Dodaj do ulubionych

Praca mediatora sądowego

12.08.22, 15:08
Ostatnio wyskoczyła mi reklama kursu podstawowego na mediatora Sądowego. Zaczęłam szperać...
Kurcze... brzmi interesująco!

Czy ktoeas emama jest mediatorem / znam mediatora i może coś powiedzieć od strony praktycznej jak taka praca wygląda?

Daniela, może Ty coś dorzucisz od siebie ? smile
Obserwuj wątek
    • daniela34 Re: Praca mediatora sądowego 12.08.22, 15:15
      Tak, znam mediatorów, czesc adwokatów zrobila szkolenia i zajmują się mediacjami. Ja zresztą też się do takiego szkolenia przymierzałam, ale pandemia mi przeszkodziła, a potem sprawy osobiste.
      Ale mediatorką jest moja koleżanka z kancelarii.
      Jak w każdym zawodzie który opiera się na pracy z ludźmi, trzeba mieć do tego pewne predyspozycje. Są mediatorzy świetni i są kiepscy: dający się zmanipulować jednej stronie, albo próbujący narzucić swoją wizję na siłę, uprzedzeni, mający problem ze zrozumieniem kwestii prawnych itd. Jestem zwolenniczką mediacji ale nie za wszelką cenę.
      Co do kursów to upewnij się, że na 100% kurs ten daje możliwość wpisania się na listę mediatorów sądowych, bo różne te kursy są.
      • ophelia78 Re: Praca mediatora sądowego 12.08.22, 15:18
        Dzięki!

• miss_powiatu Re: Praca mediatora sądowego 12.08.22, 16:02
        Jest wiele kursów do wyboru, tzn, dotyczacych różnych działow prawa. Czy ma sens (finansowy) zostać mediatorem w innym zakresie niz mediacje rodzinne?

• daniela34 Re: Praca mediatora sądowego 12.08.22, 16:09
          Wynagrodzenie jest ustalane na takich samych zasadach, z tym że mediacje najczęściej są w sprawach rodzinnych, czasem drobnych karnych, rzadziej zwykłych cywilnych, a w gospodarczych to już skrajnie rzadko.
          • ophelia78 Re: Praca mediatora sądowego 12.08.22, 16:10
            A gdzie one się odbywają? W budynku sądu czy mediator musi mieć gabinet?
            • daniela34 Re: Praca mediatora sądowego 12.08.22, 16:14
              Nie, nie w budynku sądu. Mediatorzy mają swoje gabinety.
              • ophelia78 Re: Praca mediatora sądowego 12.08.22, 16:22
                Ok tak myślałam wlasnie.
                Dzieki!
              • abecadlowa1 Re: Praca mediatora sądowego 13.08.22, 14:05
                daniela34 napisała:

> Nie, nie w budynku sądu. Mediatorzy mają swoje gabinety.

Są sądy, w których utworzono stałe punkty mediacyjne. I mediacje ze skierowania sądu odbywają się właśnie w budynku sądu,w takim punkcie.
                Coraz częściej spotykam się z tym, że w sprawach rodzinnych sąd kieruje strony na spotkanie informacyjne do mediatora.
    • abecadlowa1 Re: Praca mediatora sądowego 12.08.22, 15:42
      Dostęp do zawodu jest prosty. Wystarczy kurs. Skończyłam go, ale nie zdecydowałam się na wpisanie na listę mediatorów. Bycie dobrym mediatorem jest bardzo trudne, potrzeba naprawdę wysokich kompetencji i dużej praktyki. Mogłabym mediować w sprawach gospodarczych, bo są emocjonalnie neutralne (ale mało jest takich mediacji), ale na pewno nie chciałabym robić mediacji w sprawach rodzinnych czy karnych. Większość znanych mi mediatorów wykonuje tą pracę dodatkowo. Mediatorami są najczęściej adwokaci, radcy prawni, psychologowie, pedagodzy i psychoterapeuci.
      • ophelia78 Re: Praca mediatora sądowego 12.08.22, 16:09
        No właśnie ja też myślę jako o pracy dodatkowej. Jestem nauczycielką ale ma też skończyną podyplomowe dla tłumaczy przysięgłych wiec gdzieś liznęłam trochę zagadnień prawnych.

A wiesz coś o tym jak to wygląda w kwestii logistyczno-finansowej? Trzeba mieć swój gabinet czy robi się to w budynku sądu? Jak wygląda rozliczenie? Działalność gospodarcz, umzlecenie czy jeszcze coś innego?

Zielona Jestem. A temat coraz bardziej mnie kręci.
        • extereso Re: Praca mediatora sądowego 12.08.22, 16:35
          Ale specjalnie dla Ciebie przeczytałam o stawkach. Jeśli to jest 100 za g to nie warto ponosić kosztów emocjonalnych, które na pewno przy mediacjach są duże, składek ZUS ( ok na dodatkowej działalności tylko zdrowotne) , podatek, koszty wynajmu lokalu... To chyba bardziej opłacalne korki.
          • extereso Re: Praca mediatora sądowego 12.08.22, 16:36
            Napisano że max 450. Ale za sprawę czy za godzinę. To byłaby duża różnica.
          • ophelia78 Re: Praca mediatora sądowego 12.08.22, 19:03
            Wlasnie szukam czegoś innego niż korki...
            Potrzebnymi mi plodozmiam
            • extereso Re: Praca mediatora sądowego 12.08.22, 19:14
              Rozumiem. Moje bratowa skończyła kurs mediowanie, ale stwierdziła, że nie ma takich kompetencji, żeby pomagać w trudnych życiowych sprawach w ten sposób. Dla mnie to bardzo odpowiedzialna postawa. Może skończyć i ocenić wtedy, to nie są niebotyczne koszty ani oceany czasu.
              • ophelia78 Re: Praca mediatora sądowego 12.08.22, 19:36
                Tak chyba zrobię...
        • abecadlowa1 Re: Praca mediatora sądowego 13.08.22, 13:31
          W niektórych sądach są stałe punkty mediacyjne. Tam odbywają się mediacje osób skierowanych przez sąd. Poza tym w kancelariach, gabinetach, siedzibach organizacji mediatorów.

Co do rozliczeń, tu masz jakiś artykuł: www.gofin.pl/skladki-zasilki-emerytury/17,1,109,267200,rozliczenie-skladkowo-podatkowe-wynagrodzenia-mediatora.html

Na kursie dla mediatorów nauczysz się dużo o konfliktach i technikach komunikacyjnych. Będziesz miała okazję wykonać mnóstwo ćwiczeń praktycznych. To wszystko jest bardzo ciekawe i przydatne w pracy zawodowej, a nawet w prywatnym życiu. Jednak w mojej ocenie ukończenie kursu, to zbyt mało żeby dobrze wykonywać ten bardzo trudny zawód. Ja sama zastanawiam się nad podyplomówką.

Druga sprawa, psychologowie i psychoterapeuci świetnie znają narzędzia komunikacyjne potrzebne do pracy mediatora, ale zdarza się, że zawarte przez nich ugody nie są zatwierdzane przez sąd, bo są niezgodne z prawem albo nie nadają się do wykonania. W mojej ocenie zawód mediatora wymaga zarówno znajomości i praktycznej umiejętności stosowania technik mediacyjnych, jak i wiedzy prawnej.

Zacznij od kursu i zobaczysz co dalej. Nawet jeżeli nie zostaniesz mediatorem, to zdobędziesz umiejętności, które na 100% wykorzystasz w pracy w szkole.
    • jakijaki16 Re: Praca mediatora sądowego 13.08.22, 13:47
      Chciałam się tym zajmować, ale nie jest to zbyt opłacalne. Spraw kierowanych do mediacji lub bezpośrednio od osób prywatnych nie jest aż tak dużo. Skończyłam studia podyplomowe ale teoria a praktyka to co innego. Na stronie internetowej na liście mediatorow jest ok 200 w tym organizacje i osoby prywatne. Przeważnie musisz mieć swój lokal aby mieć gdzie je przeprowadzać. Na rynku moim zdaniem jest już przesyt mediatorow, bo przeważnie zajmują się tym adwokaci i radcowie prawni jako usługa dodatkowa w ramach działalności gospodarczej.
    • iberka Re: Praca mediatora sądowego 13.08.22, 15:29
      Nie mam wśród znajomych. Korzystałam z mediatora przy alimentach i dzięki pani mediator straciłam kilka tysięcy PLN, bo źle przygotowała dokumenty, z poprawkami się nie śpieszyła, bo nie widziała problemu. Na koniec była po prostu bezczelna uncertain. Ciekawa jestem czy kończyła kurs czy jednak coś więcej.
    • panna.nasturcja Re: Praca mediatora sądowego 13.08.22, 16:26
      Do mediacji rodzinnych dobrze jest mieć przygotowanie psychologiczne by nie dać się zmanipulować i wciągnąć w gierki, by nie pokierować się emocjami (bycie nauczycielką nie wystarczy) a studia psychologiczne jednej trwają 5 lat.
      To nie jest łatwa praca i do tego dość mocno obciąża psychicznie.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka