Dodaj do ulubionych

Ale granda!!!

07.01.10, 09:39
Jak tam Twoje karty Mapie?
Obserwuj wątek
    • tsy Re: Ale granda!!! 07.01.10, 10:08
      Nie tylko karty.
    • map4 Re: Ale granda!!! 07.01.10, 12:20
      "nur Bares ist Wahres". W wolnym tłumaczeniu: tylko gotówka się liczy.

      Bawarczycy znaleźli ciekawe rozwiązanie problemu: zaklejają felernego czipa na
      karcie płatniczej taśmą klejącą. Wtedy bankomat przestawia się i zczytuje pasek
      magnetyczny.

      Prawdziwą grandą jest to, że zamiast wymienić felerne czipy, to znaczy karty
      płatnicze i kredytowe, banki przestawiają bankomaty tak, aby obsługiwać zepsute
      procesory. Banki chciały oszczędzić, wybrały najtańszego francuskiego dostawcę,
      to niech teraz płacą.
      Koszty wymiany 30 milionów kart szacowane sa na 250 do 300 milionów Euro.
      • zalogowany.cookie Re: Ale granda!!! 07.01.10, 13:40
        > Koszty wymiany 30 milionów kart szacowane sa na 250 do 300 milionów Euro.

        No bez jaj. Karta z chipem to pewnie max. 2€, wysyłka w porywach kolejne 1€.

        Swoją drogą, jak można było napisać program, który 2010(dec) czytał jako
        2000(dec) + 10(hex)
        • map4 Re: Ale granda!!! 07.01.10, 16:20
          zalogowany.cookie napisał:

          > > Koszty wymiany 30 milionów kart szacowane sa na 250 do 300 milionów Euro.
          >
          > No bez jaj. Karta z chipem to pewnie max. 2€, wysyłka w porywach kolejne
          > 1€.

          Nie wziąłeś pod uwagę wynagrodzeń prawników, którzy zatrudnieni zostaną zarówno
          przez banki jak i producenta kart do obsługi tego sporu. A usługi prawników do
          tanich nie należą, zarówno w Niemczech jak i we Francji.

          > Swoją drogą, jak można było napisać program, który 2010(dec) czytał jako
          > 2000(dec) + 10(hex)

          Też się drapię po głowie i też mi nic na myśl nie przychodzi.

          Przypominam jednakże, że jedna z rakiet Ariane 5 rozpadła się po starcie,
          ponieważ fragment kodu sterującego korektorem ciągu został przeklejony ze
          sterownika rakiety Ariane 4.

          Przykład drugi: zanim wzięto się za projektowanie Airbusa A380 informatycy
          rzucili pomysłem ujednolicenia systemów IT we francuskich i niemieckich biurach
          firmy. Pomysł ten został przez zarząd Airbusa odrzucony, oczywiście ze względu
          na koszty szacowane ówcześnie na jakieś głupie 30 mln Euro. Po dostarczeniu
          pierwszej sekcji wyprodukowanego w Niemczech dzioba A-380 do Tuluzy i podczas
          próby skręcenia go z resztą kadłuba wyprodukowanego we Francji okazało się, że
          kabelki w obydwu częściach kadłuba są w sumie o 1 cal czyli trochę ponad 2
          centymetry za krótkie. Samolot trzeba było okablować ręcznie i od nowa, a
          opóźnienia w całym projekcie A380 sięgają już bodajże dwóch lat. Ten głupi,
          informatyczny błąd kosztował firmę EADS już kilka miliardów Euro i spowodował,
          że granica opłacalności projektu przesunęła się z 250-tej na 430-tą maszynę.
          Tłumacząc to na język polski: dopiero po sprzedaniu 430-tego Airbusa 380 firmie
          EADS zwrócą się koszty jego zaprojektowania, przetestowania i wybudowania.
          Jak na razie klienci zamówili jakieś 200 sztuk A-380.

          Jak więc widać, francuska myśl techniczna potrafi.
          • kolejar Re: Ale granda!!! 07.01.10, 20:40
            map4 napisał:
            > Przypominam jednakże, że jedna z rakiet Ariane 5 rozpadła się po starcie,
            ponieważ fragment kodu sterującego korektorem ciągu został przeklejony ze
            sterownika rakiety Ariane 4.

            To dlatego, że rakiety Ariane startują z terenu byłego Obozu Koncentracyjnego
            St. Laurent. To jakby niemal kosmodrom był na terenie Auschwitz-Birkenau - tra
            la la. Arbeit macht frei!
    • skoonk Re: Ale granda!!! Vista vio! 09.01.10, 13:46
      A ja załamuję ręce nad Vistą w laptopie.
      Dlaczego producent nie udostępnia sterowników pod XPek na tego lapa? Przecież
      wsparcie techniczne Microsoftu dla systemu Windows XP zakończy się 8 kwietnia 2014.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka