Dodaj do ulubionych

TSH przy euthyroxie

23.10.12, 01:21
Słyszałam, ze przy suplementacji ethyroxem, TSH nie powinno być wyższe niż 1.
Proszę o informacje jak to jest i czemu.

Jestem w trakcie dobierania dawki
mam TSH 2,71 norma do 4,20
Eithyrox biorę 5dni w tygodniu 62,5/ potem 2 dni 75 mikrogramów.
Wynik obecnego badania zrobiłam po 8 tyg takie zażywania leku.
Zwiększyć?
Obserwuj wątek
    • procesor Re: TSH przy euthyroxie 23.10.12, 09:38
      owszem, przyjmujemy że osoby które przyjmują hormony tarczycy powinny mieć tsh w okolicy 1
      czemu? bo spora część dopiero wtedy czuje się dobrze
      ale
      ważniejsze jest badanie ft4 i ft3 bo tsh wcale nie jest idealnym wskaźnikiem
      wiele osób leczących się z wynikiem TSH "ładnym" wg lekarza czyli np w okolicy 1 - czuje się nadal źle, lekarze potrafią wtedy wmawiać że trzeba szukać innych przyczyn
      a po zbadaniu ft4 i ft3 okazuje się że choć tsh jest takie śliczne to hormony są na poziomie 20-30% i to stanowczo za mało dla większośći by czuć się NORMALNIE

gdybym ja miała tsh 1 to bym pewnie ledwie zipała
      mam ostatnio w okolicach 0,005 - 0,010
      ale hormony mam między 50 a 90% - i jak są w okolicach 50% to już się się źle czuję

krótko - badaj ft4 i ft3 a nie samo TSH
      jak lekarz zleci to dobrze, jak nie - warto na to wydać kasę
      mieszane dawki też nie mają dobrej opinii na tym forum, są osoby które bardzo źle znoszą takie bujanie
      ja przy wyniku 2,7 zwiększyłabym do 75 codziennie
      a za 6 tygodni zbadałabym ft4 i ft3
    • pies_z_laki_2 Re: TSH przy euthyroxie 23.10.12, 16:49
      Jeśli słyszałaś że ma być każdy mam mieć tsh = 1 to źle słyszałaś.
      Jeśli słyszałaś, że każdy, kto suplementuje hormon tarczycowy ma mieć tsh = 1, to źle słyszałaś.

Dwa dni temu wyjaśniałam o co chodzi z normami w wątku obok, ale to długi post, nie będę go więc kopiowała, dla zachęty wkleję tylko pytanie, na które tam odpowiadałam smile

Re: Wysokie tętno
      pies_z_laki_2 20.10.12, 11:14
      > jak to jest z tymi normami - chciałabym to lepiej zrozumieć - bo niby mieszczą
      > się te wyniki w zakresie normy, a jednak wychodzi na to, że są za niskie...

Poczytaj tu:
      - forum.gazeta.pl/forum/w,24776,139639705,139764410,Re_Wysokie_tetno.html

Ile masz lat? Jakie masz wyniki innych badań? Jaki poziom fT4 i fT3? Jaką masz diagnozę? Na jakiej podstawie postawioną?

Jeśli masz Hashimoto, a jesteś w wieku rozrodczym, to twoje tsh nie powinno przekraczać 2, a ostatecznie 2,5. Jeśli chcesz zajść w ciążę, to należałoby dojść do tsh około 1.

U ciebie tsh jest 2,71, więc ciut wysoko, ale nie podajesz poziomu wolnych hormonów tarczycowych, mamy więc za mało danych, żeby mówić o podwyżce dawki. Sugerowałabym jedynie zbadać fT4 i fT4 razem z badaniem tsh (na czczo, czyli przed łyknięciem tabletki!!!) i zacząć łykać taką sama dawkę hormonu każdego dnia, a nie raz tak, a raz inaczej.
      • tej-ta Re: TSH przy euthyroxie 23.10.12, 21:16
        Dzięki, nie chce się rozpisywać.
        Endo nie ustala procentowo.
        Endo chce tylko wyniku FT4.
        Endo 1 mówi, ze niedoczynność jest nabyta i brać dawki ethyroxu w rożnych dawkach w ciągu tyg.
        Endo 2 mówi ze to hashi. i brać euthyrox w zależności od samopoczucia do 75.
        Tarczyca mala,przeciwciał nie ma,usg ok.

Odstęp miedzy kolejnymi wizytami u endo. to ok 6 miesięcy.
        Rodzinna dala z rozpędu skierowanie na tsh, wynik dal mi impuls do zadania pytań na tym forum.
        Nie widzę różnicy w samopoczuciu w związku z przyjmowana dawka ethyroxu, ani różnicy gdy dawkę pominę.
        PS.
        Słyszałam o innych powodach utrzymywania TSH w okolicach 1 :
        Że jeśli TSH jest powyżej 1 to jak ktoś ma wycięte guzki, czy w ogóle ma guzki to się rozrastają.
        -Że syntetyczny hormon powoduje inne reakcje i TSH powinno być niższe niz u zdrowej osoby mającej naturalne własne hormony.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka