Dodaj do ulubionych

gastroskopia

15.07.04, 15:51
Potwornie się jej boję. Czy można inaczej być pewnym chorób żołądka i
dwunastnicy? Proponują mi znieczulenie na czas badania, też się boję! pOMOCY!
Obserwuj wątek
  • arecibo1 Re: gastroskopia 15.07.04, 17:34
   Gastroskopia w zasadzie nie jest juz nieprzyjamnym zbytnio badaniem. Rurka ma
   niecaly 1 cm srednicy i nie powoduje bolu. Najgorsze jest wlasnie znieczulenie:
   psikaja jakims "spray`em" do gardla i czlowiekowi sie wydaje jakby sie dusil.
   Ale to tylko przez chwile i nie jest niebezpieczne. Caly zabieg trwa (jak ktos
   nie stwarza sam problemow) ok. 5 minut i w tym czasie zdaza nawet pobrac
   wycinek z zoladka.
   Po tych 5 minutach czlwoek sam sie dziwi ze to JUZ i ze az tak sie bal, skoro
   nie bylo czego ;)

   -------------
   Gastroskopia
   artykuł lek. med. Marka Horyńskiego

   Najważniejszą zaletą gastroskopii jest to, że lekarz może zobaczyć prawie w całości powierzchnię przełyku, żołądka i dwunastnicy, pobrać wycinki, jak również obserwować zmiany zachodzące w badanych narządach.

   Co to jest?
   Gastroskopia to wykonywane przez lekarzy internistów i chirurgów badanie górnego odcinka przewodu pokarmowego (żołądka i dwunastnicy), przeprowadzane przy użyciu endoskopu, tj. przyrządu pozwalającego na zajrzenie do wnętrza badanego narządu. W przypadku badania żołądka przyrząd taki nazywamy gastroskopem - nazwa ta pochodzi od połączenia greckich słów: "gastro" (żołądek) i "skopia" (od "skopeo", czyli patrzę).

   W przeszłości w badaniach endoskopowych używano sztywnych rur z zamocowaną na końcu lampką oświetlającą wnętrze badanego narządu. Taki sposób badania był niebezpieczny i nieprzyjemny dla pacjenta, a zarazem nie pozwalał na dokładną diagnozę. Obecnie używa się tzw. giętkich endoskopów, wykorzystujących światłowody - bardzo cienkie, szklane przewody przenoszące światło bez zniekształceń nawet wtedy, gdy są silnie zgięte. Nowoczesny gastroskop to pęczek takich szklanych włókien, obudowany elastycznym pancerzem o średnicy ok. 10 mm, sterowany przez specjalne cięgła oraz zaopatrzony w kanały do nadmuchu powietrza i biopsji.

   Przez światłowody przesyłamy do wnętrza badanego narządu światło z żarówek halogenowych i odbieramy widoczny obraz. Odpowiednie kanały w gastroskopie umożliwiają odessanie utrudniającej widoczność płynnej treści, wdmuchanie powietrza, opłukanie końcówki i przeprowadzenie takich zabiegów jak: pobranie wycinków, zrobienie wymazu, usunięcie polipów (polipectomia) czy przyżeganie prądem krwawiących miejsc (elektrokoagulacja).

   Podczas gastroskopii wykonuje się również tzw. test urazowy na obecność bakterii Helicobacter pylori(HP) wywołującej zapalenie albo wrzody żołądka lub dwunastnicy. Test ten polega na pobraniu kleszczykami dwóch drobnych wycinków błony śluzowej żołądka i naniesieniu ich na krążek bibuły nasączony żółtym barwnikiem, reagujący zmianą koloru na karminowy po kontakcie z bakterią.

   W najnowocześniejszym sprzęcie zamiast światłowodów jest stosowana mikrokamera umieszczona na końcu aparatury przesyłającej obraz, który jest następnie cyfrowo przetwarzany.
   • arecibo1 Re: gastroskopia - cd. 15.07.04, 17:34
    Cel badania

    Po wprowadzeniu gastroskopu do przewodu pokarmowego lekarz dokładnie ogląda kolejno: przełyk, wpust (połączenie przełyku i żołądka), cały żołądek, odźwiernik (połączenie żołądka i dwunastnicy) oraz dwunastnicę. Ocenia wygląd błony śluzowej, elastyczność ścian, zwraca uwagę na obecność owrzodzeń, nadżerek, polipów, guzów, uchyłków, przepukliny, zwężeń, zniekształceń itp. Niekiedy znajduje i wydobywa ciała obce, m.in. nie rozpuszczone tabletki, pestki, bezoary (nie strawione, zbite w kulę resztki produktów roślinnych - w Polsce rzadko spotykane) bądź przypadkowo lub specjalnie połknięte przedmioty, takie jak: gwoździe, żyletki, pierścionki itp. Może również usunąć pozostałe po zabiegu operacyjnym żołądka nici chirurgiczne lub ość wbitą w ścianę przełyku.

    Najważniejszą zaletą gastroskopii jest to, że lekarz może zobaczyć prawie w całości powierzchnię przełyku, żołądka i dwunastnicy, pobrać wycinki, jak również obserwować zmiany zachodzące w badanych narządach. Wycinki uzyskuje się za pomocą malutkich kleszczyków, które skubiąc powierzchnię błony śluzowej, pobierają niewielkie (wielkości ziarenka ryżu) próbki do oceny pod mikroskopem. Zabieg ten jest dla pacjenta prawie niebolesny, a błona śluzowa żołądka szybko się regeneruje. Dzięki badaniu wycinka pobranego podczas gastroskopii u wielu ludzi wykryto dostatecznie wcześnie zmiany nowotworowe, które można było zoperować.

    W trakcie badania można również tamować krwawienia z wrzodów, naczyń i nadżerek - umożliwia to uniknięcie ryzykownego i obciążającego zabiegu chirurgicznego. Można także usunąć polip osiadły w żołądku, wprowadzając do kanału biopsyjnego giętką drucianą pętlę, którą zarzuca się jak lasso na wystający polip. Po uchwyceniu szypuły polipa tuż przy podstawie przepuszcza się przez pętlę prąd diatermiczny, powodując odcięcie polipa, a jednocześnie zapobiegając nadmiernemu krwawieniu. Zabieg ten jest bezbolesny i - jeśli przebiegał prawidłowo - pacjent może iść do domu.


    W gabinecie

    Gastroskopię można wykonać w większości przychodni specjalistycznych, w niektórych gabinetach prywatnych i szpitalach. Koszty badania są różne, wynoszą średnio od 40 do 60 zł, choć górna granica stawki może być o wiele wyższa w zależności od tego, kto i gdzie przeprowadza badanie.

    Gastroskopię mogą mieć wykonywaną wszyscy, niezależnie od płci i wieku (oczywiście jeżeli nie ma przeciwwskazań do badania). Małe dzieci badają pediatrzy za pomocą gastroskopów pediatrycznych (o wiele cieńszych niż te, które są używane dla dorosłych).

    Przed gastroskopią pacjent musi być na czczo (powinien spożyć ostatni posiłek poprzedniego dnia wieczorem i w dniu badania nic nie jeść i nic nie pić). Na badanie powinno się przyjść ze skierowaniem, ale i bez niego lekarz wykonujący gastroskopię może podjąć decyzję o rozpoczęciu zabiegu.

    Jeśli badany ma protezy zębowe, powinien je wyjąć. Potem lekarz lub pielęgniarka znieczula gardło, rozpylając na jego tylną ścianę roztwór ksylokainy, który należy przełknąć. Nie jest to przyjemne, ale dzięki temu zmniejsza się odruch wymiotny i badanie jest łatwiejsze do przeprowadzenia.

    Następnie pacjent kładzie się na leżance, na lewym boku. Zębami zagryza plastikowy ustnik, głowę przygina do klatki piersiowej, aby podczas badania ślina mogła wyciekać kącikiem ust do podstawionej miseczki - inaczej może ściekać do gardła i wywołać kaszel. Moment wprowadzenia gastroskopu do przełyku jest najbardziej nieprzyjemny. Pacjenci niekiedy krztuszą się, mają odruch wymiotny i wrażenie silnej duszności (oczywiście zależy to od wrażliwości i nastawienia badanej osoby). Złagodzenie odruchu wymiotnego jest możliwe czasem przez koncentrację na spokojnym, głębokim oddychaniu. Właściwy rytm oddechu sprawia, że badanie jest łatwiejsze do zniesienia dla pacjenta i pozwala lekarzowi na dokładniejsze zbadanie przewodu pokarmowego.

    W niektórych ośrodkach przed badaniem stosuje się środki przeciwbólowe (np. dolargan), uspokajające i atropinę (choć nie zawsze jest to konieczne). Po ich podaniu należy obserwować pacjenta przez kilka godzin, a po wykonaniu badania osoba towarzysząca powinna go odprowadzić do domu.

    Po gastroskopii pacjent przez godzinę nie powinien jeść i pić, ponieważ ma znieczulone gardło i może się zakrztusić.

    Wynik badania endoskopowego otrzymuje się w chwilę po zabiegu. Opis zawiera charakterystykę stanu przełyku, żołądka i dwunastnicy. Lekarz przeprowadzający badanie opisuje wygląd śluzówki, płynnej treści obecnej w żołądku (tzw. jeziorko), ewentualnie kształt i umiejscowienie owrzodzeń, polipów, guzów itp. Jeżeli były pobrane wycinki do badania histopatologicznego (przesłane do oceny pod mikroskopem), po wynik należy zgłosić się za ok. 5-10 dni. W razie wątpliwości lub nawrotu dolegliwości po leczeniu gastroskopię można powtarzać bez przeszkód. Jedynym ograniczeniem jest zgoda pacjenta i wskazania do ponownych badań.


    Przeciwwskazania i możliwe powikłania

    Gastroskopia jest badaniem inwazyjnym, tzn. takim, w którym narusza się ciągłość tkanek i wykonuje pewne zabiegi w organizmie człowieka. W związku z tym zawsze istnieje możliwość powikłań, choć ich liczba zmniejsza się z każdym rokiem ze względu na coraz lepszy sprzęt i coraz większe umiejętności badających lekarzy.

    Najczęstszym powikłaniem w polskich warunkach jest możliwość przeniesienia wirusów zapalenia wątroby, bardzo opornych na środki dezynfekcyjne. Dlatego przed przystąpieniem do gastroskopii wymaga się od pacjenta aktualnego badania Hbs, czasami też i HCV, świadczącego o braku zakażenia wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C (na drukach laboratoryjnych najczęściej opisuje się te badania jako HbsAg U II i HCV 4.0). Należy podkreślić, że fakt bycia nosicielem wirusa zapalenia wątroby - o czym świadczy dodatni antygen Hbs - nie zawsze jest związany z przebyciem tzw. żółtaczki zakaźnej. Istnieje spora liczba osób, które przeszły wirusowe zapalenie wątroby subklinicznie, tzn. zostały zarażone, ale nie miały objawów żółtaczki i są nosicielami bezobjawowymi. Dlatego też nie dopuszcza się do badania tym samym aparatem pacjentów mających Hbs dodatni i Hbs ujemny. Przyjmuje się, że wynik badania Hbs lub HCV jest ważny przez 3 miesiące. Jeżeli wynik jest starszy, trzeba go powtórzyć.

    Do zupełnie wyjątkowych powikłań (aczkolwiek teoretycznie możliwych) należy perforacja (czyli przebicie) przewodu pokarmowego, krwawienie, którego nie udaje się zatrzymać, lub wystąpienie innej choroby (np. zawału serca) wywołanej stresem w czasie zabiegu. Dlatego też przeciwwskazaniem do gastroskopii są ciężkie choroby serca, układu oddechowego i zaburzenia krzepnięcia.

    "Żyjmy dłużej" 7 (lipiec) 1998
    • arecibo1 Gastroskopia - mala porada 15.07.04, 17:43
     Moze jeszcze tylko mala porada: staraj sie nie komlikowac im pracy - tylko
     tyle. Np. jak wsuwaja sade nizej to staraj sie zachowac spokoj, oddychac tak
     zeby im nie utrudniac itd. Wtedy wszystko przebiegnie szybciutko, mozesz mi
     wierzyc. Sam to przechodzilem i zaraz po zabiegu sam sie zdziwilem ze to az
     do tego stopnia nie jest nic strasznego.

     Pozdrwiam i odwagi! ;)
  • very_martini Re: gastroskopia 17.07.04, 16:40
   Alina, sa kulki homeopatyczne specjalne na strach przed egzaminami i
   zabiegami;) Wpadnij do kulkowni, dawno Cie tam zreszta nie bylo;)

   16%VOL
   22%VAT
   (very przepraszam za chwilowy brak polskich ogonkow)

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka