Dodaj do ulubionych

wycena/wartość/kosztorys

05.05.08, 18:34
Męczy mnie temat i nie wiem co zrobić
Wycena przyszłej wartości nieruchomości (przez niezaleznego
rzeczoznawcę) to 540 tys. natomiast kosztorys na budowę mojego domu
z firmy mam na 340 tys..
Jak te dwie kwoty mają się do kwoty kredytu??
Obserwuj wątek
    • karolciakoralik Re: wycena/wartość/kosztorys 05.05.08, 18:38
      uściślając
      340 tys. + 50 tys. działka = 390 tys.
      natomiast wedle rzeczoznawcy 540 tys.

po jakie licho mam brać te 150 tys. kredytu więcej?
      przeciez w takiej opcji to gorzej ze zdolnością.. mniej osób może
      pozwolić sobie na taki kredyt

chyba że.. mogłabym spłacic tym nowym kredytem kredyt konsolidacyjny
      ale na takie cudo raczej liczyc nie mogę smile
      • wieslaw.tomczyk Re: wycena/wartość/kosztorys 05.05.08, 18:42
        Wartość kosztorysowa to jedno a wartość rynkowa nieruchomości to
        drugie. Kredyt bierzesz na roboty i musisz zmieścić się w normie
        jaką ma bank za m2. Wartość jaką podął rzeczoznawca jest to wartość
        przyszła po zakończeniu budowy i jest to wartość rynkowa
        nieruchomości.
        • karolciakoralik Re: wycena/wartość/kosztorys 05.05.08, 18:47
          czyli powinnam przyjąc kwotę kredytu 340 tys. i pytać o poziom
          zarobków przy tej kwocie? wink
          • karolciakoralik Re: wycena/wartość/kosztorys 05.05.08, 18:53
            ale i tak nadal nie rozumiem
            1. wartość nieruchomości - 540 tys.
            2. kwota kredytu - 340 tys.
            wszelkie kalkulatory kwalifikuja taki zapis jako - ten delikwent
            posiada brakujące 200 tys.
            a tak nie jest..

• arfer Re: wycena/wartość/kosztorys 05.05.08, 18:59
              Nie, budowa to charakterystyczny cel kredytowy, gdzie rozbieżność
              między kosztem a wartością rynkową może sięgać nawet i 30 % - wynika
              to ze sposobu i metodologii wyceny.

Bank oczywiście weryfikuje poprawność operatu, w praktyce jeśli
              rozbieżność jest znaczna - np. w Fortis i Deutsche - zdarzało się
              częściej niż w innych bankach, że obcinano wartość przyjętą do
              kredytu.
              • karolciakoralik Re: wycena/wartość/kosztorys 05.05.08, 19:15
                to jaka jest różnica czy oprat jest na 400 tys. czy 500 tys. przy
                kwocie 340 tys.?

i jak wklepywac dane do kalulatorów skoro one automatycznie
                wyliczaja mi brakującą kwote jako kwote kredytu koniecznego do
                realizacji celu?
                czy tylko podwyższać kwotę o 50 tys. i podawać wartośc nieruchomości
                jako 390 tys?
                • arfer Re: wycena/wartość/kosztorys 05.05.08, 20:14
                  W praktyce różnica między kosztem a wartością docelową jest
                  traktowana podobnie jak wkład własny (co do LTV).
                  • karolciakoralik Re: wycena/wartość/kosztorys 05.05.08, 20:22
                    czyli w kalkulator wklepuję wartośc domu 540 tys. i kwote potrzebną
                    do budowy 340 tys. i wychodzi mi, że.. mam ok. 40% wkładu własnego?
                    i nie musze tego dokumentować? to chyba nie jest mozliwe
                    • karolciakoralik Re: wycena/wartość/kosztorys 05.05.08, 20:25
                      zauwaz że większość kalkulatorów automatycznie wylicza kwotę różnicy
                      pomiędzy wkładem własnym a wartością domu i wyskakuje potrzebna
                      kwota kredytu.. co ma sie nijak do powyższego..

ja juz jestem zakęcona..
                      • arfer Re: wycena/wartość/kosztorys 05.05.08, 20:30
                        Nie sugeruj się kalkulatorami. Po prostu - w przypadku rynku
                        pierwotnego (a budów niemal zawsze) różnica między kosztem a
                        przyszłą wartością po zakończeniu budowy jest traktowana na
                        zbliżonych zasadach jak wkład własny.

W praktyce - jeśli masz np. działkę, za którą zapłaciłaś 50 i
                        budujesz dom za 350 tys. , a wartość rynkowa domu po budowie wynosi
                        np. 500 czy 550 - widocznie są dodatkowe profity wynikłe z
                        lokalizacji domu, lokalnego rynku nieruchomości itd..
                    • arfer Re: wycena/wartość/kosztorys 05.05.08, 20:26
                      340 koszt budowy + wartość działki + inne poniesione koszty -
                      dokładniej

a w praktyce - 540 wartość, 340 koszt, różnica - jako wkład własny

Jeśli operat jest porządnie zrobiony (pytanie, kto go wykonywał,
                      jaki jest zakres wyceny), nie powinno być zastrzeżeń.

• karolciakoralik Re: wycena/wartość/kosztorys 05.05.08, 20:39
                        operat wykonywał rzeczoznawca - pierwszy z ksiązki telefonicznej,
                        nie wnikałam jaki to, wydawało mi się że rzeczoznawca to
                        rzeczoznawca (przeciez mają jakies sztywne wytyczne itd.)

• arfer Re: wycena/wartość/kosztorys 05.05.08, 21:05
                          teoretycznie tak, tyle, że dobrze byłoby, jeśli osoba ta ma
                          doświadczenie w wykonywaniu operatów dla celów kredytowych. niby
                          wymagania i metodologia ta sama, a wiele razy spotykałem się ze
                          skopanymi operatami robionymi przez znajomych bądź u osoby, która
                          oferowała najniższą cenę.
                          • karolciakoralik Re: wycena/wartość/kosztorys 05.05.08, 21:07
                            zaczynam się obawiać
                            co może rzeczoznawca skopać?
                        • wieslaw.tomczyk Re: wycena/wartość/kosztorys 05.05.08, 21:07
                          rzeczoznawców jest wielu, ale nie każdy jest na liście bankowej
                          • arfer Re: wycena/wartość/kosztorys 05.05.08, 21:14
                            Tyle, że poza nielicznymi bankami listy bankowe jedynie sugerują
                            wybór rzeczoznawcy.

Bank nie może zabronić przyjęcia operatu wykonanego przez osobę
                            spoza wskazanej listy, to bezprawne. Niestety, takie sytuacje
                            czasami się zdarzają. Oczywiście - jesli operat opłaca klient, jeśli
                            opłaca bank - wiadomo, że na innej zasadzie wskazuje wykonawcę
                            wyceny.
                          • karolciakoralik Re: wycena/wartość/kosztorys 05.05.08, 21:15
                            a co to za różnica?
                            podział na nasz i nie nasz?
                            • karolciakoralik Re: wycena/wartość/kosztorys 05.05.08, 21:17
                              czyli lepiej jak wartość domu jest max?
                              gdybym miała mozliwość wyboru wedle widełek to wybrać min. wartość
                              czy max wartość?
                              • karolciakoralik Re: wycena/wartość/kosztorys 06.05.08, 09:44
                                up
                                • lamia68 Re: wycena/wartość/kosztorys 06.05.08, 10:32
                                  Stoimy przed wyborem rzeczoznawcy. Napiszcie, czy lepiej zdecydowac
                                  się na droższą wycenę, ale której bank nie podważy ( umowa
                                  rzeczoznawcy z bankiem), czy też wybrać z podanej przez bank listy
                                  rzeczoznawców akceptowanych przez bank ? Jak ocenic ryzyko, że bank
                                  odrzuci taki operat. Chcemy sprawnie i w miare szybko przejść przez
                                  ten temat.
                                  • arfer Re: wycena/wartość/kosztorys 06.05.08, 11:26
                                    Jeśli nie macie rozeznania, a doradca kredytowy jest wiarygodny,
                                    można wybrać osobę przez niego polecaną. Jeśli nie jest w stanie
                                    nikogo polecić, pozostaje Wam lista bankowa - tutaj także warto
                                    poprosić o radę, który z rzecoznawców wykona najsprawniej operat.

W polskiej praktyce - wyceny opłacane przez klienta zwykle są nieco
                                    korzystniejsze niż te zlecane przez bank.
                                    • karolciakoralik Re: wycena/wartość/kosztorys 06.05.08, 16:29
                                      korzystniejsze tzn. ich wartość po wybudowaniu wyższa tak?
                                      • arfer Re: wycena/wartość/kosztorys 06.05.08, 21:16
                                        Tak, a to istotne.
                                        • karolciakoralik Re: wycena/wartość/kosztorys 06.05.08, 21:34
                                          ale bank może podwazyc jesli jest za wysoka, tak?
                                          • arfer Re: wycena/wartość/kosztorys 06.05.08, 21:43
                                            Jeśli operat jest prawidłowy, nie powinien.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka