bimbols 28.03.09, 22:07 A CO Z PALENIEM LUDZI NA STOSIE ZA NP.UZYWANIE ZIÓŁ CZY NAPARÓW? NAZYWANO TO CZAROWNICTWEM,ZMUSZANO LUDZI DO WIARY CHRZEŚCIJAŃSKIEJ,TO BARDZO NIE W PORZADKU I NIEMORALNE! NIE MOŻNA NA SIŁĘ Odpowiedz Link Obserwuj wątek Podgląd Opublikuj
kociak40 Re: ? 29.03.09, 23:04 Praktyka palenia heretyków miała uzasadnienie w Piśmie Świętym: "Jeźliby, kto we mnie nie trwał, precz wyrzucony będzie jako latorośl, i uschnie, i zbiorą ją, i do ognia wrzucą, i zgore" (Ewangelia św. Jana, rozdz. XV, 6). Tak to rozumiano, że palenie jest rytuałem oczyszczającym i tak to przekazywali papieże. Odpowiedz Link
alkoo3 Re: ? 30.03.09, 11:16 kociak40 napisał: > > Praktyka palenia heretyków miała uzasadnienie w Piśmie Świętym: > "Jeźliby, kto we mnie nie trwał, precz wyrzucony będzie jako > latorośl, i uschnie, i zbiorą ją, i do ognia wrzucą, i zgore" > (Ewangelia św. Jana, rozdz. XV, 6). Tak to rozumiano, że palenie > jest rytuałem oczyszczającym i tak to przekazywali papieże. Najgorzej jak sie cos cytuje nie czytajac czegos do konca. A jak interpretowano slowa " Milujcie nieprzyjaciol waszych, czyncie dobrze tym ktorzy wam zle czynia..." Kociaku - Przeslanie Jezusa to milosc, przebaczenie i wyzwolenie ... Innaczej nie das sie ewangelii zinterpretowac, a wyrywajac takie zdania z kontekstu obrazasz tylko inteligencje czytelnikow. Odpowiedz Link
kociak40 Re: ? 30.03.09, 18:30 Niestety, to co podałem jest scisłym cytatem z Ewangelii i przytoczonym w pracy naukowej Briana P. Levacka "Polowanie na czarownice w Europie wczesnonowożytnej" jako główne wytłumaczenie przez KK palenia heretyków (chyba nikt nie zaprzeczy, że tysięce ludzi KK spalił na stosach). Trzeba zrozumieć czym to KK tłumaczył. Taka jest prawda. Odpowiedz Link
alkoo3 Re: ? 30.03.09, 23:36 kociak40 napisał: > > Niestety, to co podałem jest scisłym cytatem z Ewangelii To tez. " I poszedl Judasz i powiesil sie " i to rowniez "Idz i czyn podobnie" Wazne aby zachowac znaczenie kontekstu. Odpowiedz Link
kociak40 Re: ? 31.03.09, 00:08 " I poszedl Judasz i powiesil sie " Nie jest to takie pewne. Tak mówi Ewangelia, że Judasz zwrócił 30 srebrników i powiesił się. Co innego pisze św.Piotr - "Judasz za srebrniki kupił pole i na nim upadłszy pękł na dwoje i wypłynęły wszystkie wnętrzności jego" (Dz. 1, 18). Jak z tego wynika Judasz nie powiesił się ale uległ nieszczęsliwemu wypadkowi. Widać, że apostołowie nie ustalili wersji co do Judasza. Odpowiedz Link
kociak40 Pytanie do alkoo3 30.03.09, 19:03 Przytoczyłeś piękny cytat -" Milujcie nieprzyjaciol waszych, czyncie dobrze tym ktorzy wam zle czynia..." Mam w związku z tym pytanie: dlaczego nie kierowało się tą interetacją tego cytatu tz. Święte Oficjum, ktore podlegało bezpośrednio papieżowi i stosowało okropne tortury i paliło na stosach? Odpowiedz Link
alkoo3 Re: Pytanie do alkoo3 30.03.09, 23:39 kociak40 napisał: > > Przytoczyłeś piękny cytat -" Milujcie nieprzyjaciol waszych, czyncie > dobrze tym ktorzy wam zle czynia..." > > Mam w związku z tym pytanie: dlaczego nie kierowało się tą > interetacją tego cytatu tz. Święte Oficjum, ktore podlegało > bezpośrednio papieżowi i stosowało okropne tortury i paliło na > stosach? > Nie wiem dlaczego sie ta zasada nie kierowano. Ja rowniez sie z tym zgadzam ze nie kierowano sie ta biblijna zasada. A wiec bylo to niebibline i niechrzescijanskie obojetnie kto to czynil. Odpowiedz Link
kociak40 Re: Pytanie do alkoo3 30.03.09, 23:53 Papież podobno jest namiestnikiem Boga na ziemi i to on dał takie zalecenia dla Świetego Oficjum (Inkwizycja). On utworzył taką zbrodniczą organizację, on firmował jej działalność, on przyglądał się jak palą tz. czarownice, nie protestował. Czyżby papieże nie znali Ewangelii? A co z wiernymi, którzy mordowali za zaleceniem papieża? Co będzie na tz. Sądzie Ostatecznym jak Bóg zapyta się - "Dlaczego zabijałeś niewinnych?" jak odpowie - "bo tak ziemski Twój najwyższy namiestnik kazał!!!" to czy będzie to usprawiedliwienie? "Przecież dałem ci dekalog i tam jest - nie zabijaj! jak słuchałeś papieża, a nie Mnie, to niech ci on da Niebo, bo Ja ci nie dam". Może tak być? Odpowiedz Link
alkoo3 Re: Pytanie do alkoo3 31.03.09, 11:45 kociak40 napisał: > > Papież podobno jest namiestnikiem Boga na ziemi.. Podobno .... Ale tylko dla tych ktorzy go za takiego uwazaja. > A co z wiernymi, którzy mordowali za zaleceniem > papieża? Nie wiem. Jak to dobrze ze nie ja musze podjac te decyzje, nie znalem ich. Wierze ze Bog zna ich lepiej. Dlatego dobrze ze on bedzie sadzil. Odpowiedz Link
kociak40 Re: Pytanie do alkoo3 01.04.09, 23:52 Wynika z tego, że kler zamiast nam pomóc w "drodze do Boga" może nas sprowadzić na manowce i później sami będziemy odpowiadać. Dam może przykład - papież ogłasza kogoś zmarłego za świętego. Wierni zaczynają się do niego modlić bo tak papież to przekazał. Jakim prawem papież może tu na ziemi wchodzić w kompetencję Nieba? Sam niech o siebie się martwi aby być "zbawionym". Odpowiedz Link
alkoo3 Re: Pytanie do alkoo3 02.04.09, 11:43 kociak40 napisał: > > Wynika z tego, że kler zamiast nam pomóc w "drodze do Boga" może nas > sprowadzić na manowce i później sami będziemy odpowiadać. Dam może > przykład - papież ogłasza kogoś zmarłego za świętego. Wierni > zaczynają się do niego modlić bo tak papież to przekazał. Jakim > prawem papież może tu na ziemi wchodzić w kompetencję Nieba? Sam > niech o siebie się martwi aby być "zbawionym". Ach ten wieczny podzial - na kler i nie kler. Kazdy czlowiek moze odciagnac i przyblizyc drugiego do Boga. Czas stac sie doroslym a nie ciagle innych obwiniac za wlasne decyzje i poglady. Odpowiedz Link