Dodaj do ulubionych

Zagadki c.d.

28.09.06, 08:09
No to nowa zagadka :)

Malachit jak wiadomo ma kolor zielony. W jakim kolorze śnił się komuś
malachitowy stół i dlaczego? Proszę podać też tytuł książki :)
Obserwuj wątek
    • ancza7 Re: Zagadki c.d. 28.09.06, 09:36
      W kolorze czerwonym - w kolorze krwi. Herkulesowi Poirot,kiedy rozwiązywał
      zagadkę w"Po pogrzebie". I ciągle czuł zapach farby. Wystarczy ? jeszcze trochę,
      a wyszedłby spoiler
        • ancza7 Re: Zagadki c.d. 28.09.06, 10:05
          Sprawdzę jeszcze sny Susan popowrocie z pracy. Ale że HP mial taki sen to pewniak.
          W jakiej powieści i w jakim celu (może nie przez kogo!) był używany samochód
          marki Morris Oxford? A moze bylo ich wiecej, nie tylko ten, o ktorym myślę?
          Ancza

• bazylkai Nowa zagadka 28.09.06, 23:08
                  "Wiesz, zawsze uważałam... że lady *****sprowokowała męża do tych wszystkich
                  zabójstw tylko i wyłącznie dlatego, iż była śmiertelnie znudzona życiem, w tym
                  również samym *****. Jestem przekonana, że był to jeden z tych potulnych,
                  zgodnych facetów, którzy doprowadzają swoje żony do szaleństwa z nudy. "

Kto wie kto mówi, o kim mówi i w jakiej powieści?
                  • blue_eyes Re: Nowa zagadka 29.09.06, 13:37
                    Mowa jest o Lady Makbet i jej małżonku. Kurcze, czytałam to ostatnio w którejś
                    książce... Czyli jak widać, z tym, kto to mówi mam małego ćwieka... Hm, kojarzy
                    mi się Frankie, mówiąca do Bobby'ego w "Dlaczego nie Evans?", choć jeszcze mam
                    małe skojarzonko z Beresfordami (Frankie i Tuppence mają podobne
                    charaktery...) - i to by było w "Tajemnicy Wawrzynów".

ps. ale pewnie to jest z jeszcze czegoś innego ;)
                    • bazylkai wspaniale 29.09.06, 14:40
                      Pierwsze wrazenie jest zawsze najlepsze, to Franki(lady Frances Derwent) do
                      Bobbiego(miał sympatyczną twarz, a szczere spojrzenie jego brązowych oczu
                      przywodziło na myśl wiernego psa).
                      "Dlaczego nie Evans?"

Teraz Ty zadajesz zagadkę, powodzenia.

• blue_eyes Re: Zagadki c.d. 29.09.06, 18:52
      [wolę zgadywać] więc będzie krótko: jakie dwie książki kupiła w księgarence
      Linda Marshall? i poproszę o podanie powodów zakupu tychże.
      jak ktoś jest skrupulatny, dokładny i takie tam, może jeszcze podać tytuł
      książki A.C., z której pochodzi zagadka :)
      • sowca Re: Zagadki c.d. 29.09.06, 23:08
        Hm....jedno to byla ksiazka "Mloda macocha",a druga to jakas ksiazka o guslach
        i przepowiedniach... te pierwsza kupiła prawdopodobnie ze wzgledu na to, ze
        miala problemy z macocha, a druga - bo chciala zrobic laleczke wudu i w ten
        sposob zemscic sie na Arlenie. a zagadka pochdozi z "Zlo czai sie wszedzie"
        ("Zło, ktore zyje pod sloncem")
        • blue_eyes Re: Zagadki c.d. 30.09.06, 05:39
          co do drugiej to owszem, żeby nie utrudniać, podaję tytuł: 'Dzieje sztuki
          czarnoksięskiej, czarów i sporządzania trucizn nie pozostawiających śladu'; co
          do pierwszej, to 2x nie (ani tytuł, ani powód) - chodziło mi o książkę, za
          którą wiemy, że zapłaciła 2 pensy...
          podpowieź - powód wynikał z okoliczności jej zakupu.
          tyle z mojej strony, kto odgadnie (=znajdzie w źródle), niech zadaje następną,
          ponieważ wyjeżdżam i nie będę mogła potw.
    • tommg Re: Zagadki c.d. 10.10.06, 19:20
      Wydaje się, że poniższa charakterystyka jest tak jednoznaczna, że nie będzie
      problemu z odpowiedzią na moje pytanie. Zatem, kogo ona dotyczy?

Pozornie przeciętny, raczej tępawy, prostolinijny Anglik. Myśli dość wolno. Z
      drugiej strony praktycznie nie można wprowadzić go w błąd, oddziałując na jego
      wyobraźnię. On jej po prostu nie ma.
          • april02 Re: Zagadki c.d. 12.10.06, 09:29
            Hm...
            Poirot zawsze twierdził, że najtrudniejsze do wykrycia są proste zbrodnie.
            Pewnemu zbrodniarzowi prawie udało się uciec przed sprawiedliwością. Wpadł (m.
            in. :)) przez jedno z europejskich miast. O które miasto chodzi?
            Mam nadzieję, że nie zagmatwałam za bardzo :)
                • sowca Re: Zagadki c.d. 13.10.06, 13:02
                  Haha! autentycznie strzelalam, opierajac sie tylko na moim mglistym wrazeniu :p
                  ale jestem z siebie dumna;]
                  Zagadka bedzie prosciutka: Pewien starszy pan bezustannie powtarzal, ze pewna
                  mloda dziewczyna ma swietne nogi. Pod koniec powiesci ow pan oswiadczyl sie
                  tej dziewczynie, jednak ona nie pprzyjela oswiadczyn. O jakie osoby i o jaką
                  poweiśc chodzi?:)
      • blue_eyes Re: Nowa 19.10.06, 11:06
        1) 'Dlaczego nie Evans' - maskę nosił pseudo-Nicolson (bez szczegółów spoil.)
        2) i nie wiem, czy może być maska Rudiego Scherza - w 'Morderstwo odbędzie
        się...'
        • damian.pisula Re: Nowa 19.10.06, 11:13
          Ok, zaliczam. Do Twoich przykładów dorzucę jeszcze "Morderstwo w Mezopotamii"
          i "Tajemnicę Błękitnego Expressu" :) Twoja kolej.

Pozdrawiam
          Damian
          • blue_eyes Re: Nowa 24.10.06, 12:17
            o kurcze, zapomniałam zupełnie o zagadce... [wstyd]. już nadrabiam - jakie
            nazwiska [wszystkie poproszę] nosiła Carrie Louise, serdeczna przyjaciółka
            pewnej sympatycznej staruszki z lat młodości?
            • roger_ac Re: Nowa 26.10.06, 22:19
              pozwolę sobie odpowiedzieć na to pytanie:
              po pierwszym mężu - Guldbrandsen
              po drugim - Restrarick
              po trzecim - Serrocold
                • roger_ac Re: Nowa 28.10.06, 00:31
                  He he to będzie moja pierwsza zagadka;)
                  Mam nadzieję że nikt nie bedzie miał nic przeciwko iż bedzie to zagadka filmowa
                  Ostatnio zauważyłem że niektórzy aktorzy występujący w filmach z miss Marple (wersje z Geraldine McEwan) grali również w filmach z Poirotem w roli głównej. Proszę podać 2 przykłady takich zbieżności.
                  • ulf_thorwaldsen Re: Nowa 30.10.06, 09:56
                    nikomu się nie chciało szukać? :))

kilka nazwisk:
                    Rachel Stirling - Marple: Morderstwo na plebanii, Poirot: Pięć małych świnek
                    James D'Arcy - Marple: Zatrute pióro, Poirot: Zagadka błękitnego ekspresu
                    Talulah Riley - Marple: Zatrute pióro, Poirot: Pięć małych świnek
                    Zoe Telford - Marple: Tajemnica Sittaford, Poirot: Śmierć na Nilu

i na koniec, chociaż jeszcze nie mieliśmy okazji jej zobaczyć w roli Ariadny
                    Oliver, ale niedługo taką okazję powinniśmy dostać:
                    Zoe Wanamaker - Marple: Morderstwo odbędzie się, Poirot: Karty na stół

pozdrawiam
                    ulf
                    • roger_ac Re: Nowa 30.10.06, 13:47
                      Brawo!
                      Można dodać jeszcze Frances de la Tour
                      Marple:Zatrute pióro, Poirot:Śmierć na Nilu
                      ale Talulah Riley była dla mnie zaskoczeniem!
                      Pozdrawiam, Twoja kolej;)
    • ulf_thorwaldsen Nowa zagadka 01.11.06, 16:59
      na początek mały wtręt do poprzedniej zagadki
      Frances de la Tour w "Śmierci na Nilu" wzbudziła mój niekłamany zachwyt,
      zwłaszcza w scenie, kiedy rozpacza, że zjedzą ją karpie :))

A teraz juz nowa zagadka
      Pewien bardzo pożyteczny człowiek - pan Goby, jak wiadomo, miał zwyczaj nie
      patrzenia na osoby, z którymi rozmawiał. Jednakże raz jeden zdarzyło mu się ów
      zwyczaj porzucić i zerknął na swego rozmówcę.
      Któż to w taki szczególny sposób zwrócił uwagę pana Goby?
        • ulf_thorwaldsen Re: Nowa zagadka 02.11.06, 07:45
          dobrze pamiętasz
          co ciekawe van aldin powiedział tylko jedno słowo: "co?", ale właśnie sposób w
          jaki to powiedział przykuł uwagę pana goby. a była to reakcja na wieść, iż derek
          kettering wybrał się na riwierę błękitnym ekspresem.

a teraz prosimy o kolejną zagadkę

pozdrawiam
          ulf
      • sowca Re: Zagadka 02.11.06, 15:51
        Poirot w "Po pogrzebie", glownie po to, zeby pod pretekstem kupna domu
        zgromadzic w nim cała rodzine Abernethie. Moze nie wytłumaczyłam dośc
        dokładnie, ale bałam się spoilerowac :P
          • sowca Re: Zagadka 02.11.06, 22:35
            Hm, no to teraz ja :)
            Zagadka bedzie z serii "otwartych", ale tylko taka przychodzi mi do głowy. otoz
            z powiesciach Christie często występują kobiety, ktore autorka okresla jako
            obdarzone urodą, ale i fatalną,zgubną magią. Często sprowadzają na siebie
            nieszczęscia...
            Proszę podać co najmniej 2 przykłady takich kobiet. Na pewno jest ich więcej,
            ale mnie akurat wpadły do głowy dwie:)
            • blue_eyes Re: Zagadka 04.11.06, 09:53
              mnie przyszły do głowy takie dwie panie:
              1) Arlena Stuart (Zło, które żyje pod słońcem/Zło czai się wszędzie)
              2) Elza Greer (Pięć małych świnek)
              • sowca Re: Zagadka 04.11.06, 13:24
                Co prawda, myslalam o innych, ale to tylko wskazuje na to, ze motyw tego typu
                kobiety jest w powiesciach Agathy bardzo czesto:) oczywisice, Twoja odpowiedz
                jest dobra, Twoj kolej, blue_eyes :)
                  • sowca Re: Zagadka 04.11.06, 22:45
                    Myslalam o Marinie Gregg ("Zwierciadlo pęka w odłamków stos") i o Luizie
                    Leidner ("Morderstwo w Mezopotamii"). Opisy tych kobiet wydają mi się podobne,
                    padają słowa o ich wdzięku i o ich niesamowitej magii. A jednak były to kobiety
                    nieszczęsliwe. Moim zdaniem trudno nie czuc do nich niechęci, ale i wspolczucia.
                    Podobnie zresztą jak do Arleny Stuart i Elzy - psychologiczne podobienstwo :)
                    • blue_eyes Re: Zagadka 05.11.06, 11:00
                      ok, dzięki
                      no to lecimy: proszę o krótką charakterystykę typowej wizyty u pułkownika
                      Pikeaway'a (dosłownie w kilku zdaniach, bez przesadnych elaboratów:)
                      • april02 Re: Zagadka 07.11.06, 08:22
                        Aby się do niego dostać, trzeba było przejść kilka korytarzy i w końcu lądowało
                        się w ciemnym biurze, w którym drzwi były zadziwiająco szczelne :) Pułkownik z
                        reguły wyglądał jakby spał, co oczywiście nie wpływało w najmniejszym stopniu
                        na jego zdolność koncentracji. No i dym z papierosów (albo cygar, nie
                        pamiętam :)) dosłownie wisiał w powietrzu.
                        Mam nadzieję, że nie pomyliłam bohaterów :)
                        • blue_eyes Re: Zagadka 07.11.06, 08:45
                          mniej więcej o to chodziło, uzupełnię tylko odrobinkę - dla mnie najbardziej
                          charakterystycznym elementem wizyty był właśnie ten zaduch od CYGAR; każdy
                          wchodzący kichał, prychał i łzawił na wszystkie strony, a to dlatego, że
                          pułkownik nie pozwalał otworzyć okna.
                          no to Twoja kolej!
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka