05.11.07, 12:14
Do domu, bo po tygodniu w kraju przekonanie mam niezachwiane, ze dom jest
tutaj, choc bliscy i przyjaciele tam.

Migawki z podrozy - smrod spalin na ulicach (tu nie czuje czy naprawde mniej
leci?); wszechobecne klaksony (a ja az podskakuje, bo tu jak raz na tydzien
uslysze to swieto); prawie sami dziadkowie, mloda mama tylko jedna na ponad 20
widzianych, z wozkami na spacerach na mlodym bogatym osiedlu w Gdyni (mamy w
pracy?). Ale za to po wyborach wszyscy jacys mniej zniecheceni i z nadzieja
wygladajacy przyszlosci. No to ich nawet nie dolowalam, ze 30% to jednak nie
byle co - 1/3 glosujacych woli to, co sie dzialo przez 2 ostatnie lata jak nie
patrzec. A i na czerwone niedobitki tez ktos glosowal.

Migawka dluzsza - w nowym kosciole we Wrzeszczu, zwanym Galeria Baltycka,
swiezo zbudowanym, w toalecie stoi stolik przykryty gustowna chabrowa
serwetka. Na serwecie talerzyk. Na talerzyku monety. Babci nie ma. OK, zdarza
sie taki widok gdzieniegdzie.
Ale po okrazeniu winkla oczom ukazuje sie tablica na scianie, cytuje: "Drogi
Kliencie. Nasz wykwalifikowany personel porzadkowy oferuje Panstwu uslugi w
zakresie utrzymania czystosci w toaletach. Sugerowana dobrowolna oplata wynosi
1 zl. W razie gdyby Panstwo byli niezadowoleni z naszych uslug, prosze to
zglosic w Dyrekcji Centrum". Howgh.
Nie zebym sie czepiala, ale po pierwsze primo: co za analfabeta to pisal?
Dawno takiej nowomowy juz nie widzialam. A po drugie primo: nawet w biednych
szpitalach i przychodniach toalety sa bezplatne i proba wprowadzenia oplat
konczy sie zdecydowanym sprzeciwem, a to jest bogate centrum handlowe,
zarabiajace na klientach z powodu samej lokalizacji w centrum i cen wyzszych
niz "dzieindziej". A sklepy - nawiasem mowiac - takie se, glownie jukejowskie
ze sredniej i nizszej polki. To wole gdynski "Klif", tam przynajmniej troche
skandynawskiego towaru.

I tak o. Jak byly jakies "burning questions" to podbijcie prosze. Na mejle tez
odpowiem.
Obserwuj wątek
    • mama5plus Re: wrocilam 05.11.07, 20:08
      Gypsi:), milo Cie znowu czytac!
      Jak juz pewnie zauwazylas (po tytulach),
      brakowalo tu Ciebie.
      I tak ot po prostu rowniez. :)
    • arse_nick Wrocilas? Gdzie? 05.11.07, 21:44
      Cos nie moge sie polapac z tego twojego rekodziela gdzie wrocilas i skad???
      "Nie zebym sie czepiala, ale po pierwsze primo: co za analfabeta to pisal?
      > Dawno takiej nowomowy juz nie widzialam. A po drugie primo:"

      Co to jest,"po pierwsze primo......po drugie primo"?

      Zlituj sie nad nami kobietko;)
      • mysz2006 Re: Wrocilas? Gdzie? 05.11.07, 22:42
        ja tez pare dni temu wrocilam z Polski i oto moje warszawskie migawki

        tramwaje zmodernizowane, z wyswietlaczem trasy i anonsem kiedy sie dojezdza do przystanku, siedzenia nowiutkie, okna krysztalowo czyste

        EMPIK na Marszalkowskiej po calkowitym 'liftingu', jeszcze lepiej zaopatrzony niz poprzednio, od milej, sprawnej, przyjemnej obslugi az sie roi

        na maciupenkim zadbanym bazarku na Nowolipkach co najmniej 10 rodzaji grzybow w kobialkach, na stoiskach warzywno-owocowych zolte maliny i sloneczniki

        drzewa miedzy budynkami mieszkalnymi, skwery z laweczkami, na kazdym kroku zielen soczysta, trawniki przyciete, liscie zgrabione

        dolna czesc Krakowskiego Przedmiescia cudownie odrestaurowana, teraz trwaja prace przy kolumnie Zygmunta

        widzowie w Teatrze Wielkim na sobotnim przedstawieniu w pelnej gali, t-shirta albo dzinsow nie uwidzisz, palto nadal sie zostawia w szatni, nie trzeba na nim siedziec

        Muzeum Powstania Warszawskiego - intensywne, ale cud technologii

        paczuszki od Bliklego - palce lizac
        • gypsi Re: Wrocilas? Gdzie? 06.11.07, 10:37
          Oby tak dalej. Serce rosnie:)
        • aniaheasley Re: Wrocilas? Gdzie? 06.11.07, 14:18
          >widzowie w Teatrze Wielkim na sobotnim przedstawieniu w pelnej gali

          Wiem, ze to sie wielu wielu ludziom podoba, ale jak dla mnie to
          brrrrr, koszmar te kreacje jak na rozdanie Oscarow w teatrach
          polskich. Wole spokojne umiarkowanie.
          • mysz2006 Re: Wrocilas? Gdzie? 06.11.07, 15:08
            oskarowych kreacji nie zaobserwowalam, ale kobiety w ladnych spodniumach lub
            sukienkach i panow w garniturach albo przynajmniej w marynarkach tak :-))

            a poza tym porzadny ubior do teatru lub opery to nie tylko polska tradycja, do
            opery w Pradze nativi tez chodza wyjsciowo ubrani.
      • gypsi Re: Wrocilas? Gdzie? 06.11.07, 10:21
        Nic dziwnego, ze nie mozesz sie polapac - stale czytelniczki forum wiedza. Poza
        tym wraca sie dokad, nie gdzie:P

        Po pierwsze primo, po drugie primo, po trzecie primo... itd. to stary dowcip dla
        wtajemniczonych - sluchacze "60 min na godzine" i "Powtorek z rozrywki" wiedza o
        co chodzi.
        Kobietka? Ja stara i duza baba jestem, zadna kobietka;)
    • mamumilu Re: wrocilam 05.11.07, 22:10
      :) to teraz moja kolej na podróz do Polski, tylko moje migawki będą z innych
      części :)

      A w tej Toalecie - bo przy takim stylu to pewnie z dużej litery trzeba pisać ;)
      - to się ktoś nagłówkował, żeby to "mądrze i elegancko" brzmiało :D - chciałabym
      widziec tego czy tych co się nad tym pocili :)
    • k.herman Re: wrocilam 08.11.07, 16:52
      Nie wiem ile tu jestes i w jakim wieku jestes, ale tacki na
      pieniazki w ubikacjach nie sa tylko Polskie. Wiesz, mi tez nie
      odpowiadaly smutne buzie w Polsce, ale nie gan wszystkiego , bo w
      Anglii tez tak rozowo nie jest i WIDZI sie ja SZARA i POSEPNA, gdy
      wroci z cudownych wakacji, gdzie slonce swieci i ludzie zyja
      skromniej niz w UK. Znasz angileskie przyslowie o trawie zawsze
      zielonej po drugiej stronie?
      A inna partia nie zmieni sposobu podejscia do sprawy. Swoje brudy
      dalej beda prali za ludzi pieniadze, bez wiekszego wkladu w
      ulepszenie kraju. Ja daje 20-25- przynajmniej mam taka nadzieje
      Pozdrawiam
      • gypsi Re: wrocilam 08.11.07, 17:09
        Nie ganie wszystkiego, napisalam tylko, co rzucilo mi sie w oczy.
        Przeciez nie mam pretensji, ze z wozkami chodza prawie sami dziadkowie, po
        prostu nigdy wczesniej tego nie zauwazylam. Tu dziadek z wozkiem to rzadkosc wielka.
        Jesli chodzi o talerzyk... ("lezal i lezy") wiem, ze to nie tylko polska
        specyfika, ale olbrzymie centrum handlowe (NB wlasnosc kapitalu niemieckiego)
        mogloby jednak troche mniej zasciankowo postapic, czyz nie?

        Moja Anglia nie jest szara i posepna, ale to pewnie przez to, ze mieszkam w
        jednym z jej piekniejszych zakatkow.
        • k.herman Re: wrocilam 08.11.07, 17:18
          :)) TU dziadek z wozkiem, ja widuje, ale tu rodziny dziadkow
          zostawiaja samych sobie. chyba coraz mniej jest rodzin , ktore
          mieszkaja razem wielopokoleniowo, po za tym , wieczne przeprowadzki
          mlodych za praca.
          Ja tez nikogo nie ganie, a najwazniejsze to zyc szczesliwie. Ja
          bylam bardzo, bardzo szczesliwa jak tu wyladawalam 'uciekajac' z
          mojej pracy i Polski. Wiec Ciebie nie ganie za nic. Tyle, ze jak
          znam wiecej szczegolow tutejszego zycia to juz tak nie widze rozowo,
          aczkolwiek mam nadzieje i marzenia na wiecej. A to chyba w duzej
          mierze zzalezy od nas samych
          ps. swego czasu mieszkalam w mniejszej miejscowosci i tez bardzo mi
          to odpowiadalo.
        • k.herman Re: wrocilam 08.11.07, 17:26
          :)) I ja tez tego co piszesz. Tu zadko istnieje instutucja dziadka.
          Ostatnio, odwiedzila mojego landlorda jego matka, straszne, przyjal
          ja w drzwiach i eleganckim szybkim angileskim sposobem pozbyl sie
          jej. Wiec nie dziw sie, ze tego nie widzisz /ps ja czasem mam okazje
          i to jest mile/.
          Jak tu przyjechalam to bylam bardzo szczesliwa, teraz sie troche to
          zmienilo, bo zaczynam sie wtapiac i znam wiecej rzeczy od podszewki.
          Zgadzam sie , ze mniejsze miejscowosci sa fajniejsze.
          I zgadzam sie , ze tu jak sie zmotywujesz to bardzo prawdopodobne,
          ze osiagniesz to co chcesz
          Pozdrawiam raz jeszcze K
          • gypsi Re: wrocilam 08.11.07, 18:04
            Odwiedzam Residential i Nursing Homes, srednio 2x w tygodniu. Wizyty domowe tez
            sa zwykle zamawiane do starszych, nie mlodych i zdrowych, wiec zdaje sobie
            sprawe jak to tutaj wyglada. Z reguly jednak dzieci czy inna rodzina, mimo ze
            nie mieszkaja razem, pomagaja w opiece.
            W Polsce dziadki nawet jak chca osobno, to nie bardzo maja wybor - ani emerytura
            nie pozwoli, ani rynek mieszkaniowy.
            A to jak dzieci traktuja rodzicow najbardziej zalezy od tego, co zobacza w
            stosunku rodzice-dziadkowie. Jak zobacza oschlosc i brak szacunku, to pozniej to
            powiela.
            • ewelina-s-82 Re: gypsi 08.11.07, 20:54
              o kurcze to ty z trójmiasta jestes???i medycyne na AMG konczylas??ale jestem
              milo zaskoczona:)
              ps ja przebywam obecnie w gdansku troszke wiecej pozytywnych zmian nastapilo jak
              np.zakonczenie remontu drog w centrum:)a galerii jeszce nie mialam okazji
              "podziwiac"
              • gypsi Re: gypsi 09.11.07, 10:08
                Z Trojmiasta to nie, chociaz mieszkalam w Gdansku od 1986 (to prawda, pieknieje
                miasto), a potem na Zulawach. Ja prosta kobieta ze wsi (widac, slychac i czuc) i
                zawsze mnie na wies ciagnelo, tutaj tez:)
                AMG owszem, koniec w 1992. Ty tez z tej Palma Mater?
                • ewelina-s-82 Re: gypsi 09.11.07, 11:55
                  tak wogóle to przpraszam ze na "ty" wyskoczyłam bo chyba powinnam pisac "pani
                  Doktor"??i w rzeczywistosci wogole bym sie spalila ze wstydu za cos takiego...a
                  co do uczelni to ja niestety nie moge sie jeszce poszczycic dyplomem(mam zamiar
                  sie obronic w tym roku akademickim),ale jak bedzie zobaczymy..no i kierunek duzo
                  mniej "wartosciowy":diagnostyka laboratoeyjna;)pozdrawiam
                  ps.ja tez nie z Gdanska tylko z Pruszcza i rodzice to rodowici Kaszubi:)
                  • gypsi Re: gypsi 09.11.07, 12:23
                    He, he, czarne podniebienie i wlosy na jezyku? ;)))
                    Ja w polowie tez Kaszebka, spod Sianowa:)
                    A na Zulawach mieszkalam w Suchym Debie, wiec Pruszcz znam od podszewki.
                    P.S. Daj sobie spokoj z tym "paniowaniem", tu jest forum, a nie odprawa w
                    szpitalu, czy inny obchod.
                    Dlaczego analityka to mniej wartosciowy kierunek? To bardzo trudna i wazna
                    specjalnosc i jedne z trudniejszych zajec na lekarskim tez. Zycze powodzenia:)
        • kasia157 Re: wrocilam 09.11.07, 09:13
          > Przeciez nie mam pretensji, ze z wozkami chodza prawie sami
          dziadkowie, po
          > prostu nigdy wczesniej tego nie zauwazylam. Tu dziadek z wozkiem
          to rzadkosc wi
          > elka.
          > Jesli chodzi o talerzyk... ("lezal i lezy") wiem, ze to nie tylko
          polska
          > specyfika, ale olbrzymie centrum handlowe (NB wlasnosc kapitalu
          niemieckiego)
          > mogloby jednak troche mniej zasciankowo postapic, czyz nie?

          Co do dziadkow z wozkami to na przyklad w Holandii norma tak jak i w
          Polsce, a jesli chodzi o platna toalete, to tez mnie to zaskoczylo
          jak w Belgii w Antwerpii w centrum miasta w szykownej kawiarni
          najpierw zaplacilam X za lunch, a pozniej musialam uiscic za
          toalete.
          • sylwus34 Re: wrocilam 11.11.07, 12:24
            Jestem tu od 3 miesiecy, ale ciagle bardzo tesknie. Byc moze to
            zabrzmi banalnie,ale tam w Polsce nawet powietrze inaczej
            pachnie.Moj Szczecin taki cieply i przyjazny.Kazda dziura w chodniku
            jest po prostu MOJA. To tyle tej nowo-mowy:)pozdrawiam
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka