TYLKO MLEKO

20.10.15, 22:41
Witam,
Drogie Mamy, nie moge poradzić sobie z rozszerzeniem diety u 7 miesięcznego malucha.Mała pije tylko mleko z piersi, wodę z niekapka czasem trochę zje przetartych owoców. Wszelkie zupki-papki wmuszam na siłę, ale nie smakują jej.Próbuję podawać pogniecione widelcem ziemniaki i warzywa czy mięso, ale dławi się tym. Na widok łyżki odwraca głowę, a jak uda mi się ją oszukać i umieścić w ustach jakieś jedzenie zaczyna pluć i denerwować się.Trwa to już miesiąc.
Dodam ze karmienie piersią jest bardzo częste i nie potrafi usnąć bez piersi.Myslałam , że gdy zacznie jeść stałe posiłki troche odpocznę ale niestety. Nie mogę zostawić jej nawet na godzinę. Już nie chodzi o moje zmęczenie bo sięga zanitu, ale o to że dziecko nic nie je oprócz mleka.
    • rulsanka Re: TYLKO MLEKO 20.10.15, 23:17
      Nie wmuszaj, bo zniechęcisz do jedzenia. Widocznie dziecko niegotowe. Z jedzeniem jest podobnie jak z siadaniem, raczkowaniem, do tego musi dojrzeć cały organizm. W przypadku jedzenia liczy się głowa, motoryka mała, jelita, motoryka duża.
      Mój młodszy na tym etapie nic nie jadł poza piersią. Ponieważ nie jadał papek, dietę rozszerzaliśmy od kawałków nieprzetartych, czyli blw. W dodatku pasowały mu wytrawne smaki typu mięso, ryba, ogórek kiszony. Lepiej nie rozszerzać diety od słodkich owoców, bo dziecko potem może nie chcieć jeść warzyw.
      U syna stopniowo zwiększała się liczba i ilość zjadanych produktów, ale tak do 10m był to jeden niewielki posiłek raz na 2-3 dni. Po 10m, do roku, jadł raz dziennie. Po roku już normalnie. Dzięki blw syn poznał wiele nowych smaków i na tle innych dzieci w żłobku i przedszkolu wyróżnia się super apetytem i zjada praktycznie wszystko, łącznie z np. owocami aronii, szpinakiem.
    • mad_die Re: TYLKO MLEKO 20.10.15, 23:24
      Nie wmuszaj.
      Proponuj.
      A najlepiej odpuść na kilka (naście) dni.
      Poczekaj aż dziecko sie samo zainteresuje.
      Siedzi już? To posadź przy stole, daj własny talerzyk lub tackę i patrz.
      Daj warzywa w kawałkach i patrz.
      I czekaj.
      NIC nie wmuszaj, bo jak widzisz, masz efekt odwrotny do zamierzonego.
      Zmuszanie do jedzenia to znęcanie się nad dziećmi, nie wiesz?
    • yumemi Re: TYLKO MLEKO 20.10.15, 23:24
      Nie wmuszamy jedzenia. To podstawa. Nie namawiamy, nie wmuszamy. Nie da sie w ten sposob nauczyc dziecka ciekawosci i checi probowania.
      Nie oszukujemy, nie przemycamy - dziecku nie ma co sie dziwic ze tak reaguje, kazdy by tak reagowal. Postaw sie w podobnej sytuacji.
      Dziecko woli piers i ssie czesciej bo tutaj ma wybor i nikt jej nie zmusza.Nie wciskasz jej piersi do buzi , prawda? Dajesz kiedy dziecko sie domaga. To samo robimy z jedzeniem doroslym.
      Dajesz jedzenie na stol, i dziecko sobie je albo nie je. Tobie nic do tego czy je i ile - Ty tylko decydujesz o tym co kladziesz na stol. Na tym etapie - np warzywa rozgotowane tak jak sama piszesz, ale nie pakujesz dziecku do buzi, tylko samo ma sobie brac paluchami :) I oczywiscie nie je samo - ktos inny przy stole tez je, i daje przyklad. Bez namawiania zadnego.
      Jesli nie zmienisz nastawienia, na pewno nie bedzie lepiej.
      6-12 miesiac to nauka poznawania smakow, chodzi o jakosc nie ilosc.
      Cofnij sie do poczatkow, daj malej pare dni luzu bez doroslego jedzenia, a pozniej zacznij od nowa, ale tym razem juz bez zadnego namawiania.
      Co do usypiania, w porach kiedy w domu jest tatus dziecka, niech on usypia.
    • ela.dzi Re: TYLKO MLEKO 21.10.15, 07:14
      Mogę tylko pocieszyć, że kiedyś zacznie jeść. Mój po 8 miesiącu polubił owoce i kasze, warzywa i mięso były niejadalne. Dopiero po 11 miesiącach zaczął więcej jeść. Cierpliwości. Tak jak było mówione - nie wmuszaj, bo osiągniesz odwrotny efekt od zamierzonego. Dziecko ma prawo być tylko na piersi do skończenia roku. Za jakiś czas sprawdź poziom żelaza.
      • mama-nat Re: TYLKO MLEKO 21.10.15, 21:22
        Dziękuje za rady.
        Też tak uważam, ale pediatra zaleciła wizytę u logopedy, bo może jakaś wada. logopeda zaczęla masowac twarz, zoecko mi tak płakało, że już więcej nie pojdę, w ogole mnie zwyzywała że dziecko nie może być tylko na piersi itd..Mowiłam tej pani, że dziecko samo wkłada przedmioty i jedzenie do buzi, tylko gdy ja probuje jej podać coś łyżeczką to wypycha język, ale nie chciała mnie słuchać.
        • Gość: niuniek3 Re: TYLKO MLEKO IP: *.play-internet.pl 21.10.15, 21:54
          Zmień lekarza. A zresztą wcale z lekarzami nie gadaj o jedzeniu bo się na tym nie znają.
          Kilka - kilkanaście tygodni dziecko ma prawo poznawać - nowe smaki, nowe konsystencje, kolory na talerzu. Nie szykuj nic specjalnego - daj coś co jecie - gotowane warzywa na razie (nie aldente- miękkie ). Potem dodasz kasze i owoce i jajka i mięso. Niechyba wącha zioła. Nie dotyka . Niech to będzie fun- bo jest - tyle nowości. Tylko nie psuj.
          Po 4ch miesiącach dziubania (np jeden gryz, dwie łyżeczki, 4 kęsy ale pomemlane i wyplute) mój syn w wieku 9.5m zaczął jeść. Poprostu.
          Nie powiem ze mnie to nie wkurzalo. Ale bardziej jako ogólny fakt ze nie je. Przed posiłkiem nie nastawialam się ze może dziś coś zje. Poprostu siadałam z nim do obiadu .
          A wychodzic możesz. Jeśli będzie głodne zje od opiekuna. Jeśli nie zje- to przeżyje 3h.
        • Gość: Yumemi Re: TYLKO MLEKO IP: 213.205.252.* 22.10.15, 07:13
          Do rozwoju mięśni koniecznych przy mówieniu potrzebne jest żucie - umiejętnośc ktora dziecko rozwija po 6 mcu, razem z umiejętnością pakowania rzeczy do buzi. Czyli zaczyna byc gotowe na to aby sięgać po jedzenie.
          Daj dziecku łyżeczkę do reki, niech sie uczy. Na poczatku bedzie zabawa a potem zacznie jeść.
          Daj dziecku czas - 7-9 miesiac to czas na 1-2 posiłki dziennie w formie skubania malutkich ilosci jedzenia. Pokarm podstawa menu nadal.
          Skup sie na tym zeby nie namawiac, podawać rozne smaki - domowe jedzenie oczywiscie - i tyle. Dziecko decyduje ile je.
    • vinca Re: TYLKO MLEKO 22.10.15, 16:08
      Ja tylko potwierdzam to, co dziewczyny wyżej napisały. Nie zmuszaj, nie wmuszaj. Jeszcze parę miesięcy zadreczalam się jak Ty, po córa papek, słoików nie chciała, od biedy zainteresowała się tym co dałam jej do rączki ale też bez szału. Mogła jeść tylko pierś. A teraz pomalutku je coraz więcej innych rzeczy-tez w niezbyt dużych ilościach ale je sama i chętnie. Jak wsadzamy ja w krzesełko na obiad to aż się trzęsie (doslownie) na widok jedzenia-jest ciekawa tego co dostaje:)
      Trzeba dać dziecku czas, do 18 stki samego mleka jeść przecież nie bedzie:)
      • mama-nat Re: TYLKO MLEKO 22.10.15, 21:19
        mam jeszcze jedno pytanie.Czy dawalyście dzieciom karmionym wyłącznie piersia kaszkę na mleku modyfikowanym, taką nestle czy bobovita?
        • Gość: niuniek3 Re: TYLKO MLEKO IP: *.play-internet.pl 22.10.15, 21:53
          Takich kaszek nie dawałam dzieciom. To smieciowe jedzenie. Chcesz żeby jadło mniej piersi musisz podawać równie wartościowe jak piers jedzenie. Nieprzetworzone, świeże, bez soli o cukru. Zdrowe.
        • ela.dzi Re: TYLKO MLEKO 23.10.15, 07:05
          Nie. Szukałam kaszek bezcukrowych - Holle, Topfer czy Sun Baby. Mają większy wybór zbóż - proso, orkisz i są zdrowsze.
        • vinca Re: TYLKO MLEKO 23.10.15, 11:57
          Nie dawałam i nie daje. Daje kaszki gdzie jest 100 procent kaszy, bez cukru, na wodzie. Sprawdź BabySun, Holle czy Nominal.
    • malwina.okrzesik Re: TYLKO MLEKO 22.10.15, 22:59
      widac dziecię nie gotowe jeszcze
      ważne, aby nie podawać jedzenia dziecku, ale niech samo po nie sięga i wkłąda sobie do buzi
      brać córeczkę do wspólnych posiłków
      nie dawać kaszek na mleku modyfikowanym, to niepotrzebne zupełnie. Dziecko ma jeść nowe produkty, ale niemleczne. Mleko ma z piersi!
      • mama-nat Re: TYLKO MLEKO 23.10.15, 20:41
        Staram się tak robić,ale nic z tego.zmiksowane warzywa z mięsem nie smakuja jej, a wszystko w postaci mniej rozdrobnionej powoduje wymioty, nawet kasza czy pogniecione ziemniaki.chętnie bierze jedzenie do buzi, ale zaraz się dlawi.może jeszcze za wcześnie na to?za dużo piersi dostaje i dlatego nie głodna?
        • amiralka Re: TYLKO MLEKO 24.10.15, 14:30
          Ale dlawi czy krztusi? Bo taki odruch wykrztuszania jest normalny, tylko matki czesto przeczulone. A dziecko tak sie uczy jesc. Nie od papek. Poczytaj ksiazke Bobas lubi wybor lub nawet Moje dziecko nie chce jesc. To Ci "ustawi" zdrowe myslenie, bo my mamy dziedziczne obciazenie wpychania w dziecko jedzenia.
          Ja mam dzis 18m wszystkojadka. A bardzo dlugo bylo tylko mleko. Jedzenie to bylo najpierw wlasnie wykrztuszanie i tu tez mialam czesto nerwy, choc nie bylo spektakularnie i szybko mu zaufalam. Do buzi bral wszystko i memlal, ale polykal niewiele. Kieszen w sliniaku byla pelna. Reszta na podlodze. Polykanie przyszlo duzo pozniej. Po 15 m-cu moj maz dopiero uwierzyl, ze dziecko je, a nie memla czy sie bawi. Ale dalej ma dni ze tylko mleko prawie. Najczesciej na 2 dni apetytu, jeden jest bez. Ufam, nie licze. Choc czasem jak patrze ile inne dzieci wciagna, to jestem w szoku. Ale moj na srodkowym centylu od dawna, silny i wysportowany wiec to potwierdza slusznosc podejscia, ktore przyjelam.
          • mama-nat Re: TYLKO MLEKO 24.10.15, 22:10
            Wiem , ze musi się nauczyć połykać, ale bardzo często wymiotuje i to spore ilości. nie jest to na pewno przyjemne ,nie chcę jej jeszcze więcej zrażać, nie wiem czy to dławienie czy krztuszenie.Tylko papki potrafi przełknąć, jesli uda mi się je podać.
            Po prostu widzę dzieci 5 i 4-miesięczne ile potrafią zjeść tych zupek
            Mała dużo waży bo ąż 10 kg może przez to mleko.
    • ignis.w Re: TYLKO MLEKO 23.10.15, 20:52
      Mój ma 7,5 miesiaca i też miałam miesiąc temu ten problem. Zaczęłam od kaszek bo gluten ale zaciskal usta i odwracał głowę. Zupiki może ze trzy lyzeczki udało mi się wcisnąć. I odpuscilam, właściwie dlatego ze mieliśmy gości trzy tygodnie, starszak był w domu bo chory i poprostu nie miałam czasu na zabawę w karmienie. Po 3 tygodniach sprobowalam znowu i jakie było moje zdziwienie jak młody z rozkoszą sam otwierał buzke
      • mama-nat Re: TYLKO MLEKO 09.12.15, 10:52
        Wracam z wątkiem ponieważ moja mała nadal zaciska buzie i odwraca się od jedzenia.zjada jedną łyżeczkę zupki lub starego jabłka possie troche pieczywa zadne warzywa do ręki też nie smakuja ani kasza.czy karmienie samym mlekiem wystarczy u 9m dziecka
        Czy powinnam ograniczyć podawanie piersi?
        • ela.dzi Re: TYLKO MLEKO 09.12.15, 11:05
          Do roku czasu dziecko może być tylko na mleku. Nie ograniczaj karmień, kiedyś załapie inne pokarmy. Możesz tylko na wszelki wypadek zrobić morfologię i sprawdzić poziom żelaza. U nas był bardzo niski i weszła suplementacja.
          • mama-nat Re: TYLKO MLEKO 10.12.15, 21:29
            badałas krew swoją czy maluszka też?
            • jak-kania-dzdzu Re: TYLKO MLEKO 10.12.15, 21:52
              Ale co ma Twoja krew do rzeczy? Jeśli jest anemia, to u dziecka i dziecku się krew pobiera, anemia może powodować brak apetytu. Może być też tak, że się późno rozkręca z jedzeniem, mój syn zaczął jeść więcej niż łyżeczka/dwie w 10 miesiącu dopiero.
Pełna wersja