kornel-1
09.11.02, 00:14
Wczoraj "odkryłem" dla siebie to forum i muszę się przyznać, że przez pół
nocy przeczytałem prawie wszystkie wątki :-) Pasjonująca lektura. Dziękuję!
Moje pytanie dotyczy raczej poprawnej wymowy niż ortgrafii (wydaje mi się, że
nie było tego tematu na forum).
Otóż: nauczyłem się, przyzwyczaiłem mówić "pię_ć_dziesiąt", "sze_ś_ć_set"
itd, także "krako_w_ski". W poradnikach językowych widzę często, że za
poprawną formę uważa się "pię_dz_iesiąt" "sze_j_set" oraz "krako_s_ki". To
oczywiście tylko przykłady ale zjawisko jest bardziej ogólne. Czy moja
zbyt "dokładna" wymowa jest błędem językowym?
Podobnie z akcentowaniem "ę" , nadmiernym wg mojej żony ;-) Czy rzeczywiście
język polski tak się zmienia, że zatraca się różnica między głoską "ę" i "en"
i innymi samogłoskami nosowymi? Przecież takie "się" jest po prostu śliczne!
A może za bardzo lenkam się o pienkno jenzyka polskiego?
Kornel