ampolion 29.07.09, 19:20 takie filcowe z lat powojennych. Szczy wygody i elegancji. Odpowiedz Link Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
horpyna4 Re: Kapce 29.07.09, 19:52 Nosiłam, a jakże. Mama i siostra też. Ponieważ wakacje 1951 - 1955 spędzałyśmy w jednej z podhalańskich wsi, kapce były kupowane tam na miejscu bezpośrednio u producenta. Później pojawiły się pierwsze kozaki i kapce przestały mieć takie wzięcie. Chociaż rzeczywiście były najlepsze w ostre zimy, jakich już teraz nie ma. A w późniejszych latach czasem udawało się kupić takie filcowe buty, chyba produkowane w Łukowie. Też były świetne na mrozy, ale nie miały takiego wykończenia skórą u dołu, jak kapce. Przy mniejszym mrozie śnieg się strasznie przylepiał do tego filcu. Odpowiedz Link
ewa9717 Re: Kapce 29.07.09, 23:47 Nie nosiłam na szczęście. A w szkole (zmiana obuwia była obowiązkowa), we wczesnych podstawówkowych klasach miała takie jedna z koleżanek i był to ... no właśnie - co? Bo "obciach" chyba jeszcze w naszym słowniku nie istniał? Odpowiedz Link
ewa9717 Re: Kapce 29.07.09, 23:51 Chyba nie o tym obuwku napisałam, co? Miałam na myśli filcowe bambosze obszyte futerkiem. Odpowiedz Link
horpyna4 Re: Kapce 30.07.09, 11:50 Góralskie kapce były z białego filcu, a dół miały na wierzchu skórzany. Rozcięcia cholewek były na zewnątrz łydek, zapinało się je na przyszyte krótkie paski ze sprzączkami. Chyba było po dwa paski na but, przynajmniej w tych z krótszą cholewką; przy dłuższych cholewkach mogło być więcej pasków, ale nie pamiętam dokładnie. Bo cholewki bywały różnej długości. Moja mama dla siebie kupowała takie z krótką cholewką, nie lubiła grzania w łydki. My miałyśmy kapce o proporcjach "kozaczkowych". Nijakiego futerka nie przypominam sobie. Odpowiedz Link
the_dzidka Re: Kapce 30.07.09, 14:11 Ewo, Ty piszesz o szkolnych kapciach, a dziewczyny - o kapcach, butach zakładanych zima i noszonych jak najbardziej na dworze :) Odpowiedz Link
cromwell1 Re: Kapce 30.07.09, 20:39 zapachnialo domem spokojnej starosci jeszcze chwila i bedziemy wspominac wymarle gatunki jablek i spierac sie ktore byly soczyste a ktore maczyste;) pzdr. Odpowiedz Link
ampolion Re: Kapce 30.07.09, 18:52 Przypomniało mi się, ze Wajda w filmie "Katyń" był bardzo wierny realiom powojennym i w jednej sekwencji pokazuje kogoś w takich właśnie powojennych kapcach. Pamiętam, ze były one bardzo przemiękliwe, nogi były często mokre. Odpowiedz Link