wilhelm4 10.05.09, 16:27 Sam mocie lostatni felieton K.Kutza: img366.imageshack.us/img366/8246/kutz.jpg Bez cufal (abo i niy ?) niy dali go do netu, chyba wjym czamu..... Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
g-48 Re: zamilczony felieton Kutza 10.05.09, 17:03 Tezy Kutza sa ciekawe!Ale na razie to sa tylko tezy.W glowie tego pana ukladaja sie w opowiesc filmowa. Moze za kilka lat zrobi to ktos z historia SOLIDARNOSCI/Kutz do tego jest za stary/ale prawda lezy tam wsrod ludzi na dole ktorzy czczerze oddali sie sprawie Slaska jak i w ostatnim zrywie sprawie SOLIDARNOSCI. Odpowiedz Link Zgłoś
lswaczyna Re: zamilczony felieton Kutza 11.05.09, 21:47 Ciekawe o co tera idzie gra?? Odpowiedz Link Zgłoś
g-48 Re: zamilczony felieton Kutza 11.05.09, 22:04 Jezeli chodzi o Korfantego to wiadomo ze nie byl on/tak jak SLASK/ pupilkiem Pilsudskiego /tzn wladzy/ dlatego bardzo malo o nim wiadomo.Czasy PRL-owskie tez nalatywaly na dawnych POwstancow co spowodowalo ze pewne rzeczy poszly w zapomnienie a i zapytac sie juz nie ma kogo.Pomnikiem Powstancow w Katowicach wladze PRL-u usilowaly przygluszyc swietowanie 1000lecia Panstwa/Chrztu POlski a tak Slask to byl tylko dobrym dostarczycielem sily roboczej dla Wlascicieli Polski /PZPR/ Odpowiedz Link Zgłoś
mr.superlatywny Re: zamilczony felieton Kutza 11.05.09, 22:23 kURZYDLO (pseud.gRAZYNSKI) przekupil tzw."powstanców" za pomoca monopolowej koncesji na wyroby tytoniowe i totolotka. W ten sposób odciagnal ich od Korfantego (przed tym nie miol szans). W tyn sposób powstala szkaradno mafia, na cale lata. A Korfanty zmondrzol i zaczon kooperowac z prawie wszyskimi innymi, fturych wczesniyj zwalczol (w tym nawet proniymiecko strona). Ale na OBRONA Slonska bolo juz za pozno. Mondry Albert po szkodzie. :((((( Odpowiedz Link Zgłoś
mr.superlatywny Re: zamilczony felieton Kutza 11.05.09, 22:20 tygodnik.onet.pl/35,0,26046,4,artykul.html Odpowiedz Link Zgłoś
lynx12345 Re: zamilczony felieton Kutza 11.05.09, 23:39 Dobre artykuły (cały ten dodatek z Tygodnika Powszechnego). Obawiam się tylko, że dotrą do niezbyt wielu osób. Odpowiedz Link Zgłoś
wilhelm4 Re: zamilczony felieton Kutza 12.05.09, 02:33 Otto Ulitz* zur Frage der nationalen Zuordnung am Beispiel Oberschlesien "Oberschlesien ist Grenzland. Im Grenzlande ist es nicht möglich, die Volkszugehörigkeit nach objektiven Gesichtspunkten oder nach der Staatszugehörigkeit zu beurteilen. Im Grenzlande trifft der Einzelne den Entscheid über seine Volkszugehörigkeit. Sein Entscheid aber stützt sich auf das eigene Erlebnis, das sich aus religiösen, seelischen, geistigen, geschichtlichen, sozialen, wirtschaftlichen, landschaftlichen Eindrücken formt. Selbst die Sprache, sonst Bindung und Ausdruck volklichen Bewusstseins, verliert im Grenzlande ihre Bedeutung. Ein Mensch, der mühsam deutsch radebrecht, erklärt: Ich bin Deutscher; ein anderer, der geläufig und rein deutsch spricht: Ich bin Pole. Eltern und Kinder, Geschwister bekennen sich zu verschiedener Nationalität, Abstammung, Sprache, Blutsverwandtschaft, nichts gibt im Grenzland die Möglichkeit objektiver Beurteilung. Nicht nur den Ausländer, sondern auch den Einheimischen stellt diese Erscheinung vor Rätsel." * langjähriger Vorsitzender des "Deutschen Volksbundes" (= Dachorganisation von deutschen kulturellen, karitativen und wirtschaftlichen Organisationen in Ostoberschlesien; gegründet nach der Abtretung Ostoberschlesiens an Polen 1921) Odpowiedz Link Zgłoś
g-48 Re: zamilczony felieton Kutza 12.05.09, 13:57 I to cos Willi napisol to mosz recht. Wspolnie zyli na Slasku ci co walczyli o Polskosc z rodzinami niemieckimi.Jak bylo brynclich to Powstancy wyciagali Niemcow/sasiadow/ z lagru w Myslowicach.A jak Szupo szukalo u Powstanca w chlewiku broni to sasiadka Niemka posylala ich do swojego chlewika.Zydzi/rodzina Zimmerman/ widzac ze ich godzina nadchodzi/mieli sklep kolo Wanielika/ rozdala swoje rzeczy sluzbie. TO JEST WLASNIE TEN KOCHANY SLASK: Odpowiedz Link Zgłoś
w36 Re: zamilczony felieton Kutza 12.05.09, 18:39 wilhelm4 napisał: > Otto Ulitz* zur Frage der nationalen Zuordnung > am Beispiel Oberschlesien > > "Oberschlesien ist Grenzland. Im Grenzlande ist es nicht möglich, Wilhelm czy byłbyś uprzejmy przetłumaczyć swój wybitny Twój post na polski albo śląski. Albo choćby w kilku słowach streść łaskawie to co tu wieszasz bo może wtedy może będę wiedział czemu akurat to na rudzkim forum wieszasz. Ogromnie przepraszam Ciebie Wilhelmie za moją nieznajomość niemieckiego ale nikt nie jest doskonały ;) Odpowiedz Link Zgłoś
fast-kajfasz Re: zamilczony felieton Kutza 12.05.09, 20:17 Nu, ładne opowiadanie przedwyborcze! Ale obawiam się, że Pełowskiej chmiźnie nic nie pomoże! Odpowiedz Link Zgłoś
w36 Re: zamilczony felieton Kutza 12.05.09, 22:36 wilhelm4 napisał: > Bez cufal (abo i niy ?) niy dali go do netu, > chyba wjym czamu..... Niestety Wilhelm, Twoja fatyga ze skanowaniem okazała się całkiem zbędna bo ten tekst jest w necie (tylko z innym tytułem) : miasta.gazeta.pl/katowice/1,35068,6594476,Kutz__Autonomia_Slaska_byla_fikcja_polityczna.html Odpowiedz Link Zgłoś
wilhelm4 Re: zamilczony felieton Kutza 13.05.09, 00:36 Naiwniaku: po 3-4 dniach i po protestach. Odpowiedz Link Zgłoś
w36 Re: zamilczony felieton Kutza 13.05.09, 00:50 wilhelm4 napisał: > Naiwniaku: po 3-4 dniach i po protestach. A czy to warto bylo tak się tymi kucowymi przemyśleniami tak ekscytować? I po co to akurat tu na rudzkim forum? Odpowiedz Link Zgłoś
palec1 Re: zamilczony felieton Kutza 17.05.09, 14:20 www.youtube.com/watch?v=2AZOVp9cucY&feature=related :)))) Odpowiedz Link Zgłoś
palec1 Re: zamilczony felieton Kutza 17.05.09, 14:21 www.youtube.com/watch?v=2AZOVp9cucY&feature=related SMIYCH! :) Odpowiedz Link Zgłoś
lswaczyna Re: zamilczony felieton Kutza 17.05.09, 14:26 Bajki braci Grim są ciekawsze Odpowiedz Link Zgłoś
g-48 Re: zamilczony felieton Kutza 17.05.09, 17:43 Bajki braci Grim są ciekawsze Co w koncu ma to znaczyc???? Nie wiem czy czytales ksiazke Kaminskiego"Zoska i Parasol"/w latach 50 wycofana krotko nawet z bibliotek/o dzielnej mlodzierzy Powstania Warszawskiego ,ba nawet pamieta sie do dzisiaj o "Orletach lwowskich" ale nikt nie pamieta o mlodziezy slaskiej! Z najnowszej historii nikt nie mowi o zrywach mlodziezy w czasie stanu wojennego na Slasku jak na przyklad: 1.Studentow Uniwersytetu Slaskiego ktorzy po rozbiciu strajku na US schronili sie na sasiednim zakladzie Hucie Baildon gdzie znowu pobici zamknieci zostali w Zaborzu i innych "osrodkach wypoczynkowych".Relegowani z uczelni a przygarnieci przez KUL. 2.Przed terminowo zwolnionymi z wojska do odpracowania dalszej sluzby w kopalni z kop./o zgrozo/XXXLecia PRL,gdzie w czasie strajku "wygnali" z kopalni ojcow rodzin a sami stawili czola bandom ZOMO. 3. Czy moze w koncu gornikom kop. Halemba ktorym miedzy innymi w czasie strajku 13/14 grudnia1981 zrobili jatki ZOMO i aktyw spoleczny /tez z kop. POkoj/ i ktorzy schronienie przed palkownikami tych organizacji znalezli w kosciele Matki Boskiej Rozancowej. Czy to tez ma isc wszystko w zapomnienie? Odpowiedz Link Zgłoś
wilhelm4 Re: zamilczony felieton Kutza 17.05.09, 19:08 No, jesli prawdziwe - ti nie. Ale te bajery o wiezy w Katowicach, to powinno wejsc do historii manipulacji i dezinformacji. Jak dzisiaj juz wiemy. Odpowiedz Link Zgłoś
g-48 Re: wilhelm4 17.05.09, 23:09 No, jesli prawdziwe - ti nie. Ale te bajery o wiezy w Katowicach, > to powinno wejsc do historii manipulacji i dezinformacji. > Jak dzisiaj juz wiemy. Czy sa jakies inne dokumenty na ten temat?Przeciez to bylo tak nie dawno ze jeszcze musza zyc swiadkowie tych wydarzen. Odpowiedz Link Zgłoś