Dodaj do ulubionych

Wrześniowo

01.09.20, 19:43
rozpoczynam wspominkowo, to było dokładnie 1 września dwa lata temu. Odwiedziłem halę targową w sąsiedniej dzielnicy, tu stoisko z upominkami


https://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/mf/hc/mv7z/HbwMI5afiVDOjGJokB.jpg
Obserwuj wątek
  • chris.w5 Re: Wrześniowo 02.09.20, 17:45
   dziś przejażdżka do marketu po zakupy po prawie 2-tygodniach. Padał deszcz, odczekałem, zaświeciło słońce, pojechałem. Po powrocie znowu pada i to fest.
   Kupiłem też kiełbasę, specjalna okazyjna oferta, 'krakowską łagodnie wędzoną oryginalną polską najlepszej jakości wyprodukowaną w Polsce z firmy Balcerzaka z Wróblowa', ten przydługi cytat to z opakowania.
   Raz coś innego i rodzimego, nie jest w stałym asortymencie.

   Już chłodniej, tylko 18°
   • chris.w5 Re: Wrześniowo 04.09.20, 19:44
    dziś, po pół roku od poprzedniej, wizyta u pedicurzystki 'księżniczki Gabi', trochę mnie zbeształa, że tak długo nie byłem, ale to przez tę pandemię. Przez tę pandemię wiele usług drożeje, u niej zapłaciłem też 7% więcej niż podczas poprzedniej wizyty.

    W drodze powrotnej mała przerwa w ogródku kawiarni Thoben przy kawie i torcie orzechowym. Pani z sąsiedniego stolika poprosiła mnie o ogień dla zapalenia papierosa, dodała, iż świadomie nie ma zapalniczki, bo w ten sposób mniej pali.

    Spacer przy słonecznej pogodzie i 22° i parę pstrykniętych nowych fotek po drodze
    • chris.w5 Re: Wrześniowo 07.09.20, 20:40
     dziś dla odmiany spacer do lekarki dermatolog po receptę na medykament, który rzadko potrzebuję, ale potrzebuję. W aptece nie mieli, muszą zamówić, mam odebrać jutro.
     I znowu pauza w ogródku kawiarni Thoben przy kawie i tym razem przy serniku.
     Ładna słoneczna pogoda 19° zachęciła do pstryknięcia kilku nowych fotek, lubię pstrykać
     • chris.w5 Re: Wrześniowo 08.09.20, 18:22
      dziś ponownie do zegarmistrza, już jest po urlopie, zakład otwarty. Po ponad 2-latach wymienić baterię w zegarku na rękę, poprzednio u niego wymieniałem. Jak już wspomniałem w czasie pandemii ceny wielu usług podrożały, za wymianę zapłaciłem o 60% więcej niż poprzednio.

      Pojechałem na cmentarz zobaczyć, czy w zniwelowanej alejce gdzie był grób mojej żony są nowe? Nie ma. Pstryknąłem zdjęcia cmentarnych grzybów, rosły gdzieniegdzie, gdy zdjęcia przygotuję, pokażę.

      Przy okazji do pobliskiego marketu po małe uzupełniające zakupy, tego zmodernizowanego, gdzie musiałem niektóre artykuły szukać, uporałem się. W gazetce reklamowej z tego marketu reklama zegarków na rękę, cena niewiele droższa niż zapłaciłem za wymianę baterii.

      Bez słońca, Bordcomputer w aucie pokazał temperaturę na zewnątrz 22°
        • chris.w5 Re: Wrześniowo 10.09.20, 17:47
         nie zapomnieli też dom handlowy Möbel Kraft gdzie kupowałem od czasu do czasu, a ostatnio wcale i proboszcz Krystian Respondek z kościoła parafialnego, pomimo, że do kościoła nie chodzę, ale on tego chyba nie wie
         • chris.w5 Re: Wrześniowo 09.09.21, 21:08
          nie zapomniał też o życzeniach dom meblowy Möbel Kraft i dołączył talon 10€ na następne u nich zakupy, chociaż dawno u nich nic nie kupowałem.
          Przykład 'interesownej życzliwości na zachodzie w przeciwieństwie do bezinteresownej nieżyczliwości w Polsce', jak to powiedział kiedyś dziennikarz Jan Zakrzewski.

          Ładna słoneczna pogoda 27° i krótki wieczorny spacer i cevapčići w ogródku chorwackiej restauracji Konoba

             • chris.w5 Re: Wrześniowo 10.09.21, 19:27
              dziękuję, zdrowie najważniejsze, gdy jest zdrowie to i dobro przyjdzie.

              Dziś popołudniowa cotygodniowa długa jazda autem do sąsiedniej dzielnicy. Trochę deszczowo, lekko czasami pokropiło, Bordcomputer w aucie pokazał temperaturę na zewnątrz 22° i fotka z tej dzielnicy
              • xy.5 Re: Wrześniowo 11.09.21, 10:24
               Zdjęcie jak zwykle piękne,nigdy nie byłam w Berlinie to na zdjęciach mogę zobaczyć sporą część tego miasta.Pogoda nadal u nas ładna ale już jesienna,popołudniowy spacer jest przyjemnością.
               • chris.w5 Re: Wrześniowo 11.09.21, 20:48
                xy.5 napisała:
                > na zdjęciach mogę zobaczyć sporą część tego miasta

                symbol miasta Brama Brandenburska, w latach 1961-1989 stał tu mur, który dzielił miasto na wschodni DDR i zachodni West Berlin


                https://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/mf/hc/mv7z/TM21hEcdBi6TZxVMaB.jpg


                chociaż jestem emerytem muszę każdego roku dać urzędowi skarbowemu rozliczenie podatkowe. Niektórych dokumentów nie dołączam oryginały, lecz kopie. Dziś spacer do kopiarni, skopiować niektóre.

                W drodze powrotnej skusiła mnie pobliska kawiarnia Espresso House i tam kawa i amerykańskie czekoladowe ciacho w ogródku kawiarnianym.

                Lekko pochmurnie i 23°, w drodze powrotnej lekko pokropiło
                • xy.5 Re: Wrześniowo 12.09.21, 11:18
                 Ten symbol Berlina jest mi znany z telewizji i reportaży historycznych;za mur do Berlina Zachodniego uciekli moi dawni sąsiedzi tuż przed ogłoszeniem stanu wojennego w naszym kraju;dobrze,ze pogoda nadal dopisuje i pozwala na łączenie spraw urzędowych z przyjemnościami.U nas też pogodnie,można pospacerować i wypocząć po całym tygodniu,niestety coronawirus nie odpuszcza i w naszym województwie 5 szkół prowadzi nauczanie zdalne lub hybrydowe,wiele osób przeziębiło się i męczy je dotkliwy kaszel (moi sąsiedzi z góry i z dołu).Czy to tylko kaszel?
              • chris.w5 Re: Wrześniowo 14.09.21, 19:09
               dziś zakupy w markecie, po 3-tygodniach. Zapasy mocno przerzedziły się, trzeba było zrobić. W gazetce reklamowej marketu wyczytałem, że będzie polska kiełbasa krakowska, chciałem kupić. Nie było, albo już wykupiona, albo nie znalazłem. Musiałem zadowolić się niemieckimi szynką i salami.

               Ładnie słonecznie, Bordcomputer w aucie pokazał temperaturę na zewnątrz 24°. Od jutra do końca tygodnia zapowiadane są deszcze, zobaczymy?

               Od dawna codziennie jem migdały, wyczytałem, że to bomba witamin. Zaczynam jeść codziennie suszone śliwki, wyczytałem, że to kopalnia zdrowia. Chyba dożyję setki?
                • chris.w5 Re: Wrześniowo 20.09.21, 19:05
                 dziś znowu comiesięczny spacer do banku po wyciągi z konta.
                 Przy okazji chciałem przekazać opłatę firmie ubezpieczeniowej w której mam dla auta ubezpieczenie ochrony prawnej w ruchu drogowym.
                 Chciałem w bankomacie zeskanować przekaz. Bankomaty zmieniono na nowocześniejsze, ale bez oznaczenia gdzie wetknąć ów przekaz do zeskanowania, w starych funkcjonowało bez problemu.

                 Nie szafnąłem, dziś popołudniu urzędnicy banku nie urzędowali, muszę pójść jeszcze raz jutro, jutro popołudniu będą, niech mnie uświadomią jak to teraz funkcjonuje.

                 Przy okazji odwiedziłem pobliską kawiarnie Thoben i tam jak zwykle kawa i sernik. Jeszcze w ogródku kawiarnianym chociaż już nie tak ciepło, tylko16° i pochmurnie.

                 W drodze powrotnej przechodziłem obok sklepiku z gazetami. Przed zwrócił moją uwagę nagłówek w jednej z gazet 'Wino i czekolada zapobiegają demencji'. Gazeta bulwarowa, to może i wiadomość fake news.
                 Wina nie piję, czekoladę jem od czasu do czasu, teraz mogę profilaktycznie jeść częściej. Chociaż moja znajoma piła wino przy okazyjnych spotkaniach i pomimo tego zachorowała na te chorobę
                 • chris.w5 Re: Wrześniowo 21.09.21, 18:14
                  no i przespacerowałem dziś znowu do banku. Urzędniczka zademonstrowała mi jak w nowym bankomacie skanuje się przekaz pieniężny. Proste, ale trzeba to wiedzieć, na bankomacie nie ma oznaczenia gdzie należy ów przekaz wetknąć.

                  W drodze powrotnej spacer okrężną drogą. Chociaż pochmurnie pstryknąłem kilka fotek, zobaczymy co z tego wyjdzie? Temperatura 16°, już jakby przedsmak jesieni
               • chris.w5 Re: Wrześniowo 17.09.21, 18:55
                i dziś jak zwykle raz w tygodniu długa jazda autem. Przy piątku popołudniu przed weekendem na ulicach wzmożony ruch. Pojechałem znowu do sąsiedniej dzielnicy, pochmurnie, Bordcomputer w aucie pokazał temperaturę na zewnątrz 17°,

                zdjęcie ratusza tej dzielnicy


                https://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/mf/hc/mv7z/Ao024OmxHjiaJBlgdB.jpg
                • chris.w5 Re: Wrześniowo 24.09.21, 19:04
                 i znowu przy piątku cotygodniowa długa jazda autem. Znowu popołudniu przed weekendem wzmożony ruch na ulicach. Przy ulicach plakaty przedwyborcze przed jutrzejszymi wyborami do parlamentu. Plakaty też takich partii o których istnieniu nie wiedziałem, jak na przykład Partia Ochrony Zwierząt. Na wejście do parlamentu nie mają szans, no i dobrze, ważniejszym jest troszczyć się o ludzi.

                 Od czasu gdy robię te cotygodniowe długie jazdy nie mam problemu z akumulatorem w aucie. Mogę podziękować specom z automobilklubu ADAC, którzy mi to podpowiedzieli.

                 Pochmurnie, Bordcomputer w aucie pokazał temperaturę na zewnątrz 18°, pojechałem do dzielnicy po sąsiedzku, zdjęcie ze starego miasta stamtąd, w tle ewangelicki kościół Świętego Mikołaja


                 https://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/mf/hc/mv7z/OgrWBZ41OTv4sqNcbB.jpg
     • chris.w5 Re: Wrześniowo 10.09.20, 18:02
      dziś spacer do apteki po odbiór zamówionego medykamentu i kawka w ogródku kawiarni Thoben.
      Na placu przy kawiarni czwartkowy mały ryneczek, gdzie handlują głównie Hindusi przede wszystkim galanterią odzieżową. Pstryknąłem fotki, ale nie wiem czy udane? muszę sprawdzić.
      Słonecznie i 20°
   • chris.w5 Re: Wrześniowo 16.09.20, 16:19
    firma produkująca moje auto przysłała zawiadomienie, że mogą wykonać bezpłatnie wymianę poduszki powietrznej z przodu dla współpasażera, na nowocześniejszą. Czemu nie? i to w moim 15-letnim aucie. Mam ustalić termin wymiany.
    Właściwie moglem zatelefonować, ale trochę długo nie jeździłem autem, zrobiłem więc dziś przejażdżkę. Termin ustalony na za tydzień.
    Nadal ładna słoneczna pogoda i 29°
    • chris.w5 Re: Wrześniowo 16.09.20, 16:32
     raz do roku muszę zrobić rozliczenie podatkowe za ubiegły rok z urzędem skarbowym. Doradca podatkowy robi to fachowo, zna niuanse jak można zrobić najlepiej.
     Zrobiłem dziś termin, umówiłem się na za półtora tygodnia, przyjedzie do mnie do domu. Korzystam z jego usług już od ponad 10-lat
     • chris.w5 Re: Wrześniowo 19.09.20, 20:53
      dziś po prawie 2-tygodniach zakupy w markecie, tym co zawsze. Przy sobocie kupujących niewielu, przy okazji kupiłem hiszpańskie wiśniowe pomidory daktylowe, były w weekendowej ofercie, smakują mi.
      W reklamowej gazetce marketu reklama wielu napojów alkoholowych po obniżonej cenie. Nie kupiłem.
      Ta obniżka to chyba z powodu, iż ludzie za mało kupują, nie chcą pić.

      Ładna słoneczna pogoda i 21°
        • chris.w5 Re: Wrześniowo 21.09.20, 20:28
         dziś kilka sprawunków do załatwienia i długi spacer.
         Do domowej lekarki po receptę, do Woolworthu po kalendarz-notatnik na nowy rok, do tureckiego warzywniaka, do apteki po odbiór medykamentu, do banku po wyciągi z konta.
         Na koniec odwiedziny ogródka kawiarni Thoben i kawa i sernik w tymże ogródku. Podszedł do mnie czarnowłosy młodzieniec o śniadej cerze, pewnie pochodzący z południa, i zapytał , czy mam dla niego papierosa?
         W PRL-u jak było, tak było, ale na ulicy nie zaczepiali mnie młodzieńcy prosząc o papierosa.

         Spacer przy słonecznej pogodzie 26°, jak wyliczył google 4kilometrowy
         • chris.w5 Re: Wrześniowo 22.09.20, 07:16
          > do Woolworthu po kalendarz-notatnik

          właściwie to chciałem jak co roku kalendarz kupić w Karstadt'dzie, nie mieli. Karstadt splajtował, likwidują i nie uzupełniają nowych artykułów, szkoda. Kupowałem tam czasami rzeczy, które wiedziałem, że tam dostanę.
          Poszedłem do pobliskiej księgarni, mieli, ale nie bardzo podobały się mi i były stosunkowo drogie, ponad 2-krotnie droższe od tego, który kupiłem w ubiegłym roku.
          No to do pobliskiego Woolworthu, mieli, rodzaj odpowiadał mi, cena o połowę tańsza od tego z ubiegłego roku, kupiłem.

          I mamy od dzisiaj jesień
     • chris.w5 Re: Wrześniowo 26.09.20, 17:54
      zgodnie z umówionym terminem odwiedził mnie dziś punktualnie doradca podatkowy. Zrobił moje rozliczenie za ubiegły rok dla urzędu skarbowego. Niestety, według jego wyliczenia, będę musiał zapłacić w tym roku podatek, w ubiegłym nie musiałem. W ubiegłym miałem większe wydatki, zapłaciłem więcej VAT-u, w tym roku kupiłem widocznie za mało i będę musiał podatek nadpłacić.
      Teraz przygotuje on rozliczenie na piśmie, przyśle mi do domu, i będę mógł wysłać do urzędu.
      Chociaż cena jego usługi nie zmieniła się, zapłaciłem tyle samo co w ubiegłym
       • chris.w5 Re: Wrześniowo 29.09.20, 22:20
        dziś po prawie 2-tygodniach małe zakupy w markecie. Tuż przy wejściu stoisko z artykułami specjalnej okazyjnej oferty, trudno nie zauważyć. Zauważyłem, drożdżowe szneki z rodzynkami i skusiłem się, chociaż obiecywałem sobie, że nie będę kupował słodyczy.
        Słonecznie, Bordcomputer w aucie pokazał temperaturę na zewnątrz 19°
         • chris.w5 Re: Wrześniowo 02.09.21, 18:32
          ładnie słonecznie 22°, no to w drogę. Cotygodniowa długa jazda autem. W tygodniu jeżdżę niewiele, dlatego raz w tygodniu długa jazda, jak powiedzieli spece z automobilklubu ADAC, co najmniej 25km na tydzień.

          Jazda do sąsiedniej dzielnicy, na ulicach na niektórych odcinkach wzmożony ruch, powracający z pracy.

          Zdjęcie z tej dzielnicy, po prawej ratusz dzielnicy, w tle ewangelicki kościół Świętego Mikołaja


          https://fotoforum.gazeta.pl/photo/7/mf/hc/mv7z/27xsgLzSE9Rdq52W3B.jpg
         • chris.w5 Re: Wrześniowo 07.09.21, 19:51
          zamilkłem, nic ważnego u mnie nie dzieje się, o polityce nie piszę.

          W mojej dzielnicy w ostatnim tygodniu, średnio ponad 8osób/10tys. mieszkańców zaraziło się koronawirusem, 1 osoba od wczoraj zmarła z powodu Corony. I to pomimo, że 3/5 mieszkańców są w pełni zaszczepione.

          Jest trochę słonecznie i 22°
          • xy.5 Re: Wrześniowo 08.09.21, 07:29
           Dopisuje ostatnio pogoda i przez to mniej piszę.Zdjęcie jak zwykle piękne.Ludzie szczepią się,korzystają z mobilnych punktów szczepień.W pobliżu nie ma przypadków zarażeń jak do tej pory.Jednak w naszym województwie jedna ze szkół została zamknięta.Zobaczymy co będzie dalej.
          • chris.w5 Re: Wrześniowo 08.09.21, 19:00
           ładna słoneczna pogoda 26°, no to w drogę, spacer dla zdrowia, dawno nie robiłem. Google wyliczył 2kilometrowy.

           Lekarze zalecają dla zdrowia codzienny spacer 7tys. kroków. Zakładając, że moje są 0,5metrowe, byłoby to dziś 4tys. kroków. Ale twierdzą też, iż kroki przy krzątaniu się w domu też liczą się. Tak, czy owak, tych 7tys. codziennie nie robię.

           Akurat przechodziłem obok kawiarni Bäckerei&Cafe, której ogródek był ładnie osłoneczniony. To zachęciło mnie do krótkiej pauzy w tym ogródku, jak zwykle przy kawie i serniku.

           Ładna pogoda zachęciła mnie tez do pstryknięcia kilku zdjęć
           • xy.5 Re: Wrześniowo 09.09.21, 08:45
            Ważne żeby się ruszać jeśli tylko zdrowie pozwala a jeśli temu towarzyszą takie przyjemności jak kawa i sernik a potem robienie zdjęć no to przyjemne z pożytecznym,oby pogoda i zdrowie nadal dopisywały.Ciepło i u nas,zaraz wyruszam do najbliższego sklepu.
    • chris.w5 Re: Wrześniowo 24.09.20, 20:50
     no i pojechałem dziś zgodnie z umówionym terminem do autoryzowanej stacji mojego auta, aby wymienić przednią poduszkę powietrzną dla współpasażera, na nową i to bezpłatnie.
     Po drodze korek, myślałem, że pewnie roboty uliczne i zwężenie ulicy na jeden pas ruchu, ale nie, wypadek, dwa auta stuknęły się przed skrzyżowaniem.
     Pomimo, przyjechałem punktualnie, w stacji powiadomili mnie, iż wymiana potrwa około 1,5 godziny.

     Półtorej godziny spacerowania, poszedłem na pobliskie stare miasto.
     Ładna słoneczna pogoda 22°, popstrykałem po drodze kilka zdjęć i pauza w ogródku kawiarni Back & Snack. Jak zwykle kawa i tym razem rosyjski Zupfkuchen, co google przetłumaczył na oskubane ciasto, w smaku przypominało sernik.

     Przy odbiorze auta na pokwitowaniu zauważyłem, że obsługiwała mnie pani Ilona, zapewne rodaczka.

     W drodze powrotnej odwiedziłem warsztat samochodowy pana Janka, chciałem zwyczajnie powiedzieć dzień dobry i zobaczyć, czy firma nadal funkcjonuje? Gdy była potrzeba, naprawy robiłem u niego. Auto nie chce się psuć, długo nie byłem. Po sąsiedzku był warsztat pana Marka wymiany w autach ogumienia, u niego wymieniałem opony, gdy była taka potrzeba. Pana Marka już nie ma, nie żyje, zmarł na raka węzłów chłonnych w wieku 60-lat, cholerne czasy, jak nie koronawirus, to rak
     • chris.w5 Re: Wrześniowo 26.09.20, 19:32
      > tym razem rosyjski Zupfkuchen, co google przetłumaczył na oskubane ciasto

      tak wyglądało, na portalu educalingo znalazłem więcej informacji,

      rosyjskie ciasto, jest połączeniem sernika i ciasta czekoladowego. Spód jest z ugniecionego ciasta o smaku kakaowym, ciasto z twarogu zazwyczaj o smaku cytrynowym, posypane tym samym ciastem co spód, które jest "oskubane" na ciastku i stąd nazwa.
      Jest rosyjskim pulchnym tortem, bardzo soczystym ze względu na dużą ilość tłuszczu


      https://static.educalingo.com/img/de/800/russischer-zupfkuchen.jpg

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka