Dodaj do ulubionych

Czy czytał ktoś

27.05.11, 12:04
"Na wsi wesele" Marii Dąbrowskiej?
Małgorzata i Szczepan zadziwiającą przypominają Barbarę i Bogumiła. Dąbrowska widać lubiła ten schemat: zakochany do szaleństwa mąż i obojętna uczuciowo żona, wspominająca utraconą miłość.
Obserwuj wątek
    • cysia.b Re: Czy czytał ktoś 27.05.11, 12:31
      Mam sentyment do tego opowiadania, bo czytałam je w pierwszej fazie porodu. Dokończyłam już po powrocie ze szpitala z dzieckiem. Akurat tego motywu nie pamiętam, ale "Na wsi wesele" jest dość wiernie oparte na prawdziwym weselu chrześnicy Dąbrowskiej, córki jej dawnej służącej, na której z kolei wzorowana jest Małgorzata. Może w tym małżeństwie faktycznie tak się ukladało?
      • jadwiga1350 Re: Czy czytał ktoś 15.07.11, 11:31
        Wesele może być oddane wiernie, ale już nie stosunki miedzy małżonkami. Czy eks-służąca zwierzałaby się Dąbrowskiej z żalu i niechęci do męża, z tęsknoty za dawną miłością, z rozczarowania małżeńskim stadłem? Raczej wątpliwe.
        Małgorzata podobnie jak pani Barbara miała 2 córki i 2 synów(synowie umierają) i też tęskniła za dawnym warszawskim życiem.
        Szczepan(w przeciwieństwie do Bogumiła) to prawdziwy niedołęga.

> Mam sentyment do tego opowiadania

Też mam sentyment, bo to pierwszy utwór Dąbrowskiej jaki przeczytałam.
        • sza.aliczek Re: Czy czytał ktoś 16.07.11, 01:49
          Czy to prawda, że pierwowzorem Barbary, była matka Marii Dąbrowskiej?
          • soova Re: Czy czytał ktoś 16.07.11, 10:48
            Całe NiD oparte są na wspomnieniach autorki z dzieciństwa i młodości w Russowie k. Kalisza, gdzie jej ojciec administrował majątkiem. Tu więcej: www.rp.pl/artykul/671612.html
            • sza.aliczek Re: Czy czytał ktoś 16.07.11, 12:49
              Mam nagraną na normalną taśmę super audycję o Dąbrowskiej. Nadana była w radiowej dwójce, jakieś 3 lata temu. Wspomina ją badaczka jej dziejów i jednocześnie osoba, przygotowująca do druku korespondencję Dąbrowskiej, Ewa Gębicka. Teraz sprawdziłam - to były Zagadki literackie dwójki z 2009 roku, czyli dawno temu :)

dziękuje z link :)
              szkoda ze nie potrafię się zrewanżować podcastem spotkania z Gębicką, ale zagadki nie są archiwizowane :/
              • weteran_pl Re: Czy czytał ktoś 30.05.12, 12:57
                sza.aliczek napisała:

> Mam nagraną na normalną taśmę super audycję o Dąbrowskiej. Nadana była w radiow
                > ej dwójce, jakieś 3 lata temu. Wspomina ją badaczka jej dziejów i jednocześnie
                > osoba, przygotowująca do druku korespondencję Dąbrowskiej, Ewa Gębicka. Teraz s
                > prawdziłam - to były Zagadki literackie dwójki z 2009 roku, czyli dawno temu :)
                >
                > dziękuje z link :)
                > szkoda ze nie potrafię się zrewanżować podcastem spotkania z Gębicką, ale zagad
                > ki nie są archiwizowane :/

W Internecie można jednak odszukać niektóre Zagadki Literackie:
                chomikuj.pl/miluska27/Radio/Audycje+cykliczne/Zagadki+literackie+POLSKIE+RADIO+PROGRAM+II
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka