Dodaj do ulubionych

Opłaty pobierane przez OFE

02.07.09, 10:10
Nie romumiem rankingu "Ranking OFE wg wartości hipotetycznego konta (marzec 2009)". Chciałem porównać sobie ING z Generali. Nominalna stopa zwrotu dla ING wynosi 130%, dla Generali 128%. Ale stan hipotytecznego konta (wpłaty-opłaty+zyski) jest wyższy dla Generali 18888zł (ING 18734zł). Pewnie ING ma wyższe opłaty ale z Pobieranych prowizji to nie wynika. Ba, na stronie 2 rankingu jest wykres pokazujący, że Generali ma najwyższe opłaty dystrybucyjne! Nic już z tego nie kumam. Jak fundusz wypracowujący niższą stopę zwrotu i mający wyższe (lub takie same) opłaty może wypracować wyższy zysk? Czy poza pobieranymi prowizjami w wysokości 7% płaci się coś jeszcze?
Obserwuj wątek
  • bwportal.pl Re: Opłaty pobierane przez OFE 04.07.09, 18:49
   Już wiem, więc sam sobie odpowiem. Ważna jest nie tylko stopa zwrotu i opłaty ale również kształtowanie się ceny jednostki i stosunek cen jednostki z przeszłości do ceny jednostki obecnie (ceny wykupu). Generali daje większy zysk, gdyż jego jednostki były tańsze w stosunku do dzisiejszej ceny jednostki (ceny wykupu). Natomiast w ING kupowaliśmy drogie jednostki, więc mamy ich mniej i nawet mnożąc przez wyższą cenę jednostki obecnie (cenę wykupu) nie jest ona na tyle wysoka żeby dać większy zysk.
   Podsumowując - ING mocniej pogorszył swoje wyniki. Można to zaobserwować na wykresie:
   www.money.pl/emerytury/wykresy/
   Wybrałem przedział 1.9.1999 - 1.4.2009. Jak widać ING był wyżej od Generali ale na końcu jest już bardzo blisko. Więc nakupował drogich jednostek (ma ich mniej), a sprzedaje je niewiele drożej od Generali. Stąd w chwili obecnej lepiej wychodzi się na Generali.
   Zupełnie inaczej wyglądała by sytuacja, gdybyśmy przechodzili na emeryturę "na górce", czyli w lipcu 1997 r. Tutaj ING stał o wiele wyżej od Generali (a startowali z tego samego poziomu) i wysoko w stosunku do poprzednich cen swoich jednostek. Czyli kupowaliśmy tanio i sprzedaliśmy drogo, bo na górce.

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka