na zadane pytania. Ja mam intuicję, że nie w liczbie bogów rzecz (ostatecznie chrześcijański monoteizm jest dyskusyjny, wziąwszy pod uwagę i trójcę, i panteon świętych), lecz w odpowiednio majętnych i zachłannych na władzę ludziach.
      • aard OCZYWIŚCIE 11.01.15, 08:43
       Powody wojen się nie zmieniają. Ale mi chodziło o preteksty. I nadal coś mi mówi (bez sensu być może), że ten pretekst nie był używany w czasach politeizmów.

       PS. Książkę ogarnę, jeśli znajdę audiobook ;)
      • aard PRZEJRZAZŁEM 11.01.15, 09:00
       rozdział o wojnach religijnych. Niestety nie widzę tam nic o czasach przedmonoteistycznych. Jedynie ogólniki sugerujące, że wojna religijna jest wezwaniem wśród religii uniwersalnym, ale wydaje się, że autor ma raczej na myśli współczesne religie (w tym: "God" zawsze w liczbie pojedynczej). I nawet gdy pisze o politeizmach (np. hinduizm), to twierdzi, ze przejęły one koncept wojny religijnej z judaizmu bądź islamu.

       Znaczy: moja teoria zaczyna się potwierdzać.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka