06.03.20, 20:26
znaczy wynik testu na obecność wirusa. Niby takie polskie, niemniej mnie tutaj bardziej pasuje "negatywny" i "pozytywny". Mylę się?

--
Pustelnia
Obserwuj wątek
    • stefan4 Re: Ujemny 07.03.20, 00:43
      zbyfauch:
      > mnie tutaj bardziej pasuje "negatywny" i "pozytywny". Mylę się?

,,Ujemny'' jest od ,,ujmować'' -- nic nie ujmując testom, ten źródłosłów im nie pasuje.
      ,,Negatywny'' jest od łac. ,,negare'' = zaprzeczać. To bardziej pasuje do tych, którzy z niecierpliwością oczekiwali wirusa, a tu test im wyjawił, że nic z tego.

Wyjaśnienie przymiotnika ,,pozytywny'' jest bardziej skomplikowane, ale w nim również nie ma nic o dodawaniu. On idzie od łac. ,,ponere'' = umieszczać, kłaść.

- Stefan

--
      Zwalczaj biurokrację!
    • zbyfauch Re: Ujemny 07.03.20, 14:11
      Wątek przypomniał mi zasłyszaną w latach szczenięcych zaśpiewkę będącą puentą jakiegoś siermiężnego dowcipu (piosenki?) o konotacjach seksualnych, "mamy Wassermanna dodatni znak". Moja ówczwesna świadomość seksualna pozwoliła mi jedynie na beznamiętne zarejestrowanie tekstu. Jak się okazuje, trwale.

--
      Pustelnia
    • virks Re: Ujemny 07.03.20, 14:32
      zbyfauch napisał:

> znaczy wynik testu na obecność wirusa. Niby takie polskie, niemniej mnie tutaj
      > bardziej pasuje "negatywny" i "pozytywny". Mylę się?
      >
      >

To po prostu nowy program korona+
    • mika_p Re: Ujemny 08.03.20, 01:37
      "Plus i minus, to jedyne co widzę,
      plus i minus to jedyne, co słyszę,
      plus i minus, to jedyne, czym żyję,
      plus i minus, to jedyne, jedyne!"

Kaliber 44
      teksty.org/kaliber-44,plus-i-minus,tekst-piosenki
      --
      Buziak kobiety, którą zęby bolą, pożądanym nie jest. (z lektur szkolnych)
    • virks Tak lub nie 08.03.20, 17:15
      zbyfauch napisał:

> znaczy wynik testu na obecność wirusa. Niby takie polskie, niemniej mnie tutaj
      > bardziej pasuje "negatywny" i "pozytywny". Mylę się?

Wynik powinien być tak lub nie, prawdziwy lub fałszywy, nieprawidłowy lub prawidłowy, ewentualnie nieokreślony, jeśli był jakiś błąd techniczny. Potwierdzający lub wykluczający. Powyżej zera lub poniżej zera to po prostu konwencja.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka