Dodaj do ulubionych

Jezyk Rumunski!

08.06.06, 21:28
Trzymajcie za mnie kciuki,rozpoczelam od dawna planowana nauke jezyka rumunskiego.Do pomocy
mam ksiazke Dany Cojocaru "You can speak romanian!",mojego prywatnego nauczyciela:) i
duuuuuuzo zapalu.Jak na razie jestem na etapie alfabetu i,no wlasnie,pierwsze pytanie,o te ichnie
literki.
Ksiazka jest po angielsku i podaje przyklady pomocnicze w angielskim,a ja bym chciala by mi ktos
napisal w ktorym polskim slowie znajdziemy brzmienie zblizone do ich "a" z kreskami czy "i" z
kreska.Wyraz "mana"reka mnie zastopowal,cholewcia,jak to wyksztucic?Juz nie mowiac o tym zbitku
samoglosek jak slowo"oaie".dziekuje za wszelka pomoc i blagam o doping:)pozdr.
Obserwuj wątek
    • staua Re: Jezyk Rumunski! 09.06.06, 01:16
      Mow "y" to bedzie podobnie. Oni to mowia bardziej "z glebi" niz my, ale moze
      byc (akcent z Jass rozni sie zreszta od Bukaresztu - maz zawsze mi mowi, ze
      mowie, jakbym byla "moldoveanca").
    • laleaua Re: Jezyk Rumunski! 09.06.06, 06:26
      powodzenia zycze :) jak masz prywatnego nauczyciela to ci szybciutko pojdzie.
      a co do tej nieszczesnej reki:
      â i î = wymawia sie identycznie, w obu przypadkach jest to wiec takie troche
      polskie [y] tylko moze nieco glebsze.
      ă = sprawa trudniejsza bo nie ma polskiego odpowiednika. cos pomiedzy [e] a
      [y]. u wiekszosci polakow mowiacych po rumunsku slyszy sie albo [e] albo [y].
      ale musze cie zmartwic ze to nie te gloski (wbrew pozorom) sprawiaja najwiecej
      problemow. o wiele trudniejsze do prawidlowego wymowienia sa dyftongi i
      tryftongi (dwie, trzy samogloski obok siebie) np. w wyrazach 'deal', 'geam' czy
      chociazby 'laleaua' ;) ale spokojnie, wszystko dla ludzi. a najwazniejsza jest
      bezproblemowa komunikacja a nie superpoprawnosc.
      pozdrawiam :)
    • gogosia25 Re: Jezyk Rumunski! 09.06.06, 17:34
      to trzymam kciuki za ciebie, ja juz probowałam ale na koniec wszystko mi sie
      pokrecilo z hiszpanskim i łacina:)ale, z nauka jezyka, tak jak i z nauka
      wszystkiego innego, trzeba zapalu i systematycznosci!wiec na pewno sie uda:)
      napolnoc, a myslalas kiedys (to bardzo nurtuje moja mame)jakim jezykiem bedzie
      mowilo/ly wasze dzieci/cko, jesli oczywiscie planujecie,bo chyba ani dobrze po
      polsku, ani po rumunsku, tylko po angl (ja i moj luby po angl.) plus jeszcze
      jezyk kraju, w ktorym sie przebywa, ja jeszcze nie wiem, gdzie wyladujemy po
      obronach:/ eh, skomplikowane to wszytko czasem.
      • napolnoc Re: Jezyk Rumunski! 09.06.06, 18:21
        OPOL,tak sie nazywa zasada w wielojezycznych rodzinach"one parent,one language"t.zn.ja bede tylko i
        wylacznie mowic do dziecka po polsku,Steff po rumunsku,miedzy soba gadamy po angielsku ale coraz
        wiecej pol i rum slow wrzucamy,a holenderski olejemy,i tak go w domu nie uzywamy tylko w pracy.Z
        przyjaciolmi tez raczej ang.Hol dziecko samo sie nauczy jak w wieku 4 lat pojdzie do
        szkoly.Prawdopodobnie rok pozniej zaniecha pol i rum ale bedziemy walczyc.Mamy taki pomysl,ze
        jakby nasze dzieci byly skonczonymi idiotami to przynajmniej jako tlumacz prace znajda:)
        A jak inni w mieszanych zw.to widza?
        pozdr.
        • ilona1201 Re: Jezyk Rumunski! 10.06.06, 02:08
          Moje przyszle dziecko tez czeka nauka 3 jezykow. Maz Rumun, ja Polka, a
          mieszkamy w kraju anglojezycznym. Dokladnie tak jak Ty, zamierzam do dziecka
          mowic wylacznie po polsku (zrobie wszystko by moj dzieciak mowil po polsku), a
          moj maz po rumunsku. A co do angielskiego, to mimowolnie sie nauczy w
          przedszkolu czy szkole. Zwiazki mieszane maja ten plus, ze ich dzieci maja
          okazje mowic w kilku jezykach.
          Pozdrawiam,
          Ilona
          • napolnoc Re: Jezyk Rumunski! 10.06.06, 02:32
            dokladnie tak to widze,zreszta nie moze byc inaczej:)
            Sama pochodze z mieszanej rodziny i wiem gdzie moi rodzice "nawalili" ze niemiecki nie jest moim
            drugim jezykiem,mimo ze mam Ojca Niemca.
            Co do jezyka otaczajacego,to tak samo mysle,nauczy sie dzieciak sam:)
            Szczegolnie ze mamy taki pomysl ze fajnie byloby w Hiszpanii mieszkac...
            A gdzie teraz jestes?pozdr.
    • staua Re: Jezyk Rumunski! 10.06.06, 01:27
      a "oaie" mozesz wymowic "łaje" - musialam przyjsc do domu, zeby miec polska czcionke. (chociaz,
      miejmy nadzieje, o owcach za duzo nie bedziecie rozmawiac :-))
      • napolnoc Re: Jezyk Rumunski! 10.06.06, 01:46
        Powoli dam rade,dzieki pomocy ludzi jak Ty,dam rade.Mam native speakera w domu ale
        ,wiadomo,zawsze w swoim jezyku lepiej przyklad uslyszec.Staua,bedziesz mi pomagac?Prosze,ja Ci sie
        w nauce niderlandzkiego (jesli zechcesz) odwdziecze.pozdr.
        • staua Re: Jezyk Rumunski! 10.06.06, 17:58
          Pytaj, jak bede wiedziala, to odpowiem. Moj rumunski pozostawia nadal wiele do zyczenia...
          Dzieki za oferte niderlandzkiego, na razie szlifuje francuski i mysle, ze zakoncze juz na tym moja
          znajomosc jezykow i skupie sie na tych, ktore znam, zeby je poprawic. W Stanach zreszta trudno sie
          dobrze nauczyc obcego jezyka...
          Popieram pomysl z Hiszpania, zreszta hiszpanski jest latwy :-)
                  • avroml Re: Jezyk Rumunski! 11.06.06, 14:25
                    to jeden z latwiejszych jezykow, jakich sie uczylem. slownictwo albo kojarzy ci
                    sie z innych jezykow romanskich, albo z polskim. gramatyka jest logiczna i o
                    niskim stopniu skomplikowania, nawet wyjatki maja tu swoja logike. pisownia
                    jest bardzo intuicyjna, wiec trzeba sie postarac, by robic bledy ortograficzne.
                    generalnie miodzio, nie jezyk:)
                    z mojego doswiadczenia: po dwu miesiacach intensywnej nauki spokojnie moglem
                    porozmawiac na codzienne tematy, i rozumialem tak 70% tresci wykladow z
                    historii.
                    • laleaua Re: Jezyk Rumunski! 12.06.06, 07:24
                      a ja sie ucze od jakis 8 lat i nadal jestem niezadowolona z siebie ;)
                      moja zmora sa rodzajniki (okreslone, nieokreslone, zerowe). jak juz mysle ze
                      odkrylam niepisana regule ich stosowania to znajduje uzycie ktore jest
                      zaprzeczeniem absolutnie wszystkiego... no ale taki urok nauki jezykow
                      obcych :)
                      acha, gdzes na tym forum przeczytalam wypowiedz avromla o tym, ze rumuni latwo
                      sie ucza wloskiego - nie bardzo sie z tym zgadzam: to raczej stereotyp. rumuni
                      bardzo sie tym chwala, jak rowniez tym, ze nie znajac wloskiego moga sie z
                      latwoscia z wlochami porozumiec - ale sprobuj to "przetestowac". rezultat nie
                      jest az tak oczywisty. sama wielokrotnie bylam swiadkiem "rozmowy" wlocha z
                      rumunem. zapewniam ze po tej "rozmowie" oboje cierpieli na bole stawow obu
                      rak...
                      mozna oczywiscie dyskutowac, bo przeciez "jakos" sie dogodali, czyli
                      komunikatywna funkcja jezyka zostala spelniona - a w koncu to jest
                      najwazniejsze.
                      pozostaje otwarte pytanie o jakosc tej komunikacji.
                      • gogosia25 Re: Jezyk Rumunski! 12.06.06, 07:38
                        no wlasnie, ja bedac tam, po 2 tygodniach nawet troche rozumialam, ale z
                        pewnoscia duzo nauki wymaga by sie nauczyc rumunskiego.
                        laleaua a co myslisz o rzuconym przez kogos haśle (chyb aavroml)ze tam jest
                        lepsza znajomosc jezykow obcych?
                        ja bylam zaskoczona, ze doslownie wszyscy mlodzi ludzie znali angl., a potem
                        zobaczylam TV, brak dubbingu i napisy po rumunsku.ha! to jednak troche tlumaczy.
                        • napolnoc Re: Jezyk Rumunski! 12.06.06, 09:17
                          Ja tam jakos nie zauwazylam wielkiej popularnosci ang.w Rumunii.Zle nie bylo ale ....gdzies z
                          30%przyjaciol Steffa mowilo,30%twierdzilo ze zna ale sie nigdy nie odezwalo a reszta nie zanala
                          wcale.Wydaje mi sie ze Steffowi bylo latwiej w PL niz mi w Rum.Moi wszystcy przyjaciele mowia co
                          najmniej jednym obcym jez.
                          Co do wloskiego to nie wiem,ale wiem ze hiszpanski musi byc podobny.Jak bylismy na wakacjach Steff
                          nie majac nigdy wczesniej kontaktu z hiszp.rozumial niemalze wszystko.Oczywiscie nie byl w stanie
                          niczego od siebie powiedziec ale rozumienie to juz bylo sporo.Sam byl zaskoczony.To troche jak Polacy
                          czeski moga zrozumiec:)Albo Holendrzy niemiecki.pozdr.
                          • laleaua Re: Jezyk Rumunski! 12.06.06, 12:51
                            nie chce generalizowac - nie wiem czy ze znajomoscia jezykow obcych jest lepiej
                            w polsce niz w rumunii. jest roznie: zalezy od pokolenia, regionu, miasta,
                            danej rodziny - sprawa wysoce indywidualna.
                            powiem co wiem z doswiadczenia i z obserwacji: matodyka nauki jezykow obcych
                            jest tak samo zalosna w rumunii jak i w polsce (nastawienie na gramatyke,
                            wyjatki, wyjatki od wyjatkow, brak zajec interaktywnych, konwersacji, zajec
                            uczacych leksyki, idiomow w sposob inny niz ich pamieciowe wykucie, itp). dodam
                            ze sama przez jakis czas pracowalam w rumunskiej prywatnej szkole jezykowej
                            (uczylam polskiego) i widzialam jak powiela sie te nieskuteczne metody rowniez
                            za ciezkie pieniadze.
                            co do tv: rzeczywiscie bez lektora jest super. sama szybko sie przyzwyczailam i
                            jak wracam do polski jakos nie moge zniesc glosu lektora w zagranicznym filmie.
                            no i oczywiscie ma to swoj pozytywny wplyw na rozumienie danego jezyka.
                            pozdrawiam
                      • avroml Re: Jezyk Rumunski! 12.06.06, 14:06
                        jassssne, filolog nigdy nie bedzie zadowolony ze swojej znajomosci jezyka:) i
                        bardzo dobrze, bo kto nie robi postepow, ten sie cofie.

co do rodzajnikow: moj profesor od gramatyki porownawczej, niemiec, stwierdzil
                        kiedys, zartobliwie, ze tak jak slowianie nigdy nie naucza sie poprawnego
                        uzycia rodzajnikow, tak ci, ktorzy mowia jezykami germanskimi, czy romanskimi,
                        nigdy nie opanuja poprawnego uzycia aspektu czasownikow w jezykach
                        slowianskich:) ja juz dalem sobie spokoj z probami pojecia regul uzycia
                        rodzajnikow i w angielskim, i w niemieckim, i w rumunskim.

widzisz, dla mnie jest jednak bardziej istotna ta komunikatywna funkcja jezyka,
                        kazdy z nich opanowuje do takiego stopnia, by potrafic wyrazic wszystko, co mi
                        potrzeba, nie powodujac nieporozumien. i by zrozumiec tekst w gazecie,
                        wiadomosci w radio i belkoczacego pijaka w gorskiej knajpie, bo tacy tez
                        ciekawe rzeczy czasem opowiadaja.

z tym wloskim - coz, moze masz racje. byc moze to stereotyp...
                        • laleaua Re: Jezyk Rumunski! 12.06.06, 14:38
                          hihi, no takie nasze - filologow - zboczenie zawodowe :)
                          problem rodzajnikow i aspektow czasowych: zgadzam sie, podczepiam je raczej pod
                          intuicje jezykowa niz pod jakies reguly. a szkoda...
                                  • napolnoc Re: Jezyk Rumunski! 13.06.06, 09:23
                                    przesle Ci na maila kilka takich zdjec.A rzeczywiscie wyglada to cudownie.
                                    Co wiecej,maja nawet specjalny kombajn do tulipanow,hihi
                                    A forma "lalea"?
                                    Tez poprawna?
                                    pozdr.
                                        • laleaua Re: Jezyk Rumunski! 14.06.06, 06:26
                                          i nie zapomnij o prawidlowym miejscu akcentu ;) bo ci zamiast zony cara
                                          (ta`rina) wyjdzie pole orne (tari`na) hihihi... rumunski ma pare takich
                                          pulapek. pozdr. i na zdjecia czekam z niecierpliwoscia!
                                          • napolnoc Re: Jezyk Rumunski! 14.06.06, 09:35
                                            haha:))))
                                            A ten akcent to swoja droga przesmieszny,jeszcze moj ma bardziej wschodni,moldavski.
                                            Jak w Bukareszcie slyszlam ludzi to brzmialo jakby szczekali,a w Jassach zaciagali.
                                            Zdjecia dzis poleca.pozdr.
                                            • avroml Re: Jezyk Rumunski! 14.06.06, 11:28
                                              dla zainteresowanych tym, jak przesmiesznie moze zabrzmiec jezyk rumunski w
                                              werscji moldawskiej (na wschod od prutu) polecam strone legendarnego zespolu
                                              planeta moldova
                                              www.planetamoldova.net
                                              mozna sobie sciagnac dialogi, albo piosenki, w tym niezapomniana "alimentare"

aviem di teti:})
                                              • staua Re: Jezyk Rumunski! 14.06.06, 16:47
                                                Albo moj ukochany Pavel Stratan. Ma taki akcent, ze jak sie slyszy niewyraznie,
                                                mozna pomyslec, ze to po rosyjsku. Poza tym sa tam rozne inne formy slow,
                                                podobno archaizmy? Np. eu is zamiast eu sunt, ii zamiast este (jesli dobrze
                                                rozumiem), np. w piosence "Primul sarut" (z www.vers.go.ro):
                                                I:
                                                Ascultam cum frunza pica din copac
                                                Tu taci langa mine, eu langa tine tac
                                                Noaptea incet se lasa, ce-i drept ii drept
                                                Spate stam la spate unul altuia
                                                Inima se zbate cat a ta si-a mea
                                                Eu vreau tot dar tu vrei eu sa incep
                                                Stiu ca cel mai bine ii atunci
                                                Gandul meu cu gandul tau e acelasi gand
                                                Dar dorinta curge rau
                                                Mama ta te-asteapta cum si mama mea
                                                Cine-ar fi de vina, cred ca dragostea
                                                Numai ie ne tine pana tarziu...

II:
                                                Tu te uiti la stele, nu ma intrebi ce vreau
                                                Te gandesti la ele, ele ti le dau
                                                Nu mai spune daca, daca iti plac
                                                Pe obraz la tine lacrimile curg
                                                Tu le tii da' ele nu se tin, se duc
                                                Tu le simti cum pica, eu le aud
                                                Poate nu se poate ceea ce eu vreau
                                                Cand tu stai deoparte, eu deoparte stau
                                                Hai sa stam aproape, stiu ca tu ai vrut
                                                Tu esti langa mine, eu langa tine is
                                                Mana ta de mana mea se tine strans
                                                Da' pe buze tremura primul sarut
                                                Da' pe buze tremura primul sarut...

Da' pe buze tremura primul sarut...
                                                • avroml Re: Jezyk Rumunski! 14.06.06, 16:59
                                                  na temat mowy moldawskiej moge wyslac chetnym prace ta temat polityki jezykowej
                                                  w republice moldowy, ktora napisalem razem z kolega. problem w tym, ze praca
                                                  jest po niemiecku...

tak prywatnie to bardzo lubie sie wyglupiac i mowic z tym akcentem zza prutu. a
                                                  nawet, jak sie nie wyglupiam, to ja sie odezwe, wszyscy tu mysla, ze jestem
                                                  moldawianinem. i traktuja mnie nieco z gory...:)
                                                  • staua Re: Jezyk Rumunski! 14.06.06, 17:41
                                                    No wlasnie, jak juz wyzej pisalam, dla nas ten akcent jest chyba
                                                    naturalniejszy, moj maz i jego rodzina tez sie smieja, ze tak mowie (mialam
                                                    malo porownania, bo wszyscy sa z Bukaresztu, ale ostatnio mamy tu znajomego
                                                    Dana, wlasnie z Jass, ktory myslal, ze jestem z okolicy, oczywiscie, zanim
                                                    wyczerpalam swoje mozliwosci i przeszlismy na angielski).
                                                  • pawelboch Re: Jezyk Rumunski! 19.06.06, 15:46
                                                    avroml napisał:

> na temat mowy moldawskiej moge wyslac chetnym prace ta temat polityki jezykowej
                                                    >
                                                    > w republice moldowy, ktora napisalem razem z kolega. problem w tym, ze praca
                                                    > jest po niemiecku...

To ciekawe, a czy chciałoby Ci się napisać choć streszczenie po polsku?

> tak prywatnie to bardzo lubie sie wyglupiac i mowic z tym akcentem zza prutu. a
                                                    >
                                                    > nawet, jak sie nie wyglupiam, to ja sie odezwe, wszyscy tu mysla, ze jestem
                                                    > moldawianinem. i traktuja mnie nieco z gory...:)

No bo słownictwo jest romańskie ale muzyka słowiańska.
                                                    Ja kompletnie nie rozumiem mołdawskiego. Przez tę "muzykę" mój zmysł
                                                    lingwistyczny błądzi, szukając chyba nie w tej szufladzie co trzeba :>

pzdr., PB

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka