Dodaj do ulubionych

romanian in lodz ...

18.10.06, 15:46
hello, i'm 26, romanian and i work in lodz. i'm interested in getting in
touch with romanians living in poland and why not, with anyone interested in
romania. unfortunatelly i only speak english and french, of course, besides
romanian :) if anyone wants to contact me, my e-mail address is ff80@o2.pl .

thanks a lot, florin.
Obserwuj wątek
    • avroml Re: romanian in lodz ... 18.10.06, 22:16
      Salut Florine, bine ai venit la forum. Daca intelegi lb. polona, dar nu poti sa exprim, (si vrei sa scrii ceva) scrie in romana. Intodeuna va fi cineva aici, cine o sa traduca in polona.
      Multa bafta!
      • florin_polonia Re: romanian in lodz ... 19.10.06, 22:40
        salut! multumesc pentru raspunsuri. din pacate nu inteleg multa poloneza. am
        fost surprins sa vad interesul pe care il au unii polonezi pentru romania si
        limba romana.

e departe poznanul de lodz ? :) n-am o harta la indemana ... acolo exista o
        sectie de limba romana la universitate? acolo ati invatat?

numai bine, florin.
    • laleaua Re: romanian in lodz ... 19.10.06, 17:27
      pacat ca esti la lodz. la mine la poznan sunt multi polonezi (adica cam 10-15
      persoane;) care vorbesc romana.
      oricum, daca ai vreo problema poti sa scrii sau aici sau pe @.
      bine ai venit!
      • cernestg Re: romanian in lodz ... 20.10.06, 11:22
        Salut lalea,

Sunt si eu roman, dar localizat in Varsovia. Acum vreo 4 ani aveam o colega
        romanca in Poznan, studia la Politehnica, daca tin bine minte. O cheama Dani, nu
        imi amintesc numele de familie, de loc era din Bucuresti. Am pierdut legatura cu
        ea si ma gandeam ca poate o cunosti si in acest fel ma ajuti sa reinnoiesc
        legatura. Multam'.
        • veronicasim13 Re: romanian in lodz ... 20.10.06, 18:13
          Buna:) Asa se face ca pe Daniela o cunosc...din cate imi aduc eu aminte a fost
          la zerowke in Lublin. Daca vorbim de aceeasi persoana Daniela s-a intors in
          Romania si din cate stiu eu are un job la BRW la Suceava. Nu tin legatura cu
          ea, dar ne cunoastem - daca ma interesez un pic as putea sa iti fac rost de un
          nr de tel sau un e-mail. Stau si ma gandesc...s-ar putea sa ne fi cunoscut pe
          undeva, dar nu imi aduc aminte...Simona - Wrocław
          • cernestg Re: romanian in lodz ... 20.10.06, 20:41
            Saru'mana Simona,

Multumesc de ajutor. Uite iti mai dau niste amanunte legate de ea: avea un
            prieten ucrainean, Andrei parca il chema. Si faptul ca s-a intors in Suceava se
            leaga cumva deoarece stiu ca avea bunici pe acolo.
            Daca vorbim de aceeasi persoana, ti-as fi foarte recunoscator. Dau o bere daca
            vii prin Varsovia :)
            Cat despre cunoscut, nu sunt sigur ca ne-am intalnit. Nu imi sta in obicei sa nu
            imi aduc aminte de o fata pe care sa o fii intalnit :). In special daca e
            romanca in Polonia. Cred ca din posturi pe forumuri ma cunosti, desi prima data
            si ultima oara cand am scris ceva pe acest forum a fost acum vreo trei luni. Din
            pacate nu prea am timp sa verific forumurile. Azi e o exceptie caci am avut zi
            libera :).
          • laleaua Re: romanian in lodz ... 20.10.06, 23:45
            salut,
            pe Daniela n-am cunoscut-o, dar pe tine Simona, te cunosc :) ne-am cunoscut la
            poznan, prin varul tau... acum iti aduci aminte?

ehhh... poznan nu este foarte aproape de lodz, dar nici foarte departe.
            aici la universitate exista sectia de limba romana.
            bafta la lodz :)
            • veronicasim13 Re: romanian in lodz ... 21.10.06, 12:49
              Buna:)Imi aduc foarte bine aminte...ca doar au trecut doar vre-o 3 sau 4 ani de
              atunci:) Uite iti las mail-ul meu...in caz ca vei fi prin Wrocław, nu ezita sa
              ma contactezi: simonav@wp.pl
              Ce mai e nou pe la filologie??
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka