Dodaj do ulubionych

Oswietlenie domow

16.01.20, 14:54
Bardzo mnie interesuje czym oswietlano domy w czasach Ani. Jest mowa o swiecach, o kominku, ale nic więcej. Podejrzwwam ze stosowano jakies lampy naftowe choc w ksiazkach nie bylo tego. Bo przecież elektrycznosci nie bylo ani na Zielonym Wzgórzu ani na Zlotym Brzegu(choc byl juz telefon). A przecież dzieci musialy sie uczyc, Ania duzo czytala, wszystkie kobiety duzo szyly, robily przetwory itp. Az trudno uwierzyc ze te czynnosci wykonywano przy swiecach, nawet kilku. No ewentualnie przy ogniu z kominka. W lato bylo dlugo jasno no ale zima? Moze ktos zna sie na tej eppoce dobrze i opowie i w ogole ciekawi mnie kiedy zaczeto uzywac swiatla elektrycznego w domach?
Obserwuj wątek
  • mika_p Re: Oswietlenie domow 17.01.20, 23:49
   Lampa naftowa została wynaleziona przez Łukasiewicza w 1853 roku we Lwowie, upowszechnienie na pewno potrwało dekady. Wcześniej używano lamp olejowych o podobnej konstrukcji, oraz kaganków.

   Elektryfikacja to w ogóle koniec XIX w., początek w Stanach Zjednoczonych - ostatnio oglądałam o tym film "Wojna o prąd" www.filmweb.pl/film/Wojna+o+pr%C4%85d-2017-781979
   Biorąc po uwagę, że w Polsce po II wojnie światowej jeszcze nie wszystkie wsie i miasteczka były zelektryfikowane (moja mama, rocznik 1951, dzieciństwo spędzila przy lampie naftowej), nie sądzę, żeby prowincjonalne kanadyjskie miejscowości już na poczatku XX wieku cieszyły się prądem. Szczególnie, ze to wymaga ogromnej infrastruktury - elektrowni, słupów, kabli przesyłowych - no i była to ogromna rewolucja.

   Na pewno inaczej wyglądało życie rodzinne - nie tak jak teraz, że każdy może zamknąć się w swoim pokoju ze swoimi zabawkami. Świece kosztowały, albo zywą gotówkę, albo własną pracę, więc wszyscy albo prawie wszyscy siedzieli razem aż przyszła pora spania. Z tych kobiecych czynności pewne rzeczy łatwiej niż inne robiło się przy lichym świetle, np. szydełkowanie i robienie na drutach, czy wyplatanie dywaników - w odróżnieniu od szycia. Joanna Chmielewska w swojej autobiografii wspomniała o niewidomej dziewczynce, która robiła skarpetki na pięciu drutach, autorka jej pozazdrościła i nauczyła się bez patrzenia robić na dwóch.


   --
   Dla starożytnych Rzymian algebra była niesamowicie prosta, ponieważ X zawsze było 10.
   • kooreczka Re: Oswietlenie domow 19.01.20, 16:53
    Lampy naftowe upowszechniły się bardzo szybko- były dużo jaśniejsze od świec oraz mniej kopcące niż lampy olejowe i tańsze w eksploatacji niż oba na raz, a Łukasiewicz umiał zadbać o reklamę. W miastach było oświetlenie gazowe i to nie tylko w bogatych domach- w biedniejszych instalacja odmierzała ilość gazu, a mieszkańcy dokarmiali ją monetami.

    W takim układzie życie rodzinne skupiało się zazwyczaj w jednym pomieszczeniu (salonie lub kuchni) i odpowiednio dzielono obowiązki domowe.

    Elektryfikacja przebiegała różnie w różnych krajach w zależności od infrastruktury i zagospodarowania oraz geopolityki, więc jak to wyglądało na PEI trzeba by sprawdzić w źródłach- w Polsce różnice między zaborami były ogromne, a w czasie II WŚ zelektryfikowano więcej wsi niż w czasie dwudziestolecia. Ustawa o elektryfikacji to lata 50, a sam proces przebiegał różnie w zależności znowu od układu powierzchni, miejscowych układów i obrotności ludzi

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka