1980adrienna 18.05.09, 18:49 czy u Waszych dzieciaczków też wysąpiła? czy była duża? podobno znkia do roku dwóch... na pewno zniknie? Odpowiedz Link Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
sabcia_z Re: przepuklina pępkowa 18.05.09, 18:56 Kuba mial duza ,brzydka przepukline pepkowa i pachwinowo-mosznowa. Ta druga mial operowana a pepkowa znikla sama bez sladu w okolicach 6 miesiaca zycia. Odpowiedz Link
rrrybkaaa Re: przepuklina pępkowa 18.05.09, 21:13 Pola też miała przepuklinę pępkową. Myślałam, że potrwa to dłużej, ale zanikła szybciutko. Nie wiem, czy to zasługa plastrów (zużyliśmy może z 5), czy wzmocnienia się mięśni brzucha. Pozdrawiam Odpowiedz Link
mamaroksanki84 Re: przepuklina pępkowa 18.05.09, 21:24 Moja Roksanka te miala przepukline pepkowa nic nie uzywalismy i bardzo szybko zniknela...po 3-4 miesiacach od wyjscia ze szpitala. Odpowiedz Link
agata123123 Re: przepuklina pępkowa 18.05.09, 21:51 U mojej Małej też była przepuklina pępkowa. Lekarz pediatra nas nastraszył, że konieczna będzie operacja. Pojechaliśmy do chirurga, gdzie się okazało, że wystarczy zakleić dużym plastrem. Plastry zrywaliśmy po ok. 3 tygodniach na nowy. Zaklejaliśmy tak do 5 miesiąca i po przepuklinie nie ma śladu. Są też specjalne plastry na przepuklinę pępkową, ale my ich nie używaliśmy. Lekarz zalecił zakleić zwykłym dużym plastrem. Mnie się też wydaje, że ta przepuklina była spowodowana słabymi mięśniami brzuszka.... Odpowiedz Link
1980adrienna Re: przepuklina pępkowa 19.05.09, 07:59 no właśnie niektórzy zalecają te plastry inni zabaniają... już zbaraniałam. Ostatnio pediatra ją badałą i powiedziała, że "sama zniknie" ale ..... dziwnie to wygląda. no nic 4go czerwca idę do innego pediatry, to na o zerknie. Póki co kładę ją na brzuszku. Odpowiedz Link
tolka11 Re: przepuklina pępkowa 19.05.09, 08:43 Z przpukliną najlepiej do chirurga i bedziesz wiedziała czy jest duża czy plastrować. W sumie ja przechodziłam sama nieplastrowana pępkową i zanikła po 8 latach. Miłosz miał obustronną pachwinową 2 x operowaną, a Sara pępkową plastrowaną znikła po pół roku. Odpowiedz Link
burczykomar Re: przepuklina pępkowa 19.05.09, 09:15 Yh... nasz pediatra: nie stosować plastrów, sama zniknie, plastry to przeżytek, rehabilitant: stosować plastry. Bądź tu człowieku mądry. Co wybrać? Odpowiedz Link
szalicja Re: przepuklina pępkowa 19.05.09, 09:35 U nas też była pępkowa, ale niewielka. To było wielkości dużego zielonego groszku, więc pikuś. Teraz bombel ma prawie cztery lata. Wg. mnie już tej przepukliny nie ma. Pępuszek nie jest całkowicie wklęsły, ale to jużraczej jego uroda (a raczej "ktoś" się nie postarał przy wiązaniu). Nic nie kleiłam. Czekaliśmy i samo przeszło. Odpowiedz Link
mamus-mathew Re: przepuklina pępkowa 20.05.09, 09:55 my tez przez to przechodzilismy znikla po ok 4-5 miesiacach razem ze wzdeciami i kolka Odpowiedz Link
1980adrienna Re: przepuklina pępkowa 20.05.09, 13:28 oby zastanawiam się czy nie robię błędu nie plasrując jej tego pępka-a tak mi poleciła pediatra...oszaleć można naprawdę, jedni piszą plastrować inni żeby nie Odpowiedz Link
skomroch1 Re: przepuklina pępkowa 20.05.09, 15:30 U nas była ogromna, jak pani chirurg zobaczyła zawołała koleżanki. Na dodatek to cholerstwo sie powiekszało i groziło uwięznięciem jelita. Mieliśmy małe szanse na uniknięcie operacji, ale się udalo. Gdyby nie plastrowanie Roch na pewno miałby zabieg. Odpowiedz Link
squire1983 plastruj 21.05.09, 11:50 moja córcia miała sporą, plastrowałam jej, ale tych specjalnych plastrów nie potrafiłam dobrze założyć, nawet nasz neonatolog nie mógł sobie poradzić kupiłam za namową ortopedy od bioderek (który mi raz ją zaplastrował zwykłym plastrem) delikatny hipoalergiczny plaster i przez ok. miesiąc zaklejałam, to było niedługo po wyjściu ze szpitala, także jak mała miała ok. 4 miesiące już nie było śladu. Odpowiedz Link
agata123123 Re: plastruj 21.05.09, 20:29 Ja też popieram plastrowanie jak przepuklina jest duża. Nam plastry pomogły. Bez nich byłoby kiepsko. Odpowiedz Link
truskawkowe_studio Re: przepuklina pępkowa 21.05.09, 21:54 moje chlopaki mialy spora ale znikla bez plastrowania ok 4-5miesiaca zycia.tu w UK raczej nie plastruja Odpowiedz Link
ola_mi Re: przepuklina pępkowa 21.05.09, 23:43 Mój synek ma prawie 2,5 roku i duza przepuklinę. Próbowałam plastrowac ale w koncu z tego zrezygnowalam. teraz chyba znnowu zaczne ale dla odmiany tymi specjalnymi plastrami. Bylam tez niedawno u chirurga, krory stwierdzil ze przepuklina ma czas zniknac do 4 roku zycia wiec poki co nie musimy sie tym martic, bo pierscien sam moze sie zamkac. On akurat jest przeciwnikiem plastrowania, ale chyba dlatego ze przez plastrowanie nie ma poznije pracy . Na razie czekam. Przepuklina nie powieksza sie, a nawet wraz z "powiekszaniem" sie dzieciaka wizualnie zminiejsza sie. Kladzenie dzieciaka na rzuszku wzmacnia miescie brzucha i dzieki temu przepuklina moze zniknac, ale moj nalezal do tych opornych Odpowiedz Link
asiek1982_8 Re: przepuklina pępkowa 22.05.09, 13:39 Filipowi przepuklina pojawiła się po m-cu i kazali na nie plastrować w szpitalu gdzie sie urodził jednak widziałam tam tez wszeteczniak 7 m-cznego z dużą przepuklina któremu tez miała zniknąć a nie znikała. wiec poszłam prywatnie do chirurga aby mu zakleił miał plastry które ławo i bezboleśnie sie odklejały i po 2 m-cach klejenia po przepuklinie nie było śladu Odpowiedz Link
1980adrienna Re: przepuklina pępkowa 23.05.09, 21:36 Posłuchajcie.... może pomyślicie, że jestem wariatką, ale czy ktoś z Was rodziców dzieci, którym ta chrzaniona przepuklina sama zniknęła bez plastrowania zrobił "jej" zdjęcie , jak to wyglądało i może mi przesłać na maila gazetowego 1980adrienna@gazeta.pl ? Bo ja chciałabym porównać czy ta mojej Michalinki jest ogromna czy mi się tylko tak wydaje. Lekarze mówią, że nie jest duża, dla mnie to jakiś koszmar, jakby wielki ślimak wychodził jej z brzucha No i mam jeszcze następny problem, nie możemy zrobić kupy, trochę pomagają czopki glicerynowe, ale na Boga nie będę dziecku codziennie stymulowała odbytu HELP Odpowiedz Link
mama-cudownego-misia Re: przepuklina pępkowa 24.05.09, 12:48 Kurcze, wysłałabym Ci, ale chwilowo komputer, na którym są zdjęcia, jest nierozpakowany po przeprowadzce. Nawet nie wiem, w którym pudle go mamy Generalnie w najgorszym momencie przepuklinka Małgosi miała 4,5 cm długości, ze 3 szerokości (a dzieciak wtedy jakieś 68-70 cm), i wyłaziły przez nią dwie pętle jelit. Wyglądało jak duża bańka, wystająca na jakieś 2 cm. Pediatra stwierdził, ze nie ma co plastrować, trzeba do chirurga, ale chirurg kazał plastrować w dość specyficzny sposób: jedna osoba robi po obu stronach przepukliny wałeczki ze skóry i tak jakby wgniata je w przepuklinę, wciskając ją do środka, a druga na to przykleja zwykły szeroki papierowy plaster. Ściąga się to jak najrzadziej, najczęściej jak się samo rozlezie i przepuklina wyjdzie (tak co 7-14 dni). Jak nam się zdarzyło naruszyć skórkę, albo z pępka zaczynał być nieprzyjemny zapach, to na parę dni odpuszczaliśmy. Wtedy były większe kolki, bo w tych pętlach jelit się zbierały gazy. Przepuklina znikła, gdy mała zaczęła się obracać z brzucha na plecy i na odwrót. Prawdoporobnie jest jeszcze półcentymetrowa szparka pod pępkiem, bo wyczuwam tam twardy pierścień ograniczający, ale jeśli w ogóle kiedyś jej to będzie sprawiało problemy, to tylko w czasie ciąży. Jeśli chodzi o kupę, przypomnij mi, ile Twoje szczęście ma miesięcy? Napisz też, jaka jest konsystencja tej kupki i co je. Małgosia też z tym miała straszne problemy, ale jakoś się rozeszło po kościach. Odpowiedz Link
1980adrienna Re: przepuklina pępkowa 24.05.09, 14:49 ma 2 miesiące 1 koryg je moje mleko i sztuczne enfamil, bo mojego za mało mozę jakieś inne mleko zastosuję dałam jej syrop duphalac, to robi żadkie, tak samo jak po czopku glicerynowym , ale bez tego nie robi. Odpowiedz Link
1980adrienna link do "naszej przepukliny" porównajcie proszę 24.05.09, 20:49 przepuklina klik Odpowiedz Link
squire1983 Re: link do "naszej przepukliny" porównajcie pros 25.05.09, 14:33 nasza była ciut mniejsza, ale mniej więcej taka (średnica zdaje mi się ciut mniejsza). tak więc plastruj. dokładnie tak jak M-C-M napisała. pętle jelitowe wydają specyficzny "odgłos" kiedy je "chowasz", musisz usłyszeć, że weszły w powłoki brzuszne. no i najlepiej zwykły plaster faktycznie, z tymi specjalnymi się namęczysz, a nie trzymają tak dobrze. ja zmieniałam co parę dni plasterek bo się namoczył i odchodził. i nie martw się, to strasznie wygląda, ale szybko zniknie. natomiast co do kupki, to był okres, że masowałam małej brzuszek i robiłam "rowerek" przez 2 godz. rano aż zrobiła kupkę do otwartej pieluszki. taki okres, trzeba też to przetrwać. u nas pomogło rozszerzenie diety o warzywa i owoce, jak mała zaczęła jeść obiadki problem zniknął. także najlepiej do pediatry i niech zdecyduje czy można dać jabłuszko np. poza tym wprowadzanie warzyw i owoców pomoże na osteopenię, która jednak dotyka większość wcześniaków. pozdrowienia! Odpowiedz Link
squire1983 p.s. 25.05.09, 14:37 co do stymulowanie odbytu... to chyba niezbyt dobry pomysł. odradza się czopki i wkładanie termometru. bo się jelita rozleniwiają. niestety ale dieta jest najważniejsza, no i innego rodzaju pobudzanie perystaltyki, np. takie masaże czy rowerki jak pisałam wcześniej. a może mogłabyś małej zacząć dawać soczek jabłkowy? wiem, że niektórzy pediatrzy zalecają na początek. poza tym jeśli chodzi o leki, to może Debridat? na receptę. sąsiadka stosowała u córy i super pomogło. pobudza jelita i nie powoduje rozwolnienia. pozdr. Odpowiedz Link
bajcik78 Re: p.s. 25.05.09, 15:35 u nas przepuklina była dokładnie taka jak na zdjęciu. nie kazali plastrować, w 6 miesiącu nie było już po niej śladu, dziś mały ma 15 m i piękny wklęsły pępuszek. a co do robienia kupek to mały nie robił samodzielnie kupek przez 3 miesiące, co 4 dni dawaliśmy czopek glicerynowy (był tylko na moim mleku), po 3 miesiącach nagle zaczął robić sam bez żadnych problemów Odpowiedz Link
1980adrienna Re: p.s. 25.05.09, 16:31 dzisiaj idę na 17:30 do pediatry, tej która 8 maja nie kazałą nam plastrować tej przepukliny O rany ja w życiu jej nie wcisn tego pępka do środka.... marko pętle jelitowe? jak to wygląda? !!! w środę idę jeszcze do chirurga dziecięcego z tą przepukliną Odpowiedz Link
edytairka Re: p.s. 26.05.09, 19:10 My też przeszliśmy przez plastrowanie przepukliny pępkowej - Wojtuś miał wtedy chyba 4 mc. Zmian plastrów dokonywał zawsze chirurg, bo to wcale nie jest takie "chop siup", trzeba bardzo uważać co się robi. Wizyty były raz na tydz. (z tego co pamiętam), jeździliśmy do szpitala w Wawie przy ul. Litewskiej. Wojtek źle tolerował to skrępowanie brzuszka, walka aby nie było jakiś ranek, problem przy kąpaniu dziecka itp. Jednak dość długo nosił te plasterki i przepuklina zmniejszyła się znacznie. Został pępek skórzasty. Niby opinie są różne ale my wtedy konsultowaliśmy sprawę z 3 różnymi pediatrami, w tym neonatologiem prowadzącym dziecko. Ich opinie potwierdził również chirurg dziecięcy. Należy jednak założyć, iż każdy przypadek jest inny. Nadmienię tylko, że mój Wojtuś to wcześniak z 29 tyg. ciąży, waga ur. 880g. Odpowiedz Link