Dodaj do ulubionych

to sa pyzy!!!!

IP: *.dip.t-dialin.net 10.09.03, 15:18
Przygotowanie:
Ugotować 0,5 kg opłukanych ziemniaków w łupinach, następnie obrać je,
ostudzić i przecisnąć przez praskę. Pozostałe ziemniaki obrać i zetrzeć na
tarce o małych otworkach i odcisnąć przez ściereczkę. Odciśnięty płyn
odstawić, a kiedy się ustoi delikatnie zlać sok. Pozostałą na dnie skrobię
dodać do startych ziemniaków. Ugotowane ziemniaki połączyć ze startymi,
dodać mąkę, osolić i wyrobić na gładką masę. Przygotowanie nadzienia: bułkę
namoczyć w wodzie a następnie odcisnąć i wraz z mięsem zemleć w maszynce.
Cebulę obrać, pokroić w drobną kostkę, zeszklić na rozgrzanej margarynie,
dodać do mięsa ze wszystkimi przyprawami i dokładnie wymieszać. Z ciasta
pyzowego zrobić wałek o średnicy 2-3cm i pokroić go na kawałki. Każdy
kawałek rozpłaszczyć na dłoni, następnie na placuszek nałożyć łyżeczką
nadzienie i uformować kulkę. W płaskim rondlu zagotować wodę, partiami
wkładać do niej pyzy i gotować do chwili aż wypłyną na wierzch. Wyjąć na
cedzak, opłukać wrzątkiem i osączyć. Podawać polane stopioną słoniną z
cebulą i skwarkami.


Składniki:
5 kg ziemniaków, ½ szklanki mąki ziemniaczanej, sól; Składniki na nadzienie:
20 dag ugotowanego mięsa, 1 czerwona cebula, 1 kromka bagietki, 1 łyżka
margaryny, mięta, szczypta: Pieprzu czarnego mielonego i Cząbru KAMIS.

teraz zaluje ze wczesniej tego nie znalazlam.pozdrawiam
Obserwuj wątek
    • janiolka Re: to sa pyzy!!!! 10.09.03, 15:26
      moja babcia pyzy robi z surowa baranina, smak nieporownywalny.
      • Gość: klsd Re: to sa pyzy!!!! IP: *.warszawa.sdi.tpnet.pl 10.09.03, 15:49
        Najlepsze pyzy z miesiem byly na bazarze rozyczkiego.Wlasciciel Marcpola od
        tego zaczynal ze je tam sprzedawal
        • aniutek Re: to sa pyzy!!!! 11.09.03, 01:49
          pyzy robi sie ze startych surowych ziemniakow, przepis jaki podalas ( smakowity zreszta okrutnie)
          to kluski slaskie.
          • aniutek Re: to sa pyzy!!!! 11.09.03, 01:50
            dodam,ze surowym ziemniakom zawdzieczaja szary kolor ( slynne szare pyzy warszawskie :)
            • republican o,5 czy 5 kG Ziemniakow???? 11.09.03, 04:28
              Prosze o pomoc
            • Gość: monia Re: to sa pyzy!!!! IP: *.tele2.pl 11.09.03, 12:14
              Pyzy maja lekko szarawy kolor i przenigdy nie robi sie ich tylko z surowych
              ziemniakow podobnie jak kartacze. Szarawy kolor maja wlasnie dzieki kilku
              surowym ziemiakom. Jak sobie wyobrazacie wyrobienie Kulek na pyzy z ciasta z
              surowych ziemniakow???!! Oj to forum chyba nie jest obslugiwane przez
              specjalistow.
              Z samych surowych ziemniakow robi sie placki ziemniaczane i tzw. kluski
              przecieraki i koniec kropka, do slaskich daje sie jak najbardziej 3/4
              gotowanych + 1/4 maki kartoflanej a jeden ziemniak surowy starty.
              • quba Re: to sa pyzy!!!! 11.09.03, 12:56
                Gość portalu: monia napisał(a):

                > Pyzy maja lekko szarawy kolor i przenigdy nie robi sie ich tylko z surowych
                > ziemniakow podobnie jak kartacze. Szarawy kolor maja wlasnie dzieki kilku
                > surowym ziemiakom. Jak sobie wyobrazacie wyrobienie Kulek na pyzy z ciasta z
                > surowych ziemniakow???!! Oj to forum chyba nie jest obslugiwane przez
                > specjalistow.



                no - raczej nie jest to formum "kucharze" tylko "kuchnia"


                pozdrowka

                > Z samych surowych ziemniakow robi sie placki ziemniaczane i tzw. kluski
                > przecieraki i koniec kropka, do slaskich daje sie jak najbardziej 3/4
                > gotowanych + 1/4 maki kartoflanej a jeden ziemniak surowy starty.
                • Gość: kluba1 Re: to sa pyzy!!!! IP: *.we.client2.attbi.com 11.09.03, 19:32
                  Zdecydowanie puyzy warszawskie robione byly z surowych ziemniakow bez dodatku
                  gotowanych !! Takie wlasnie podawano na bazarze rowniez . Kulki robi sie gdy
                  odcieknie woda i wtedy dodaje sie jeszcze meke zwykla i ziemniaczana. Pozniej
                  malym paluszkiem robilo sie zaglebienie w pyzie i do wzratku z sola !!
                  Najbardziej smakowaly mi podsmazane , polane skwarkami. Aniutek ma racje -
                  oczywiscie, ze byly szare !! :-)
              • aniutek Re: to sa pyzy!!!! 11.09.03, 14:09
                Gość portalu: monia napisał(a):

                > Pyzy maja lekko szarawy kolor i przenigdy nie robi sie ich tylko z
                surowych
                > ziemniakow podobnie jak kartacze. Szarawy kolor maja wlasnie
                dzieki kilku
                > surowym ziemiakom. Jak sobie wyobrazacie wyrobienie Kulek na
                pyzy z ciasta z
                > surowych ziemniakow???!!

                ziemniaki po straciu sie ODCISKA, sok zostawia obok aby krochmal
                osiadl i dodaje do masy po dodaniu maki lepi sie pyzy.

                > Oj to forum chyba nie jest obslugiwane przez
                > specjalistow.

                jestem specjalista od druku ( heheheh takie mam wyksztalcenie ) a
                od 15 lat PROWADZE ( co nie znaczy ze w nich gotuje :) restauracje,
                np Fukiera kiedys....

                > Z samych surowych ziemniakow robi sie placki ziemniaczane i
                tzw. kluski
                > przecieraki i koniec kropka, do slaskich daje sie jak najbardziej 3/
                4
                > gotowanych + 1/4 maki kartoflanej a jeden ziemniak surowy
                starty.

                z tego co napisalas Twoim wiec zdaniem slaskie =pyzy ??
                z tego co wiem pyzy z surowych ( niektorzy rzeczywiscie dodaja
                gotowanych w proporcj 15 surowych :5 gotowanych)
                -slaskie z gotowanych z dodatkiem maki kartoflanej -dlatego sa
                sliskie.
                Sadze, ze problem klusek przypomina bigos- niby kapusta,
                tradycujna nasz potrawa a w kazdym domu inaczej sie ja przyzadza,
                inaczej smakuje i wiekszosci wydeje sie ,ze posiedli ten jedyny
                prawidlowy i prawdziwy przepis. A jak jeszcze pojezdzic po Polsce
                to juz jest prawdziwy przeglad roznosci.
                Zimowa pora lubie pojesc bigosu w znajomych domach, zawsze jest
                inny i to jest FAJNE :)
          • janiolka Re: to sa pyzy!!!! 11.09.03, 08:50
            aniutek napisała:

            > pyzy robi sie ze startych surowych ziemniakow, przepis jaki podalas (
            smakowity zreszta okrutnie) to kluski slaskie.

            kluski slaskie sa chyba bez nadzienia
          • quba Re: to sa pyzy!!!! 11.09.03, 08:52
            aniutek napisała:

            > pyzy robi sie ze startych surowych ziemniakow, przepis jaki podalas (
            smakowity
            > zreszta okrutnie)
            > to kluski slaskie.



            nieprawdaa ! kluski sląskie robi sie z 3/4 gotowanych kartofli + 1/4 mąki
            kartoflanej
            • inika Re: to sa pyzy!!!! 11.09.03, 09:53
              Ojej, proszę, nie kłóćcie się o szczegóły w kluskach, pyzach i pierogach, bo
              każdy rejon ma swój "prawdziwy i jedynie oryginalny przepis". ;) Ja bym mogła
              dodać, że to nie żadne pyzy, bo pyzy robi się z ciasta drożdzowego, a z
              surowych ziemniaków są poznańskie szare kluchy. ;)
              • quba Re: to sa pyzy!!!! 11.09.03, 10:54
                inika napisała:

                > Ojej, proszę, nie kłóćcie się o szczegóły w kluskach, pyzach i pierogach, bo
                > każdy rejon ma swój "prawdziwy i jedynie oryginalny przepis". ;) Ja bym mogła
                > dodać, że to nie żadne pyzy, bo pyzy robi się z ciasta drożdzowego, a z
                > surowych ziemniaków są poznańskie szare kluchy. ;)



                ale litewskie zeepeliny (inaczej kartacze) robi się własnie w podany sposób w
                pierwszym poście - poza tym KUCHNIA POLSKA podaje rózne wersje pyzów - pyzy
                poznańskie (nie - pyry poznanśkie!), pyzy drożdżowe, pyzy kartoflane -
                no i bądź tu mądry !!!
                :)))

                poadrowka
                • inika Re: to sa pyzy!!!! 11.09.03, 12:54
                  No właśnie! :)
                  Kiedyś próbowałam z koleżanką dojść do sedna pyz (pyzów), klusek i pierogów,
                  nawet blinów i racuchów. Każdy rejon ma swoje przepisy, każde są oryginalne.
                  Dopóki coś nie nazywa się a'la Stroganow albo a'la Melba, czyli dopóki nie ma
                  jednego, konkretnego autora, dopóty kombinacji może być mnóstwo. Najważniejsze
                  by smakowało! :)
                  Trzeba tylko pamiętać, że zupełnie inne pyzy dostaniesz w Poznaniu a inne na
                  Śląsku. ;) Bo można się czasem zdziwić. ;)
            • yamat Re: to sa pyzy!!!! 11.09.03, 09:56

              > nieprawdaa ! kluski sląskie robi sie z 3/4 gotowanych kartofli + 1/4 mąki
              > kartoflanej
              >
              Właśnie tak...
    • dziuunia 5 kg ziemniaków??? 11.09.03, 16:07
      Dalej pozostaje niewyjaśniona kwestia ilości ziemniaków-5 kg to chyba cokolwiek
      za dużo na 20 dag mięsa do nadzienia;)
      POZDR
      • Gość: Linn Re: 5 kg ziemniaków??? IP: *.dialup.tiscali.it 11.09.03, 17:27
        W tresci jest 0,5 kg.
        • dziuunia Re: 5 kg ziemniaków??? 11.09.03, 18:38
          A w składnikach 5 kg.Ale pewnie chodzi o 0,5 kg.Tak tylko pytałam bo niektórzy
          mogą wziąć te 5 kg zbyt dosłownie:)
          POZDR
          • republican Re: 5 kg ziemniaków??? 11.09.03, 19:57
            dziuunia napisała:

            > A w składnikach 5 kg.Ale pewnie chodzi o 0,5 kg.Tak tylko pytałam bo
            niektórzy
            > mogą wziąć te 5 kg zbyt dosłownie:)
            > POZDR

            Dziunia,
            Dziekuje za wyjasnienie.
            Te szare pyzy z surowych ziemniakow o ktorych Aniutek i Kluba pisza ( okragle z
            dziurka) moja Mama robila i nazywaly sie KNEDLE.

      • Gość: kinga Re: 5 kg ziemniaków??? IP: 149.156.28.* 12.09.03, 07:17
        W przepisie było tak :

        "Ugotować _0,5 kg_ opłukanych ziemniaków w łupinach, następnie obrać je,
        ostudzić i przecisnąć przez praskę.
        _Pozostałe_ ziemniaki obrać i zetrzeć na
        tarce o małych otworkach i odcisnąć przez ściereczkę."

        wiec moze jednak chodzi o 5 kilo choc i mnie to wydaje sie nieco za duzo ;-)
        a moze chodzi na przykład o 1,5 kilo ?

        pozdrawiam

        kinga

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka