18.11.19, 20:22
Moja córeczka zaczęła się od niedawna jąkać, powtarza końcówki wyrazów lub ostatnie sylaby wyrazów, np mówi Położę lalkę do łóżeczka, czka, ka, ka. Problem pojawił się niedawno, czasami mówi poprawnie przez dłuższy czas, ale jednak powtarzanie wyrazów jest częste. Córka zawsze pięknie i dużo mówiła, nie sądziłam, że będzie miała jakieś kłopoty związane z mówieniem. Niedawno miała badanie przesiewowe wykonane w przedszkolu, w opinii logopedy nie ma nic na temat jąkania. Czy to może być jakiś etap rozwojowy, czy lepiej iść z tym jak najszybciej do logopedy? Czy myślicie, że może to mieć jakieś podłoże stresowe? Córka chodzi do grupy z agresywnym chłopcem, o tym, że ją bije wiem od około października, ale chłopak chodzi z nią do grupy od kwietnia.
Obserwuj wątek
  • rulsanka Re: Jąkanie 19.11.19, 13:43
   O ile pamiętam w okolicach 4 rż może to być rozwojowe i starszak tak miał. Też gaduła był straszny. Jąkanie szybko przeszło.
  • gvalchca Re: Jąkanie 20.11.19, 07:27
   Nie pamiętam wieku Twojej córki - 4 lata? Jeśli tak, a niepłnności jest nowym zjawiskiem, to można jeszcze wyluzować, z dużym prawdopodobieństwem są to niepłynności rozwojowe. Jeśli dziecko starsze, lepiej iść do logopedy.
   Ważna kwestia: nie zwracaj uwagi dziecka na "problem". Tj. nie proś o powtórzenie, nie rób zmartwionej miny, gdy słyszysz niepłynności. "Prawdziwe" jąkanie może się właśnie wziąć z nerwowej reakcji na naturalne niepłynności.
   Btw, u mojej córki żadna z dwóćh logopedek przedszkolnych (w dwóch różnych przedszkolach) nie zanotowała niepłynności, mimo, że dla nas były bardzo wyraźne i długotrwałe. Badanie przesiewowe jest za krótkie, żeby to wychwycić, poza tym często niepłynności wychodzą tylko w spontanicznej mowie. Moja córa jak ma jakieś 'intelektualne' zadanie, mówi płynnie, natomiast powtara sylaby jak podekscytowana opowiada o jakimś zdarzeniu z przedszkola i opowieść nie jest "ułożona z góry".
   • rb_111222333 Re: Jąkanie 20.11.19, 08:44
    Tak, 4- lata. Dzięki dziewczyny za odpowiedzi. Poczekam na razie na rozwój wypadków i jeśli za jakiś czas jej nie przejdzie albo zauważę, że ją to zawstydza, to pójdę do specjalisty. Nie chcę iść od razu, bo mała była opiniowana pod kątem si, to było kilka spotkań, będzie też chodzić na terapię, więc nie chcę żeby pomyślała, że coś z nią nie tak
    • gvalchca Re: Jąkanie 20.11.19, 08:52
     Tak, przy niepłynnosciach nadmiar szumu wokół sprawy może zrobić więcej złego niż dobrego. Na teraz możesz zadbać o spokój (swój też) i sama zwolnić tempo mówienia.
  • ivanova Re: Jąkanie 20.11.19, 20:54
   Moj syn mial okres jakania ok. 3 urodzin. Bardzo nasilony. Nie reagowalismy, cierpliwie czekalismy az skonczy wypowiedź. Trwalo to chyba ze 2 mce i rownie nagle minęło jak się zaczęło. Teraz minął juz rok od tamtego czasu i problem nie wrócił.
  • valezia1293 Re: Jąkanie 14.04.22, 12:54
   Może ktoś zna dobrego specjalist? Znalazłam kogoś kto zajmuje się jąkaniem u młodzieży? ale to w Gdańsku, zna ktoś specjalistę z Bielsko-Bialej? Mój 15-sto letni syn zaczął się jąkać, obawiam się, że to przez stres w szkole sad

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka