Dodaj do ulubionych

syn przy ojcu - dalsza biurokracja

14.11.06, 11:14
Dziewczyny poradźcie, jak zwykle zresztą
Jak wiecie syyn mojego M. mieszka z nami od 29 października zgodnie z decyzja
Sądu. Oboje uważalismy że logicznym jest iż zmiana zamieszkania oznacza
również zaprzestanie płacenia alimentów na młodego ponieważ teraz młody jest
na naszym utrzymaniu. Okazało sie jednak że nie. Mój mąz powinien złozyc do
śadu wniosek ( czy pozew?) tego nie wiem o zaprzestaniu czy wygasnięciu
obowiązku alimentacyjnego na syna i dopuki nie bedzie mniec takiego pisma
cały czas powinien płacic alimenty. Kurcze, [po raz kolejny przekonuje sie że
tam gdzie konczy się logika zaczyna sie nasze prawo.
Powiedzcie mi:
1 jakie dokładnie złozyc pismo
2 Mamy postanowienie sądu ale nie jest opatrzone klauzulą o prawomocości. czy
powinnismy takiej os Sadu żądać.
3 Kazano nam złozyc takie pismo do sądu gdzie zamieszkuje matka dziecka (
choc mi sie wydawało że powinno byc tam gdzie zamieszkuje małoletni
przynajmniej jest tak przy alimentach) Problem jest w tym ze my nie wiemy
gdzie ona jest> Czy złozyc tam gdzie wydane było postanowienie i gdzie
zamieszkiwała tam ostatnio?
Obserwuj wątek
    • m-jak-magi Re: syn przy ojcu - dalsza biurokracja 14.11.06, 11:30
      jakze prosta i logiczna wydawalaby sie decyzja sadu o przyznaniu opieku ojcu i
      ustaniu obowiazku alimentacyjnego jednoczesnie.
      To byloby jednak zbyt piekne zeby moglo byc prawdziwie.

      mysle jednak ze twoj malzonek moze oczekiwac alimentow od matki dziecka.

      w sprawie pisma niestety nie pomoge.................
    • mikawi Re: syn przy ojcu - dalsza biurokracja 14.11.06, 16:57
      A może złożyć "Pozew o zmianę orzeczenia dotyczącego obowiązku
      alimentacyjnego". Należy zwyczajnie okreslić strony jak w każdym pozwie a
      następnie wypisać o co się wnosi: 1. Uchylenie obowiązku alimentacyjnego
      wzgledem ojca małoletniego 2. Zasądzenie od pozwanej na rzecz małoletniego syna
      alimentów w kwocie xxx. 3. Rozpatrzenie sprawy pod nieobecność pozwanej.

      W uzasadnieniu napisac, że zgodnie z orzeczeniem Sądu z dnia tego i tego
      nastąpiła zmiana miejsca zamieszkania małoletniego syna Imię i nazwisko i syn w
      chwili obecnej mieszka z ojcem. Jako dowód załączyć orzeczenie sądu. W związku
      z tym że ojciec sprawuje bezpośrednią opiekę nad synem wnosi o zniesienie
      obowiązku alimentacyjnego zasądzonego wyrokiem z dnia (podać sygnaturę sprawy
      zasądzającego od niego alimenty). Jednocześnie powód wnosi o ustalenie
      obowiązku alimentacyjnego względem matki małoletniego dziecka w wysokości
      (podać o jaką kwotę wnosicie). Warto napisać więcej na temat sytuacji rodzinnej
      i zarobkowej obu stron oraz wpisać średnie miesięczne koszty utrzymania syna -
      standardowo jak w sprawie o alimenty.
      • wiola101 Re: syn przy ojcu - dalsza biurokracja 15.11.06, 09:31
        Jak zwykle pomocna mikawi - dzieki.
        napewno Twój pomysł jest dobry i pewnie tak zrobimy tylko w jaki sądzie. ja
        myslałam aby takie pismo złozyc do sądu przynaleznego tam gdzie mieszka młody
        więc u nas a nie tam gdzie mieszka matka jak podała nam pani w sekretariacie.
        Jeżeli chodzi o alimenty od matki. Myslelismy aby załozyć ja dopiero za jakieś
        trzy m-ce aby dokładnie wiedzieć ile faktycznie wynosi nas utzrymanie młodego(
        zbieramy rachunki)
        • wiola101 Do Mikawi 15.11.06, 11:02
          Mikawi, jeszcze jedno pytanie. Czy do pozwu dołączyć postanowienie wydane przez
          Sąd Rejonowy z dn 30 marca br ( tylko takie posiadamy) czy też postarac sie o
          postanowienie które utrzymał Sąd Okręgowy w w-wie. Czy one sie czyms rożnią?
          Mam na mysli czy może zawiera jakąś klauzule prawomocności lub natychmiastowej
          wykonalności.
          • konkubinka Re: Do Mikawi 15.11.06, 11:06
            na Twoim miejscu szybko staralabym sie o postanowienie aktualne .Pismo napisz
            juz teraz i podaj sygnature a postanowienie najwyzej doniesiesz.
            • mikawi Re: Do Mikawi 15.11.06, 11:43
              dokładnie, najlepiej powoływac się na aktualne postanowienia w tej sprawie,
              więc ja bym jak najszybciej pisała o przesłanie postanowienia. Nie wiem czy tu
              działa nadawanie klauzulu natychmiastowej wykonalności - dowiedzcie się w
              sądzie i jeśli tak poszłabym do sądu by nadać tę klauzulę.
              Co do własciwości sądu do którego nalezy pisać to sama nie wiem. W kodeksie
              postępowania cywilnego jest napisane że:
              Art. 27. § 1. Powództwo wytacza się przed sąd pierwszej instancji, w którego
              okręgu pozwany ma miejsce zamieszkania.
              § 2. Miejsce zamieszkania określa się według przepisów kodeksu cywilnego.

              Art. 28. Jeżeli pozwany nie ma miejsca zamieszkania w Polsce, ogólną właściwość
              oznacza się według miejsca jego pobytu w Polsce, a gdy nie jest ono znane lub
              nie leży w Polsce - według ostatniego miejsca zamieszkania pozwanego w Polsce.

              czyli wynikałoby z tego, że jednak nalezy wnosić do sądu właściwego matce bo
              ona będzie pozwaną ALE dalej mamy:

              Art. 32. Powództwo o roszczenie alimentacyjne oraz o ustalenie ojcostwa i
              związane z tym roszczenia wytoczyć można według miejsca zamieszkania osoby
              uprawnionej.

              Więc może któraś z macoszek - prawniczek się wypowie? HELP


    • mikawi Re: syn przy ojcu - dalsza biurokracja 17.11.06, 09:09
      Wiolu, nie wiem czy dostalaś moją odpowiedź?
      • wiola101 Re: syn przy ojcu - dalsza biurokracja 17.11.06, 09:24
        Niestety, nie dostałam. mam jakies problemy z ta pocztą. Prześlij mi jak możesz
        na wiola101@gazeta.pl
        Pozdrawiam

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka