Dodaj do ulubionych

Proszę o pomoc w interpretacji

28.05.08, 14:31
Cześć. Jestem mamą 7-miesięcznego Bartka. Odkładamy z mężem poczęcie drugiego
dziecka. To jest mój drugi cykl obserwowany (czwarty po porodzie). Pierwszy
był obserwowany od środka więc nie biorę go pod uwagę. Temperaturę mierzę o 6
rano, w ustach, termometrem rtęciowym.
1dc 37,0 @ (po południu)
2dc 36,65 @ Z1 (zakłócenie)-pomiar o godzinie 5:00 (zgodnie z tym co gdzieś
przeczytałam temperatura powinna być o 0,1 wyższa więc zaznaczyłam 36,75)
3dc 36,85 @ Z2-karmienie o 5:30
4dc 36,7 @
5dc 36,7 @
6dc 36,7 PL (plamienie)
7dc 36,75 PL
8dc 36,7 uczucie wilgotności, śluz rozciągliwy (raczej mętny)
9dc 36,7 mokro, śluz rozciągliwy, mętny
10dc 37,8 PL, mokro, śluz rozciągliwy, mętny
11dc 36,6 mokro, śluz rozciągliwy, przezroczysty, szyjka zaczyna się unosić
12dc 36,7 mokro, śluz rozciągliwy, przezroczysty, szyjka unosi się i otwiera,
wrażliwość sutek
13dc 36,5 mokro, śluz rozciągliwy, przezroczysty, szyjka unosi się i otwiera,
wrażliwość sutek, ból w prawym jajniku
14dc 36,65 mokro, śluz rozciągliwy, przezroczysty, szyjka unosi się i otwiera,
wrażliwość sutek, ból w prawym jajniku
15dc 36,4 Z3-pomiar o godzinie 11:00 (nie brany pod uwagę), mokro, śluz
rozciągliwy, przezroczysty, trochę żółtego, rozciągliwego, szyjka wysoko,
otwarta (uznałam za szczyt objawu szyjki), wrażliwość sutek
16dc 36,7 wilgotno, śluz żółty, rozciągliwy (ale tylko pod koniec dnia),
szyjka opada i zamyka się, wrażliwość sutek, uczucie „ciężkości” w dole brzucha
17dc 36,8 Z2-karmienie o 5:30, wilgotno, śluz żółty, rozciągliwy, trochę
przezroczystego (tylko pod koniec dnia), szyjka opada i zamyka się, wrażliwość
sutek, ból w prawym jajniku, uczucie „ciężkości” w dole brzucha
18dc 36,9 wilgotno, śluz żółty, rozciągliwy, trochę przezroczystego, szyjka
nisko, zamknięta
19dc 37,0 wilgotno, śluz żółty, rozciągliwy, trochę przezroczystego
20dc 37,0 wilgotno, śluz żółty, kleisty
21dc 36,95 wilgotno, śluz żółty, kleisty
22dc 37,0 wilgotno, śluz żółty, kleisty, PL (po przytulaniu)
23dc 36,9 Z2-karmienie o 5:30, wilgotno, PN (pozostałość nasienia), PL
24dc 37,0 wilgotno, przytulanie, PN, PL
25dc 37,2 Z4-przeziębienie, wilgotno, PN, PL
26dc 37,0 Z4-przeziębienie, wilgotno, śluz biały (mętny), rozciągliwy, PL
27dc 36,85 Z4-przeziębienie, wilgotno, śluz biały (mętny), rozciągliwy,
przytulanie
28dc 36,9 Z4-przeziębienie, wilgotno, PN
1dc 36,7 Z5-karmienie o 5:00 (dość długie), pomiar o 5:50 z krótkim wstaniem
do dziecka przed pomiarem, rano plamienie koło południa @

UFF, przepraszam za rozpisanie sięJ
Moje pytania:
1. linię podstawową wyznaczyłam na poziomie 36,75, czy dobrze?
2. czy mam brać pod uwagę temperaturę z 17dc (36,8) jako pierwsza wyższą (była
zakłócona) czy dopiero temperaturę z 18dc (36,9), co by było gdyby temperatura
z 17dc nie była zakłócona, czy skok jest na tyle duży aby uznać go za skok?
3. czy niepłodność bezwzględną liczę od 19dc wieczorem czy od 20dc wieczorem
(pytanie w związku z powyższym)
4. mam problem z ocenieniem rozciągliwości śluzu, ten przezroczysty na pewno
jest rozciągliwy, natomiast ten żółty, biały lub mętny mniej się ciągnie,
szybciej się zrywa między palcami, czy mogę go uznać za śluz mniej płodny?
5. Czy po skoku śluz zawsze będzie mniej płodny (z tego co czytałam skoku
szukamy po szczycie śluzu), skok wydaje się u mnie dość widoczny ale mam
problem z wyznaczeniem szczytu śluzuL.
6. 16 i 17dc śluz pojawił się dopiero pod koniec dnia (żółty rozciągliwy),
czy możliwe jest, że w ciągu dnia był lejący i dlatego go nie zauważyłam?
Kiedy był u mnie szczyt śluzu?
7. Czy w związku z trudnością oceny śluzu dobrze wyznaczyłam skok temperatury
po szczycie szyjki (uniesienie się o otwarcie szyjki było dobrze zauważalne,
nie potrafię tylko ocenić jej konsystencji – twarda, miękka).
8. O czym mogą świadczyć plamienia po przytulaniu? Wcześniej czegoś takiego
nie miałam, seks nie był bardziej intensywny niż zwykle.
9. Przed dwiema poprzednimi @ miałam 3-dniowe plamienia (także nowość u mnie).
W związku z dość intensywnym przytulaniem się nie wiem czy miałam plamienie
przed tą @. Czy jest to powód do niepokoju?

Jeżeli ktoś zechce przebrnąć przez ten gąszcz informacji i pytań i
odpowiedzieć mi na nie będę bardzo wdzięczna.
Pozdrawiam.
Obserwuj wątek
    • naise Re: Proszę o pomoc w interpretacji 28.05.08, 15:58
      nie wiem czy słyszałaś o stronce www.28dni.pl tam możesz prowadzić
      swoje obserwacje na wykresie - znacznie lepiej widoczne niż przy
      takim opisie :)Ponadto są tam dziewczyny które pomogą ci w
      interpretacji. Ja niestety jestem niezbyt doświadczona, i nie wiem
      czy po ciąży (karmiąc) tak samo wyznacza się dni jak normalnie, ale
      wydaje mi się że w 17 dc byłby skok gdyby tempka nie była zakłócona,
      natomiast jeśli jest Z to przyjmij 18 dc, w związku z tym i
      niepłodność liczysz od 20dc. Ale jak pisałam mam za sobą dopiero
      kilka cykli, no i nie jestem jeszcze mamą. Na stronie którą ci
      podałam znajdziesz sporo informacji, i pomoc ekspertek :)
      Pozdrawiam
    • kasiagas Re: Proszę o pomoc w interpretacji 28.05.08, 16:19
      Z tego co się orientuję program ten jest płatny (na razie nie stać mnie na
      dodatkowy wydatek:). Prowadzę wykres na jakimś darmowym programie
      www.nmpr.bfe.pl, ale nie jestem zadowolona. Po pierwsze podziałki są tak
      zrobione, że skoku kompletnie nie widać, po drugie to tylko program i jego
      interpretacje są nie zawsze prawidłowe. Trochę śledzę to forum. Dużo dziewczyn
      prowadzi obserwacje w programie FF ale tam też jest dużo błędów, więc
      interpretować też trzeba samemu:). Rysuję swoje wykresy na kartce:). Wiem, że
      taki sposób opisowy jest ciężki do "przebrnięcia" (na papierze to o wiele lepiej
      widać), ale mam nadzieję, że ktoś doświadczony znajdzie trochę czasu i
      cierpliwości i mi pomoże:)
      Dzięki za odp:)
      • naise Re: Proszę o pomoc w interpretacji 29.05.08, 12:42
        kasiagas napisała:

        > Z tego co się orientuję program ten jest płatny (na razie nie stać
        mnie na
        > dodatkowy wydatek:).

        Niestety to jest minus tej stronki :( no ale z drugiej strony muszą
        się jakos utrzymać.

        > Dzięki za odp:)

        Bardzo proszę i życzę powodzenia w dalszej obserwacji ;)
    • kasiagas Re: Proszę o pomoc w interpretacji 28.05.08, 17:36
      www.nmpr.bfe.pl/pelny/wykres_pelny.php?rnd=404546
      adres strony z danymi z cyklu
      • kasiagas Re: Proszę o pomoc w interpretacji 03.06.08, 21:06
        www.fertilityfriend.com/ttc/chartreview_module.php
        To wykres tego cyklu w FF. Dzień 17 zaznaczyłam jako niezakłócony. Jeśli
        zaznaczę go jako zakłócony (tak jak było w rzeczywistości) program nie wykrywa
        owulacji. Śluz oznaczyłam też trochę niezgodnie z rzeczywistością (z powodu
        braku dokładności opisów w programie) tzn. śluz przed skokiem opisywałam jako
        "białko jaja", natomiast po skoku jako "kremowy" (w rzeczywistości był żółty ale
        rozciągliwy).

        Mam nadzieję, że ktoś zainteresuje się moim postem:)
        • bystra_26 link nie działa 03.06.08, 23:55
          Musisz inaczej ustawić FF, żeby inni mogli go oglądać - to jest gdzieś w Home
          setup, ale najlepiej poszukaj wuszukiwarką, jak to sie robi, bo kilka razy to
          już na forum przerabiano.
          • kasiagas Re: link nie działa 04.06.08, 20:27
            www.fertilityfriend.com/home/21174e
            • kasiagas Re: link nie działa 04.06.08, 20:29
              udało się:)

              Jakbyś mogła zerknąć jeszcze na mój post "skok temp a jakość śluzu", spróbowałam
              tam dokładniej opisać o co mi chodzi, byłabym bardzo wdzięczna
              pozdrawiam
              • herm.iona Re: link nie działa 04.06.08, 22:33
                hmmm :P co to jest intensywne przytulanko?
                • bystra_26 intensywne przytulanko... 05.06.08, 08:18
                  Podejrzewam, że to jakaś zastępcza forma seksu... Bo jak się
                  współżyje, to się raczej pisze seks ;)
        • bystra_26 dzień owulacji, FF itp. 05.06.08, 08:29
          Odkładasz, więc weź to sobie do serca.

          FF to jest tylko algorytm, dodatkowo napisany z myślą o
          starających. Należy do niego podchodzić więc z dużą dozoą
          sceptycyzmu, bo przy większej ilości zakłóceń, wyznacza dziwne
          rzeczy.

          Po drugie - NPR NIE POZWALA WYZNACZYĆ DNIA OWULACJI, a więc ta
          pionowa czerwona krecha w FF jest MYLNIE nazwana i w rzeczywistości
          służy tylko do oddzielenia fazy niższych i wyższych temperatur.

          NPR pozwala wyznaczyc tylko okresy mniej lub bardziej płodne.
          Owulacja może być nawet 4 dni przed pierwszą wyższą temp. a
          najpóźniej 2 dnia wyższych (ale zajść można nawet współżyjąc tego 3
          dnia, bo komórka jajowa żyje do 24h). W stosunku do dnia szczytu
          śluzu to jest po 3 dni w każdą stronę.

          Jakby owulacja była zawsze w ostatnią niską lub pierwszą wyższą, jak
          to FF najczęściej pokazuje, to po co zasady NPR kazałyby czekać
          odkładającym aż do wieczora trzeciego dnia wyższych temp. po
          szczycie śluzu i to jeszcze z warunkiem minimalnej wysokościu
          trzeciej wyższej temperatury?
          • kasiagas Re: dzień owulacji, FF itp. 05.06.08, 10:28
            dziękuję za wszystkie odp. Wprawdzie nic mi one nie wyjaśniły, ale jednak...

            "Intensywne przytulanko" - zauważyłam, że poprzez słowo "przytulanie" dziewczyny na tym forum przedstawiają stosunek. Intensywne, ponieważ współżyliśmy jak na nas dość często. Ponieważ po stosunku miałam plamienia a współżyliśmy prawie do dnia miesiączki, to nie mogłam zaobserwować czy przed miesiączką były plamienia (tak jak przed dwoma poprzednimi), dlatego o tym napisałam.

            Trochę czytałam to forum i trochę czytałam o NPR. Ogólne zasady znam i wiem, że nie można dokładnie wyznaczyć dnia owulacji i dlatego wyznacza się dni przed skokiem i po skoku jako dni płodne.

            Wiem także, że ten program to tylko algorytm i dlatego prosiłam bardziej doświadczone osoby o pomoc.

            Może moje pytania były jednak zbyt banalne i dlatego tej pomocy nie uzyskałam??

            Możecie mi tylko odpowiedzieć na jeszcze jedno pytanie? Czy skok termiczny (tzn wzrost temperatury przed szczytem śluzu) występuje u danej kobiety sporadycznie czy jest to dana predyspozycja u kobiety i występuje co miesiąc??

            Dziękuję.
            • bystra_26 skrótowo 05.06.08, 11:14
              Jestem ostatnio zajęta, więc nie dałam rady przebić się przez Twój
              pierwszy post. Moje ogólne wrażenie jest jednak takie, że w FF za
              szybko zrezygnowałaś w poprzednim cyklu z uzywania E do opisu śluzu.
              Ogólna zasada jest taka, że nawet jak 1 raz w ciągu dnia wystąpi
              sluz wysoce płodny (wyraźnie ciągnący lub przezroczysty), to
              zapisujesz w tym dniu E.

              Pytań nie masz banalnych - ot zwykłe pytania początkującej.

              Co do dnia szczytu śluzu - jego oznaczenie zależy do wybranej metody
              interpretacji, to samo dotyczy wysokości linii pomocniczej. Roeztzer
              mówi, że za dzień szczytu uznaje się ostatni dzień, w którym śluz
              miał jakąkolwiek płodną cechę. Jak się ma więcej wprawy to daje się
              rózróżnić ciągnący do tego trochę ciagnącego, czyli mniej płodnego i
              nie być tak nadostroznym w określaniu dnia szczytu.

              Co do zaczynania się fazy wyższych temperatur przed dniem szczytu
              sluzu:
              - może to wynikać ze zbyt późnego wyznaczania dnia szczytu śluzu w
              trakcie uczenia się jego obserwacji i oceny
              - z zaburzeń trawienia - zbyt rzadkie wypróznienia moga powodować
              zastój śluzu w pochwie
              - moga być sporadyczne
              - mogą być stałą cechą (ale do tego potrzebujesz conajmniej 6 cykli
              w skłąd których nie wchodzą 3 pierwsze, bo twedy się dopiero
              uczysz), oznacza to, że ma się bardzo wrażliwy ośrodek
              termoregulacji, który juz reaguje gdy ciałko żółte tworzy się w
              ściance dojrzewającego pęcherzyka LUB w przypadku owulacji przed
              dniem szczytu śluzu (ale na to dowodem jest tylko monitoring).

              Na ograniczenie ilości i wyklarowanie objawu śluzu pomaga branie
              magnezu z wit. b i unikanie leków itp. zwiększających śluz np.
              wiesiołek - radzę przejrzeć wątki dotyczące za małę ilości sluzu i
              unikanie podanych tam rad na zwiększenie ilości i jakości śluzu.
            • bystra_26 seks to seks, nie przytulanko 05.06.08, 11:18
              W wielu kwestiach większośc ustala "standardy", ale nie zawsze są
              one dobre.

              Jeśli zamiast seksu jest przytulanko, to jak nazwiesz przytulanie
              się? Jak ma cię rozumieć mężczyzna, jak mu mówisz "dzisiaj się tylko
              poprzytulamy"???
              Rozumiem, że ta sfera jest zaniedbana językowo - mamy duzo
              wulgaryzmów, a brakuje ładnych określeń, jednak współżycie, seks,
              pieszczoty z orgazmem itp. są naprawdę na miejscu, gdy piszemy o tym
              aspekcie życia.
              • kasiagas Dziękuję 07.06.08, 21:49
                Dzięki za odp. Widzę, że jeszcze sporo pracy przede mną. Muszę się jeszcze
                poobserwować.

                Życzę miłego weekendu i trochę więcej czasu, zwłaszcza dla siebie:)
Inne wątki na temat:

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się


Nakarm Pajacyka