Gość: Edka IP: 192.168.1.* / *.dami-rz.pl 05.01.02, 20:57 Może by ktoś napisał jak tam jest w tych Niemczech, może by to jakiś kontakt meilowy nawiązać co?? - Niemcy mogą być, coś mi się zdaje, że to luzaki to czego by tak nie pogadać z jakimś tamtejszym. Nie!) Odpowiedz Link Zgłoś Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
Gość: Maurycy Re: aaaaaaa skrobnijcie coś tam z Niemiec:)))))))) IP: *.dip.t-dialin.net 06.01.02, 19:33 Co to za belkot, a moze proba wzenienia sie z pobyt staly? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Edka Re: aaaaaaa skrobnijcie coś tam z Niemiec:)))))))) IP: 192.168.1.* / *.dami-rz.pl 07.01.02, 15:11 Gość portalu: Maurycy napisał(a): > Co to za belkot, a moze proba wzenienia sie z pobyt staly? A jak myślisz? I jeszcze jedno - nie sądze żeby mój bełkot wydawał się gorszy od twojego Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Edka Re: Maurycy IP: 192.168.1.* / *.dami-rz.pl 07.01.02, 15:18 Gość portalu: Maurycy napisał(a): > Co to za belkot, a moze proba wzenienia sie z pobyt staly? A jak myślisz? I jeszcze jedno - nie sądze żeby mój bełkot wydawał się być gorszy od twojego Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: jkduretr Re: aaaaaaa skrobnijcie cos´ tam z Niemiec:))))))) IP: *.netcom.ca 08.01.02, 02:00 Ja bym tak pojechal do Polski! Ludzie tam lepsi czy co? Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Edka Re: Ludzie tam lepsi czy co? IP: 192.168.1.* / *.dami-rz.pl 08.01.02, 14:19 Gość portalu: jkduretr napisał(a): > Ja bym tak pojechal do Polski! Ludzie tam lepsi czy co? Naprawde tak źle ci tam jest? Czym się zajmujesz, jaka jest przyczyna twoich narzekań! - a może pielęgnujesz fakt, iż bez solidnego ponarzekania Polak nie był by sobą. Prosiłam o nakreślenie obrazu codzienego życia w praktyce. Nie wiem czy tamtejsi są lepszymi ludźmi - ja wychodzę z założenia, że to zwykli obywatele tacy jak my (o nieco innych tradycjach i większym optymizmie). Nigdy tam nie byłam, ale mam zamiar się wybrać. Dobrze by było mieć kogoś znajomego (nie rozgraniczam na płeć!). Zawsze to lepiej, mieć choćby świadomość że nie jest się samemu, zgodzisz się ze mną Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Rado Re: Ludzie tam lepsi czy co? IP: *.tychy-ak.sdi.tpnet.pl 13.01.02, 10:00 eee Edka!!?..jak bedziesz jechala,to daj cynk oki?..I vermisst Dich...VaterLAND Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: ámoroso Re: Ludzie tam lepsi czy co? IP: *.dip.t-dialin.net 13.01.02, 14:49 edka,a napisz cos o sobie. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Gris Re: Ludzie tam lepsi czy co? IP: *.181.239.163.intergate.ca 15.01.02, 07:04 ..np. rozmiar twego biustu ...etc. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Joasia Re: aaaaaaa skrobnijcie coś tam z Niemiec:)))))))))))) IP: *.dip.t-dialin.net 13.01.02, 21:08 Z "tamtejszymi" po polsku na pewno nie pogadasz Jak umiesz po niemiecku to wejdz na jakis czat www.webchat.de/ Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Miki Re: aaaaaaa skrobnijcie coś tam z Niemiec:)))))))))))) IP: *.dip.t-dialin.net 13.01.02, 21:54 Edka to trudne pytanie. Nie wiadomo od czego zaczac. Ludzie jak wszedzie tacy i tacy, zalezy na kogo trafisz. Roznice miedzy ludzmi w obrebie jednej nacji byly i sa o wiele wieksze niz roznice jakie mozna wskazac miedzy nacjami ogolnie. Niemiecki lekarz przykladowo z pewnoscia mialby wiecej wspolnych tematow do rozmowy, przyzwyczajen, nawykow - krotko mowiac wiecej wspolnego z polskim lekarzem niz z niemieckim robotnikiem. Najwazniejsze roznice wynikaja z roznych tzw. doswiadczen zbiorowych, innej historii. Historia Niemiec ostatnich 200 lat a wiec tego okresu, ktory warunkowal naszych dziadkow, pra i prapra dziadkow byla w Niemczech zupelnie odmienna. Polska walczyla o byt narodowy. Opor przeciw rzadzacym, nieposlusznosc, byly elementarnymi czesciami skladowymi naszej kultury. Slady tego widac do dzisiaj w sklonnosciach do przeciwstawiania rzadzacym, nieposluszenstwa. Niemcy natomiast w tym okresie przezyli okres rozkwitu i potegi swego panstwa i to az w nadmiarze. Ten przerost doprowadzil do najpotworniejszej katasrofy na naszym kontynecie. Ale z tego wynikaja zupelnie inne przyzwyczajenia. Juz Bismarck wladal mocnym, sprawnie dzialajacym mechanizmem panstwowym, w ktorym tzw. drugorzedne cechy obywatelskie byly wynagradzane ... opieka panstwa. Ludzie obowiazkowi, pracowici, posluszni byli nagradzani. Bismarck byl na tyle rozsadny, ze to on sam - wbrew przemyslowcom - wprowadzil szereg praw dla robotnikow, o ktore w innych krajach ludzie musieli walczyc rozlewajac krew. To posluszenstwo, dyscyplina, tudziez inne podobne "cnoty" doprowadzily najpierw panstwo Niemieckie do potegi aby potem, naduzyte przez Hitlera i skierowane w zupelnie przeciwnym kierunku doprowadzic do potwornej katastrofy. Widzisz chyba teraz, na czym moze polegac duzo roznic miedzy oboma narodami: my troche chaotyczni, lubiacy prowizorke, nie traktujacy niektorych rzeczy zbyt powaznie, oni bardziej obowiazkowi, zorganizowani. Z resta co tu gadac. Roznice miedzy bylymi RFN i NRD sa chyba tak samo duze jak miedzy Niemcami ogolnie i Polska... To temat rzeka, lepiej juz skoncze. Ale tak ogolnie jest fajnie. Na poczatku trudno bylo mi przyzwyczaic sie do wielu rzeczy. Mialem watpliwosci, czy to bylo dobrze zamieszkac w "kraju wroga". W miedzyczasie cenie bardzo to, czego dane mi bylo sie tu nauczyc, doswiadczyc. Gdybym mial podjac ta decyzje jeszcze raz zdecydowalbym sie jednoznacznie za "tak" i to nie w pierwszym rzedzie ze wzgledow materialnych lecz wlasnie kulturowych. Kultura niemiecka jest znacznie bardziej zakorzeniona w ogolnie pojmowanej kulturze europejskiej niz polska i ma niesamowicie wiele do zaoferowania. Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: Rado Re: aaaaaaa skrobnijcie coś tam z Niemiec:)))))))))))) IP: *.tychy-ak.sdi.tpnet.pl 14.01.02, 20:32 Joasiu?..w jakim Zimmrze przebywasz na www.webchat.de, bo ja w "Berlin", a TY? Odpowiedz Link Zgłoś
joasia1 Re: aaaaaaa skrobnijcie coś tam z Niemiec:)))))))))))) 15.01.02, 03:41 Nie bywam na czatach bo ta forma komunikacji mnie nie pociaga. Mieszkam 450 km na zachod od Berlina (Rheine) PS: wreszcie sie zalogowalam dlatego troche inny nick Odpowiedz Link Zgłoś
Gość: amoroso Re: aaaaaaa skrobnijcie coś tam z Niemiec:)))))))))))) IP: *.dip.t-dialin.net 15.01.02, 08:47 A napisz Joasiu jaka forma komunikacji Cie pociaga? P.S.Mieszkam w Dortmundzie Odpowiedz Link Zgłoś