Dodaj do ulubionych

Tarczyca- pomocy

14.04.14, 22:04
W lecie ubiegłego roku moje wyniki wyglądały tak:
tsh sięgało prawi 3
Ft3 96%
ft4 30%
Przeciwciała anty TG 2 x ponad normę

Endokrynolog, który mnie leczy powiedział, że objawy jakie mu opisałam nie są spowodowane tarczycą i zwalał wszystko na tabletki antykoncepcyjne ( które brałam od ponad roku i dobrze je tolerowałam). Wybłagałam eutyrox (50) ale po 3 miesiącach brania moje tsh się niemal wyzerowało i kazano mi przestać go brać.

Od 21 grudnia nie biorę leków, czuję się fatalnie, nie mam na nic siły, brak mi chęci do życia, moja skóra jest biała z suchości, a w czasie kąpieli roluje się (tak jak gdy przesadzimy z opalaniem i skóra schodzi), bardzo wypadają mi włosy, a nawet brwi, swędzi mnie skóra głowy. Mam dziwne skoki wagi w zeszłym miesiącu przez tydzień (!) przytyłam 6kg później przez 2 tygodnie waga stała, a w 4 tygodniu miesiąca schudłam 5 kg, jem mniej niż zawsze nie mam apatytu. Jest mi zimno gdy jestem w spoczynku, ale już niewielki wysiłek fizyczny powoduje, że jest mi gorąco np. Do pracy mam jakieś 200-300m, po pokonaniu tego dystansu pieszo jestem cała mokra jakbym biegała.

Czy powinnam łączyć to z tarczycą ?

W zeszłym tygodniu zrobiłam usg tarczycy:

Gruczoł tarczowy dwupłatowy. W lewym płacie ognisko hypoechogeniczne wielkości 10x4mm, w cieśni podobny guzek wielkości około 6x3mm. W prawym płacie 2 guzki torbielowato-ite z przegrodami wielkości do 22mmkażdy oraz guzek hypoechogenny wielkości około 12x6mm- w obrębie tego guzka stwierdzam wzmożony przepływ naczyniowy-proponuję biopsjępod kontrolą USG.

Wymiary tarczycy:

2012:
Ob:6,6ml
P.PR:2,7ml
P.L:3,9ml

2013
Ob:13,37ml
P.PR:9ml
P.L:4,37ml

2014
Pb:16,73ml
P.PR:11,43
P.L:5,3

Tarczyca sama w sobie nie jest duża, guzki robią się coraz większe i przez nie powiększa się jej objętość.

Po świętach chcę powtórzyć badanie tsh,ft3 i ft4

Czy moje samopoczucie powinnam łączyć z tarczycą ? Jakie badania powinnam zrobić (moja endo bazuje tylko na tsh uncertain )
Obserwuj wątek
    • hashitess Re: Tarczyca- pomocy 14.04.14, 23:24
      nie możesz iść do innego medyka?
      Toż ta p. endo wpędzi Cię w głęboką niedoczynność,
      z której trudno się wykaraskać, a często objawy nie chcą
      się wycofać przez długi okres czasu.
      Możesz też wydębić receptę na euthyrox od kumatego
      rodzinnego.
      Wykonujemy badania standardowe
      FT4
      FT3
      TSH
      ferrytynę
      wit. B12
      wit. D /25(OH)/.

Zakup slowmag i zacznij zażywać 3 tabl. rano
      i 4 tabl. wieczorem. Poczytaj o magnezie Tekst linka
      • 89marta89 Re: Tarczyca- pomocy 15.04.14, 07:04
        U mnie w mieście jest aż 2 endokrynologów, u tego drugiego też kiedyś byłam prywatnie bo na nfz nie m a szans. Chcę zmienić lekarza, ale ze względu na sytuację finansową wolałabym leczyć się państwowo.

Znacie dobrego endo z okolic najlepiej 3miasta lub Olsztyna, który przyjmuje na nfz ?
        • ola_dom Re: Tarczyca- pomocy 15.04.14, 10:09
          89marta89 napisał(a):

> Chcę zmienić lekarza, ale ze względu na sytuację finansową wolałabym leczyć się państwowo.

Wiadomo - ale tutaj akurat najważniejsza jest pierwsza - jedna wizyta, na której sensowny lekarz zdiagnozuje Cię prawidłowo, a potem można go odwiedzać już rzadziej, bo recepty (a potem głównie o to chodzi) może wypisać nawet lekarz rodzinny.

> Znacie dobrego endo z okolic najlepiej 3miasta

Akurat Trójmiasto słynie z najlepszych endokrynologów i najmądrzejszego podejścia do leczenia tarczycy - choćby dr Mizan-Gross, której artykuły cytowane są na wszystkich trzech tarczycowych forach.
          Ale to nie mój rejon, więc nikogo konkretnie nie polecę, natomiast na pewno znajdziesz sporo nazwisk na którymś z trzech forów.
          • 89marta89 Re: Tarczyca- pomocy 15.04.14, 16:51
            Pobuszowałam trochę w internecie i chyba faktycznie będę musiała umówić się na prywatną wizytę. Zdecydowanie najlepsze opinie ma dr Mizan-Gross, ale podobno ciężko się do niej dostać, spróbuję, jak się nie uda to uderzę gdzie indziej wink

Powiedzcie mi jeszcze czy razem z pozostałymi wynikami robić ponownie te przeciwciała ?
            Ostatnio anty tg miałam za wysokie a anty tpo jeszcze było w normie
            • ola_dom Re: Tarczyca- pomocy 16.04.14, 14:08
              89marta89 napisał(a):

> Powiedzcie mi jeszcze czy razem z pozostałymi wynikami robić ponownie te przeciwciała ?
              > Ostatnio anty tg miałam za wysokie a anty tpo jeszcze było w normie

Jak masz dość kasy, to zawsze można sprawdzić - ale jeśli nie za bardzo, to lepiej kasę zatrzymać na wizytę/suplementy/inne badania.
              Na pewno FT3 i FT4 na początku trzeba sprawdzać regularnie, ale jeśli już miałaś wysokie przeciwciała, to znaczy, że coś się złego w tarczycy zadziało. Poza tym - masz ją całkiem małą, więc COŚ się w niej działo na pewno.
                • 89marta89 Re: Tarczyca- pomocy 18.04.14, 15:15
                  Na razie zrobiłam tylko TSH, Ft3 i Ft4 Spodziewałam się dużo gorszych wyników. Sama już nie wiem czy to tarczyca jest powodem mojego złego samopoczucia.

Ft3-5,84 (3,1-6,8) 74,05%
                  Ft4-15,35 (12-22) 33,5%
                  TSH-1,87
                  • hashitess Re: Tarczyca- pomocy 22.04.14, 13:49
                    T4 to hormon, który w 90 % produkuje tarczyca.
                    U człowieka, kt. ma zdrową tarczycę poziom tego hormonu
                    oscyluje w okolicach 50% normy.
                    Twój poziom jest zdecydowanie niższy.
                    Może się zdarzyć, że hormony są niskie, ale obydwa będą
                    na zbliżonym poziomie. U Ciebie FT3 jest zdecydowanie wyższe
                    niż FT4. Ta proporcja mówi, że organizm pobiera FT3 z tkanek,
                    abyś Ty jak najmniej odczuwała objawy niedoczynności.
                    Niebawem będziesz miała obydwa hormony na niskim poziomie,
                    a Twoje samopoczucie będzie coraz gorsze.
                    Uważam, że Twoja tarczyca powiększyła się bo próbuje
                    z całych sił sprostać wymaganiom Twojego organizmu.
                    Uważam, że polecane endo z Twoich okolic
                    nie opuści Cię w potrzebie i otrzymasz rp. na l-tyroksynę.
    • 89marta89 Re: Tarczyca- pomocy 23.04.14, 22:03
      Dziękuję za odpowiedź. Pierwszy raz ktoś powiedział, że tarczyca może być powodem mojego kiepskiego samopoczucia i ucieszyło to mnie bo najbliżsi traktują mnie jak hipochondryka.

Dziś przeanalizowałam wszystkie swoje wyniki i znalazłam takie z 2011 roku, gdzie ft4 było na poziomi 65% a ja czułam się dobrze. Robiono mi wówczas również witaminę B12 (47,36%) i ferrytynę (6,6%) chyba trochę niska ?

• muktprega1 Re: Tarczyca- pomocy 23.04.14, 22:50
        Poczytaj art dr Mizan Gross, one dużo wyjaśnią:

docs.google.com/document/d/1JSbtdG6H-nz5BUpCOxX6u183Uw8fmw1UhGN2eU3H1fM/pub
        docs.google.com/document/d/1bTnWNYAIjDzvZ_chPU87Ha9HxkkUtevmQm_R25QYVrY/pub
        docs.google.com/document/d/1ymSI_vtqzMZ-ib9hnkApv8C2qxaLr85VuVrGpsOGhLQ/pub
        co do żelaza kilka linków:
        forum.gazeta.pl/forum/w,24712,94119998,94441686,Re_Czy_to_niedoczynnosc_tarczycy_.html
        forum.gazeta.pl/forum/w,24776,95439285,95439285,Preparaty_zelaza.html
      • 89marta89 rozpoznanie choroby 29.05.14, 07:55
        Ponawiam pytanie czy limfocytarne zapalenie tarczycy/ autoimunologiczne zapalenie tarczycy to to samo co hasimoto? W internecie zawsze jako synonim podają PRZEWLEKŁE limfocytarne zapalenie tarczycy. Mam tak zapisane w rozpoznaniu i w skierowaniu na biopsję.
        • muktprega1 Re: rozpoznanie choroby 29.05.14, 09:38
          Właściwie to to samo, a i tak nie ma większego znaczenia bo "leczy się" je tyroksyną smile

dostałaś tyroksynę? Zacznij od 12 czyli od połowy 25 najlepiej i stopniowo możesz co 12 zwiększać na początek. Myślę, że się poczujesz lepiej smile
          • 89marta89 Re: rozpoznanie choroby 29.05.14, 11:19
            Dzięki za odpowiedź. Byłam u mojej Pani znachor big_grin tylko po to aby dała mi skierowanie na biopsję, przy okazji pokazałam jej wyniki, które jej zdaniem są bardzo dobre. Przez 2 tygodnie codziennie robiłam pomiar ciśnienia i temperatury ciała. Mogę powiedzieć, że średnio mam ciśnienie 110/60 a temperaturę ciała 35,4. Ta eno powiedziała, że mam iść do rodzinnego z moimi problemami bo to nie tarczyca, z suchą skórą do dermatologa, z zimnymi dłońmi do reumatologa i tyle big_grin Umówiłam się prywatnie do faceta, u którego kiedyś już byłam on jako jedyny powiedział abym zrobiła ft3 ft4 anty tpo i anty tg i był w szoku, że po 3 latach choroby nie miałam robionych tak podstawowych badań. Wizytę mam w połowie czerwca.
            • hashitess Re: rozpoznanie choroby 29.05.14, 11:22
              89marta89 napisał(a):

> Ta eno powiedziała, że mam iść do rodzinnego z moimi problemami bo to nie tarc
              > zyca, z suchą skórą do dermatologa, z zimnymi dłońmi do reumatologa i tyle big_grin

gdzie Ci lekarze się uczą, na jakich uczelniach.

U
              > mówiłam się prywatnie do faceta, u którego kiedyś już byłam on jako jedyny powi
              > edział abym zrobiła ft3 ft4 anty tpo i anty tg i był w szoku, że po 3 latach ch
              > oroby nie miałam robionych tak podstawowych badań. Wizytę mam w połowie czerwca
              > .
              Szkoda, że przestałaś do niego "uczęszczac".
                • 89marta89 Cukier ? 09.06.14, 10:47
                  Byłam dziś u rodzinnego, aby zdobyć skierowanie na morfologię przed endokrynologiem (mam w środę) wyniki poznam jutro (tsh, cholesterol, trójglicerydy, ogólna morfologia, kortyzol i coś tam jeszcze). Bardzo źle się czuję o czym mu powiedziałam, dodałam ,że endokrynolog twierdzi,że to nie jest spowodowane tarczycą i odsyła mnie do niego. Zasugerowałam niedobory. Miałam nadzieję,że da mi skierowanie na ferrytynę i jakieś pierwiastki, ale się nie udało. Podpierałam się starym wynikiem, że wtedy była nisko 6,6% normy i że może należałoby sprawdzić ferrytynę. Nie dał się przekonać. Co więcej powiedział, że to nie matematyka i że nie przeliczamy wyników na %. Powiedziałam, że często mam skurcze palców u stóp i drżenie powieki a jego zdaniem to od nerwów (?) nazwał mnie nerwusem i powiedział, że ludziom mającym tiki się tylko wydaje, że wszyscy je widzą uncertain powiedziałam, że nie mam żadnych tików, a te skurcze mięśni najpewniej wywołane są od niedoborów może potasu, magnezu ? Po dłuższej rozmowie zaczął mnie zbywać i odpuściłam bo wiedziałam, że mi nie pomoże.

Tego dnia pielęgniarka zrobiła mi cukier wynik 70 ( na czczo). Czy jest on prawidłowy ? Pytałam pielęgniarkę to powiedziała, że ja dla 25 latki to bardzo dobry. Ale jak spytałam o normę to nie wiedziała uncertain

Oczywiście ferrytynę zrobiłam odpłatnie ale na wynik muszę poczekać ok tygodnia.

Całą nadzieję pokładam w 2 endokrynologu do którego pójdę prywatnie w środę. Jeśli on potraktuję mnie jak hipochondryka to stracę wiarę w lekarzy.

Bardzo pogorszył się mój stan emocjonalny, co dziennie płaczę bez większych powodów jestem wybuchowa, drobiazgi sprawiają, że wpadam w złość. Jestem zmęczona cały czas, muszę robić drzemkę w ciągu dnia bo nie jestem w stanie do wieczora wytrzymać. Skórę mam tak suchą jakby była obsypana mąką. A na twarzy mam takie suche placki zwłaszcza na policzkach, które robią się czerwone po gorącej kąpieli.

Mam nadzieję, że ten 2 endo mi pomoże.
                  • 89marta89 Re: Cukier ? 10.06.14, 11:21
                    Mam już resztę wyników. Wszystkie są w normie oprócz jak zawsze cholesterolu i trójglicerydów. Rodzinny powiedział, że może dać mi coś na wyciszenie bo ja to chyba depresje mam uncertain Jutro idę do endo, ale wątpię aby przy TSH 1,5 dał mi coś mimo, że FT3 i FT4 mam tak rozjechane.
                    • hashitess Re: Cukier ? 10.06.14, 22:11
                      cholesterol wysoki i trójgliceryny też to jeden z wielu
                      wskaźników niedoczynności tarczycy.

A hormony wskazują na ten stan.

Powinnaś tak rozmawiać z medykiem,
                      aby wręczył Ci receptę na hormon.
                      Gdyby Ci odmówił poproś o tę jego decyzję na papierze.
                      • 89marta89 Po wizycie 11.06.14, 19:09
                        Jestem już po wizycie u tego 2 lekarza w którym pokładałam nadzieję. Niestety... Ów medyk stwierdził, że wyniki są w normie. Powiedział, że nie ma zależności między ft 3 i ft 4 i to, że ft3>ft4 na nic nie wskazuje. Był wręcz zdziwiony, że przy poprzednich wynikach miałam euthyrox. Powiedział, że przy wysokich przeciwciałach ludzie często się gorzej czują. Zalecił suplementację witaminy E 300 i selenu (cefasel 100 nutri) oraz zrobienie witaminy D3 bo mam bladą i strasznie suchą skórę. Powiedział, że moje samopoczucie nie jest związane z tarczycą.

Po wizycie wyszłam i się rozpłakałam, czuję się bezsilna.
                        • hashitess Re: Po wizycie 11.06.14, 22:22
                          Wróć do tego :światłego: endo po zaświadczenie, źe Twoja
                          tarczyca jest zdrowa albo niech Ci wręczy rp. na tyroksyne.
                          Nie idź sama tylko z kimś bliskim. Masz takie prawo i skorzystaj z niego.
                          Nie daj sie tylko zawalcz o siebie.
                          • 89marta89 Re: Po wizycie 12.06.14, 09:31
                            hashitess zarówno ten 2 jak i 1 endo powiedzieli, że mam chorą tarczycę, że miano przeciwciał jest podwyższone i występuje autoagresja/ toczący się stan zapalny. Ale wyniki hormonów mieszczą się w normach i na tą chwilę nie jest potrzebna tyroksyna. Ten 2 powiedział abym 3 tarczycową zrobiła na jesieni.

Chciałam się umówić do kogoś z polecanych ale się nie dostałam, więc stwierdziłam, że dam temu 2 szansę bo jako jedyny kierował mnie na konkretne badanie (lekarz prywatny).

Mam też wynik biopsji podejrzanego guza-zmiana jest łagodna, a w materiale są tylko komórki nabłonka pęcherzykowatego tarczycy bez cech atypii.

Szukałam normy do poziomu cukru i najczęściej podawana to 70-99 . Czy mając 70 powinnam się martwić, powtórzyć badanie za jakiś czas ?
                        • muktprega1 Walcz o siebie 12.06.14, 09:20
                          jak powiedziała Hashi-tess, bo inaczej Twoja długotrwała niedoczynność doprowadzi Cię do takiego stanu w jakim ja byłam wiele lat, że przytoczę mój ulubiony post smile

forum.gazeta.pl/forum/w,24776,132646223,137364386,Re_Osoby_ktore_dlugo_nie_leczyly_niedoczynnosci.html
                          bo przecież to nie od tarczycy a brak hormonów t to często niedobory ferrytyny, 3, B12, które (te niedobory) pogłębiają stan chorobowy.
                          Wydrukuj mu art dr Mizan-Gross, które przytoczyłam wyżej, czytałaś?? Kup sobie książkę "Jak żyć z Hashimoto" niemieckich lekarzy. Ksiązka dużo Ci wyjaśni.
                          • 89marta89 Re: Walcz o siebie 12.06.14, 10:01
                            Dzięki za zainteresowanie. W tych artykułach Mizan-Gross nie ma nic na temat, że ft3>ft4 wskazuje na niedoczynność i konieczne jest przyjmowanie tyroksyny. A mając taką podkładkę mogłabym się kłócić z endo. W poniedziałek odbiorę wynik ferrytyny i zrobię D3. Kupię też selen i witaminę E. Polecacie jakieś konkretne ?
                              • 89marta89 Re: Walcz o siebie 15.06.14, 21:16
                                Tyroksynę dostanę jak Tsh wzrośnie lub ft4 wejdzie na -. Nie doproszę się sad Teraz uzupełniam niedobory (łykam selen, witaminę E, magnez) jutro odbiorę ferrytynę i zrobię witaminę D. Na jesieni (wrzesień) powtórzę całą trójkę, jak moje samopoczucie się nie zmieni, a wyniki będą takie same to pójdę do tej 1 endo i powiem, że chcę zajść w ciążę (ostatnio powiedziała, że jak będę chciała to trzeba będzie leczenie wprowadzić).
                                • muktprega1 Re: Walcz o siebie 16.06.14, 21:17
                                  jak moje s
                                  > amopoczucie się nie zmieni, a wyniki będą takie same to pójdę do tej 1 endo i p
                                  > owiem, że chcę zajść w ciążę (ostatnio powiedziała, że jak będę chciała to trze
                                  > ba będzie leczenie wprowadzić).

A to zawsze mnie zadziwia, że kobieta pragnąca być w ciąży lu już w ciąży ma prawo do leczenia, dyskryminacja jakaś! Już kilka razy czytałam o tym wink
                                  • 89marta89 Re: Walcz o siebie 16.06.14, 21:28
                                    Mnie to irytuje, ale co zrobić... Mam już tą ferrytynę i chyba nie jest najgorsza wyszło 56,8 (norma dla kobiet miesiączkujących 9,3-159) 31.73% myślicie, że powinnam suplementować ? W porównaniu do 2011 (6,6%) jest dużo lepiej.

• 89marta89 Niedobory 02.07.14, 21:29
                                      Witamina D (25-hydroksywitamina D) 19.07 (>=30)
                                      W jakiej dawce powinnam suplementować witaminę D i przez jaki okres czasu? Widziałam, że większość z Was bierze 5000.

Ferrytyna 56,8 (norma dla kobiet miesiączkujących 9,3-159) 31.73% (chyba może być ???)

I ponawiam pytanie o cukier wynik 70 (w internecie najczęściej podają normę 70-99) zastanawiam się czy powtórzyć badanie ?

Suplementuję selen organiczny 100, witaminę E 300, magnez slowmag i biorę tabletki antykoncepcyjne, teraz dojdzie witamina D, proszę doradźcie jak to rozłożyć w czasie, czy mogę wszystko jednocześnie brać ?

Z góry dziękuję za rady wink
                                      • muktprega1 Re: Niedobory 03.07.14, 10:52
                                        > Ferrytyna 56,8 (norma dla kobiet miesiączkujących 9,3-159) 31.73% (chyb
                                        > a może być ???)

Ulubiony cytacik:
                                        "Aktywność peroksydazy tarczycy zależy od żelaza, dlatego niedobór żelaza może prowadzić do niedoczynności tarczycy. Poziom ferrytyny powinien być w zakresie od 90-110 do osiągnięcia prawidłowego funkcjonowania tarczycy [Źródło: Paoletti]."

> Witamina D (25-hydroksywitamina D) 19.07 (>=30)
                                        > W jakiej dawce powinnam suplementować witaminę D i przez jaki okres czasu? Widz
                                        > iałam, że większość z Was bierze 5000.

D3 najlepiej mieć w granicach 70-80, tak 5000 jednostek dla Ciebie będzie dobre, jedno i drugie uzupełnia się dość długo, ok roku, półtora, a potem D3 dawka podtrzymująca na zimę lub stale - 2000 jednostek. U mnie z poziomu ok 48 przez 3 m-ce niesuplementowania spadło do ok 30 wink więc wróciłam do swojej dawki.
                                      • muktprega1 Re: Niedobory 03.07.14, 11:00
                                        Selen najlepiej 200 do 4 h po tyroksynie
                                        żelazo najlepiej na noc z czymś kwaśnym, ewentualnie popołudniem
                                        między D3 a slowamgiem ok 2-3 h różnicy, magnez dobrze brać przed snem.
                                        zasada główna - pozostałe co najmniej 4 h po tyroksynie a najlepiej - jak najdalej smile
                                        Polecam alarmy w telefonie, żeby się nie pogubić, przygotowuję sobie małe pudełeczko na cały dzień i mam je zawsze przy sobie, regularność - ważna rzecz smile
                                        • 89marta89 Re: Niedobory 03.07.14, 13:38
                                          Dzięki za odpowiedź smile Jestem bez tyroksyny. Jest ktoś kto wypowie się w sprawie cukru ?

Czy takie rozplanowanie w czasie będzie ok ?

10.00
                                          anty i witamina D

14.00
                                          witamina E i selen

20.00
                                          żelazo, magnez
    • 89marta89 Re: Tarczyca- pomocy 09.09.14, 18:46
      Dziewczyny potrzebuję Waszej pomocy. Muszę wykonać badanie krwi i moczu, a przyjmuję suplementy: żelazo 28mg, witaminę D 5000IU, magnez 250mg i selen 200ug i nie wiem czy nie zafałszują one tych wyników, może powinnam je odstawić na tydzień czy 2 ? Proszę o pomoc.
      • pies_z_laki_2 Re: Tarczyca- pomocy 10.09.14, 18:23
        A co dokładnie masz badać?
        Żelazo wpływa na morfologię (parametry typu wielkość krwinek), ale 28 mg to tak mało jakbyś wcale nie brała ...
        Selen wpływa na konwersję T4 do T3 (poprawia).
        D3 - wpływa na poziom wapnia (nadmiar D3 = możliwe podniesienie poziomu wapnia, ale czy w moczu,czy we krwi i o ile? nie wiem).
        Magnez - nie wiem jak wpływa na morfologię.
        • 89marta89 Re: Tarczyca- pomocy 10.09.14, 19:03
          Potrzebuję badania do pracy i ma to być ogólna morfologia i mocz. 3-kę tarczycową zrobię za jakieś 2 miesiące. Żelazo 28mg to 200% zalecanej dziennej dawki. Jak myślicie powinnam je odstawić przed badaniem ? i jak tak to na ile dni wcześniej ?
    • 89marta89 Re: Tarczyca- pomocy 19.01.15, 12:07
      Po długiej przerwie zrobiłam nowe wyniki, dodam, że przez cały ten czas, aż do nowego roku suplementowałam selen, witaminę d3, żelazo i magnez. Nie biorę tyroksyny. Pod koniec listopada zaczęłam czuć się normalnie. Stan ten utrzymuje się do dnia dzisiejszego. Nie śpię w ciągu dnia, mam dużo energii, dobry apetyt. Jedyne co się nie zmieniło to sucha skóra i obrzęki oczu. Ale to nie stanowi tak wielkiego problemu wink Moje aktualne wyniki:

TSH 1.18 (0,27-4.20)

FT4 55.40% [ wynik 17.54, norma (12 - 22)]

FT3 77.54% [ wynik 6.16, norma (3.95 - 6.8)]

wyniki są lepsze niż latem zeszłego roku

Ft3-5,84 (3,1-6,8) 74,05%

Ft4-15,35 (12-22) 33,5%

TSH-1,87

Ciesze się, że moje samopoczucie jest lepsze, ale nie do końca rozumiem ten stan. Skoro cierpię na chorobę autoimunologiczną to choroba powinna postępować, a u mnie tak jakby się cofała. Wielkość tarczycy też jest nielogiczna, pierw rośnie, później maleje by znów rosnąć:

2011:
      Ob: 30ml

2012:
      Ob:6,6ml

2013
      Ob:13,37ml

2014
      Ob:16,73ml

Nic z tego nie rozumiem
      • hashitess Re: Tarczyca- pomocy 19.01.15, 13:26
        No i super, tylko się cieszyć z dobrego samopoczucia.
        tak działa n/kochana tarczyca z chorobą hashimoto.
        Jednego dnia samopoczucie może być na "górce",
        a w niedługim czasie może być "totalny" dół.
        • 89marta89 Re: Tarczyca- pomocy 24.03.15, 22:13
          Na ostatniej wizycie dostałam skierowanie na USG. W przyszłym tygodniu mam kolejną wizytę, na której "stwierdzimy co dalej". Wiem, że operacja mnie nie ominie, moja pani endokrynolog już jakiś czas temu mówiła, że niema co "tego" hodować, bo nic dobrego z tego nie będzie. Dziś wykonałam badanie:
          tarczyca się zmniejszyła do 13,11ml. Cały czas echogeniczność w normie. Wszystkie guzy hypoechogeniczne są podobne wielkością do wyniku zeszłorocznego. Jedyna zmiana dotyczy ich policyklicznych zarysów. (?)

Nie do końca wiem co to oznacza?
      • muktprega1 Re: Tarczyca- pomocy 25.03.15, 10:00
        Z tą objętością tarczycy - ruchomą, u mnie było podobnie, moim zdaniem ona puchnie w okresie wzmożonej produkcji przeciwciał, czyli ostrzejszego procesu zapalnego (może być wysokie OB) a zmniejsza się po każdym ataku. Stąd różne samopoczucie w Hashimoto.
        też się zdziwiłam porównując mój "ogryzek" tarczycy smile
        • 89marta89 Re: Tarczyca- pomocy 30.03.15, 21:35
          Jestem już po konsultacji. Co do operacji to "mam sama podjąć decyzję" big_grin Endo stwierdziła, że tarczyca wygląda podobnie jak w poprzednim badaniu i sama muszę podjąć decyzję co chcę z nią zrobić. Powiedziała, że guzów jest dużo, ale w badaniu palpacyjnym jest ona niejednorodna i miękka. Kontroluję już te guzy od 5 lat i wcześniej mówiła abym spokojnie skończyła studia i wtedy pomyślimy nad operacją. A teraz gdy ten czas nastał mówi, że mam sama zadecydować. Mam się zgłosić do laryngologa i zastanowić co chcę zrobić? Proszę Was o radę. Czy skoro zmiany są łagodne to jest sens ją wycinać, z drugiej strony czy jest sens czekać aż coś się z tym zacznie dziać? Nie wiem co z tym zrobić.
          • hashitess Re: Tarczyca- pomocy 01.04.15, 22:36
            ja osobiście nie zdecydowałabym się na zabieg.
            Lepiej mieć ogryzek tarczycy niż nic.
            A p. dr powinna Ci dać skierowanie na pełny panel
            tarczycowy, aby zobaczyć jak dzisiaj wygląda gruczoł.

Jak się czujesz?
            • 89marta89 Re: Tarczyca- pomocy 02.04.15, 09:12
              Co to jest pełny panel tarczycowy? Od dłuższego czasu czuję się dobrze, hormony w ostatnim badaniu wyglądały tak:

TSH 1.18 (0,27-4.20)

FT4 55.40% [ wynik 17.54, norma (12 - 22)]

FT3 77.54% [ wynik 6.16, norma (3.95 - 6.8)]

Tarczyca nie jest pomniejszona, obecnie ma 13,11ml. Z tym, że jest na niej wiele guzów. 2 są duże ok 2cm. Początkowe guzki rosły, a od 2 lat stoją w miejscu. W rozpoznaniach endo zawsze mi pisała autoimunologiczne zapalenie tarczycy, a teraz mam iść do rodzinnego po skierowanie do laryngologa i dostałam taką kartkę, na której jest napisane niezłośliwy nowotwór tarczycy. Od kilku lat mi mówiła, że operacja mnie nie ominie i wcześniej czy później będę musiała się jej poddać. Wkurza mnie jej postawa bo to ona jest lekarzem i powinna o tym decydować, a nie ja.
              • muktprega1 Re: Tarczyca- pomocy 02.04.15, 09:25
                Panel tarczycowy, to to wszystko co napisałaś:
                USG, Ft4, Ft3, TSH

czyli to są bieżące wyniki, tak?
                osobiście skonsultowałabym się przynajmniej z dwoma innymi endokrynologami, biorąc pod uwagę trochę jednak sprzeczne informacje od niej.

• 89marta89 Re: Tarczyca- pomocy 02.04.15, 12:31
                  Endokrynolog zawsze pisała autoimunologiczne zapalenie tarczycy, nigdy nie nazwała choroby Hashimoto. Rozpoznanie postawiła po zobaczeniu wyników z 2013 roku ft4 30 % ft3 96% TSH 3 i AntyTG ponad normę. AntyTPO miałam w normie. Przeciwciał przeciw receptorom TSH nigdy nie badałam. W tamtym okresie moja tarczyca szalała:
                  w 2011 29ml
                  w 2012 6,6ml
                  i od 2013 jest w normie 13-17ml

Wiecie czy duże jest prawdopodobieństwo, że zmiany łagodne się zmienią w raka? te 2 największe zmiany (2cm) są torbielowato lite o policyklicznych zarysach. A cała reszta (0,9-1,1cm) są to guzki hypoechogenne.
              • hashitess Re: Tarczyca- pomocy 02.04.15, 09:54
                oddanie swojego zdrowia w ręce nawet najlepszego lekarza
                to duże ryzyko bo tylko Ty najlepiej wiesz jak się czujesz.
                Pisząc to pomijam oczywiście sytuacje, które bezpośrednio
                zagrażają życiu.

Piszesz, że Twoje schorzenie tarczycy to zapalenie autoimmunologiczne /jakie?/
                i że zmiany w tarczycy nie zmieniają swojej wielkości. W/g mnie to właśnie
                to jest wskaźnikiem do pozostawienia tarczycy w spokoju chirurga.
                Ustaw hormony tarczycy, abyś znalazła się w eutyreozie.
                Tarczyca w tym stanie odpoczywa i wszelkie zmiany pozostają
                najczęściej w spokoju, tzn. nie zmieniają się, a często zmniejszają.
                Oczywiście, tak jak proponuje Muktprega,
                dodatkowe konsultacje z medykami są bezwzględnie konieczne.
                Panel tarczycowy to są badania w kierunku tarczycy:
                trójca tarczycowa
                p/ciała TPO i TG
                usg tarczycy
                ewentualna biopsja.
                Wyciąć gruczoł jest najłatwiejszą opcją. Gorzej później żyć.
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka