Dodaj do ulubionych

gastroskopia

23.01.13, 23:50
Witajcie, moja lekarka kieruje mnie na co 3 miesieczne usg i gastroskopie( będę miała ją robioną po raz pierwszy). I zastanawiam mnie jaki związek ma z wzw c i marskością wątroby( w rozpoznaniu na wypisach juz piszą marskość.
Oraz druga kwestia: miałam robiony rezonans i wyszło, że mam tylko sporo powiększoną śledzionę czyli,że wątroba jest czysta a na rozpoznaniu piszą marskość. Jakie są kryteria oceniania marskości?
Obserwuj wątek
    • gilda28 Re: gastroskopia 24.01.13, 00:33
      Spytaj lekarza kierującego na badanie.
      Moim zdaniem: wykluczają żylaki przełyku, które sa jednym z powikłań marskości (pęknięcie takiego żylaka jest niebezpieczne, dlatego lepiej wiedzieć że są - i je zabezpieczyć)
      Ja to rozumiem tak: kiedy wątroba jest marska, nie przyjmuje krwi, która do niej wpływa żyłą wrotną - wówczas w żyle wrotnej jest za duże ciśnienie, które rozładowuje się w innych żyłach. Żyły przełyku są blisko, więc to m.in. one przejmują krew, ktora nie daje rady wpłynąć do wątroby. Wówczas mogą powstać właśnie żylaki przełyku. Zaznaczam, że nie jestem lekarzem. Tak łopatologicznie rozumiem ten proces.
      • kiepski476 Re: gastroskopia 24.01.13, 12:32
        Dobrze rozumiesz. Powiększenie śledziony też jest efektem nadciśnienia wrotnego.
        Przy marskości są trzy poważne zagrożenia życia:
        • krwotoki z żylaków przełyku,
        • nowotwór wątroby,
        • skrajna niewydolność wątroby.
        Żylaki przełyku trzeba regularnie nadzorować i ewentualnie opatrywać. Do tego służy gastroskopia. Współczesne metody zabezpieczania żylaków przełyku są tak skuteczne, że to ryzyko można bardzo poważnie zminimalizować.
        Nowotwór wątroby jest do opanowania pod warunkiem wczesnego rozpoznania. Do tego właśnie ma służyć regularne badanie USG (nie rzadziej niż co 6 miesięcy) u dobrego operatora oraz badanie AFP (z krwi).
        W trzecim wypadku wymagany jest przeszczep wątroby.
        PS Zwykły rezonans magnetyczny nie pokazuje marskich zmian w wątrobie.
        • sami16 Re: gastroskopia 24.01.13, 18:51
          dziękuje:) Lubię wszystko wiedzieć dlatego dopytuje:
          - a jakie są inne objawy nadciśnienia wrotnego?
          -we wrześniu miałam usg z dopplerem i tam wyszło, że prędkości przepływów mieszczą się w granicach norm ( Vmax 20 cm/s, Vsr. 15cm) i wnioski: cechy kompensacji żył wątrobowych ze zmianą widma przepływu na typ. II ( jakie są inne typu) Poza tym cech utrudnienia przepływu przez wątrobę nie stwierdzono)
          co do AFP robione też w sumie co pobyt w szpitalu czyli co 3 miesące, wynik z grudnia 19.8,
          Jeśli chodzi o operatora usg to zawsze ten sam mi robi usg:)
          Miałam robiony rezonans magnetyczny w Centrum Onkologii ( badanie wykonano w sekwencjach SE, TSE,GRE. uzyskując obrazy T1 zależne przed i po CM, T2-TRIM oraz supresją tłuszczu w 3 płaszczyznach. W wątrobie zmian ogniskowych nie uwidoczniono.
          Czyli teoretycznie jeżeli w usg są zmiany, a nie widać ich ani w tk i mr to jednak one są?

> PS Zwykły rezonans magnetyczny nie pokazuje marskich zmian w wątrobie.
          a jaki jest jeszcze??
          W sumie martwie sie tą gastroskopią dlatego, że nigdy nie miałam i boje się, że spanikuje,;/
          ostatnio byłam przy gastoskopii jako studentka i stwierdzam, że mało przyjemne badanie.

• sami16 Re: gastroskopia 25.01.13, 09:18
                    podwójne ahha :)) dziekuję kiepski476 za rozwianie moich wątpliwości.
                    Po prostu lubię wiedzieć o co chodzi :))
                    Na co zwrócić szczególną uwagę by nie postępowało to wszystko szybciej?
                    • kiepski476 Re: gastroskopia 25.01.13, 10:43
                      > Na co zwrócić szczególną uwagę by nie postępowało to wszystko szybciej?

Podstawowa metoda: całkowicie odstawić alkohol – jest to potwierdzone badaniami i najprzeróżniejszymi statystykami. Tu nie ma cienia wątpliwości, że alkohol znakomicie przyspiesza postęp choroby.
                      Do tego picie co najmniej 3 filiżanek kawy dziennie – jak potwierdzają badania HALT – przy zaawansowanym włóknieniu spowalnia to postęp choroby o 50%.
                      Stosować racjonalną dietę (nie katorżniczą, lecz po prostu racjonalną) i do tego zalecenia prof. Gładysza. Pisałem o tym na forum wielokrotnie (wiele posiłków bogatowęglanowych, w tym jeden późny wieczorny; odpowiednia podaż białka itp.).
                      Innych zaleceń nie znam – nie jestem lekarzem, a problem marskości już mnie blisko nie dotyczy, więc szczególnie nie dociekam.
                        • kiepski476 Re: gastroskopia 28.01.13, 09:15
                          Kawa? Na pewno taka, jaką piją Amerykanie będzie OK, wszak badania HALT-C prowadzono w USA i obserwowano tamtejszych kawoszy.
                          Pytanie brzmi, która kawa jest najmniej obciążająca dla przewodu pokarmowego. Były na ten temat wielokrotnie prowadzone dyskusje, ale nie pamiętam ich rezultatu.
          • kiepski476 Re: gastroskopia 25.01.13, 11:13
            > Czyli teoretycznie jeżeli w usg są zmiany, a nie widać ich ani w tk i mr
            > to jednak one są?
            Chyba nie o to chodzi. Chyba chodzi o to, że USG jest wielekroć tańsze, więc można je częściej wykonywać. A tu chodzi o to, by te badania prewencyjnie wykonywać regularnie, żeby nie przegapić momentu ewentualnego powstania nowotworu.
            • sami16 Re: gastroskopia 25.01.13, 12:47
              Jesli chodzi o alkohol to nie pije w ogole:-) dieta staram sie nie meczyc wątroby i jest lekkostrawnie i grzecznie dodatkowo esseliv forte i ursopol.:-) dzieki :*
Inne wątki na temat:

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka