Dodaj do ulubionych

doradaca finansowy? plan inwestycyjny?

11.01.12, 22:12
Witam, chciałabym zacząć oszczędzać lub w jakikolwiek sposób inwestować.
Posiadam program PAK (Bank Pekao SA)- akcje polskie- teraz nie za dobrze, ale mam nadzieję, że przyniesie jakieś tam pieniądze, program na 10 lat, założyłam jeszcze na studiach (2007) gdy podjęłam pierwszą pracę, co miesiąc pobiera 205 zł.
Nie wiem czy to dobry program, czytałam, że często tu polecacie fundusze w mbanku. Chciałabym coś, gdzie nie muszę wpłacać regularnie, a np. przez pół roku w roku.
Może warto otworzyć jakieś IKE (26 lat)? Ostatnio był u mnie pan z firmy phinance- mało informacji o nich znalazłam, proponował jakiś program oszczędnościowy z tzw. górnym kontem, gdzie mogę włożyć większą gotówkę, wyjąć kiedy chcę i ominąć tzw podatek Belki. Jednak pan wydał mi się mało wiarygodny, młodziutki, pracujący 4 m-ce w firmie, prosił o podanie 14 osób z którymi może się spotkać.
Najchętniej to spotkałabym się z kimś konkretnym, co mi mądrze doradzi, ale obawiam się, że wcisną mi kit, produkty od których ktoś ma największą prowizję. Doradzicie coś?
Obserwuj wątek
  • z17 Re: doradaca finansowy? plan inwestycyjny? 12.01.12, 11:43
   Programy oferowane przez banki są dużo mniej złodziejskie niż propozycje ubezpieczycieli. Program w Pekao SA bym zostawił i płacił do końca - do 2017 roku giełda powinna odbić i wydaje się, że będzie z tego przyzwoity zysk.

   Rządowy program IKE to jest takie opakowanie, które umożliwia obejście podatku Belki i które można nałożyć na dowolny produkt (od lokaty bankowej aż po rachunek maklerski). Skoro już inwestujesz w akcje, to jako IKE wybrałbym coś bardziej pewnego np. obligacje skarbu państwa. IKE Obligacje prowadzi bank PKO BP - możesz sobie tam założyć coś takiego i kupować obligacje dziesięcioletnie (są najwyżej oprocentowane).

   IKE w mbanku w formie funduszy inwestycyjnych (bo o tym mówiliśmy na tym forum) oferuje co prawda aż kilkanaście różnych funduszy, ale niestety wszystkie są z jednej grupy kapitałowej (Skarbiec), która ostatnio cienko przędzie. Wyniki mają teraz tak kiepskie, że ja bym ich obecnie nie polecał.

   Największym wyzwaniem emerytalnym jest kwestia produktu umożliwiającego sensowną wypłatę ze zgromadzonego kapitału (rentę dożywotnią). Bo jak już zgromadzisz oszczędności na starość, to skąd masz wiedzieć ile jeszcze pożyjesz? Oprócz PAK i IKE poszukałbym jeszcze jakiegoś produktu ubezpieczeniowego ze zdefiniowanym świadczeniem (warunkami świadczenia) dot.emerytury i zawarł taką polisę na minimalną możliwą kwotę z możliwością późniejszego dokapitalizowania. Generalnie jest to wyzwanie, bo ciężko obecnie znaleźć coś sensownego.

   Doradcę, który na wstępie prosi o namiary na 14 osób, należny spuszczać kopniakiem ze schodów. Jego produkty również. Aegona, Axę, Bolero, Plan na Życie, Nordeę, Eventusa itp. itd.

   Pozdrawiam
   • lapwing123 Re: doradaca finansowy? plan inwestycyjny? 12.01.12, 14:21
    Dziękuję za szybką i konkretną odpowiedź.

    >to jako IKE wybrałbym coś bardzie
    > j pewnego np. obligacje skarbu państwa.
    Jeszcze mam coś takiego jak Pioneer Pieniężny, kiedyś rodzice mi to wykupili jako Pioneer Zrównoważony, a ja w panice w 2009 (?) roku przerzuciłam na Pieniężny, pewnie źle zrobiłam. Czy to jest coś podobnego?

    Nie za bardzo rozumiem właśnie ten produkt IKE- czy to jest tak, że zbieram sobie jakieś pieniądze i póżniej po np. 10 latach mogę wypłacić całość? Bez tzw. podatku Belki?

    W żadne III filary raczej się nie bawić? (których też przy okazji nie rozumiem czym się różnią od IKE).

    >Bo jak już zgromadzisz
    > oszczędności na starość, to skąd masz wiedzieć ile jeszcze pożyjesz? Oprócz PAK
    > i IKE poszukałbym jeszcze jakiegoś produktu ubezpieczeniowego ze zdefiniowanym
    > świadczeniem

    Szukać tego w bankach? Czy u ubezpieczycieli? Czyli tu chodzi o wykupienie czegoś w rodzaju polisy na życie? Że mogę wypłacać w ratach lub np. całość jednorazowo? Jest coś takiego?
    • z17 Re: doradaca finansowy? plan inwestycyjny? 13.01.12, 22:56
     Sorki, ale my tu nie edukujemy od samego korzenia. Zadajesz takie pytania, że w zasadzie nic nie wiesz i niewiele rozumiesz. Nie mam czasu tłumaczyć wszystkiego od początku.

     *Pionieer Pieniężny jest bardziej bezpieczny niż Zrównoważony i w przeciwieństwie do tego ostatniego nie oparty na giełdzie. Więc ruch potencjalnie dobry, ale dużo zależy od tego kiedy go dokładnie zrobiłaś. Bo jak w lutym 2009 roku (maksymalny dołek giełdy), no to był to jednak ruch głupi, bo straciłaś na wycenie zrównoważonego (zależna od giełdy), a pieniężny tego nie mógł potem odbić, bo jego zysk jest z definicji śladowy (f. bezpieczny = symboliczne zyski)
     *Wypłata z IKE jest po ukończeniu 60 roku życia. Wypłacasz całość. Wszystko w temacie.
     *Każda forma dodatkowego oszczędzania na emeryturę nazywa się III filarem. IKE to program rządowy, którego cały sens wytłumaczyłem jednym zdaniem w poprzednim poście - czytaj uważnie.
     *Banki oferują zwykle programy rentierskie polegające na wypłacie odsetek od zgromadzonego kapitału, przy czym sam kapitał można też w każdej chwili wycofać. Ja mówiłem o UBEZPIECZENIU - dajesz kasę firmie ubezpieczeniowej w zamian za dożywotnie comiesięczne świadczenie. Jak można tego do cholery nie rozumieć? Emerytura przecież z grubsza polega na tym samym! Jak kojfniesz po 3 miesiącach pobierania świadczenia, no to kasa przepada, ale jak pociągniesz do 100 lat, to dołożą do ciebie grube setki tysięcy. Na tym polega umowa renty dożywotniej, oferowanej przez towarzystwa ubezpieczeniowe.

     EOT !!!!
   • lapwing123 Re: doradaca finansowy? plan inwestycyjny? 12.01.12, 14:33
    a może jest gdzieś jakaś wiedza podstawowa w pigułce o produktach typu ofe, ike itp?
    • axel40 Re: doradaca finansowy? plan inwestycyjny? 12.01.12, 19:04
     www.ike.edu.pl/
  • mmarek.1 Re: doradaca finansowy? plan inwestycyjny? 13.01.12, 22:28
   Witam, program PAK mam jedną podstawową wadę, oparty jest na funduszach TFI Pionier a to jest tylko duże TFI ale na pewne nie największe. Jeśli chodzi o IKE to niestety zawsze jest oparte o jedno TFI (w sensie jednej firmy), analizując istniejące IKE moim zdaniem dobrym wyborem jest Legg Mason (założenie za free) , mają dobry fundusz akcyjny i w miarę przyzwoity mieszany. W rankingu (jak dobrze pamiętam ze strony Analizy.pl ) wyszło iż najlepsze IKE to w Union Inwestment, kilka dobrych funduszy ale jest jakaś opłata (chyba400 pln) za założenie. Polisy oszczędnościowe (AXA,Generali Aegon) itp mają sens przy 2 założeniach, składka powyżej 500 pln miesięcznie(przy niższych koszty za bardzo będą wpływały na efekt końcowy) oraz aktywne zarządzanie(zmiany funduszy). Pozdrawiam Marek
   • mmarek.1 Re: doradaca finansowy? plan inwestycyjny? 13.01.12, 22:40
    oczywiście w mojej wypowiedzi pojawił się błąd, dotyczący TFI Pionier : jest to duże TFI i może nawet największe ale niestety daleko mu do czołówki w osiąganych wynikach.
    • easy-way Re: doradaca finansowy? plan inwestycyjny? 16.01.12, 11:38
     Witam

     Pozwolę się podpiąć do wątku, otóż zastanawiam się nad założeniem teraz czegoś dla siebie z myślą o tym aby na emeryturze nie wbijać zębów w ścianę z głodu smile
     Rok temu zdecydowałem się na fundusz akcyjny Legg mason (z myślą o dziecku aby miał parę groszy na start jak podrośnie teraz ma 2 lata wiec to bardzo długa perspektywa odkładania, składka w zależności od możliwości w danym miesiącu ale nie mniej niż 200 zł.). Rozważam dwie opcje IKE bądź wybór funduszu, stąd moje pytanie czy jest sens zakładać IKE jeśli nie będę w stanie póki co wpłacać maximu 10. 578 czy nie lepiej poszukać jakiegoś funduszu akcyjnego (mam nadzieje ze lepiej teraz akcyjny gdzie jeszcze kilkadziesiat lat mi zostało pracy a potem przed końcem przenieść środki na jakiś bezpieczniejszy )??
     • z17 Re: doradaca finansowy? plan inwestycyjny? 16.01.12, 19:35
      @easy-way

      No przecież ten fundusz akcyjny Legg Mason może być Twoim IKE! Legg Mason prowadzi IKE.
      Absolutnie nie ma obowiązku wpłacać pełnego rocznego limitu w wysokości 10.578 zł, wpłacasz tyle, ile masz.
      Jeśli masz kilkadziesiąt lat do emerytury, no to ładuj 100% w akcje.
      • easy-way Re: doradaca finansowy? plan inwestycyjny? 16.01.12, 20:30
       zgadza sie może być , ale zastanawiałem się czy nie lepiej założyć gdzie indziej (ew skupować jednostki jakiegos innego funduszu) skoro już założyłem W legg mason dla dziecka ?? Różne fundusze różnie lokuja pieniążki.... A z IKe nie jest przypadkiem tak że np w tym roku wpłace 5tyś to w nastepnym (2013) musze wplacic nie mniej niż wlasnie te 5 tyś z roku poprzedniego ??
       • z17 Re: doradaca finansowy? plan inwestycyjny? 17.01.12, 00:03
        @ easy-way

        Może być i gdzie indziej, jeśli chcesz zdywersyfikować swoje oszczędzanie. Ale nie ma IKE, gdzie byłyby fundusze różnych towarzystw inwestycyjnych - musisz się niestety zdecydować na jedno TFI i zawsze będzie problem, czy to aby na pewno jest ten najlepszy wybór. Ja mam IKE w TFI Skarbiec i są oni obecnie dość kiepscy.

        Stałe minimalne wartości wpłat na IKE są głównie w firmach ubezpieczeniowych, gdzie program inwestycyjny ma postać polisy. Wykupując IKE bezpośrednio w wybranym Towarzystwie Funduszy Inwestycyjnych (TFI), takim jak np. Legg Mason, Arka, Skarbiec, Pionieer, UniKorona czy inne, raczej będziesz miał absolutną dowolność wysokości rocznej wpłaty. Ewentualnie może być ustawiony bardzo nisko próg minimalny typu 200 złotych.

        To ubezpieczyciele - hieny wiążą ludzi wieloletnimi, skrajnie niekorzystnymi umowami; zawierając IKE w banku, TFI czy biurze maklerskim warunki oszczędzania są zdecydowanie bardziej elastyczne (nie wspominam już o kwestii wcześniejszego wycofania kasy!).

        @mieux
        Pozdro!
       • mmarek.1 Re: doradaca finansowy? plan inwestycyjny? 18.01.12, 14:22
        Legg Mason Akcyjny jest naprawdę jednym z najlepiej radzących sobie funduszy na rynku, wiem że można myśleć nad dywersyfikacją ale jeśli myślisz nad IKE to polecam LM, jedynym wymaganiem w LM IKE jest wpłata w ciągu roku od założenia wplata nie mniej niż 1,5 lub 2 tys (nie pamiętam dokładnie) i tyle dalej nie masz obowiązku wpłat.
      • mieux Re: doradaca finansowy? plan inwestycyjny? 16.01.12, 22:02
       z17 napisał: (...)
       Wiesz ile milionów dolarów się wydaje, aby zastraszyć ludzi końcem świata w 2012? A Ty sobie tak to zwyczajnie olewasz smile
       Tyle publikacji, artykułów, polemik, programów, no media sr. w gacie, a Ty jak posąg.
       Dołączam mentalnie do Twojego towarzystwa i pozdrawiam.
  • kamilg01 Re: doradaca finansowy? plan inwestycyjny? 19.01.12, 23:06
   witam


   na wszelki wypadek zanim podejmiesz decyzje zapytaj eksperta moze byc OF lub EX lub GF

   darmowe doradztwo na szczescie jeszcze jest darmowesmile


   open: www.wszystkie-banki.pl/openfinance/fundusze.html

   expander: www.wszystkie-banki.pl/expander/fundusze_inwestycyjne.html

   gold: www.wszystkie-banki.pl/goldfinance/fundusze-inwestycyjne.html

   Wszystkie biura znają oferty tak samo.. po prostu wybierasz biuro w Twoim miescie


   Nie wpakuj się w rzeczy których nie rozumiesz!!! Lepiej zapytaj doradce - za darmo!!!


   pozdrawiam
   • axel40 Re: doradaca finansowy? plan inwestycyjny? 19.01.12, 23:25
    darmowe doradztwo na szczescie jeszcze jest darmowesmile

    Za darmo to możesz dobrze w pysk zarobić ,a nie dostać odpowiedni produkt finansowy i zarobić. W darmowej poradzie to ty dostaniesz produkt z którego ten człowiek ma największą prowizję. Gdzie ty chłopie żyjesz? Chyba w MLM.    • z17 Re: doradaca finansowy? plan inwestycyjny? 20.01.12, 00:16
     he he ale się uśmiałem! darmowe doradztwo!!! dobre big_grin na jakich psycho-szkoleniach tak piorą mózgi?

     wszystko co jest "darmowe" jest de facto BARDZO DROGIE dla klienta, bo zawiera ukrytą prowizję sprzedażową za ową rzekomą "darmowość"
   • mieux Re: doradaca finansowy? plan inwestycyjny? 21.01.12, 19:13
    kamilg01 napisał:
    >zapytaj eksperta moze byc OF lub EX lub GF

    Ekxperta? Tacy eksperci są po dwudniowym kursie, potem formalnie zdają egzamin z wiedzy o produktach z danego syfu finansowego, który praktycznie wygląda tak, że prowadzący mówi, już macie egzamin zaliczony, tu macie potwierdzenie zdania egzaminu wraz z podpisami i pieczątkami. Teraz idźcie i łowcie jeleni, np. na jakimś forum, jeśli nie macie na początku odwagi oszukiwać publicznie.

    Kamil01 to ten początkujący niewyszczekany.
  • z17 Re: doradaca finansowy? plan inwestycyjny? 29.03.12, 20:40
   kamilg01 napisał:

   > spam

   KOSZ
   • lisia312 Re: doradaca finansowy? plan inwestycyjny? 02.04.12, 21:53
    z17, taki znawca jak Ty pyta na forum oszczędzamy?smile
    forum.gazeta.pl/forum/w,20012,134760268,134760268,Realizowac_strate_czy_czekac_na_koniec_kryzysu_.html
    • z17 Re: doradaca finansowy? plan inwestycyjny? 03.04.12, 03:07
     Kto pyta, nie błądzibig_grin Na tamtym forum siedzą prawdziwe centusie, więc ich głos jest cenny.

     A problem mam rzeczywisty, bo wszedłem w IKE z gwarantowanym przez 10 lat oprocentowaniem 7,29% netto u Czarneckiego, a szkoda mi przelewać tam IKE z mbanku po 8 latach z tak miernym zyskiem. W dodatku kasa mi się tam nieźle buja w rytm codziennych wycen funduszy - dziś jest 50k jutro może być 60k. Wyceny fundów są żenadne nawet w porównaniu z zeszłym rokiem (jakby były wyceny z kwietnia 2011 to miałbym 60k).

     No to chyba przyznasz, że jest nad czym dumać?
     • lisia312 Re: doradaca finansowy? plan inwestycyjny? 03.04.12, 18:58
      baaaardzo się cieszę, że to nie mój problem smilesmilesmile
      Trzymam kciuki za dobrą decyzję.

      Chociaż jak Żyd chciał się zenić, przyszedł do rabbiego i pyta:
      -Rabbi, mam się żenić?
      Ten mu odpowiedział:
      -Cokolwiek zrobisz i tak będziesz żałował!
      • z17 Re: doradaca finansowy? plan inwestycyjny? 03.04.12, 22:55
       dzięki smile
  • hiekws Re: doradaca finansowy? plan inwestycyjny? 23.12.14, 02:42
   Każdy chciałby nie martwić się o jutro , nie martwić się o swoje pieniądze, o swoją przyszłość i o przyszłość swoich dzieci.

   Chciałbym napisać kilka kwesti, które pozwolą państwu wybrać najlepszy sposób oszczędzania

   1. ZUS odpowiadający za emerytury jest zadłużoną instytucją, której m.in prezes mówił o tym aby ludzie odkładali dodatkowo. Oraz szef rady nadzorczej ZUS-u powiedział publicznie ,że tam nie ma pieniędzy: golden-line.com.pl/zus-wydal-nielegalnie-pieniadze/

   2. Polisy inwestycyjne z funduszem kapitałowym to chyba największe finansowe oszustwo trwające ponad 15 lat. Dziś można odzyskać pieniądze nawet z 1998r z upadłej polisy lub zerwanej przez nas. Wyroki sądów są już w sprawie funduszy inwestycyjnych jednolite. Z ponad 13- tu TU można odzyskać środki
   Aby dowiedzieć się więcej o łamiących prawo polisach proszę wejść na stronę totalfreedom.pl/pomoc/odzyskaj-pieniadze-polis/
   Po sprawie wygranej przeciwko Generali: twojakasa.com.pl/finanse/po-sprawie-przeciwko-generali/
   ponad 50 mln zł kary dla firm oferujących polisy inwestycyjne:
   twojakasa.com.pl/finanse/ponad-50-mln-kary-dla-firm-oferujacych-polisy-inwestycyjne/
   Inwestycja w grunty w porównaniu do inwestycji w polisy inwestycje-grunty.pl/polisy-inwestycyne-inwestycja-grunty/

   3. Jeśli chodzi o banki trzymając tam pieniądze tracimy je non stop z powodu inflacji , a poza tym system bankowy upada i musi upaść, bo nie można spłacać długu poprzez inflację, czyli drukować w nieskończoność banknotów.
   Więcej tu: golden-line.com.pl/system-bankowy-sie-rozpada/

   Najbezpieczniejsze formy lokowania majątku są to grunty inwestycyjne i metale szlachetne

   Najlepsze formy oszczędzania: twojakasa.com.pl/finanse/najlepsze-formy-oszczedzania/


   Polecam zacząć dzielić majątek tak jak na poniższej stronie:
   golden-line.com.pl/rezerwa-gotowkowa/

   Pamiętajmy grunty nie dają nam takiej płynności jak kruszce , bo je możemy w każdej chwili zamienić na gotówkę.
   Zakup metali szlachetnych tutaj:
   golden-line.com.pl/zakup_metali-szlachetnych

   ***Uwaga***

   Potrzebujesz pilnie pieniędzy lub znasz kogoś kto chce zarobić w jeden dzień ( jednorazowo ) nawet ponad 1000 zł bez wkładu własnego i polecania.
   lub pilnie potrzebuje np. gotówki to prześlij mu tę stronę: twojakasa.com.pl/darmowa
   Takie możliwości daje branża finansowa i jest to prawdopodobnie najlepszy sposób na zarobienie pieniędzy w Polsce przez internet. Jeśli twój klient nie może spłacić dlugu to wyślij mu ten sposób, a dodatkowo możesz na tym zarabiać!
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nie pamiętasz hasła lub ?

Nakarm Pajacyka