Dodaj do ulubionych

dodatki wysokobiałkowe

11.05.11, 16:54
czy moglibyście polecić jakieś dobre i przyswajalne dodatki z dużą zawartością białka (oprócz nutridrink) dla osoby z marskością ,która ma zalecenie dieta wysokobiałkowa a jest zatwardziałym wegetarianinem od kilkunastu lat i nie potrafi się przemóc.pomyslałam,że może włączę jakieś chemiczne białko do diety.i czy sądzicie ,że faktycznie dieta przy marskośći powinna zawierać dużo białka?
Obserwuj wątek
    • jan-w Re: dodatki wysokobiałkowe 11.05.11, 17:06
      To jeszcze zależy czy nie masz skłonności do encefalopatii. Wtedy zalecana jest dieta niskobiałkowa. Ale tak naprawdę, zdrowe jest to po czym się dobrze czujesz, nie to co opisują zasuszeni autorzy książek. Nooo.. Może poza dobrą whisky itp ;-)
    • kiepski476 Re: dodatki wysokobiałkowe 11.05.11, 17:20
      W wątku
      forum.gazeta.pl/forum/w,690,120211100,120883828,Re_8222_Dieta_watrobowa_8221_.html
      znajdziesz tekst prof. Gładysza o diecie w marskości.
      Rzeczywiście, choremu z marską wątrobą bez białka w diecie grozi śmiertelne wychudzenie.
      Zatem dieta powinna zawierać dzienną podaż 60–80 gramów białka.
      Należy zwrócić uwagę, że przy nasileniu encefalopatii i po krwotokach należy – najkrócej jak to tylko możliwe – zmniejszyć spożywanie białka (w encefalopatii do 40–50 gramów dziennie, a przy krwotoku i kilka dni po krwotoku należy nawet całkowicie wyeliminować białko).

Wyczytałem, że „Próbą rozwiązania problemu jest stosowanie aminokwasów o rozgałęzionych łańcuchach alifatycznych, których efekt antykataboliczny obserwowany u chorych z marskością wątroby wiąże się prawdopodobnie z faktem, że służą one między innymi za substrat energetyczny dla mięśni i wywierają pewien wpływ na syntezę białka mięśniowego”. Nie mam tylko pojęcia, co to są aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach alifatycznych.
      • martan07 Re: dodatki wysokobiałkowe 11.05.11, 21:22
        kiepski476 napisał:

<< Nie mam tylko pojęcia, co to są aminokwasy o rozgałęzionych łańcuchach alifatycznych.>>

Ja sprawdziłam w necie i wygląda na to że jest to leucyna, izoleucyna i walina. Strony poświęcone kulturystyce rozpisują się o tych aminokwasach.

www.kulturystyka.pl/artykul182/
          • kiepski476 Re: dodatki wysokobiałkowe 12.05.11, 12:34
            > skłonność do encefalopatii to nawet nie wiem w czym
            > by miała się objawiać w jaki sposób?

Zatruwanie mózgu toksynami, których niewydolna wątroba nie potrafi usunąć z krwi.
            Toksyny te powstają w takcie procesów gnilnych w jelitach. Powstawanie tych toksyn można ograniczyć przez czasowe ograniczenie spożycia białka, a także przez doprowadzenie do 2-3 łagodnych wypróżnień dziennie (np. za pomocą syropku dla dzieci laktuloza). Można też usuwać toksyny (amoniak) z krwi za pomocą ornityny (Hepa-Merz 3000, 1 saszetka Hepa-Merzu = 20 tabletkom Hepatilu).

W Wikipedii jest to ładnie opisane:
            pl.wikipedia.org/wiki/Encefalopatia_w%C4%85trobowa
            W pierwszym etapie obserwuje się następujące objawy:
            zaburzenia rytmu snu i czuwania;
            zaburzenia koncentacji, trudności w wykonywaniu działań arytmetycznych, zapominanie;
            euforia, słowotok, drażliwość;
            ataksja, zaburzenia pisma.
            • wikinka Re: dodatki wysokobiałkowe 12.05.11, 17:45
              aha,dziękuję za informację.encefalopatia też nie wystąpiła w takim razie.Może właśnie przez małą podaż białka a jeśli chodzi o wypróżnianie to u męża występuje raczej problem biegunek.Właściwie codziennie i często musi zażywać leki na biegunkę idąc do pracy.wspominał lekarzowi od wzw ale ten nic nie powiedział na to.A jeśli chodzi o hepa-merz to czy warto go zażywać zapobiegawczo czy jednak lepiej zostać przy hepatilu?
                • jan-w Re: dodatki wysokobiałkowe 12.05.11, 18:58
                  Obrzęk łydek może być wynikiem pracy stojącej. Dlatego warto sprawdzic rano, przed wstaniem z łóżka czy też występuje. Furosemid można spróbować zastąpić np diuverem, albo lekiem działający ciągle - spironol lub espplerenon (czy jakoś podobnie. Ten pierwszy wywołuje jednak ginekomastię. Jeżeli opuchlizna się utrzymuje, warto sprawdzić poziom albumin we krwi.
              • kiepski476 Re: dodatki wysokobiałkowe 12.05.11, 18:46
                Zasada wydaje się prosta: jeśli występuje zatruwanie mózgu, to warto go odtruć ornityną. Jeśli mąż zatruwania mózgu nie odczuwa, to można zaoszczędzić. Ten lek nie działa na zapas ani profilaktycznie, lecz pomaga neutralizować toksynę, gdy ona jest. Gdy toksyny we krwi nie ma, to żadnego skutku też nie ma. Po co więc zbędnie wydawać pieniądze?
                Hepatil jest wprawdzie 20 razy tańszy, ale dawka też 20 razy mniejsza. Na pewno nie zaszkodzi, ale istotną różnicę w samopoczuciu można zauważyć, biorąc dopiero Hepa-Merz 3000. Dawka 20 razy większa, to i cena też prawie 20 razy większa: 5 zł za jedną saszetkę.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka