Dodaj do ulubionych

Opłaty w TFI ING

03.03.07, 18:12
Czy mógły mi ktoś powiedzieć z doświadczenia jak to jest z pobieraniem opłat przez TFI ING ?
Na stronie banku jest wyraźnie informacja, że opłatę dystrybucyjną pobierają przy zbywaniu jednostek uczestnictwa, a mi prowizję pobrali przy kupnie jednostek ! W z wiązku z tym czy możliwe jest, że mi drugi raz pobiorą prowizję przy zbywaniu jednostek ?
Pisałem juz dwa razy meila do funduszu i nie raczyli mi odpowiedzieć.
Obserwuj wątek
    • axel40 Re: Opłaty w TFI ING 03.03.07, 18:29
      > Na stronie banku jest wyraźnie informacja, że opłatę dystrybucyjną pobierają pr
      > zy zbywaniu jednostek uczestnictwa, a mi prowizję pobrali przy kupnie jednostek
      TFI zbywa jednostki a ty je kupujesz.Gdy ty zbywasz jed. to TFI odkupuje.
      Nie wiem czy to jest zrozumiałe,ale pobrali zgodnie z tym co napisali.Czy biorą
      przy odkupieniu to musisz sprawdzić.
          • axel40 Re: Opłaty w TFI ING 23.03.07, 23:10
            Wielkość opłaty za zarządzanie jest określona w prospekcie funduszu.Określa ją
            fundusz.Wynosi przeciętnie
            w funduszach akcyjnych
            3-4%w skali roku i jest wliczona w cenę jednostek uczestnictwa.
            • amebar Re: Opłaty w TFI ING 24.03.07, 08:13
              Witam.Jezeli to wynosi 3-4% a jednostka ma wartość 100zł, to jest 3-4 zł.Proszę
              rozwiń ten wątek bardzo mnie interesuje.Opłata dystrybucyjna przynajmiej w ING
              jest jasno określona ,a za zarządzanie nie wiem ile pobierają.
              • axel40 Re: Opłaty w TFI ING 24.03.07, 09:02
                Taką opłatę pobiera każdy fundusz.Im bezpieczniejszy tym opłaty mniejsze.Są
                opłaty za zarządzanie aktywami,wynagrodzenie banku-depozytariusza,koszty reklamy
                ,marketingu,księgowości itp.Ty bezpośrednio nie odczuwasz skutków pobierania
                opłaty obciążającej aktywa. Jest ona odliczana codziennie od aktywów brutto,
                czyli od pieniędzy, jakimi dysponuje fundusz. Wartość jednostki uczestnictwa
                oblicza się dopiero po uwzględnieniu tej opłaty.Czyli jeśli jest podana wartość
                jednostki 100zł to podane jest już z tą opłatą.Ważniejsza jest stopa zwrotu jaką
                wypracuje fundusz niż opłata za zarządzanie.
                • amebar Re: Opłaty w TFI ING 24.03.07, 13:14
                  To już wiem gdyż zagłebiłem się w informacje na forum.Ja chcę wiedzieć
                  więcej,jaka kwota jest zawarta w jednosce uczestnictwa jeżeli ona wynosi np.100
                  zł.Każda firma ma koszty i chciałbym się też dowiedzieć ile ja za to płacę.Dla
                  mnie jest ważne nie tylko ile zarabiam ale ile tracę.Jeżeli cena jednostki
                  spada opłata też spada ,czy też wynosi tak samo.
                  • mamaigora1 Re: Opłaty w TFI ING 26.03.07, 12:55
                    w cenie jednostki uczestnictwa nie ma juz zawartej prowizji za zarzadzanie,
                    cena jednostki to cena netto po odliczeniu prowizji.

Ty z pewnością chcialbyś znać cene jednostki brutto, czyli z prowizją, myslę,
                    że takiej ceny nikt nie ustala, formula obliczania prowizji za zarządzanie jest
                    wykonywana duzo wczesniej w procesie niż obliczanie wartości jednostki funduszu.
                    Zawsze oblicza sie ją od sumy wszystkich aktywów będących na stanie danego
                    funduszu, a cena jednostki obliczana jest w dalszej kolejności.

W zasadzie nigdy sie nad tym nie zastanawiałam, ale mysle, że rozgarniety
                    dystrybutor danego TFI powinien umiec to przystepnie wyjasnić.
                    Zaatakuj swojego doradcę smile
                    • mieszko252 Re: Opłaty w TFI ING 26.03.07, 13:37
                      Nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu.Tak mawiała moja polonistka.
                      Nie trzeba być zbytnio rozgarniętym,żeby sobie to wyliczyć.Ale po co?
                      Przecież ma podane ile i jak się to oblicza.
                      • amebar Re: Opłaty w TFI ING 26.03.07, 15:39
                        Jeżeli sposób naliczania opłat za zarządzanie funduszami nazywasz za
                        pośrednictwem polonistki nadgorliwością lub co gorzej faszyzmem, to albo Jesteś
                        bankowcem albo mało rozgarniętym chłopcem.To forum jest dla osób które chcą sie
                        dowiedzieć więcej na temat funduszy inwestycyjnych(patrz tytuł),a nie opini
                        posiadacza obdukcji psychiatry.Jeżeli nie posiadasz na dany temat wiedzy to
                        przemilcz.Trzymaj się zasady ,że głupi wtedy jest mądrym kiedy nic nie
                        mówi.Pozdrawiam
    • martaqba Re: Opłaty w TFI ING 23.03.07, 08:51
      Postanowiłam sprawdzić jak działa parasol ong i jak to wyglada z opłatami smile
      Wpłaciłam niewielką sumkę na BiN ING - 3000zł. Pobrane mi zostały z tego 4 %,
      czyli 120zł opłaty dystrybucyjnej. Po 3 tygodniach dopłaciłam 50zł (minimalna
      możliwa wpłata) i od tej kwoty pobrane mi zostało 5%.
      Myślałam, że wpłaty się sumują, i że będę miała pobrane 4%. Zadzwoniłam więc
      przed chwilą do TFI i pani mi wyjaśniła, że opłaty są pobierane od WARTOŚCI
      rejestru, a nie od wpłaconych kwot smile
      W moim przypadku ta różnica to dosłownie groszowe sprawy (0,5zł), ale przy
      większych wpłatach warto to sprawdzać, bo różnica może być znacznie większa smile
      • axel40 Re: Opłaty w TFI ING 23.03.07, 09:27
        > przed chwilą do TFI i pani mi wyjaśniła, że opłaty są pobierane od WARTOŚCI
        > rejestru, a nie od wpłaconych kwot smile

Źle naliczono opłatę.Powinni pobrać nie więcej niż 4%.Pani z okienka dobrze
        mówi,ale źle pobiera opłatęsmile)Nie wiem dlaczego nie zaregowałaś.
        • martaqba Re: Opłaty w TFI ING 23.03.07, 10:14
          Dobrze mam pobrana tę opłatę smile
          Wczytałam się w to, co jest napisane o opłatach:
          " Wysokość Opłaty Dystrybucyjnej zależy od wysokości skumulowanej wpłaty "
          Ale :
          " Przy pobieraniu Opłaty Dystrybucyjnej stosowana jest zasada kumulacji, co
          oznacza, że określając procentową stawke Opłaty Dystrybucyjnej uwzglednia się
          wartość wszystkich jednostek uczestnika zgromadzonych w funduszu, łącznie z
          bieżącą wpłatą. "
          Więc wysokość mojej skumulowanej wpłaty to 3050zł, ale wartośc rejestru wynosi
          niecałe 2930zł, stąd te 5% od drugiej wpłaty. Gdybym wpłaciła np. 150zł to by
          pobrali 4% smile
          Nie ma to jak sprawdzić jak te opłaty działają na własnej skórze smile Teraz
          przynajmniej wiem jak to działasmile
          A swoja drogą - całe czeszeście, że czesc tej opłaty odzyskam, bo 122,50zł
          opłat od 3050zł, to jednak sporo...
                • sz34 Re: Opłaty w TFI ING 26.03.07, 14:40
                  wystarczy zadzwonić , tak więc
                  przy wplacie 100 tyś opłata 1,5 % oraz do 4 % za zarzadzanie , straszne
                  pieniadze ale jeżeli bym kupiła przez nordeę to nie ma opłaty za zakup jezeli
                  przetrzymam 2 lata to za likwidacje zero , ale jest opłata za zarzadzanie i
                  jest ona duzo mniejsza bo 1,5 % rocznie , tak wiec warto poszperać w interku i
                  znaleźć dyztrybutora jest o wiele taniej , , to samo arka w bz zaproponowano
                  mi opłate za zakup ok. 0,5 % i za zarządzanie ok 2,9 % a w nordeii tylko 1,5
                  za zarządzanie i nie ma oplaty za zakup czyli dystrybucyjnej , pytałam się w bz
                  dlaczego tak jest fachowiec powiedział ,że sa zwiazani umowami i dlatego maja
                  lepszą ofertę niz sam bz
                  • axel40 Re: sz34 26.03.07, 15:35
                    Dzięki za ciekawe informacje.Jeśli korzystasz z Nordei to przedstaw warunki
                    jakie trzeba spełniać aby móc kupowac na tych warunkach lub podaj linka.Pozdrawiam
                  • axel40 Re: Opłaty w TFI ING 26.03.07, 19:51
                    Szkoda,że nie podałaś informacji,że takie numery to tylko z polisą na życie,lub
                    Tobie zapomnieli to powiedzieć.Byc może się mylę,ale na stronie jak zwykle ubogo
                    o opłatach.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka