Dodaj do ulubionych

zamilczony felieton Kutza

10.05.09, 16:27
Sam mocie lostatni felieton K.Kutza:
img366.imageshack.us/img366/8246/kutz.jpg
Bez cufal (abo i niy ?) niy dali go do netu,
chyba wjym czamu.....
Obserwuj wątek
    • g-48 Re: zamilczony felieton Kutza 10.05.09, 17:03
      Tezy Kutza sa ciekawe!Ale na razie to sa tylko tezy.W glowie tego
      pana ukladaja sie w opowiesc filmowa.
      Moze za kilka lat zrobi to ktos z historia SOLIDARNOSCI/Kutz do tego
      jest za stary/ale prawda lezy tam wsrod ludzi na dole ktorzy
      czczerze oddali sie sprawie Slaska jak i w ostatnim zrywie sprawie
      SOLIDARNOSCI.
      • lswaczyna Re: zamilczony felieton Kutza 11.05.09, 21:47
        Ciekawe o co tera idzie gra??
        • g-48 Re: zamilczony felieton Kutza 11.05.09, 22:04
          Jezeli chodzi o Korfantego to wiadomo ze nie byl on/tak jak SLASK/
          pupilkiem Pilsudskiego /tzn wladzy/ dlatego bardzo malo o nim
          wiadomo.Czasy PRL-owskie tez nalatywaly na dawnych POwstancow co
          spowodowalo ze pewne rzeczy poszly w zapomnienie a i zapytac sie juz
          nie ma kogo.Pomnikiem Powstancow w Katowicach wladze PRL-u usilowaly
          przygluszyc swietowanie 1000lecia Panstwa/Chrztu POlski a tak Slask
          to byl tylko dobrym dostarczycielem sily roboczej dla Wlascicieli
          Polski /PZPR/
          • mr.superlatywny Re: zamilczony felieton Kutza 11.05.09, 22:23
            kURZYDLO (pseud.gRAZYNSKI) przekupil tzw."powstanców"
            za pomoca monopolowej koncesji na wyroby tytoniowe i totolotka.
            W ten sposób odciagnal ich od Korfantego (przed tym nie miol szans).

            W tyn sposób powstala szkaradno mafia, na cale lata.
            A Korfanty zmondrzol i zaczon kooperowac z prawie wszyskimi innymi,
            fturych wczesniyj zwalczol (w tym nawet proniymiecko strona).

            Ale na OBRONA Slonska bolo juz za pozno.
            Mondry Albert po szkodzie. :(((((
    • mr.superlatywny Re: zamilczony felieton Kutza 11.05.09, 22:20
      tygodnik.onet.pl/35,0,26046,4,artykul.html
      • lynx12345 Re: zamilczony felieton Kutza 11.05.09, 23:39
        Dobre artykuły (cały ten dodatek z Tygodnika Powszechnego).
        Obawiam się tylko, że dotrą do niezbyt wielu osób.
    • wilhelm4 Re: zamilczony felieton Kutza 12.05.09, 02:33
      Otto Ulitz* zur Frage der nationalen Zuordnung
      am Beispiel Oberschlesien

      "Oberschlesien ist Grenzland. Im Grenzlande ist es nicht möglich,
      die Volkszugehörigkeit nach objektiven Gesichtspunkten oder nach der
      Staatszugehörigkeit zu beurteilen. Im Grenzlande trifft der Einzelne
      den Entscheid über seine Volkszugehörigkeit. Sein Entscheid aber
      stützt sich auf das eigene Erlebnis, das sich aus religiösen,
      seelischen, geistigen, geschichtlichen, sozialen, wirtschaftlichen,
      landschaftlichen Eindrücken formt. Selbst die Sprache, sonst Bindung
      und Ausdruck volklichen Bewusstseins, verliert im Grenzlande ihre
      Bedeutung.
      Ein Mensch, der mühsam deutsch radebrecht, erklärt: Ich bin
      Deutscher; ein anderer, der geläufig und rein deutsch spricht: Ich
      bin Pole. Eltern und Kinder, Geschwister bekennen sich zu
      verschiedener Nationalität, Abstammung, Sprache,
      Blutsverwandtschaft, nichts gibt im Grenzland die Möglichkeit
      objektiver Beurteilung. Nicht nur den Ausländer, sondern auch den
      Einheimischen stellt diese Erscheinung vor Rätsel."

      * langjähriger Vorsitzender des "Deutschen Volksbundes"
      (= Dachorganisation von deutschen kulturellen, karitativen und
      wirtschaftlichen Organisationen in Ostoberschlesien; gegründet
      nach der Abtretung Ostoberschlesiens an Polen 1921)

      • g-48 Re: zamilczony felieton Kutza 12.05.09, 13:57
        I to cos Willi napisol to mosz recht.
        Wspolnie zyli na Slasku ci co walczyli o Polskosc z rodzinami
        niemieckimi.Jak bylo brynclich to Powstancy wyciagali
        Niemcow/sasiadow/ z lagru w Myslowicach.A jak Szupo szukalo u
        Powstanca w chlewiku broni to sasiadka Niemka posylala ich do
        swojego chlewika.Zydzi/rodzina Zimmerman/ widzac ze ich godzina
        nadchodzi/mieli sklep kolo Wanielika/ rozdala swoje rzeczy sluzbie.
        TO JEST WLASNIE TEN KOCHANY SLASK:
      • w36 Re: zamilczony felieton Kutza 12.05.09, 18:39
        wilhelm4 napisał:

        > Otto Ulitz* zur Frage der nationalen Zuordnung
        > am Beispiel Oberschlesien
        >
        > "Oberschlesien ist Grenzland. Im Grenzlande ist es nicht möglich,

        Wilhelm czy byłbyś uprzejmy przetłumaczyć swój wybitny Twój post na polski albo
        śląski.
        Albo choćby w kilku słowach streść łaskawie to co tu wieszasz bo może wtedy może
        będę wiedział czemu akurat to na rudzkim forum wieszasz.
        Ogromnie przepraszam Ciebie Wilhelmie za moją nieznajomość niemieckiego ale nikt
        nie jest doskonały ;)
    • fast-kajfasz Re: zamilczony felieton Kutza 12.05.09, 20:17
      Nu, ładne opowiadanie przedwyborcze! Ale obawiam się, że Pełowskiej chmiźnie nic nie pomoże!
    • w36 Re: zamilczony felieton Kutza 12.05.09, 22:36
      wilhelm4 napisał:

      > Bez cufal (abo i niy ?) niy dali go do netu,
      > chyba wjym czamu.....

      Niestety Wilhelm, Twoja fatyga ze skanowaniem okazała się całkiem zbędna bo ten
      tekst jest w necie (tylko z innym tytułem) :

      miasta.gazeta.pl/katowice/1,35068,6594476,Kutz__Autonomia_Slaska_byla_fikcja_polityczna.html

      • wilhelm4 Re: zamilczony felieton Kutza 13.05.09, 00:36
        Naiwniaku: po 3-4 dniach i po protestach.
        • w36 Re: zamilczony felieton Kutza 13.05.09, 00:50
          wilhelm4 napisał:

          > Naiwniaku: po 3-4 dniach i po protestach.

          A czy to warto bylo tak się tymi kucowymi przemyśleniami tak ekscytować? I po co
          to akurat tu na rudzkim forum?
    • palec1 Re: zamilczony felieton Kutza 17.05.09, 14:20
      www.youtube.com/watch?v=2AZOVp9cucY&feature=related

      :))))
      • palec1 Re: zamilczony felieton Kutza 17.05.09, 14:21
        www.youtube.com/watch?v=2AZOVp9cucY&feature=related
        SMIYCH! :)
        • lswaczyna Re: zamilczony felieton Kutza 17.05.09, 14:26
          Bajki braci Grim są ciekawsze
          • g-48 Re: zamilczony felieton Kutza 17.05.09, 17:43
            Bajki braci Grim są ciekawsze
            Co w koncu ma to znaczyc????
            Nie wiem czy czytales ksiazke Kaminskiego"Zoska i Parasol"/w latach
            50 wycofana krotko nawet z bibliotek/o dzielnej mlodzierzy Powstania
            Warszawskiego ,ba nawet pamieta sie do dzisiaj o "Orletach lwowskich"
            ale nikt nie pamieta o mlodziezy slaskiej!
            Z najnowszej historii nikt nie mowi o zrywach mlodziezy w czasie
            stanu wojennego na Slasku jak na przyklad:
            1.Studentow Uniwersytetu Slaskiego ktorzy po rozbiciu strajku na US
            schronili sie na sasiednim zakladzie Hucie Baildon gdzie znowu
            pobici zamknieci zostali w Zaborzu i innych "osrodkach
            wypoczynkowych".Relegowani z uczelni a przygarnieci przez KUL.
            2.Przed terminowo zwolnionymi z wojska do odpracowania dalszej
            sluzby w kopalni z kop./o zgrozo/XXXLecia PRL,gdzie w czasie
            strajku "wygnali" z kopalni ojcow rodzin a sami stawili czola bandom
            ZOMO.
            3. Czy moze w koncu gornikom kop. Halemba ktorym miedzy innymi w
            czasie strajku 13/14 grudnia1981 zrobili jatki ZOMO i aktyw
            spoleczny /tez z kop. POkoj/ i ktorzy schronienie przed palkownikami
            tych organizacji znalezli w kosciele Matki Boskiej Rozancowej.
            Czy to tez ma isc wszystko w zapomnienie?
            • wilhelm4 Re: zamilczony felieton Kutza 17.05.09, 19:08
              No, jesli prawdziwe - ti nie. Ale te bajery o wiezy w Katowicach,
              to powinno wejsc do historii manipulacji i dezinformacji.
              Jak dzisiaj juz wiemy.
              • g-48 Re: wilhelm4 17.05.09, 23:09
                No, jesli prawdziwe - ti nie. Ale te bajery o wiezy w Katowicach,
                > to powinno wejsc do historii manipulacji i dezinformacji.
                > Jak dzisiaj juz wiemy.
                Czy sa jakies inne dokumenty na ten temat?Przeciez to bylo tak nie
                dawno ze jeszcze musza zyc swiadkowie tych wydarzen.
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka