kontik_71 19.09.08, 14:55 Neko sie upiera, ze to jest pogardliwe.. takie, mniej wiecej, jak fagas w stosunku do faceta.. Odpowiedz Link Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
avital84 Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 14:56 Dla mnie jak ktoś się zwraca do mnie niewiasto to oznacza, że nie traktuje mnie poważnie. Na szczęście mi się to nie zdarza. ;D Odpowiedz Link
shine69 Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 14:58 nie jest pogardliwe. Ale, jako że to wyraźny archaizm, jest pretensjonalne. Albo humorystyczne, zależnie od interpretacji. Odpowiedz Link
nekomimimode Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 14:59 no właśnie Odpowiedz Link
dzikoozka Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 14:58 Niewiasta? Nie, raczej takie poblazliwo lekceważace. Bardziej obraźliwe jest: panienko! Odpowiedz Link
nekomimimode Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:00 dzikoozka napisała: > Niewiasta? Nie, raczej takie poblazliwo lekceważace. a czy to nie to samo? Odpowiedz Link
dzikoozka Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:02 pogarda to bardziej negatywne odczucie imo pogardliwe jest: szmata, dziwka, łajza, obszczymurek, menel itp. Odpowiedz Link
znowuwzyciuminiewyszlo Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 14:59 dla mnie nie jest. co w nim pogardliwego? ze staropolskie? Odpowiedz Link
nekomimimode Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 14:59 oj daj już spokój kontik. tak jak ktoś w dzisiejszych czasach nazywa mnie niewiasta i się w ten sposób do mnie zwraca (CHODZI O FORMALNE SYTUACJE :W PRACY,NA STUDIACH,CZY NA KURSIE PRAWA JAZDY0) to deprecjonuje "troszeczkę" moją wartość. Odpowiedz Link
3.14-czy-klak Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:00 nie chodź do kościoła:) Odpowiedz Link
nekomimimode Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:01 nie chodzę Odpowiedz Link
3.14-czy-klak Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:03 a chcrciny wesela komunie sluby? a jeszcze pogrzeby? Odpowiedz Link
avital84 Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:03 W Kościele nikt tak się do nikogo nie zwraca. :) Odpowiedz Link
3.14-czy-klak Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:05 ksiądz tak mówi:) Odpowiedz Link
kontik_71 Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:02 ja sie nie pytam o sytuacji tylko o samo slowo.. Przeciez w zaleznosci od sytuacji, wolacz KOBIETO tez moze byc pogardliwy, co nie czyni takim tego slowa jako takiego :P Odpowiedz Link
nekomimimode Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:03 kontik nie udawaj głupiego Odpowiedz Link
kontik_71 Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:04 NIe udaje.. :P Odpowiedz Link
milleniusz Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 14:59 > Neko sie upiera, ze to jest pogardliwe.. takie, mniej wiecej, jak > fagas w stosunku do faceta.. Ciekawe jakie jest pochodzenie tego słowa, zaraz zresztą spróbuję sprawdzić. O, za Wikipedią: "Niewiasta w języku staropolskim wyraz ten początkowo oznaczał kobietę dorosłą ale niezamężną (nieznającą męża). Z czasem pojęciem tym nazywano kobiety o najniższym statusie w rodzinie (synowa lub szwagierka). Z czasem doprowadziło to do zatarcia różnic semantycznych pomiędzy niewiastą a białogłową." Może Neko woli być białogłową. :D PS. Coś ostatnio masz płodne dni. :) Odpowiedz Link
cytrynka_ltd Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:05 staroświeckie. Ale, ja jestem może nie z tej epoki? ;)) Zresztą obrazić może nas ktoś, jeśli my tego chcemy. Tak to odbierzemy. Odpowiedz Link
nekomimimode Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:07 tak? a w pracy , na studiach czy na kursie jakimś? Odpowiedz Link
kontik_71 Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:09 Ktos sie tak do Ciebie odezwal w wymienionych przez Ciebie sytuacjach? Odpowiedz Link
kontik_71 Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:13 zareagowalas jakos? jestem pewny, ze w tej sytuacji to nawet imie moze zabrzmiec pogardliwie... Odpowiedz Link
nekomimimode Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:25 ? nie bo określał tak ogólnie kursantki. nie chciałam robić cyrku... Odpowiedz Link
kontik_71 Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:26 I teraz sie wyladowujesz na biednym Kontiku :( Odpowiedz Link
nekomimimode czemu odwracasz wszystko? 19.09.08, 15:28 przeciez to ty zrobiłeś z tego przedstawienie. Odpowiedz Link
kontik_71 Re: czemu odwracasz wszystko? 19.09.08, 15:29 ja tylko zadalem pytanie.. poddalem pod ocene ogolu :P Odpowiedz Link
3.14-czy-klak Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:10 jedynie na kursie na motorniczego:))))) Odpowiedz Link
funny_game Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:10 Samo w sobie być może i nie jest, ale zazwyczaj występuje w jakimś kontekście. Bywa, że zwykłe słowa, specyficznie użyte, nabierają innego znaczenia, zabarwienia, którego same w sobie nie mają. Odpowiedz Link
3.14-czy-klak Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:15 jak na przykłąd jan i siedzenie? Odpowiedz Link
funny_game Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:18 :D Na przykład "kobiety", "mężczyźni". Ale już w kontekście "jeździsz jak kobieta" jest inaczej, prawda? Odpowiedz Link
3.14-czy-klak Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:22 ale jeździsz jak kobieta na mężczyżnie to jeszcze inaczej:) Odpowiedz Link
funny_game Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:24 Owszem, ale nie pomyślałam o tym, może jestem chora ;) Odpowiedz Link
funny_game Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:35 Najeźdźca :DDD Odpowiedz Link
3.14-czy-klak Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:37 oprawczyni:) Odpowiedz Link
funny_game Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:41 Ale nie germańska! Odpowiedz Link
3.14-czy-klak Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:45 udowodnij:) Odpowiedz Link
funny_game Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:50 Adin, dwa, tri... Odpowiedz Link
3.14-czy-klak Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:55 udarienie CIe zdradziło:) Odpowiedz Link
funny_game Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:57 Co to jest udarienie, bo nie jestem pewna? Odpowiedz Link
3.14-czy-klak Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 16:01 uderzenie:) albo akcent?:) Odpowiedz Link
stedo Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:21 Samo słowo nie jest obrażliwe, nie jest wulgaryzmem. Ale bywa używane w sytuacjach gdy się chce kobietę z lekka zlekceważyć, skrytykować za to szczególnie że czegoś nie wie. Bo słowo "niewiasta" jest wywodzone od niewiedzy. Odpowiedz Link
kontik_71 Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:26 bardzo specyficzna "niewiedza" "Niewiasta w języku staropolskim wyraz ten początkowo oznaczał kobietę dorosłą ale niezamężną (nieznającą męża). Z czasem pojęciem tym nazywano kobiety o najniższym statusie w rodzinie (synowa lub szwagierka). Z czasem doprowadziło to do zatarcia różnic semantycznych pomiędzy niewiastą a białogłową." Odpowiedz Link
nekomimimode Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:29 no i koniec tematu :) Odpowiedz Link
kontik_71 Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:30 Nie koniec bo stedo zrobila maly blad w pochodzeniu slowa :P Odpowiedz Link
nekomimimode Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:31 dobra ja konczę. pa Odpowiedz Link
funny_game Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:35 Staropolskie wiest, wiast to wieść w znaczeniu wiadomość, wiedza, mądrość. Sprawdź sobie :) Odpowiedz Link
kontik_71 Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:37 Nieznajaca mezczyzny.. to tez pewna niewiedza, ale nie ogolna :P Odpowiedz Link
funny_game Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:41 W etymologii tego słowa nie ma nic o mężczyźnie, a o wiedzy, owszem, jest. Nieznająca mężczyzny to późniejsza interpretacja. Narosła niejako i Ty akurat tej się chcesz trzymać :) Odpowiedz Link
kontik_71 Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:43 No wiesz.. swego czasu uwazano, ze dobra kobieta to glupia kobieta.. Takie czasy tez byly :P A czegos sie trzeba trzymac aby nie upasc :) Odpowiedz Link
funny_game Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:45 Były czasy, w których uważano kobietę za wcielenie zła. Te mi się podobały! Bój się ;))) Odpowiedz Link
kontik_71 Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:46 TE czasy nsdal trwaja.. nadal miewacie okresy a jak ogolnie wiadomo, okres jest kara za kuszenie nas na pokuszenie :P Odpowiedz Link
funny_game Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:48 Mój drogi, gdybyśmy miały dostawać karę za wszystko, co sobie z Wami - bez Waszej wiedzy - poczynamy, krew by nas zalewała na ament w piątym roku życia :P Odpowiedz Link
nekomimimode Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:50 dokładnie jak w japońskich kreskówkach :) Odpowiedz Link
nekomimimode Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:46 no właśnie i sam sobie odpowiedziałeś na pytanie. cieszę się ,że sam siebie uświadomiłeś :) Odpowiedz Link
stedo Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:49 Kontik, nie udawaj mało rozgarniętego;). Na początku tylko chodziło o taką co nie znała męża, a potem o taką co niewiele miała do gadania w rodzinie. Więc pojęcie ewoluowało.I potem nabrało znaczenia od słowa ogólnie "wiedza".I teraz ma pejoratywne znaczenie i jest używane w sytuacjach gdy chce się powiedzieć że kobieta nie zna się na rzeczy. Odpowiedz Link
kontik_71 Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 16:07 Stedus... jakos przeciez musze cos robic aby zycie na forumie nie zamarlo :P Mozesz to potraktowac jako poswiecenie sie z mojej strony :) Odpowiedz Link
kitek_maly Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:30 W moim odczuciu nie jest pogardliwe. Pogardliwe jest określenie na kobietę 'dupa', nawet poniżające jest ono. Odpowiedz Link
kitek_maly Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:38 Trochę nie po polsku mi wyszło, ale da się zrozumieć. Pogardliwie to od pogardy?.. Odpowiedz Link
nekomimimode Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:47 nie no , od podgardla ;P Odpowiedz Link
vandikia Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:57 w zestawieniu: przynies mi piwo niewiasto - jest pogardliwe w zestawieniu: pieknei wygladasz dzis niewiasto - nie jest Odpowiedz Link
funny_game Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 15:58 Czyli kontekst! A Kontik chce bez kontekstu coś, co już padło w kontekście. Odpowiedz Link
vandikia Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 16:04 no kontekst kontekst bez kontekstu to normalne określenie wg mnie Odpowiedz Link
kitek_maly Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 16:08 > A Kontik chce bez kontekstu coś, co już padło w kontekście. Dla mnie w kontekście kursu prawa jazdy, w pracy - nie jest pogardliwe. Co innego w banku czy urzędzie - bo to zwyczajne spoufalanie się by było, którego nie znoszę. W takich instytucjach wymagam formy 'pani'. :-) Odpowiedz Link
kontik_71 Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 16:13 A panienko? :) Odpowiedz Link
kitek_maly Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 16:28 Zniosę to. :-) Zwłaszcza, jeśli jest to wypowiadane przez starszego pana i z uśmiechem. :-) Odpowiedz Link
kitek_maly Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 16:29 A starszy pan to taki koło 60. :-) Odpowiedz Link
kontik_71 Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 16:33 Kurcze a juz mialem nadzieje ,ze powiesz 37.. :P Odpowiedz Link
kitek_maly Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 16:39 Chciałbyś, żebym myślała, że jesteś starszym panem? :-P Odpowiedz Link
kontik_71 Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 16:41 Czego sie nie robi aby zdobyc niewiaste :P Odpowiedz Link
kitek_maly Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 16:49 Możesz do mnie tak mówić nawet nie będąc starszym panem. :-) Odpowiedz Link
nekomimimode Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 16:52 > Dla mnie w kontekście kursu prawa jazdy, w pracy - nie jest pogardliwe. bardzo dziwne podejście Odpowiedz Link
kitek_maly Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 17:00 Ale mogę myśleć inaczej od Ciebie? Czy na tym forum nie ma na to miejsca? Odpowiedz Link
nekomimimode Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 17:09 tak ale możesz też wysłuchać co ja o tym sądzę, może pogardliwe to złe słowo ale pobłażliwe napewno i jeśli oficcjalnie ktoś się tak do ciebie zwraca to jest to ustawienie cię w pewnej (niższej) pozycji wobec tej osoby i innych Odpowiedz Link
kontik_71 Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 17:11 Ale jesli nie zareagowalas na to to de facto zgodzilas sie na taka forme.. Odpowiedz Link
nekomimimode Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 17:18 no właśnie. niestety Odpowiedz Link
kontik_71 Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 17:20 I co masz zamiar z tym zrobic? Odpowiedz Link
kitek_maly Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 17:13 > tak ale możesz też wysłuchać co ja o tym sądzę, Uff. > może pogardliwe to złe słowo ale pobłażliwe napewno i jeśli > oficcjalnie ktoś się tak do ciebie zwraca to jest to ustawienie cię > w pewnej (niższej) pozycji wobec tej osoby i innych Wysłuchałam. Po prostu ja się zwykle mało przejmuje takimi detalami. Muszę mieć zły dzień, żeby coś takiego w ogóle zanotować w pamięci. :-) Odpowiedz Link
nekomimimode Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 17:18 to nie są detale. te "detale" składaja się na całokształt pozycji kobiety w społeczeństwie Odpowiedz Link
kitek_maly Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 17:47 Tak, tak, taaaak. Zgadzam się z Tobą w całej rozciągłości. Dziękuję, dzięki Tobie przestanę żyć w nieświadomości. Odpowiedz Link
2szarozielone Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 16:13 Słowa nabierają znaczenia w kontekście. Zdarza się, ze w moich ustach słowa: głupek, palant, patafian, łotr ;) są określeniami jak najbardziej czułymi. Niewiasty bym sie nie czepiała, zależy od kontekstu. A etymologia niewiele ma do rzeczy, bo i tak zatarła się w świadomości. Zresztą - "kobieta" była kiedys słowem bardzo wulgarnym. aaaa, i jeszcze jedno. Jeśli wiem o kimś, ze ogólnie ma do mnie szacunek, to i za "dupę" sie nie obrażę ;). A jak wiem, jakie ma zdanie o mnie, czy o kobietach ogólnie - to i "kobieta", czy "dziewczyna" może mi zgrzytać... Odpowiedz Link
lubie.blekit Re: Czy okreslenie "niewiasta" jest pogardliwe? 19.09.08, 16:32 Tak na pierwsze odczucie, to raczej odwrotnie, gdyż "niewiasta" i "białogłowa" , to wyrazy trochę archaiczne z tych archaicznych czasów, gdy archaicznie czciło się płeć piękną, czyli niewieścią właśnie:) Poza tym, kiedy słyszę "niewiasta", to przed oczyma mojej wyobraźni jawi się pani z warkoczem z uśmiechem, anielskim i wdzięczną pozą:) Czy to złe skojarzenie, albo tym bardziej obraźliwe?:) Odpowiedz Link