Dodaj do ulubionych

marskość

10.08.12, 00:32
Wiem, że marudzę, ale zastanawia mnie kilka kwestii dotyczących marskości wątroby:
czy jeżeli w usg jest napisane:" cechy marskości wątrooby to już jest pierwsze stadium marskości? Jakie są stadia marskości?
Jak stwierdza się marskość, istnieje jakiś inny sposób oprócz biopsji? Kiedy wykonuje się przeszczep wątroby? W jakich okolicznościach?

Wiem, panikuje a nie powinnam, ale jestem po pierwszym roku studiów pielęgniarstwa, mam usg kontrolne co 3 miesiące, biorę eseliv forte i ursopol 300.
Ostatnio jak byłam u lekarki to usłyszałam, że narazie muszę siedzieć i czekać bo nie ma żadnych możliwości leczenia dla mojego genotypu (4), że żadnych terapii eksperymentalnych czy czegos nie ma. I ze mam kontrolować wyniki, co 3 miesiace konieczne usg, i liczyć na to, że wyniki się nie pogorszą.

W sumie się trochę martwię, stanem zdrowia bo nie chciałabym, żebym zrobila licencjat i stan zdrowia nie pozwolilby mi na to, żeby pracować w zawodze, może wyolbrzmiam ale sie po prostu najnormalniej w świecie boje, na codzien w sumie jakoś staram się nie myśleć ale przychodzą i dni zwątpienia.
Obserwuj wątek
    • 0.roberto20 Re: marskość 10.08.12, 02:30
      > czy jeżeli w usg jest napisane:" cechy marskości wątrooby to już jest pierwsze
      > stadium marskości? Jakie są stadia marskości?

Stadiów marskości jako takich nie ma. W ramach marskości ocenia się stopień niewydolności. Oto skala:

pl.wikipedia.org/wiki/Skala_Childa-Pugha
      > Kiedy wykonuje się przeszczep wątroby? W jakich okolicznościach?
      M.in. na podstawie ww. skali lekarz decyduje o przeszczepie.

> Jak stwierdza się marskość, istnieje jakiś inny sposób oprócz biopsji?
      Fibroscan - elastografia wątroby. Koszt: 350 zł Trwa tyle co usg.

>co 3 miesiące konieczne usg, i liczyć na to, że wyniki się nie pogorszą.
      Zapytaj czy NFZ refunduje usg z dopplerem. Na podstawie badania można ocenić stan wątroby (pośrednio). Wg mnie powinnaś mieć też zrobioną gastroskopię, aby sprawdzić czy nie masz żylaków przełyku.

>biorę eseliv forte i ursopol 300.
      Proursan 250 jest dużo tańszy. 50 kapsułek w taniej aptece kosztuje poniżej 60 zł.

> na codzien w sumie jakoś staram się nie myśleć ale przychodzą i dni zwątpienia.
      Porozmawiaj o tym wszystkim z kimś bliskim. Jeżeli potrzebujesz profesjonalnej pomocy to można skorzystać z pomocy psychologa(-terapeuty). NFZ refunduje w wybranych gabinetach taką pomoc, o ile ma się skierowanie od lekarza.

Co do marskości to się nie orientuję dokładnie, ale kiepski może Ci z pewnością napisać więcej ;-)

• sami16 Re: marskość 10.08.12, 17:53
        Przechodziłam prawie 3 lata temu( jak ten czas leci) :) tylko, była bardzo mała odpowiedz organizmu na leczenie, w zadnym badaniu nie było ujemnych wyników wiremii, po leczeniu miałam robioną tomografie komputerową, Ostatnie badanie wiremi: 1,47 * 10^5, mialam robione usg z kolorowym doplerem.Wnioski: cechy kompresji żył wątrobowych ze zmianą widma przepływu na typ II, poza tym cech utrudnienia przepływu w wątrobie nie stwierdzono".

Co do leków to bardzo dziękuje, bo usopol drogi w sumie :)
        • sami16 Re: marskość 10.08.12, 18:34
          :) a co do kogoś bliskiego to moja przyjaciółka ze studiów daje mi możliwość wygadania i poużalania się nad sobą, także na razie nie potrzebuje pomocy terapeuty. Tu chodzi o takie bardziej egzystencjalne pytania; np nad sensem wszystkiego, jaki sens wyboru mojego kierunku i obawa, że stan mojego zdrowia się znacznie pogorszy nie bd mogła nacieszyć się wymarzonym zawodem, i że zamiast opiekować i pomagać innym to inni bd musieli się mną opiekować i mi pomagać. Normalnie to mam mało czasu na cokolwiek, studia, uczę grać na gitarze, uczę się grac na skrzypcach, sędziuje rajdy samochodowe, prowadzę scholkę dziecięcą, na brak zajęć nie narzekam, w sumie trochę przeforsowuje organizm ale myślę, że lepiej, że nie mam czasu na myślenie o chorobie niż cały czas się w niej pogrążanie. :)

A teraz w sumie jest taki jakiś czas, że rodzą się pytania, Dziękuje wszystkim na tym forum, za odpowiedzi na moje posty :)
        • 0.roberto20 Re: marskość 11.08.12, 01:59
          > mialam robione usg z kolorowym doplerem.

o takie właśnie mi chodziło. Jaki był przepływ (bez posiłku)? cm/s

Dostałabyś trzeci lek, gdybyś miała genotyp 1. Póki co telaprevir i boceprevir są zarejestrowane tylko dla genotypu pierwszego.

Czy masz już objawy nadciśnienia wrotnego? = małopłytkowość?
          • sami16 Re: marskość 11.08.12, 22:42
            0.roberto20 napisał:

> > mialam robione usg z kolorowym doplerem.
            >
            > o takie właśnie mi chodziło. Jaki był przepływ (bez posiłku)? cm/s
            >
            > Dostałabyś trzeci lek, gdybyś miała genotyp 1. Póki co telaprevir i boceprevir
            > są zarejestrowane tylko dla genotypu pierwszego.
            >
            > Czy masz już objawy nadciśnienia wrotnego? = małopłytkowość?

"Vmax: 20 cm/s V sr.: 15 cm/s
            Żyły wątrobowe wąskie, z II typem widma przepływu"
            O co chodzi z tym II typem widma przepływu? Jakie są wartości prawidłowe przepływów? Co do małopłytkowości to poziom płytek teraz trzyma się na poziomie kolo 150 tys. Po leczeniu dość dlugo nie pomgły dojść do normy a teraz są w miarę spoko :)
            Własnie głupi ten mój genotyp, nie wiadomo skąd i po co tylko uprzykrza życie ehh :))
            • 0.roberto20 Re: marskość 11.08.12, 22:47
              v śr 15 cm/s - jest dobrze. Co do II typu to się nie wypowiadam, bo się nie znam. Jak pojawia się nadciśnienie wrotne, to inne naczynia krwionośne(miejsce) ulegają rozbudowie - pewnie o to chodziło. Wygląda na to, że z wątrobą nie jest tak źle.

USG z dopplerem kolorowym było po posiłku? Po posiłku przepływ rośnie i dane mogą być lepsze niż zwykle.
              • sami16 Re: marskość 11.08.12, 22:52
                To było na czczo :) taki pakiet badań raz na pół roku razem z usg przyjęcie na oddział" na 3 dni" czyli przychodzę na czczo zakładam historie choroby ide na oddział pobierają krew, usg, usg z doplerem i do domku :))
              • sami16 Re: marskość 11.08.12, 23:08
                Wiem, że trochę panikuje i przesadzam ale po prostu sama sie trochę martwie a jakoś nie chce z mamą rozmawiać bo ona sie wszystkim za bardzo przejmuje :) dziekuje za odpowiedzi
    • kiepski476 Re: marskość 11.08.12, 10:35
      > Ostatnio jak byłam u lekarki to usłyszałam, że narazie muszę siedzieć i czekać bo nie ma żadnych możliwości leczenia dla mojego genotypu (4), że żadnych terapii eksperymentalnych czy czegos nie ma.
      Są, są. Tyle że raczej w Egipcie (tam jest to najczęstszy genotyp) niż w Polsce – i tu tkwi problem. W Polsce trzeba chyba będzie zaczekać na zarejestrowanie leku. Ale – przykładowo – taki daclatasvir jest już w ostatniej fazie badań klinicznych.
      Zob.:
      clinicaltrials.gov/show/NCT01448044
    • kiepski476 Re: marskość 12.08.12, 10:20
      > Jak stwierdza się marskość, istnieje jakiś inny sposób oprócz biopsji?

Ocenia się stopień niewydolności wątroby na podstawie innych objawów, a także mierzy się poziom albuminy czy wskaźnik protrombinowy (INR) – albumina i protrombina są syntezowane wyłącznie w wątrobie – ich poziom mówi o wydolności wątroby. O wydolności wątroby świadczy też zdolność wątroby do neutralizowania toksyn powstających w wyniku trawienia białka w jelitach, czyli stopień encefalopatii.
      pl.wikipedia.org/wiki/Skala_Childa-Pugha

Więcej można poczytać pod adresem:
      gastrologia.mp.pl/choroby/watroba/show.html?id=50969

> Kiedy wykonuje się przeszczep wątroby?

pasl.pl/images/pdf/rekomendacje_pth_do_oltx.pdf
      Kiedy zgłosić pacjenta do ośrodka transplantacyjnego?
      • Kiedy dekompensuje się przewlekła choroba wątroby
      • Kiedy pogarszają się biochemiczne parametry funkcji wątroby

Objawy dekompensacji przewlekłej choroby wątroby:
      • Wodobrzusze nie reagujące na leczenie
      • Spontaniczne bakteryjne zapalenie otrzewnej (SBP)
      • Krwawienie z przewodu pokarmowego
      • Wyniszczenie białkowo-kaloryczne
      • Encefalopatii wątrobowa
      • Ciężka metaboliczna choroba kości
      • Utrzymujące się i ciężkie zaburzenia krzepnięcia
      • Niekontrolowana posocznica z punktem wyjścia z dróg żółciowych
      • Zespół wątrobowo-płucny
      • Zespół wątrobowo-nerkowy
      • Niektóre nowotwory wątrobowo-żółciowe

Parametry pogorszenia syntezy wątrobowej:
      • Bilirubina > 3,0 mg%
      • Albuminy < 3,0 g%
      • INR > 1,8 (lub czas protrombinowy > 3 s ponad normę)
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka