Dodaj do ulubionych

dziwna zagadka

IP: *.aster.pl / *.aster.pl 27.11.04, 22:23
Witam,
Z kilku źródeł słyszałem tą samą zagadkę,
na pierwszy rzut oka prosta (niewiele możliwości)
jednak ludzie się z nią męczą i męczą i nie mogą rozwiązać.
Mnie na szczęscie kombinowanie ominęło bo stwierdziłem szybko ze sie jej nie
da zrobić (bardzo prosty dowód..)

jednak juz z kolei któraś osoba twierdzi że rozwiąznie jest (bo ktoś tam
mądry kiedyś tak mówił..) i dowodu nie przyjmuje do swiadomosci..


Pomyślałem, ze moze zagadka ma rozwiązanie ale jakieś "głupie" np gra słów
albo coś w tym sencie i może ktoś zna jej treść w orginale albo po prostu
rozwiązanie o którym wszyscy mówią, że istenieje ale nikt go nie zna..

Oto treść tej zagadki (skopiowana z forum
www.matematyka.org/forum/viewtopic.php?p=15997#15997 ) troche
zagmatwana ta treść ale nie chce nic przekręcić..

"
słyszałem kiedyś o takiej zagadce...
jest sobie domek...wygląda mniej więcej tak:

________________________________________________
|........................|.....................|
|...........1............|..........2......... |
|........................|.....................|
|________________________|_____________________|
|...........|.....................|............|
|...........|.....................|............|
|.....3.....|..........4..........|.....5......|
|___________|_____________________|____________|

i teraz problem jest taki...:
z każdego pokoju są drzwi do następnego i na zewnątrz...tzn. że z 1 pokoju,
można się dostać do 2, 3, 4 i dwie pary drzwi na zewnątrz (po jedej na każdej
ścianie).. z 2 pok. do 1, 4, 5 i dwie pary na zewnątrz... z 3 pok. mamy drzwi
do 1, 4 i dwie pary na zew.... z 4 pok. do 1, 2, 3, 5 i jedne na zewnątrz...
no i z 5 do 2, 4 oraz dwie pary zewnętrznych...
zadaniem jest, przejść przez wszystkie pary drzwi ale przez każde tylko RAZ!!
zaczynamy i kończymy w dowolnym miejscu...
P.S....sam tego nie rozwiązałem...ale może Wam się uda...jeśli ktoś temu
sprosta, to proszę o dokł. opis albo wysłanie odp. w formie rysunku na
maila...wylliam@vp.pl
miłej zabawy...i dzięki z góry...;)[/img][/u][img][/img]

"


czekam na komentarze:)
Obserwuj wątek
    • Gość: orec Re: dziwna zagadka IP: *.aster.pl / *.aster.pl 27.11.04, 22:25
      ojej.. domek powinien wyglądać tak:

      |........................|.....................|
      |...........1............|..........2.........|
      |........................|.....................|
      |________________|______________|
      |...........|.....................|............|
      |...........|.....................|............|
      |.....3....|..........4..........|.....5.....|
      |_______|_______________|_______|
      • Gość: orec Re: dziwna zagadka IP: *.aster.pl / *.aster.pl 27.11.04, 22:29
        no trudno to dobrze przerysować;)
        mysle jednak ze da sie w wyobraśni poprawić ten domek:)



        • Gość: eMPiotr Re: dziwna zagadka IP: *.pl / *.zlo.cxt.pl 27.11.04, 23:28
          Wpokojach 1,2,4 jest po 5 drzwi.W 3 i 5 po drzwi 4.
          Aby przejść przez pokój trzeba zaliczyć2 drzwi.
          Aby przejść przez wszystkie dokładnie jeden raz
          musisz zacząć w pokoju 1,2 lub 4 i skończyć tez w jednym z nich,
          ale i tak w trzecim pokoju 1 drzwi będą "dziewicze". Nie da się.
          Pozdrawiam PM.
          • Gość: Honda Re: dziwna zagadka IP: 62.121.129.* 29.11.04, 14:00
            Zgadzam sie - nie ma rozwiazania, da sie to udowodnic w taki sam sposob w jaki
            Euler w XVII wieku udowodnil ze nie da sie przejsc przez wszystkie 7 mostow w
            Krolewcu tak zeby przez kazdy przejsc tylko raz.
            Gdyby to bylo mozliwe, to mozliwe byloby takze nakreslenie bez oderwania reki
            figury zbudoiwanej ze skonczonej ilosci odcinkow polaczonych koncami.
            Rysunek taki (graf) jest unikursalny (w praktyce: da sie go tak narysowac),
            wtedy i tylko wtedy gdy nie ma w nim zadnych punktow nieparzystych lub jest ich
            dokladnie 2.
            Na sporzadzonym przeze mnie grafie obrazujacym ta zagadke wyraznie widac, ze
            punktow nieparzystych jest wiecej:
            punkty 1,2,4 (laczy sie w nich po 5 odcinkow) oraz punkt 9 (umowny punkt na
            zewnatrz domu, w ktorym laczy sie 9 odcinkow).

            Zatem rozwiazaniem zagadki jest to ze nie ma ona rozwiazania. Chyba ze (tu sie
            zgodze z innymi Grupowiczami) mamy tu do czynienia z jakims "semantycznym
            haczykiem", itp. (albo np to nie jest przekroj poprzeczny domu, tylko
            pionowy ;)), wtedy pokoje 1 i 2 bylyby na pietrze ;)

            I prawda zatem tez jest, ze gdyby z pokoju 4 byly 2 wyjscia na zewnatrz, to
            zadanie mialoby rozwiazanie, gdyz wtedy bylyby dokladnie 2 punkty nieparzyste:
            1 i 2.

            Pozdrawiam,
            TT
          • Gość: Honda Re: dziwna zagadka IP: 62.121.129.* 29.11.04, 14:27
            Nie mam niestety gdzie wrzucic tego rysunku (na ktory sie w koncu powoluje),
            wiec zainteresowanych prosze o kontakt, wysle mailem.

            ttoton@o2.pl
            GG#3730011
    • bigda Re: dziwna zagadka 28.11.04, 00:52
      Narzaie jestem bliski Twojego sposobu myślenia. Jest 5 pokoi o 5 drzwiach.
      Przejście przez pokój wymaga urzycia 2 par drzwi. Jeden z tych o 5 parach moze
      być początkiem drogi (zaczyamy z środka, nie musimy zatem wchodzić, żeby wyjść
      potem zostają 2 pary do pzrejscia przez pokój), drugi końcem (ostatnie wejście
      nie wymaga wyjścia), ale coz trzecim pokojem? Jutro nad tym jeszcze pomyślę.
      Bigda
      • Gość: darekw Re: dziwna zagadka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.11.04, 16:06
        jest to jeden z wielu wariantów "7 mostów w Królewcu" wielkiego Immanuela Kanta.
        Klasyka i teoria grafów. Miłego rozwiązywania ;)
        • Gość: darekw Re: dziwna zagadka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 28.11.04, 16:11
          to był Równie wielki Leonard Euler, sorry :(
          to ten złośliwy niemiec ... no ten ... tego ... jak mu tam ... Alzheimer!
    • aqaratka Jest wiele rozwiązań!!! 28.11.04, 17:05
      Pomyślcie....wchodzicie do domu i macie przejść przez wszystkie drzwi tylko
      jeden raz...ale, jak w każdym domu są jeszcze okna!!! Przecież można wyjść bądź
      wejść przez okno;) W treści tej zagadki nie powiedzieli że nie można korzystać
      z okien;)
      Pozdrawiam;)
      • Gość: bigda Re: Jest wiele rozwiązań!!! IP: *.udn.pl 28.11.04, 17:26
        Nie powiedziano również nic o tym, jakoby były jakieś okna. Nie jest to takie
        oczywist, że są. Wszak ongiś płacono podatek od otworów w domach. Może więc nie
        ma z oszczędności.
        Bigda
    • quentin389 Re: dziwna zagadka 01.12.04, 18:53
      A kto powiedział, że dom jest na Ziemi?
      Ja mieszkam na obwarzanku:
      www.mazes.com/puzzles/5-rooms/cheating.htm
      To o takie "topologicznie świadome" rozwiązanie pewnie chodziło.
      Wg. mnie jest to straszne oszukiwanie, gdyż w ten sposób możemy np. zrobić
      dziurę od spodu w każdym pokoju, wprowadzić jeszcze więcej wymiarów itd...
    • rzeznicc_wc3 Re: dziwna zagadka 05.12.04, 00:21
      rzeznicc_wc3.webpark.pl/domek_1.jpg
      o proszę
      • rzeznicc_wc3 Re: dziwna zagadka 05.12.04, 00:23
        oj błąd jutro poprawię , nei ma opcji usuń własny post oO
        • quentin389 Re: dziwna zagadka 05.12.04, 10:44
          rzeznicc_wc3 napisał:

          > oj błąd jutro poprawię , nei ma opcji usuń własny post oO

          Nie masz czego poprawiać, bo w taki sposób tego nie rozwiążesz i już. Trzeba
          ściemniać. Na przykład zmieniając powierzchnię na której jest dom.
      • Gość: eMPiotr Re: dziwna zagadka IP: *.pl / *.zlo.cxt.pl 05.12.04, 09:16
        Przecież jednej ściany nie przeszedłeś......PM
    • rzeznicc_wc3 Re: dziwna zagadka 05.12.04, 12:47
      poprawiłem
      obrazek może sięźle wyświetlać ze względu na dpasowanie do formatu okna
      NALEŻY WCISNĄC F11 DLA POPRAWNEGO WIDOKU (maksymalizacje okna przeglądarki)

      >>> www.rzeznicc_wc3.webpark.pl/domek_1.jpg

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka